רוזציאה, אדמומיות בפנים וטפיל הדמודקס: איך נפטרים מהעור האדום?

אחת מבעיות העור השכיחות ביותר שלא כולם מודעים אליהן היא אדמומיות בעור, סומק ופצעונים כתוצאה מרוזציאה ודמודיסידוזיס. החדשות הטובות הן כי ניתן לטפל בבעיה באמצעות תהליך של אבחון וטיפול נכון על ידי מומחים בתחום
 יפית כהן
| 053-4877791 | 22/06/2021 |
צפיות: 26,668
דירוג: 3.8 מתוך 71 הצבעות
התקבלו 71 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
באופן עקרוני, מטבע הדברים לא ניתן להתעלם ממחלות עור אשר מופיעות באזורים חשופים ובולטים, ופעמים רבות פוגעות באופן קשה ונראה לעין בחזות החיצונית של אלו הסובלים מהן. הן גורמות גם לפגיעה בביטחון העצמי וכתוצאה ישירה מכך פוגעות בהתנהלות החברתית ובשגרת החיים היומיומית. אך מה קורה במקרים שבהם לא ניתן לזהות את מחלת העור באופן מדויק למרות התסמינים, ולכן היא גם אינה מטופלת בצורה מספקת?

שתי בעיות נפוצות מאוד הקשורות בעור הן רוזציאה ודמודיסידוזיס. מדובר במחלות נפוצות כל כך עד כדי ש-10% מתושבי אירופה סובלים ממנה, כמו גם יותר מ-18 מיליון תושבי ארצות הברית, כך על פי נתונים מחקריים. גם אנשים מפורסמים ביותר סובלים מהבעיה, כאשר ככל הנראה הנסיך צ'רלס, דונלד טראמפ וקמרון דיאז נמנים עליהם.

אף על פי כן, כמעט לא קיימת מודעות לשתי המחלות הללו, אשר ניתן להתבלבל באבחנתן בקלות. יפית כהן, העומדת בראשותה של קליניקה העוסקת בתחום, ומומחית בטיפול ברוזציאה, עור אדמומי, ושגשוג טפיל הדמודקס מסבירה: "מדובר במצב כרוני של בעיית עור, אשר הסממן המרכזי שלה הוא סומק חוזר ונשנה. ההסמקה במקרים רבים הופכת לאדמומיות קבועה ומופיעה בדרך כלל בלחיים, באף, בסנטר ובמצח, והיא מלווה בנקודות אדומות, פצעונים או נימים בולטים, לפעמים גם ייתכן גרד, מרקם לא אחיד וחספוס".

לדבריה של יפית כהן, ישנם מקרים שבהם הבעיה תכלול גם מעורבות עיינית, התעבות רקמות האף - בעיקר אצל גברים, וכן יובש, צריבה או גלי חום. מדובר בתופעה נפוצה בין הגילאים 30-60 אצל אנשים עם עור בהיר, אולם יכולה להופיע גם בגילאים אחרים ואצל בעלי עור כהה.
"לא פעם אותם פצעונים דמויי אקנה נגרמים עקב טפיל הדמודקס, בתופעה שמכונה דמודיסידוזיס. על כן, בלא מעט מקרים יהיה אבחון כפול של רוזציאה ודמודיסידוזיס, אם כי ישנם מקרים שבהם רק אחת מהבעיות תופיע".

ישנן מספר סיבות שגורמות להופעתן של בעיות אלו או להחמיר אותן. ייתכן כי מדובר בסיבה גנטית, הורמונלית או סיבה הקשורה לשגרת החיים או המצב הנפשי. כמובן, לא פעם מדובר בשילוב של מספר גורמים יחד.

שאלו אותנו כבר עכשיו:
פורום זכויות רפואיות
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד
פורום מדרסים בהתאמה אישית | אורטוטיקה

השלב הראשון: רק אבחון מדויק יוביל לפתרון הבעיה ולא להחמרתה


לא פעם, כאשר מתחילה להופיע אדמומיות או כאשר מופיעים פצעונים, לאו דווקא מוגלתיים, יש צורך לבחון את המצב לעומק. במקרים רבים אנשים רבים מתחילים לטפל בעורם בטיפולים קונבנציונליים כגון טיפול באקנה. ואולם, כאשר מדובר ברוזציאה ודמודיסידוזיס, טיפולים אלו יסייעו בחלקם או שלא יסייעו כלל, ולעתים הבעיה תלך ותחמיר באופן משמעותי.

יפית כהן מסבירה כי "מדובר באבחונים שגויים שכיחים מאוד כאקנה בגיל הבוגר, כאשר הבעיה האמיתית היא למעשה רוזציאה עם שגשוג טפיל הדמודקס, או רק דמודיסידוזיס. אבחונים שגויים נוספים הם אקזמה, סבוריאה, אקנה על רקע הורמונלי ואף אלרגיה".

כהן מספרת כי ישנם שיעור גבוה של אבחונים שגויים, מכיוון שלעתים מאבחנים את הבעיות הללו באופן לא נכון. "במרבית המקרים לא ניתן לאבחן עצמאית רוזציאה ודמודיסידוזיס, ואף לא ניתן לאבחן זאת רק על ידי התבוננות בעור, בדיקות סרולוגיות או בדיקות דם. האבחון הנכון יכול להתבצע רק על ידי איש מקצוע עם התמחות אבחונית בבעיות הספציפיות האלה".

"המומחה יבדוק את כלל הסממנים וכך יידע לאבחן באופן מדויק מהי הבעיה ומהו הפרוטוקול הטיפולי המתאים לטיפול בה. האבחון עצמו מתבצע על ידי אמצעי דימות מתקדמים, אשר הכרחיים לשיקוף מצב העור בשל היותו של טפיל הדמודקס מיקרוסקופי, וכמו כן ביצוע משטחי עור יוכלו לסייע בגילוי הטפיל. על כן חשוב לא להסתפק באבחון באמצעות וידאו, תמונה או בשיטוט בגוגל, אלא לגשת באופן מיידי לאבחון אצל מומחה".

השלב השני: טיפול מערכתי לאחר אבחון מדויק יכול להגדיל את סיכויי ההצלחה באופן ניכר


חשוב להבין כי ללא קבלת טיפול הולם ברוזציאה ודמודיסידוזיס, תסמיני הבעיה יחמירו עם הזמן, וזאת מכיוון שמדובר בתופעות עור פרוגרסיביות. מעבר לכך, גורמים מסוימים עלולים להביא להחמרת התסמינים באופן משמעותי, כגון סטרס, חשיפה לשמש, תרופות המדכאות את המערכת החיסונית, שתיית אלכוהול, שימוש בסטרואידים ואכילת מוצרי מזון חריפים, גבינות, סוכרים ועוד. ישנן נשים שיסבלו מהחמרה בזמן ההריון, לאחר הלידה או בגיל המעבר.

על פי הרפואה המודרנית, רוזציאה ודמודיסידוזיס הן בעיות כרוניות, ורופאים מסוימים מאמינים כי צריך ללמוד לחיות איתן. כהן חולקת על כך ומסבירה כי אין כל סיבה להשלים עם המצב. "אפשר לשפר את איכות החיים באופן משמעותי, וזאת באמצעות אבחון מדויק ועריכת פרוטוקול טיפולי ספציפי". כהן מדגישה כי אם מטפלים בבעיה כבר בשלביה הראשונים, הטיפול יהיה פשוט יותר וסיכויי ההצלחה שלו יהיו גבוהים.

לדברי כהן, חשוב מאוד לבחור את התכשירים הקוסמטיים המתאימים לבעיה, וזאת מכיוון שאחד הסממנים הבולטים של רוזציאה הוא עור רגיש באופן מיוחד. מכל מקום, חייבים לטפל בבעיות העוריות באופן מערכתי וכולל.

"הרפואה הקונבנציונלית מספקת פתרונות חלקיים בלבד, מאחר שעדיין לא פיתחו תרופה המטפלת בכל התסמינים. אך מניסיוני האישי, טיפול משולב הכולל תרופות, פרוצדורות אסתטיות לטיפול בבלוטות החלב המוגדלות ובנימי הדם, אבחון וטיפול באמצעות מכשירים טכנולוגיים מתקדמים ושימוש בקרמים ייעודיים בהתאמה אישית לצורך הפחתת התסמינים באמצעות שיקום מחסום ההגנה של העור - יביא להצלחה במרבית המקרים. כאשר מדובר גם בשגשוג של טפיל הדמודקס, יש לשלב גם קרמים אנטי טפיליים ותכשירים תרופתיים ייעודיים".

כדי שהטיפול יהיה מוצלח, לדברי כהן, חשוב לשים דגש גם על יצירת קשר טוב בין המטופל והמטפל. לכן מטופלי הקליניקה מוזמנים להגיע לביקורות שוטפות, כדי לראות את יעילות הטיפול ולהחליט האם צריך לשנות משהו בפרוטוקול הטיפולי.

הערך המוסף והחשוב לא פחות הוא תשוקתו ואהבתו של המטפל לתחום שבו הוא עוסק. כהן מספרת כי הגיעה אל תחום רפואת העור והקוסמטיקה בעקבות עור רגיש ובעיות עור אישיות שמהן סבלה - כמו בכל סיפור אהבה. "אהבת התחום והמקצוע, הרצון לחדש את הידע, הירידה המדוקדקת לפרטים, החיפוש הנצחי אחר חידושים טכנולוגיים והיכולת לשלב את הידע והניסיון עם יצירתיות, אלו הפרטים שיכולים להשפיע בצורה ניכרת על תוצאות הטיפול. זהו הכוח המניע אותי לייצר איכות חיים עבור מטופליי ולחולל מהפכה".
...............................
יפית כהן: מנהלת פורום אקנה – רוזציאה באתר Be Ok
מרצה תדיר בכנסים מובילים בתחום האסתטיקה, מומחית לטיפול ברוזציאה ואבחון קליני של העור. בעלים של "המרכז לטיפול ברוזציאה"- קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס. מנהלת את קבוצת התמיכה הגדולה בישראל בפייסבוק בנושא "רוזציאה, טפיל הדמודקס, ואדמומיות בפנים- Rosacea Israel".


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם יפית כהן
מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של 'המרכז לטיפול ברוזציאה' - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש.

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד