פגיעה בעבודה בעקבות מחלת מקצוע: כך תדעו מה הזכויות שלכם

עובדים רבים סובלים ממחלות שהתפתחו כתוצאה מעבודתם וכלל לא יודעים שמגיעים להם פיצויים. בואו וקראו מה זכויותיכם בכל הנוגע למחלת מקצוע!
ד``ר טארק ושאחי
| 05/03/2020 |
צפיות: 4,499
דירוג: 4.8 מתוך 12 הצבעות
התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע 4.8 מתוך 5
גם כיום, בימים שבהם הטכנולוגיה מאפשרת מודעות גבוהה לזכויות מכל סוג, אנשים רבים לא מממשים את זכותם הבסיסית ביותר: הזכות לבריאות. אנשים רבים, מבוגרים וצעירים כאחד, לוקים במחלות שונות כתוצאה מתפקידם בעבודה.

חוק הביטוח הלאומי תשנ"ה-1995 מסדיר בין היתר את נושא מחלת המקצוע והגדרותיו השונות. לפי סעיף 79 בחוק, כל אדם שסובל ממחלה שהתפתחה אצלו באופן ישיר כתוצאה מעבודתו, זכאי לפיצויים מכורח הכרת המוסד לביטוח לאומי במחלתו כ"מחלת מקצוע". כאמור, על העובד מוטלת חובת ההוכחה שמחלתו היא תוצאה ישירה של תפקידו בעבודה, ולא נעוצה בנסיבות אחרות.

מתי תוגדר מחלה כ"מחלת מקצוע" לפי חוק הביטוח הלאומי?


החוק מפרט על אודות שש קבוצות של מחלות שנגרמות במסגרת העבודה ומזכות את העובדים בגמלה בגין מחלת מקצוע. הקבוצה הראשונה היא מחלות שנגרמו מהרעלות כתוצאה מחשיפה לחומרים שונים במהלך העבודה, למשל עבודה במפעלים שבהם נשרפים פחמי אבן או אבק תעשייתי. חשיפה חוזרת ונשנית של העובדים לחומרים אלה יכולים לפתח אצלם הרעלות שונות בגוף. יתר על כן, החומרים יכולים לגרום למחלות זיהומיות כמו למשל סרטן הריאות.

אולי יעניין אתכם גם:
תאונת עבודה, מחלת מקצוע ומה שביניהם – זכויות רפואיות
כל מה שחשוב לדעת על תביעות ביטוח
קנאביס רפואי וסגולותיו הרפואיות
רשתות חברתיות? לא בבית ספרנו - מהן ההשפעות של מדיה דיגיטלית על ילדינו?

הקבוצה השנייה של מחלות מקצוע כוללת מחלות שנגרמו בשל חומרים כימיים, ועוסקת בפגיעה פנימית של העובד כתוצאה מחשיפה חוזרת לחומרים דוגמת אסבסטוזיס וסיליקוזיס. הקבוצה כוללת גם אלרגיות שהחומרים הכימיים עלולים לעורר בגוף. הקבוצה השלישית מתייחסת לסרטן שמקורו בחומרים כימיים.

הקבוצה הרביעית כוללת מחלות שנגרמו עקב חשיפה לגורמים פיזיקליים ומכניים, למשל חירשות בעקבות רעש, מחלות כתוצאה מחשיפה מרובה לקרינה וכן תסמונות שונות הנגרמות לגוף עקב עבודה באוויר דחוס או מתחת לפני המים. הקבוצה החמישית מתייחסת להידבקות במחלות בעלות גורמים ביולוגיים במסגרת העבודה כמו כלבת, שחפת, צפדת ועוד. בקבוצה השישית של מחלות המקצוע נזכרות מחלות כרוניות של דרכי הנשימה, כמו חשיפה חוזרת לאבק ואלרגיות אחרות.

יש לי מחלת מקצוע, מה השלב הבא?


כאמור, כל עובד שהתפתחה אצלו מחלה המתאימה להגדרות שלעיל בעקבות תפקידו בעבודה, זכאי לקבל גמלת מחלת מקצוע מהמוסד לביטוח לאומי. חשוב לזכור כי המעסיק הוא זה שאחראי לבטיחות העובד ולבריאותו, ולכן הוא מחויב לספק לו סביבת עבודה הולמת וציוד מתאים במקרה שהתנאים עלולים לסכן אותו.

נוסף על סיפוק תנאי עבודה ראויים, העובד צריך לעבור בדיקות רפואיות באופן תקופתי כדי לבדוק את רמת כשירותו לתפקיד שהוא ממלא בעבודה. הבדיקה מבוצעת על ידי כל אחת מקופות החולים הגדולות ונעשית על ידי רופא תעסוקתי שקובע אם מצבו הבריאותי של העובד מתאים כדי לבצע את התפקיד.

עובד שנחשף לגורם מזיק שפגע בבריאותו זכאי לבדיקה בקופת החולים שבה הוא מבוטח. כאשר מחלת המקצוע של העובד מצויה בשלבים מתקדמים, המעסיק מחויב לדווח עליה לכל הגורמים הרלוונטיים ביניהם מפקח העבודה והרופא המחוזי של משרד הבריאות. כמו כן, המעסיק צריך להודיע למוסד לביטוח לאומי כדי שיעניק לעובד את הפיצויים המגיעים לו על פי חוק.

הכירו לכם במחלת המקצוע? אלה הזכויות שמגיעות לכם


עובד שנבדק אצל הרופא התעסוקתי ונקבע כי הוא חולה במחלת מקצוע, יקבל טיפול רפואי חינמי כולל תקופת השיקום וההתאוששות מהמחלה. בהמשך ולאחר חתימה על טפסים מסוימים, העובד ייבחן בוועדה רפואית ויצטרך להציג את האירועים שהובילו להתפתחות המחלה כולל הגשת תיק רפואי.

אם הוועדה הרפואית תכיר בפגיעתו, העובד יקבל גמלת מחלת מקצוע מהביטוח הלאומי שתכסה על ההפסדים הכספיים שנגרמו לו בשל ההיעדרות מהעבודה. תקופת ההיעדרות המוגבלת בחוק היא של 13 שבועות שלאחריהם אם יתברר כי העובד עדיין חולה, הוא יהיה זכאי לגמלת נכות באופן קבוע.

התייעצו עם המומחים שלנו כבר עכשיו:
פורום אורתופדיה
פורום תאונת עבודה, רפואה תעסוקתית
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד

לסיכום, שמרו על בריאותכם בעבודה ודאגו לקבל את זכויותיכם לפי חוק. זכרו כי הצעד הראשון לקבלת הפיצויים המגיעים לכם הוא ליצור קשר עם רופא תעסוקתי. חשוב להדגיש כי לא כל רופא מומחה מתמקצע גם בדיני העבודה, ולכן תיעוד רפואי של מומחה כשלעצמו לא מספיק לקביעת אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה. בכל הקשור לכשירות הבריאותית של העובד, הרופא התעסוקתי הוא הסמכות הראשית לקביעתה.

ד"ר טארק ושאחי הוא מומחה ברפואה תעסוקתית ויוכל לעזור לכם למצות את זכויותיכם בפגיעה בעבודה כתוצאה ממחלת מקצוע.
דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר טארק ושאחי
    ד"ר טארק ושאחי
    מומחה ברפואה תעסוקתית, מתן חוות דעת לאבדן כושר עבודה, חוות דעת רפואיות משפטיות וכן חוות דעת למוסד לביטוח לאומי.... קרא עוד