קצבת נכות כללית- מהי?

קצבת נכות משולמת למי שלא יכול לעבוד, או שיכולתו לעבוד פחתה עקב מצבו הבריאותי.
עו``ד שירלי כהן אדיב
| 03/01/2021 |
צפיות: 9,938
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
בעלי מוגבלות זכאים גם לקבלת שיקום מקצועי מהביטוח הלאומי, הכולל מימון לימודים והשתלבות בעבודה.

מי הם הזכאים לקבלת קצבת נכות כללית?


מבוטחים, תושבי ישראל שמלאו להם 18 שנים וטרם הגיעו לגיל פרישה (גברים- 67, נשים- 62) עשויים להיות זכאים לקבלת הקצבה כלל שנגרם להם לקוי גופני, שכלי או נפשי הנובע מתאונה, מחלה או מום לידה. יובהר, כי בהתקיים תנאים מסוימים, קטין עשוי להיות זכאי לקבלת "קצבת ילד".
חשוב לציין, בכדי לקבל הכרה בזכאות לקצבה, נדרש שגובה ההכנסה מעבודה יהא נמוך מ-60% מהשכר הממוצע במשק, קרי, 6,331 ₪. יובהר, כי אישה נשואה שאינה עובדת, תיבדק כעקרת בית, בנסיבות מסוימות.
כמו כן, על רופא מטעם ביטוח לאומי לקבוע כי נותרה לתובע נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות או בשיעור של 40% לפחות, כאשר בגין אחת מהפגימות לפחות, נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות.
לבסוף, נדרשת קביעה שאומרת שהאדם אינו כשיר לעבודה, או שיכולתו להשתכר ירדה ב-50% לפחות, וכן נקבעה לו דרגת אי כושר באחד מהשיעורים האלה: 60%, 65%, 74% או 100%.

סכומי הקצבאות


כלל, סכום קצבת הנכות החודשית הוא בהתאם לדרגת אי-הכושר שנקבעה לכם כמפורט להלן:
דרגה מלאה (100% או 75%)- קצבה חודשית מלאה בסך של 3,321 ₪.
דרגה חלקית בשיעור 74%- קצבה חודשית חלקית בסך של 2,242 ₪.
דרגה חלקית בשיעור 65%- קצבה חלקית בסך של 2,027 ₪.
דרגה חלקית בשיעור 60%- קצבה חודשית חלקית בסך של 1,908 ₪.
ככלל, ככל שתביעה לקבלת קצבת נכות כללית מתקבלת ומוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי, ויש לתובע ילדים קטינים, ניתן לקבל בגין שני הילדים הראשונים בלבד, תוספת כסף לסכום הקצבה המשולמת. יובהר, כי סכום התוספת עבור ילדים הוא בהתאם לדרגת אי- הכושר שנקבעה.
כמו כן, ניתן גם לקבל תוספת לסכום הקצבה המשולמת, עבור בן זוג אשר סכומי ההכנסה שלו אינם עולים על 6,014 ₪ והוא אינו מקבל קצבה אחרת. יובהר, כי סכום התוספת עבור בן זוג הוא בהתאם לדרגת אי-הכושר שנקבעה.

שימו לב! אם תצאו לעבוד, הכנסתכם הכוללת מעבודה ומקצבה תהיה תמיד גבוהה יותר מסכום הקצבה בלבד, כך שכדאי לכם לצאת לעבודה.

מהם סכומי שכר הטרחה שמותר למייצג לגבות, מוגבלים בחוק


לאחרונה עברה רפורמה בתחום שכ"ט מייצגים בתביעות המוגשות למל"ל, ולרבות קצבת נכות כללית. לגבי "מייצגים", קרי, עורכי דין, יועצי מס או רואי חשבון, החוק קובע סכומים מקסימאליים לשכר הטרחה שרשאים המייצגים לגבות מהמבוטחים, עבור השירותים הניתנים להם. כמו כן, נקבעו דרכים ספציפיות לאופן גביית שכר הטרחה.

אולי יעניין אותך גם:
טריגר פינגר – אצבע הדק – ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל?
ביטוח סיעוד: כיצד ניתן לממש את זכויותינו?
אובדן כושר עבודה: מי אחראי על קביעתו וכיצד נבטיח קבלת תשלום מהביטוח?

משרדנו ייצג ומייצג באלפי תיקים מול המוסד לביטוח לאומי וגובה את שכ"ט בהתאם לחוק. כמו גם, בתיקי תאונות דרכים, גם בתיקים אלה, קבע המחוקק מהם הסכומים המקסימאליים שרשאים מייצגים לגבות כשכר טרחה (באחוזים מתוך הפיצוי שמתקבל).

יש לציין, כי רצוי ואף מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד הבקיא בתחום לצורך ליווי ההליך המתנהל מול המוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת קצבת נכות.
משרדנו מעניק ליווי וייעוץ מקצועי במסירות, ומעניק שירותים משפטיים בתחום למעלה מ-15 שנים וישמח ליתן לכם מענה במידת הצורך.

שירלי כהן אדיב, עו"ד ממשרד שירלי כהן אדיב, עו"ד ונוטריון


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר