ניתוח מיני מעקף קיבה: הפתרון להשמנה קיצונית

מחקר שנערך בישראל, ובדק את תוצאות ההחלמה מניתוח מיני מעקב קיבה לסובלים מהשמנה קיצונית, העלה תמונה ברורה: הניתוח מבטיח שיפור עבור מבוגרים
ד``ר אסנת רזיאל
| 053-4877813 | 22/01/2024 |
צפיות: 4,428
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
השמנת יתר קיצונית היא תופעה הנפוצה בקרב מבוגרים, ועל פי נתוני משרד הבריאות בישראל, כ-12% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 סובלת ממנה. ההשמנה הקיצונית עלולה להוביל למגוון של בעיות בריאותיות, ביניהן מחלות לב, שבץ, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, מחלות מפרקים וסוגי סרטן מסוימים.

ישנם לא מעט גורמים התורמים להשמנת יתר קיצונית בקרב מבוגרים, ובהם:

• שינוי בהרגלי האכילה והפעילות הגופנית עם הגיל

• מחלות כרוניות, כגון סוכרת או מחלות לב, שיכולות לגרום לעלייה במשקל

• שימוש בתרופות מסוימות. למשל, סטרואידים

המאבק בהשמנת יתר חולנית, במיוחד בקרב מבוגרים, הפך למשימה חשובה בעולם הרפואה המודרנית. אחד הפתרונות היעילים לטיפול בהשמנת היתר אצל מבוגרים הוא ניתוח מיני מעקף קיבה.

יש לכם שאלות נוספות?
פורום טיפול תרופתי להרזיה וניתוחים בריאטריים

ניתוח מיני מעקף קיבה


ניתוח מיני מעקף קיבה הוא ניתוח בריאטרי שמטרתו לסייע לאנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית. הניתוח מבוצע בגישה לפרוסקופית, כלומר, באמצעות מספר חתכים קטנים בבטן. בניתוח מופרד חלקו העליון של הקיבה מהחלק התחתון שלה באמצעות חיתוך אנכי.

הניתוח מביא לשני שינויים במערכת העיכול:

צמצום נפח הקיבה - מה שמפחית את כמות המזון שאדם יכול לאכול בכל ארוחה.

שינוי דרך ספיגת המזון – הניתוח משנה את דרך הספיגה של המזון, וזה עובר מעתה דרך חלק קטן יותר של המעי הדק ונספג בגוף. כאשר המזון עובר דרך חלק קטן יותר של המעי הדק, פחות ממנו נספג בגוף - מה שגורם לירידה במשקל.

מחקר מקיף שנערך במרכזים הבריאטריים באסותא בישראל, הכולל נתונים מינואר 2017 עד דצמבר 2021, מאיר את נושא היעילות והבטיחות של ניתוח מיני מעקף קיבה בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

המחקר בדק 6,722 מטופלים, כאשר 104 מתוכם היו בני 65 ומעלה. המטרה העיקרית של המחקר הייתה להבין את תוצאות ההחלמה לאחר הניתוח בזמן הקצר (תוך 30 ימים) בחולים המבוגרים לעומת אלה הצעירים יותר.

ממצאים עיקריים


נתוני החולים ומצבם לפני הניתוח - הגיל הממוצע של קבוצת המחקר היה 40.6, כאשר 75.1% היו נשים. ה-BMI הממוצע טרם הניתוח עמד על 41.2. בקרב הקשישים נצפו שיעורים גבוהים יותר של מחלות לב איסכמיות ואי-ספיקת כליות כרונית.

פרטי הניתוח והאשפוז - משך הניתוח הממוצע היה ארוך במעט בקרב המבוגרים. אורך האשפוז לאחר הניתוח היה ארוך במיוחד בקרב המבוגרים, כאשר 19.4% אושפזו יותר מ-3 ימים לעומת 6.6% בקבוצה הצעירה יותר.

סיבוכים לאחר הניתוח - שיעור הסיבוכים המוקדמים הכללי עמד על 3.4%. קבוצת המבוגרים הראתה שיעור גבוה יותר של סיבוכים מוקדמים (7.7%) לעומת הקבוצה הצעירה יותר (3.8%), אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

אשפוזים חוזרים ותמותה - שיעור האשפוזים החוזרים בקרב המבוגרים היה גבוה באופן משמעותי (5.8%) לעומת (1.9%). עם זאת, שיעור התמותה במבוגרים שעברו את ניתוח המיני מעקף קיבה עמד על 0%, נתון מרשים בהשוואה לניתוחים בריאטריים אחרים כדוגמת שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה מלא בקבוצות גיל דומות.

השלכות וכיוונים עתידיים


המחקר מחזק את הבטיחות היחסית של ניתוח מיני מעקף קיבה במבוגרים החיים עם השמנה חולנית, עם שיעורים דומים של אירועים חריגים מוקדמים קלים וחמורים בהשוואה לאוכלוסייה הצעירה יותר. למרות הנטייה הגבוהה יותר לאשפוזים ארוכים וחוזרים בקרב המבוגרים, התועלות של הניתוח באוכלוסייה זו ברורות.

עם זאת, למחקר יש מגבלות. אופיו הרטרוספקטיבי וגודלה הקטן של הקבוצה המבוגרת (1.55%) עלולים להשפיע על חוזק המסקנות. בנוסף, המחקר התמקד בעיקר בתוצאות קצרות טווח, מה שמדגיש את הצורך במחקרים נוספים על בטיחות ויעילות לטווח ארוך של מיני מעקף קיבה במבוגרים.

לקריאה נוספת:
השמנה קיצונית: הבדלים בין גברים לנשים
כיצד להתמודד עם השמנת יתר?

לסיכום, ניתוח מיני מעקף קיבה הינו ניתוח יחסית בטוח ויעיל עבור מבוגרים החיים עם השמנה קיצונית, ומבטיח שיפור במצב הבריאותי של אוכלוסייה זו בישראל. מחקר זה סולל את הדרך למחקרים נרחבים וארוכי טווח שעשויים לשנות את התפיסה של טיפול בהשמנת יתר חולנית באוכלוסייה המבוגרת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסנת רזיאל
מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה
טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול תרופתי להרזיה וטיפול רב תחומי בהשמנה והמנהלת הרפואית של אסיא בריאטריק - מרכז לטיפול בהשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול תרופתי להרזיה וטיפול רב תחומי בהשמנה והמנהלת הרפואית של אסיא בריאטריק - מרכז לטיפול בהשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל... קרא עוד