נטייה להשמנה: כיצד לנצח את הגנטיקה?

עודף משקל יכול לגרום לתחושת מסכנות וקיפוח, בעיקר אם הוא נובע מנטייה להשמנה, אך התגברות על תחושות אלה ושינוי הגישה הם המפתח לדיאטה מוצלחת
 רחל גרנות
| 11/07/2018 |
צפיות: 2,193
דירוג: 3.2 מתוך 10 הצבעות
התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע 3.2 מתוך 5
למיטל בת 12 יופי עוצר נשימה, שיער שחור גולש ועיניים כחולות ענקיות שאי אפשר להסיר מהן את המבט. לפגישה הראשונה שלנו הצטרפה גם אמא של מיטל. מבחינתי, שיחת ההיכרות הראשונית היא מעין שיחת גישוש, מנסים ללמוד אחת את השני, ובדומה לריקוד, הצדדים מתקרבים ומתרחקים. במפגש זה ניכר היה שמיטל לחוצה, עד עכשיו כל ניסיונות הירידה במשקל נעשו באופן עצמאי וזוהי הפעם הראשונה שהיא פונה לאשת מקצוע ופוגשת מישהי כמוני.

במהלך השיחה אמא של מיטל נידבה מידע נוסף על מה שמיטל בחרה לספר בעצמה – "מאז ומעולם הייתה שמנמונת, בגיל שנה הייתה באחוזון העליון של מדד המשקל והאחות בטיפות חלב אמרה שרצוי שתוריד במשקל. אחים שלה, לעומת זאת, רזים כמו מקל". לאחר מכן הוסיפה האם באנחה "למסכנה יש נטייה להשמנה".

מסכנה? יושבת מולי ילדה יפהפייה, שאמנם יש לה כמה קילוגרמים מיותרים, אבל מסכנה? נראה כי הדבר האחרון שאפשר להגיד על מיטל זה שהיא מסכנה. מיטל לא הוסיפה מילה בשלב זה של השיחה, רק הנהנה בראשה, נראה שהיא מסכימה עם אימה והיא מרגישה ראויה לתואר המסכנות.

גם לכם יש נטייה להשמנה? היכנסו לפורום:
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל

נטייה להשמנה – התקציב הקלורי של הגוף

תחושת מסכנות ורגשות קיפוח מאפיינות אנשים רבים אשר סובלים ממשקל עודף. בבגרותם, חלק מאותם אנשים מסירים מעצמם את האחריות למשקל ומאשימים את הנטייה המולדת שלהם להשמנה.

נטייה להשמנה אינה המצאה, היא בהחלט קיימת. יש אנשים עם תקציב קלורי נמוך, כאלה שהגוף שלהם חוסך בקלוריות ומנצל את הקלוריות באופן יעיל – זו נטייה להשמנה. לעומת זאת, יש אנשים עם תקציב קלורי גבוה, כאלה שהגוף שלהם בזבזן שאינו שומר על הקלוריות שנכנסות אליו – אלה הם אותם ברי המזל שנולדו ללא נטייה להשמנה.

היום כבר ידוע שבני אדם נבדלים אחד מהשני בהרבה מאוד היבטים, כל אחד מתפקד באופן שונה. חוקרים איתרו גנים אשר אחראים על חילוף החומרים בגוף מחד גיסא, ומווסתים את הרעב ואת התיאבון מאידך גיסא. המגמה הרפואית כיום היא רפואה מותאמת אישית, וכך יהיה גם בדיאטה נכונה ובירידה במשקל – הטיפול בהשמנה יהיה ממוקד אישית בכל אחד לפי המאפיינים של גופו. עם זאת, גם אז יהיה צריך לאכול מעט יותר ממה שהגוף צורך. וכמו היום, גם אז יהיו אנשים שמשקל היעד שלהם יהיה גבוה יותר משל אחרים. לכל אחד יש משקל מסוים שנוח לגוף ולא כל אחד יכול להגיע למשקל שהיה מאחל לעצמו. ממש כמו שהגנטיקה קובעת את הגובה, את צורת האף ואת צבע העיניים, כך היא גם קובעת את המשקל.

עודף משקל אינו גזרת גורל

במהלך הטיפול עם מיטל היה לי חשוב שהיא תפסיק להאשים את הנטייה הגנטית למשקלה, שתתגבר על תחושת המסכנות והמקופחות ושתיקח אחריות על ההתנהגות שלה. אם רחמים על מר גורלה היו מסייעים בדיאטה הייתי מצטרפת אליה בלי לחשוב פעמיים, אך דפוס חשיבה זה אינו עוזר לתהליך ואינו מקדם אותו.

לא יצאתי נגד הנטייה שלה להשמנה, אך שאלתי אותה אם נטייה זו אכן הופכת אותה למסכנה. מניתי בפניה את כל הדברים הטובים שיש בה, רק מלהסתכל עליה – השיער, העיניים, היופי, החן. לאחר מכן ערכנו יחד רשימה של דברים שגורמים לתחושת מסכנות, בסוף הרשימה הוספתי "נטייה להשמנה". ביקשתי ממיטל לבחור פריט אחד מהרשימה, ובתגובה היא חייכה, היא הבינה.

נטייה להשמנה אינה גזרת גורל אשר קובעת שחייבים לחיות עם משקל עודף, צריך לחשוב על המשמעות של העניין – האם הנטייה אומרת שאי אפשר להוריד במשקל, שכל אחד עם הנטייה בהכרח חייב להיות שמן? בהחלט לא! אנשים עם נטייה להשמנה, כולל אני ומיטל, צריכים לשים לב למה שאוכלים ולשלב פעילות גופנית בשגרת היום יום. יש דוגמות רבות לאנשים ללא נטייה להשמנה שבכל זאת סובלים ממשקל עודף, אלה אנשים שלא הקפידו על מה שהם אוכלים. נטייה להשמנה זהו המקום היחיד שבו לא אמורים לנצל את מלוא הפוטנציאל.

אולי תרצו לקרוא גם:
מדוע הדיאטה שוב נכשלה וכיצד להצליח להוריד במשקל?
לא ייאמן, אבל גם יבשת אפריקה משמינה
השמנת ילדים: כיצד להתנהל נכון עם ילדים עם עודף משקל?
תזונה נכונה לילד הדעתן
התחלת דיאטה? כל מה שחשוב בהליך הירידה במשקל

הפגישה הראשונה של מיטל ושלי הייתה הפעם האחרונה שבה התייחסנו ברצינות למושג "נטייה להשמנה". היום, אחרי שמיטל ירדה 6 ק"ג וגבהה ב-4 ס"מ, אי אפשר להאמין שיש לה נטייה להשמנה.

רחל גרנות – יועצת תזונה, בעלת תואר שני בחינוך ובבריאות הציבור, המפתחת של תכנית חדשנית לירידה במשקל ולשמירה על התוצאות

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד