אורטוקרטולגיה- הסרת משקפיים ללא ניתוח

רבים מאיתנו עושים שימוש בעדשות מגע על בסיס יום יומי. אורטוקרטולוגיה הינו טיפול בעזרת טכנולוגיה חדישה המאפשר לראות בבירור לאחר לילה של שינה עם עדשות ללא צורך באביזרי ראייה נוספים
אלון ברונדווין
| 09/03/2021 |
צפיות: 3,866
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
אם מאסתם בשימוש בעדשות מגע ובמשקפיים, ואתם כמהים לחופש לראות בבירור ללא אביזרי ראיה נוספים, אורטוקרטולגיה היא הטיפול בשבילכם.
אורטוקרטולוגיה היא טיפול שבו מתאימים עדשות מגע מיוחדות אותן מרכיבים בזמן השינה בלבד, ובבוקר מסירים ורואים טוב. בזמן השינה העדשות משנות את מבנה שכבת התאים הקידמית של העין (הקרנית) לצורך ראיה ברורה וחדה ביום למחרת.

לרוב, שימוש בעדשות אורטו קי נעשה כאשר רוצים להיות ללא משקפיים או עדשות מגע במשך היום או כאשר רוצים לעצור או להאט את הגידול במספר אצל ילדים קרי בקוצר הראיה.
העדשות בעלות מבנה יחודי עם עבירות חמצן גבוהה ביותר בכדי לשמור על בריאות העין. מומלץ לבצע את הליך הטיפול עם עדשות שקיבלו אישור מה- FDA.

הטיפול מתבצע בישראל, ע"י אופטומטריסט מומחה אשר עושה שימוש במכשירי מדידה מיוחדים כמו מיפוי קרנית, במטרה לבדוק את מהלך הטיפול.
ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז בשנת 2016 כי השכיחות של אנשים הלוקים בקוצר הראיה גדל בצורה דרמטית לאורך שלושים השנים האחרונות ועומד בשיעור של כ- 23% ותגדל ל- 50% עד לשנת 2050.
לדוגמה, בשנות השבעים בארה"ב, שכיחות קוצר הראיה באוכלוסייה עמד על כ-25% והיום הוא עלה ל- 43% ואילו במדינות המזרח הרחוק דוגמת קוריאה קוצר הראיה מגיע כיום למעל 95%.
מומחים רבים מעריכים, כי קוצר הראיה נגרם כתוצאה מגנטיקה וכן בעקבות השפעות סביבתיות.
אומנם, ניתן לנסות לעצור או להקטין את שכיחות התופעה. ישנם מספר טיפולים שנועדו לעשות זאת, ביניהם שימוש בעדשות אורטו קיי. עדשות מסוג זה, משנות את מבנה הקרנית כך שהאור המגיע לפריפרית הרשתית בעין מתרכז לפני הרשתית ויוצר טישטוש פריפרי דבר השונה מאשר בעדשות מגע רגילות או משקפי ראיה ולמעשה לא נותן גירוי לתאים בריקמת העין סיבה לגרום לגלגל העין להתארך ובכך לגרום לירידה באיכות הראייה.

שאלו שאלות כבר עכשיו:
פורום בריאות העין, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנת יתר
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד
פורום קרטוקונוס, עדשות מגע

בכדי להתחיל בתהליך, יש לקבוע פגישת לצורך בדיקת התאמה לטיפול והדרכה. לאחר הלילה הראשון בו ישנים עם העדשות מגיעים לביקורת יחד עם העדשות, ולעוד שתי ביקורות נוספות לאחר השבוע הראשון ולאחר חודש.
לאחר השימוש הראשון, מתקבלת הפחתה של המספר בערך בחצי מכמות הליקוי, ובשלב זה מספקים למטופל פתרון זמני כמו משקפיים או עדשות יומיות, ולאחר שבוע אמורים לקבל הפחתה של כ- 80-100 אחוזים מקוצר הראיה, כאשר תוצאה אופטימלית מתקבלת בדרך כלל עד לשבועיים מתחילת השימוש.

חשוב לזכור כי משך ההשפעה של תיקון הראיה הוא בדרך כלל כיום, ולכן יש לישון עם העדשות מידי יום.
אם לא שמעתם על טיפול בעדשות אורטו קיי עד היום, יתכן וזאת אינה המומחיות של הגורם המטפל שלכם. במידה וטיפול זה נשמע כמו טיפול שיתאים עבורכם, שווה לחקור את הנושא ולהגיע לרופא שמתמחה בתחום.

האם העדשות נוחות?


עדשות קשיחות הן עדשות שמורגשות יותר בעין כאשר מרכיבים אותם באופן יום יומי, אך מכיוון שבטיפול זה עושים שימוש בעדשות רק במהלך השינה, הן כמעט ולא מורגשות או מפריעות.

האם יובש בעיניים מפריע לטיפול?


שימוש יומי בעדשות מגע מגביר את היובש בעיניים, אומנם טיפול זה נעשה בלילה בלבד, וישנה אפשרות להתנהלות יומית ללא עדשות, ולכן היובש בעיניים דווקא פוחת בצורה משמעותית.

אולי יעניין אותך גם:
טריגר פינגר – אצבע הדק – ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל?
קצבת נכות כללית- מהי?
שימוש בעדשות מגע סקרליות לאחר ניתוח השתלת קרנית

האם הטיפול הוא חלופה לניתוח הסרת משקפיים?


ברוב המקרים הטיפול בעדשות אורטו קיי מהווה חלופה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר. יש לזכור כי התהליך הוא בלתי ניתוחי והפיך וכי עלות ההליך נמוכה מעלות ניתוח הלייזר.
כמו כן, ניתוח לייזר הוא בלתי הפיך (לטוב או לרע), העיניים שלנו משתנות לאורך חיינו ולכן תוצאות הטיפול לא מחזיקות למשך כל החיים. אומנם, טיפול בעדשות אורטו קיי מאפשר ביצוע שינויים בעדשה ותיקון הראייה, במידה והשתנתה, ובמידה ומפסיקים את הטיפול ולא ישנים עם העדשות בלילה, קוצר הראייה יחזור בהתאם לאחר כמה ימים.

הסיכון בשימוש בעדשות מגע אלו, אינו שונה מהסיכונים בשימוש בעדשות מגע רגילות, ולכן, חובה להקפיד על הכללים ולא להתפשר לא באיכות העדשות והתמיסות ולא במומחיות האופטומטריסט.
כאשר מגיעים לבחור אופטומטריסט יש לוודא כי הוא בעל ניסיון רב בתחום וכן ידע מקצועי, כמו כן חשוב לוודא כי הוא אמין.

אלון ברונדווין בוגר תואר שני במערכות בריאות מטעם אוניברסיטאית תל אביב, עורך מחקרים בתחום הרשתית והקרנית וכן מפעיל מרפאה במחלקת העיניים באיכילוב, הוא אופטומטריסט מומחה בעל קליניקה פרטית בראשון לציון, שמתמחה בפתרונות ראייה כמו טיפול בעדשות האורטו קיי.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` שחר פרנקל
    פרופ` שחר פרנקל
    אונקולוגיה של העין מומחה באונקולוגיה ופתולוגיה של העין. התמחות ברפואת עיניים במרכז הרפואי הדסה, י-ם. התמחות בפתולוגיה של העין באוניברסיטת אילינוי בשיקגו. מרצה ברפואת עיניים, וחבר באיגוד רופאי העיני... קרא עוד