גמילה מדויקת היא הדרך להפוך לגרסה מתקדמת וטובה יותר של עצמך

גמילה אולי נחשבת ל'עונש', אך כדי לעשות את השינוי יש להשתחרר מתפיסות רגשיות שמלוות אותנו מילדות
שחף אשכנזי
| 13/12/2018 |
צפיות: 1,021
דירוג: 4.7 מתוך 14 הצבעות
התקבלו 14 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
רבים שאלו עצמם פעם לגבי אדם קרוב: "למה הוא לא מפסיק? מה? הוא לא יודע שזה הורג אותו?" רגשית, גמילה נתפשת כאירוע מחולל מהסוג שלילי. זה היום שבו משהו שתמך בך רגשית נלקח ממך. העובדה שהמילה שעבוד הינה נרדפת למילה התמכרות, לא משנה את התחושה: גמילה זה עונש. עונש שצריך לספוג כדי להיות בריא וחופשי משעבוד.

־ אם גמילה היא חופש משעבוד, אז למה זה מרגיש עונש?
־ הרגש לא קיבל תשובה לשאלה הנצחית המבוטאת היטב בשיר המפורסם: "כולנו רוצים להיות חופשיים, אבל ממה אלוהים?! ממה?!" (ב. סחרוף).

גמילה מדויקת לא רק שמספקת לרגש תשובה לשאלה קיומית הזו, אלא גם מובילה אותנו למקום בעצמנו שתמיד חיפשנו ופשוט הוסתר על ידי ההתמכרות. ההסתרה נוצרת על ידי 'בעיית היסוד' (כפי שתיארתי במאמרים קודמים) המאיימת עלינו בהתפרקות מנטלית, אלא אם כן נגיב בפעולה. פעולה כמו לקיחת סם כלשהו שתרגיע את הכוח המאיים לפרק אותנו.

מכורים ורוצים להיגמל? היכנסו לפורום:
פורום גמילה מעישון, גמילה מאכילה רגשית

מהי גמילה מדויקת?

השאיפה האנושית הבסיסית היא 'עלייה ברמת האושר בחיים.' הפער הוא, שאדם מכור, לא יודע מה זה אומר. נשמע קיצוני? בהגדרה "אושר הוא רגש המבטא מצב נפשי של אדם אשר מקורו בהנאה וסיפוק". מהי "הדרך אל האושר" הזה? לביטוי זה יש במנוע חיפוש למעלה מארבע מיליון תוצאות בעברית, ולמעלה משש מאות מיליון תוצאות באנגלית.

אז בואו ננסה להתרכז במקור האושר 'הנאה וסיפוק'. ניתן לומר שאנו בהחלט מחפשים מקורות להנאה וסיפוק, אבל כאלו שיאפשרו לנו להיות במצב הזה לאורך זמן. נוסף על כך, לכולנו יש נקודת יחוס לאושר שפגשנו בעבר שלנו. רגשית, כל מה שמתחת לנקודת הייחוס הזו הוא פשרה. כל מה ששווה או גדול לאותו אושר עילאי שחווינו בנקודת זמן בעבר, הוא ורק הוא שווה לנו הכול בחיים.

לא משנה כמה חכמים, בוגרים ומתוחכמים נהיה, הרגש שלנו תמיד ימדוד את המציאות כמו פעוט בן שנתיים. פעוט בן שנתיים חי על סם שקוראים לו 'החיים עצמם'. זה נכון שאין כבר הרבה ילדים כאלו, כי בגיל הזה רובם כבר מכורים לסם לבן, הסוכר המעובד אשר ממכר פי עשר יותר מקוקאין, אבל הרעיון ברור. הקסם של פעוטות הוא בכך שבהנחה שהם גדלים בבית בטוח, אז החיים שלהם תמיד יפים. הכול מדהים, כל דבר הוא תגלית וכל תגלית היא סיבה למסיבה. אין באמת בעיות, כי אין ממש פרשנות למציאות, אלא רק כאן ועכשיו.

הפעוט הזה גם יגדל כדי לגלות שהחיים הם יותר מורכבים, כי יש חוקים. יש חוקים בבית, בגן, בבית ספר, בחטיבה ובתיכון. החוקים האלו ישנו את יחסו הפשוט לחיים ויחברו אותו לחששות ופחדים אשר בהגדרתם הם ההפך מ'הנאה וסיפוק.' האם הרגש של אותו פעוט שכח את ההנאה והסיפוק שהחיים מספקים? ברור שלא, אבל גם אין לו מושג איך לחזור לתחושה הזו. אז הוא פשוט חי את חייו ומסתפק בפיצוי הרגשי שיספקו לו מאכלים, צעצועים, טיולים וכל מה שעושה טוב לילד. כולנו יודעים ששום דבר לא יחזיר אותנו לתחושת החופש של הילדות המוקדמת. גם אם שכחנו מה היה שם, הרגש לא שכח.

לא שכח, ולנצח מחפש תחליף לאותו אושר אבוד. אז מי בא בול לעזרתו? סוכר מעובד, סיגריות, אלכוהול, קנאביס, כימיקלים למיניהם, קניות, הימורים, פורנו ועוד. הכול ניסיון נואש של הרגש:
להרגיש כמו פעם!
זה לא עובד.

למרות שחלק מהאנשים מבינים בראש שסם זה צעד קדימה-שניים אחורה, הרגש מתעקש להיאחז בכל דבר שיזכיר לו את אותו אושר אבוד. וכל עוד אין שום דבר במקום, תמיד נתגעגע לסם שלנו. נשתמש בתחליפים שיחזירו אותנו לסם המקורי, במוקדם או במאוחר. גם אם לא נחזור, אז תמיד יקרוץ לנו לנסות שוב את הדבר הכי קרוב לאושר שאנחנו מכירים. זו הסיבה שגמילה היא עונש. רגשית אנחנו חווים גמילה כ"וויתור על הקמצוץ אושר" שעוד נותר לנו בחיים האלו.

המשמעות היא שהאפשרות היחידה לגמילה מדויקת ומוחלטת חייבת לעבור דרך שינוי היחס הרגשי לאפקט שהסם נותן לנו, חיבור לתחושה ברורה שסם הוא אשליית האושר המתוחכמת ביותר בעולם. חיבור לכך שבלעדיו אנחנו גרסה הרבה יותר טובה ומתקדמת של עצמנו. מבחינה רגשית, מתקדמת יותר ברמת האושר, אפילו מאותו ילד בן שנתיים שחי בתוכנו. למעשה מדובר בתהליך האצה של אותו אושר בסיסי שחווינו כשהיינו פעוטות. כל זאת עם הידע והניסיון, שיש לנו כאנשים שחווים את החיים האלו. רק שלאחר גמילה מדויקת, החיים מתרחשים דרך משקפיים חדשים לחלוטין. כאלו המאפשרים לנו להיות שוב מחוברים לאושר בזמן אמת, באופן שאינו תלוי בפעולה, המשיגה תמיד את התוצאה ההפוכה.

־ אז ממה אנחנו רוצים להיות חופשיים?!
־ מ'בא לי להרגיש כמו פעם'
־ למה?
־ כדי שסופסוף נוכל לחיות את מה שאנחנו באמת צריכים.

למאמרים נוספים של שחף אשכנזי:
מפסיקים לעשן ביחד עכשיו: קבוצת הפייסבוק שתעזור לכם להיגמל מעישון
התמכרות לאוכל (שאינו מזון)
קנאביס: איך הופכים דפקט לאפקט?

להפוך את הדפקט לאפקט

גמילה המאפשרת לנו להיות חופשיים באופן הזה, אינה נמצאת בעולם האגדות. היא מתקיימת אצלי באחוזי הצלחה חסרי תקדים כבר שנים. בכל סוגי ההתמכרויות. הרעיון הוא שבאמצעים מאד פשוטים, אך מדויקים בכוונתם, ניתן להשתחרר מכל התמכרות כמעט. הסיבה לכך היא שמחברים את הרגש לאותו אושר בסיסי שקיים בתוכנו. ללא שום חשק למשהו אחר שירים אותנו. במילים פשוטות: ללא צורך בתחליפים אשר מנציחים את תחושת העונש שבגמילה.

שחף אשכנזי – מומחה בפתרון התמכרויות

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר