קנאביס רפואי וסגולותיו הרפואיות

באחרונה עולה רבות לתשומת הלב הציבורית נושא ה"קנאביס הרפואי", או שימוש בסם הקנאביס בכדי להקל על תסמינים ולטפל במצבים בריאותיים שונים. יחד עם זאת, השימוש בקנאביס למטרות רפואיות אינו חדש, וקיימות עדויות לכך שהצמח שימש לצרכים רפואיים זה אלפי שנים, החל בסין ובמצרים העתיקה.
ד``ר בן עמית
| 10/09/2019 |
צפיות: 10,284
דירוג: 4.3 מתוך 14 הצבעות
התקבלו 14 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
באחרונה עולה רבות לתשומת הלב הציבורית נושא ה"קנאביס הרפואי", או שימוש בסם הקנאביס בכדי להקל על תסמינים ולטפל במצבים בריאותיים שונים. יחד עם זאת, השימוש בקנאביס למטרות רפואיות אינו חדש, וקיימות עדויות לכך שהצמח שימש לצרכים רפואיים זה אלפי שנים, החל בסין ובמצרים העתיקה, ואף ע"י ויקטוריה מלכת אנגליה, אשר נעזרה במיצוי צמח הקנאביס בכדי להקל על מכאוביה. אם כי השימוש בקנאביס הוצא מחוץ לחוק במרבית מדינות העולם בתחילת המאה העשרים, בשנים האחרונות היתרונות הרפואיים של צמח הקנאביס ניכרים במחקרים קליניים, ונעשה בו שימוש הולך וגובר לצרכים רפואיים, כאשר נכון לשנת 2019 בישראל מעל 50,000 הם בעלי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי.

אולי יעניין אתכם גם:
הפרעת דחק פוסט טראומטית: ממה היא נגרמת ואיך מטפלים בה?
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי

קנאביס ופעילותו בגוף


קנאביס, המכונה גם "מריחואנה" או "גראס", ועשוי לשמש להפקת "חשיש", הוא צמח ירוק וגבעולי, בעל בלוטות המפרישות מאות סוגים של חומרים, שהעיקרים בהם הם הקנבינואידים (החומרים הפעילים העיקריים בצמח), הטרפנים (חומרים המעניקים לצמח את הארומה הייחודית שלו) והפלבינואידים. לטרפנים, החומרים המספקים לצמח את ריחו האופייני, מיוחסים גם יתרונות רפואיים, והם עשויים לכלול למשל לינולול (החומר המרגיע בלבנדר), פינן (חומר נוגד דלקת המצוי בעץ האורן) ועוד. יחד עם זאת, החומרים הפעילים ביותר בצמח הקנביס הם הקנבינואידים.
בעוד מגוון הקנבינואידים בצמח רחב ביותר, העיקריים שנחקרו הם THC ו-CBD, אשר התגלו ע"י פרופ' רפאל משולם וצוותו באוניברסיטה העברית. מעניין במיוחד הוא שפעילותם של הקנבינואידים אינה ע"י השפעה על אחת ממערכות הגוף המוכרות, אלא ע"י הפעלת מערכת ייחודית לקנאביס בגוף, הנקראת המערכת האנדו-קנבינואידית (אנדו= פנים, ובתרגום חופשי "מערכת הקנאביס הפנימית"). אותה מערכת כוללת קולטנים עבור החומרים הפעילים בקנאביס, והיא מפוזרת כמעט בכל רקמות הגוף, לא רק של בני האדם אלא של כל בעלי החוליות (גם לדגים יש קולטנים לקנאביס!). כאשר החומרים הפעילים בקנאביס נכנסים לגוף, הם נקשרים לקולטנים של המערכת האנדו-קנבינואידית ומפעילים אותה; מכיוון שהקולטנים לקנאביס קיימים כמעט בכל רקמות הגוף, השפעת הצמח מגוונת ביותר, וכוללת השפעה על מערכות רבות. בנוסף, יתכן ופעילות לקויה של המערכת האנדו-קנבינואידית עשויה להיות מעורבת בהתפתחות מחלות שונות, ומכאן ששימוש בקנאביס באופן נכון יכול להחזירה לאיזון, ובכך לסייע בטיפול במחלה.

לשאלות והתייעצויות בנושא: פורום קנאביס רפואי-רישיון למריחואנה רפואית

סגולותיו של צמח הקנאביס


אם כי בשנים האחרונות הערך של קנאביס רפואי מודגם במחקרים רבים ביחס לעבר, עדיין חסר מידע רב לגבי יעילותו ובטיחותו בטיפול במחלות רבות. העדויות הרבות ביותר לגבי יעילותו של קנאביס הן כמקל על כאבים כרונים נוירופתיים (ממקור עצבי), כנוגד בחילה כתוצאה מכימותרפיה וכמרפה שרירים במחלות כגון פרקינסון וטרשת נפוצה. בנוסף, קיימת עדות ליעילות של קנאביס גם כטיפול באפילפסיה עמידה, בתסמונת פוסט טראומתית, במחלות מעי דלקתיות, בהפרעת התנהגות באוטיזם ובאבחנות רבות נוספות. מאחר והרכב החומרים בצמח כה מגוון, רבים מהמחקרים הנערכים היום מתמקדים בהתאמת הזן הנכון לתסמיניו של המטופל, אשר מכיל את המרכיבים המתאימים למצבו ביותר. לדוגמה, בעוד THC הוא חומר "ממסטל", אשר עשוי לגרום לתחושת אופוריה, בלבול ולעיתים גם חרדה, CBD הוא חומר נוגד דלקת, אולם בעל פעילות פסיכו-אקטיבית שולית בלבד, ועשוי להתאים יותר למטופלים אשר במקרה שלהם קיים חשש מיוחד מתופעות הלוואי של הצמח. לכן, הטיפול בקנאביס דורש יותר מאשר הנפקת רישיון, אלא ביצוע מעקב מקיף אחר המטופלים הנעזרים בקנאביס, לצורך התאמה אישית של הטיפול והגעה לתוצאות הטובות ביותר, וכן בכדי לזהות תופעות לוואי בשלב מוקדם ככל האפשר ולמנוע אותן.

ד"ר בן עמית- רופא מומחה בפסיכיאטריה,יועץ משרד הבריאות ומוסמך למתן רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד