תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?

גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 668
דירוג: 4.5 מתוך 11 הצבעות
התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
תחום הגמילה בישראל הוא תחום פרוץ למדי. על פניו, כל אדם או גוף יכולים להתאגד ולהציע תכנית גמילה. אפילו בקרב אנשי וגופי מקצוע מקובלים בתחום, אין קריטריונים ברורים אשר בעזרתם ניתן להעריך, טרם כניסה לתכנית הגמילה, את סיכויי ההצלחה של אותה תכנית.

מטרת המאמר היא לתת לכם דרך פשוטה לאמוד בכוחות עצמכם את סיכויי ההצלחה של תכנית גמילה. ממש כמו שניתן לאסוף אינפורמציה, שתעזור לכם להעריך באחוזים, את סיכויי ההצלחה של ניתוח מסוים בבית חולים.

הפער המרכזי של תכניות הגמילה המוצלחות יחסית הוא שבפועל הצלחתן היא קצרת טווח. זהו "הסוד" הלא ממש מדובר של תכניות גמילה, גם אם יש להן הצלחה מסוימת בטווח הקצר של עד שלושה חודשים.

כל חיפוש באינטרנט, בשפה האנגלית, על הצלחה ארוכה טווח של תכניות גמילה מציג תמונה עגומה למדי. אחוזי הגמילה, לטווח של שנים קדימה, נמצא באזור ה 20% הצלחה.

האם בכלל שווה להיכנס לתהליך גמילה?


על מנת לענות בחיוב על השאלה הזו, פיתח המשרד למדיניות בקרת הסמים הלאומית בארה"ב קריטריונים נוספים לאמוד אפקטיביות של גמילה. הסיבה שאנו נעזרים פה בקריטריונים אמריקאים היא כי הם פשוט מפותחים, באופן יחסי, הרבה יותר משלנו.

חוששים מהתמכרות? היכנסו עכשיו לפורום:
פורום גמילה מעישון, גמילה מאכילה רגשית

הרעיון המרכזי הוא שמטפל/מרכז גמילה לא חייב להביא אותך לגמילה מוחלטת. עליו רק להראות, שבטווח הארוך הוא משפר לך את איכות החיים, בתחומים כמו: תעסוקה, חינוך, זוגיות, בריאות, בטיחות ואי מעורבות בפלילים. זוהי, בפועל, הודאה בכך שכל שיטות הגמילה הקיימות בארץ מוגבלות ביכולתן לממש את הבטחתן הבסיסית– לגמול אותנו פעם אחת ולתמיד.

אי מימוש הצפייה הזו מובילה אותנו לתחושת כישלון והסקת מסקנה שמשהו אצלנו לא בסדר: "אני חלש אופי", "זה באופי שלי לעשן", וכמובן, משפט הייאוש הקלאסי–"אין מה לעשות, אלכוהול חזק ממני".

גמילה– מה הם החידושים?

הבשורות הטובות הן שאנחנו בפתחו של עשור חדש. הקריטריונים להצלחה חוזרים למדידה בסיסית מאד. היום ניתן, וצריך, לקבל תשובה לשאלה אחת מאד פשוטה:

מי יכול להתחייב להצלחה בטווח הארוך?

מקום שאינו עומד בקריטריון הזה, צריך להצהיר על כך בפניכם. מי שעומד בו, גם צריך להצהיר על כך, ולהביא כיסוי להבטחה הזו.

כיסוי בסיסי, הוא הצהרה כתובה של אחוזי ההצלחה של אותו מטפל/מרכז גמילה. העתיד הקרוב של תחום הגמילה הוא, שכול מי שלא יכול להבטיח סדר גודל של 80% הצלחה, לא יעמוד במבחן המציאות העתידי של שנות ה 20 המתקרבות אלינו בצעדי ענק וממתינות לנו מעבר לפינה.

אולי יעניין אתכם גם:
מפסיקים לעשן ביחד עכשיו: קבוצת הפייסבוק שתעזור לכם להיגמל מעישון
התמכרות לאוכל (שאינו מזון)
קנאביס: איך הופכים דפקט לאפקט?
גמילה מדויקת היא הדרך להפוך לגרסה מתקדמת וטובה יותר של עצמך
איך ממשיכים לקנות מבלי להיות מכורים לקניות?

כיום, נוצר סטנדרט חדש ב"שוק" הגמילה מהתמכרויות, שיאלץ את כל המטפלים להתיישר אל מול המציאות הפשוטה הזו, ואתם הם אלו שיעמידו אותם במקומם– לפי הקריטריון הזה. לא ייתכן שנשלם על טיפול מבלי לדעת מהם סיכויי ההצלחה שלו.

זוהי זכות בסיסית, לא פחות מהזכות הבסיסית לדעת איזה נפח מנוע יש למכונית אותה אתם עומדים לרכוש, או כמה חדרים יש בדירה שאתם שוכרים/קונים. לכול תחום יש קריטריונים, ישנה אמת בסיטואציה בסיסית, על פיה מתקבלות החלטות, שלהן משמעויות מרחיקות לכת.

ב 2020 גם תחום הטיפול יצטרך להתיישר לפי הסטנדרט הזה.

גמילה- מהו תפקיד הממסד הבריאותי?

תפקיד הממסד הבריאותי הוא לעודד סטנדרטים של איכות בקרב מטפלים, על מנת להפריד בין טיפולים מקצועיים ואיכותיים, לבין אלו ש"באים לעשות עלינו סיבוב" בהבטחות נוצצות כאלו ואחרות.

הדרך האובייקטיבית היחידה לאמוד איכות היא על ידי יצירת קריטריונים למדידת הצלחתם של טיפולים. הדרך לשם תתחיל מהדרישה שלנו, לקבל תו-איכות אמיתי ומוכח להצלחה ארוכת טווח.

מימוש הדרישה עובר דרך שאלת השאלות החשובות, שיעלו את הסיכוי לתהליך גמילה מוצלח:

1. מהם אחוזי ההצלחה שלכם לטווח של לפחות שנה?
2. איך אתם מודדים את אחוזי ההצלחה?
3. האם אתם יכולים לשלוח עדויות על הצלחת המהלך שלכם לאורך זמן?
4. איזו אחריות אתם מציעים על מנת להבטיח את ההצלחה שלי?
5. האם אני יכול לקבל אימייל עם התחייבותכם להצלחה?

במקרה בו גוף המציע לכם גמילה מגמגם, או לא מסוגל לספק תשובות רציניות, לפחות לשתיים מהשאלות הללו, אז זהו רמז מהמציאות להתקדם הלאה.

שחף אשכנזי- מומחה בפתרון התמכרויות ומייסד SoulTech Group

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

פיברומיאלגיה – זה לא "הכול בראש", אלא "הכול במוח"
ד"ר בן עמית
| 16/09/2019 |
צפיות: 1,999
בשנים האחרונות מתגברת והולכת המודעות לתסמונת הפיברומיאלגיה, המתבטאת בכאבים מפושטים ונודדים באזורים רבים בגוף. מאחר ואין בדיקת מעבדה אבחנתית לפיברומיאלגיה, כגון צילום או בדיקת דם, עד כה לרבים מהמטופלים היה נאמר כי "זה הכול בראש", הוצע להם לעבור בירור נפשי, לאזור כוחות ולהתגבר. לכן, מעבר לכך שרבים מהמטופלים לא קיבלו מזור למכאוביהם, הם מתארים תחושת בדידות קשה מול המערכת, ניכור והעדר אמפתיה. בשנים האחרונות מחקרים חדשים שופכים אור על המקור לפיברומיאלגיה, אשר מאשרים כי מדובר בתסמונת אמיתית לכל דבר ואף נפוצה, מסייעים למטופלים להבין שהם לא לבד, ונותנים תקווה למציאת טיפול יעיל. במאמר זה נסקור מעט מהחידושים בתחום.
קרא עוד
קנאביס רפואי וסגולותיו הרפואיות
ד"ר בן עמית
| 10/09/2019 |
צפיות: 2,008
באחרונה עולה רבות לתשומת הלב הציבורית נושא ה"קנאביס הרפואי", או שימוש בסם הקנאביס בכדי להקל על תסמינים ולטפל במצבים בריאותיים שונים. יחד עם זאת, השימוש בקנאביס למטרות רפואיות אינו חדש, וקיימות עדויות לכך שהצמח שימש לצרכים רפואיים זה אלפי שנים, החל בסין ובמצרים העתיקה.
קרא עוד
דיכאון בקרב ילדים ונוער
ד"ר אילן בוש
| 13/08/2019 |
צפיות: 2,778
קרא עוד
כיצד ילדים יכולים לרכוש חוסן נפשי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/07/2019 |
צפיות: 733
ילד עם חוסן נפשי מגיב טוב יותר ללחץ, לקשיים ולאירועים בלתי צפויים. כדי שילד יפתח חוסן נפשי רצוי שיהיה מודע לחוזקות שלו, שיהיה אופטימי, שיהיה בעל יכולות חברתיות ועוד
קרא עוד
התפתחות מינית: המשחקים שצריכים להדאיג
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/07/2019 |
צפיות: 571
התפתחות מינית היא תהליך שמתחיל בגיל ינקות, לכן אין זה נדיר לראות משחק בין ילדים הכולל נגיעות, התפשטות ועוד. עם זאת, חשוב לדעת לזהות את ההבדלים בין משחק תמים למשחק מדאיג
קרא עוד
קוהוט ופסיכולוגית העצמי: כל ילד זקוק להערכה מהוריו
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/07/2019 |
צפיות: 665
כל ילד רוצה הערכה והערצה, זהו צורך טבעי ונורמלי בהתפתחות תקינה. ילדים שלא חוו כלל הערכה והערצה עלולים להישאר עם תחושת "עצמי" פגועה, אותה הם ינסו למלא באמצעות האדרה עצמית לא מציאותית
קרא עוד
CBT: מהו טיפול התנהגותי קוגניטיבי
טובי פלד
| 18/07/2019 |
צפיות: 737
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא אסכולה פסיכולוגית שבה משלבים בין דפוסי חשיבה לבין דפוסי התנהגות למען שינוי הרגלים שליליים ולמניעת חרדה
קרא עוד
שיימינג: בריונות ברשת בקרב בני נוער
ד"ר אילן בוש
| 14/07/2019 |
צפיות: 1,068
בעידן הרשתות החברתיות, הבריונות הפכה לפומבית יותר ולחסרת רסן. בני נוער רבים חשים בושה, השפלה קשה וחווים טראומה שמותירה בהם צלקות נפשיות, ואלו מערערות את הערך העצמי. מהי תופעת השיימינג? מאלו נורות אדומות אסור להתעלם? ומהם נושאי התקיפות הנפוצים ביותר?
קרא עוד
הפרעות שינה: למה כדאי לישון עם הכלב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2019 |
צפיות: 534
אנשים רבים לא מרשים לכלב שלהם לישון איתם באותה המיטה, אך ההפסד כולו שלהם. שינה עם הכלב מספקת חום בחורף, תחושת רוגע ומקלה על הליך ההירדמות
קרא עוד
גמילה מסמים: שחרור מהתלות ופרידה מהכאב
 אבי יקיר
| 04/07/2019 |
צפיות: 1,093
התמכרות לסמים היא קשה מנשוא עבור המכור עצמו ועבור הסובבים אותו. המכור הופך להיות הצל של עצמו, וכל רצונו מתמקד אחר חיפוש המנה הבאה. הוא מתנתק, מתבודד ומאבד כל עניין בקרובים אליו. הליך הגמילה מסמים הינו מורכב, והוא כולל התנתקות פיזית אך גם התנתקות נפשית מהסם
קרא עוד