שימוש בעדשות מגע סקרליות לאחר ניתוח השתלת קרנית

עד לאחרונה, עדשות מגע קשיחות (RGP) או עדשות רכות היו האופציה היחידה בכדי לשקם את חדות הראיה אחרי ביצוע ניתוח השתלת קרנית, אומנם, כיום ישנה אופציה חדשה של עדשות מתקדמות יותר מהם המטופלים יכולים להנות.
אלון ברונדווין
| 053-4872298 | 31/01/2021 |
צפיות: 10,187
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5

שימוש בעדשות מגע לאחר ניתוח השתלת קרנית


לעיתים קרובות, ישנו צורך להשתמש בעדשות מגע, לאחר ביצוע השתלת קרנית, בכדי להיות מסוגלים לראות בצורה איכותית. זאת משום שחיבור שתל הקרנית בדרך כלל אינו סימטרי לקרנית. הדבר בא לידי ביטוי בצילינדר גבוה.
במקרים מסוימים, עדשות מגע קשיחות, רכות או היברידיות מספיקות, אומנם, בחלק גדול מההשתלות ישנה חריגה משמעותית בחוסר הסימטריה על פני שטח הקרנית והעדשות אלו עלולות לגרום לחיכוך עם השתל ולכן השימוש בעדשות מסוג זה יאפשר ראיה שאינה מיטבית ואף לגרום לפגיעה בשתל, ועל כן מומלץ לשקול שימוש בעדשות מיני סקלרליות או סקלרליות.

אולי יעניין אותך גם:
טריגר פינגר – אצבע הדק – ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל?
ביטוח סיעוד: כיצד ניתן לממש את זכויותינו?
אובדן כושר עבודה: מי אחראי על קביעתו וכיצד נבטיח קבלת תשלום מהביטוח?
קצבת נכות כללית- מהי?

באילו מצבים מבצעים השתלת קרנית?


אחת מן הסיבות העיקריות לביצוע השתלת קרנית היא התפתחות של מחלת הקרטוקונוס שמתרחשת במצב בו הקרנית מעוותת ואינה שקופה. כיום, ניתן להתאים עדשות מגע סקלרליות בצורה מיטבית בכדי לשפר את הראייה גם במקרים בהן הקרנית עכורה ומעוותת .
בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית, אפשרי להשתיל את החלקים הפגועים של הקרנית בלבד, החלק האחורי, או החלק הקדמי, ובמקרים מסובכים יותר ניתן להחליף את כל עובי הקרנית (8 מ"מ מרכזיים של הקרנית).
בעבר, אורך חייה של הקרנית נמדד במידת השקיפות שלה, אומנם, כיום איכות הראייה היא המדד המרכזי להצלחה. אורך החיים של קרנית לאחר השתלה נע בין 15-20 שנים.

מדוע כדאי לבחור בעדשה סקלרלית?


האזור בו מתרחש החיבור בין הקרנית של המטופל לבין השתל הינו אזור רגיש לחיכוך, ועל כן עדשה סקלרלית מאפשרת ריחוף מעל לרקמת הקרנית וכך נמנע חיכוך אפשרי ומגע עם הקרנית עצמה.
חשוב לשים דגש על חומרי הגלם מהם מיוצרים העדשות וזאת בגלל שקרנית מושתלת זקוקה לכמות חמצן מירבית על מנת לשמור על תקינותה, שימוש בחומרי גלם מתקדמים וכן בעדשה בעלת עובי מינימלי יאפשר העברת חמצן בצורה הטובה ביותר, וכך לשמור על בריאות השתל והקרנית.

לאחר ביצוע השתלת קרנית, ובדיקה בריאות השתל המושתל שנערכת אצל רופא מומחה בתחום הקרנית, ניתן לשקול התאמה של עדשת מגע, וזאת על מנת לשפר את איכות וחדות הראיה.
בכדי להתאים עדשה סקלרלית או מיני סקלרלית בצורה אופטימלית שתאפשר חדות ואיכות ראייה מיטבית וכן תאפשר שמירה על בריאות השתל והעין, יש לבצע מיפוי קרנית ומיפוי גלגל העין.

לאחר השתלת הקרנית המטופל מחויב להגיע לרופא לביקורת


לאחר ביצוע השתלת קרנית, המטופל מחויב להקפיד להגיע לבקר אצל הרופא באופן קבוע, בכדי שיוכל לבחון שינויים במבנה של הקרנית ובכך לשמור על השתל לתקופה ארוכה.
מטופלים רבים שסבלו מעיוות בקרנית, והתאכזבו לא מעט מאיכות הראיה לאחר השתלת קרנית או שימוש בעדשות מגע לא מותאמות, ביקרו אצלי בקליניקה, עברו התאמה של עדשה סקלרלית ובכך מצאו פתרון משנה חיים.

אלון ברונדוויןאופטומטריסט מומחה ובעל קליניקה בראשון לציוןדרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם אלון ברונדווין - אלון אופטיק
אלון ברונדווין אופטומטריסט מומחה. עדשות לקרטוקונוס, אורטוקרטולוגיה, עין יבשה, מיפוי קרנית העין, בדיקות ראייה, עדשות מגע, משקפים.

יועצים בתחום