אובדן כושר עבודה: מי אחראי על קביעתו וכיצד נבטיח קבלת תשלום מהביטוח?

אובדן כושר עבודה הוא מצב בו עובד, אינו כשיר לביצוע עבודתו מבחינה רפואית. אובדן כושר עבודה יכול להיגרם בשל מחלה, החמרה של מחלה קיימת או במצבים כמו תאונת דרכים, תאונת עבודה מחלת מקצוע או רשלנות רפואית
ד``ר טארק ושאחי
| 06/12/2020 |
צפיות: 3,826
דירוג: 4.5 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
אחד מהתנאים הראשונים והחשובים ביותר להגשת תביעה בגין אובדן כושר עבודה הינו אישור של רופא תעסוקתי על כך שהפגיעה המדוברת אכן מונעת מהעובד להמשיך בתעסוקתו.

רופא תעסוקתי מתמחה באבחון תפקודו הרפואי הנוכחי של העובד, טיפול, מתן דרכי התמודדות ושיקום של העובדים, כמו כן, הוא מסוגל לקבוע כושר עתידי לעבודה במקצוע.
לרופאים תעסוקתיים, הכשרה לאבחון מחלות שנגרמות כתוצאה מעבודה, כדוגמת מחלות מקצוע, נוסף על כך הם בקיאים בהערכת סיכונים סביבתיים של העובדים.
כדי לקבל חוות דעת מרופא תעסוקתי, יש לעבור תשאול ולעיתים גם בדיקה גופנית מקיפה.
להחלטותיהם של רופאים תעסוקתיים משמעות רבה, הם מעניקים אישור למצב אובדן כושר עבודה, חלקי או מלא, מספקים אישור מחלה על כל תקופת ההיעדרות ממקום העבודה, כמו כן, מחליטים על אופן המשך ההעסקה של עובד- אילו תנאים מיוחדים יקבל, מה הן מגבלותיו וההקלות הנדרשות עבורו כדי להמשיך לעבוד.
יתרה מזאת, כאשר רואים לנכון, רופאים תעסוקתיים יכולים לספק המלצה להגדלת אחוזי הנכות בביטוח לאומי.

אולי יעניין אותך גם:
המדריך השלם להתמודדות עם נגיף הקורונה: כל ההמלצות, ההנחיות והזכויות שמגיעות לכם!
טריגר פינגר – אצבע הדק – ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל?
ביטוח סיעוד: כיצד ניתן לממש את זכויותינו?

ניתן לפנות לרופאים תעסוקתיים באופן פרטי מטעם עורך דין או חברת ביטוח, דרך קופות חולים ומוסדות ציבור.
לאחר קבלת חוות דעת מרופא תעסוקתי ניתן להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי לקביעת אחוזי נכון, כמו כן ניתן להגיש תביעה למקום העבודה לקבלת פיצויים.
חוות הדעת מרופא תעסוקתי מגדילה באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה של התביעה.

כיצד עובדים יוכלו להבטיח תשלום קצבה במקרה של אובדן כושר עבודה?


בכדי שעובדים יוכלו להבטיח לעצמם קבלה של קצבה חודשית, בעת בה לא יוכלו לבצע את עבודתם, עליהם לוודא על קיומו של רכיב- "אובדן כושר עבודה" בקרן הפנסיה או בביטוח המנהלים שלהם.
במצב זה, חלק מהסכום הכולל המופרש לפנסיה עובר לכיסוי אובדן כושר עבודה, גובה הסכום תלוי בעובד וברצונו האישי. ההחלטה והבחירה של מסלול הפנסיה אינה דורשת מעורבות מצד המעסיק.

קבלו מענה על שאלותיכם עוד היום:
פורום זכויות רפואיות
פורום אורתופדיה ילדים
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד

כיסוי במסגרת קרן הפנסיה אל מול כיסוי במסגרת ביטוח מנהלים


הביטוח הפנסיוני של העובדים, כולל בתוכו כיסוי עבור מצב של אובדן כושר עבודה בשל מחלה קיימת וידועה של עובד. אומנם, הכיסוי הספציפי הזה תקף רק לאחר חמש שנים מרגע הצטרפות העובד לקרן הפנסיה. לעומת זאת, ביטוח מנהלים, אינו כולל בתוכו כיסוי של אובדן כושר עבודה במצב של מחלה קיימת. אומנם, בתוספת תשלום לפרמיה החודשית גם כיסוי זה אפשרי.
ביטוח במסגרת קרן הפנסיה, אינו מספק כיסוי למצב בו עובד אינו מסוגל לבצע את עבודתו, אך מסוגל לבצע עבודה מסוג אחר משום אינו עומד בתנאים המגדירים אובדן כושר העבודה.
אומנם, ביטוח מנהלים מספק כיסוי גם למקרים אלו, לדוגמא- במקרה בו אדם עבד עבודה פיזית, ולאחר פגיעה מסוימת היה מסוגל לעבוד בעבודה שונה, שאינה דורשת מאמץ פיזי.
בביטוח במסגרת קרן הפנסיה, אין אפשרות לוותר על רכיב הנכות, אומנם, בביטוח מנהלים ניתן להצטרף למסלול שאינו כולל בתוכו את רכיב נכות.
העובדים יכולים לקבל תשלומים בגין אובדן כושר עבודה מהביטוח רק לאחר שסיימו לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי.

ד"ר טארק ושאחי הוא מומחה ברפואה תעסוקתית ויוכל לעזור לכם למצות את זכויותיכם בפגיעה בעבודה כתוצאה מאובדן כושר עבודה.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר