לא רק אדמומיות ופצעונים: תופעות הלוואי של סטרואידים

שימוש בסטרואידים נפוץ מאוד לטיפול בבעיות עור, ולא מעט אנשים אף משתמשים במשחות המכילות סטרואידים מעבר לזמן השימוש שניתן להם. ואולם, הסטרואידים עלולים לגרום להתמכרות ואף להחמיר בעיות עוריות כגון סבוריאה ורוזציאה. מה חשוב לדעת על טיפול בסטרואידים?
 יפית כהן
| 053-4877791 | 26/10/2021 |
צפיות: 15,480
דירוג: 3.6 מתוך 18 הצבעות
התקבלו 18 דירוגים בציון ממוצע 3.6 מתוך 5
הטיפול בתרופות ובתכשירים המכילים סטרואידים מוכר לכל מי שסובל מבעיית עור, אם באמצעות טיפול בבליעה (טיפול סיסטמי), במריחה על העור (טיפול אטופי) או באופן אחר. הסטרואידים נפוצים לטיפול ראשוני לבעיות עור מגוונות, ורופאים רבים מנחים את מטופליהם לקבל הקלה מיידית באמצעות סטרואידים. עם זאת, חשוב לזכור כי נטילת סטרואידים עלולה לגרום לתופעות לוואי שונות, והיא מלווה בסיכונים.
הכתבה הבאה תעסוק בטיפול מתמשך בתרופות המכילות סטרואידים, ובתופעות ובתגובות גופניות שליליות העלולות להופיע בעקבותיו, אשר חשוב לשים אליהן לב. בכל אופן חשוב להבהיר כי יש לקבל ייעוץ רפואי מותאם לצורך החלטה טיפולית זו או אחרת, ואין להחליט על טיפול רפואי על דעת עצמכם.

מהם סטרואידים, ומהן תופעות הלוואי הנפוצות בשימוש ממושך בהם, בהקשר של בעיות עור?


גופנו מייצר באופן טבעי סטרואידים. מדובר בהורמונים טבעיים, למשל הורמוני המין והכולסטרול, כאשר המפורסמים שבהם הם הקורטיקו-סטרואידים, אשר מיוצרים בבלוטת יותרת הכליה. הם עוזרים למטבוליזם ולוויסות מערכת החיסון, ולכן מסייעים לטפל ולרפא דלקות שונות בגוף, בין היתר מחלות מעי דלקתיות.
לצורך שימוש בסטרואידים למטרות רפואיות, הסטרואידים מסונתזים באופן מלאכותי. בשנת 1951, שני החוקרים זלצברגר וויטן השתמשו בטיפול הסטרואידי הסינתטי האטופי הראשון - משחת ההידרקורטיזון. כבר אז התברר שמדובר בחרב פיפיות - הקורטיקו-סטרואידים התגלו כנוגדי דלקות עוצמתיים שביכולתם לטפל בעור בטווח הקצר, אך עם זאת, תופעות לוואי מגוונות התגלו לאחר שימוש ממושך. תופעה זו קיימת גם היום בשימוש ממושך בסטרואידים, אולם לא תמיד מופנית אליה תשומת הלב הראויה.
תופעות הלוואי שעלולות להיגרם משימוש בסטרואידים הן כל כך רבות ומגוונות, שקצרה היריעה מלמנות את כולן. נזכיר כאן רק רשימה חלקית, בהקשר של בעיות עוריות:
• רוזציאה ממקור סטרואידי.
• אקנה ממקור סטרואידי.
• כתמי עור בהירים (היפו-פיגמנטציה) או כהים (היפר-פיגמנטציה).
• שעירות יתר.
• דרמטיטיס פרי-אורלי - תפרחת מסביב לפה.

שאלו אותנו כבר עכשיו:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנת יתר
פורום מחלות עור, מחלות עור ילדים
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד

החמרה של תסמיני רוזיצאה, שגשוג יתר של טפיל דמודקס והתפתחות תלות בתכשירים סטרואידיים


השימוש בסטרואידים יכול להרגיע את העור, להעלים את האדמומיות ולהקנות הקלה בכל הסימפטומים. ואולם, שימוש ממושך בסטרואידים עלול להעלות את הסיכון לתופעות הלוואי. ישנם מקרים שבהם השימוש בסטרואידים מתגלה כלא יעיל, ולעתים אף להחמיר את המצב.

דוגמה מובהקת לכך היא טיפול ברוזציאה באמצעות סטרואידים. מדובר במחלת עור דלקתית נפוצה, המאופיינת באדמומיות קבועה או הסמקות חוזרות ונשנות, וכן לעתים פצעי אקנה או נימי דם בולטים. שימוש בסטרואידים לטיפול ברוזציאה עלול דווקא להחמיר ולהחריף את התסמינים המזיקים, ולגרום גרד ואדמומית, להפוך את העור לדקיק (אטרופיה), או לגרום הופעה אקוטית של פצעונים מוגלתיים דמויי אקנה, וכן היווצרות מואצת של נימי דם.

דוגמה נוספת לבעייתיות שבסטרואידים היא שגשוג יתר של טפיל הדמודקס, תופעה המכונה "דמודיסידוזיס". הדמודקס הוא טפיל חוץ גופי קטן ממדים, אשר מתקיים בגופנו באופן טבעי. כאשר מדובר בשגשוג יתר של אותו טפיל, עלולים להיגרם בעור פצעונים, אדמומיות, תפרחת, נקודות אדומות בעור ועוד. הבעיה עלולה להתפשט מפצע אחד קטן לכל אזור הפנים או לתפרחת מסביב לפה. גורמים שונים עלולים להאיץ את הדמודיסידוזיס, למשל סטרס, חוסר איזון הורמונלי וכמו כן שימוש קצר או ארוך בסטרואידים.

ככל הנראה, התופעה המפריעה והמתסכלת ביותר הקשורה בשימוש בסטרואידים, היא תופעת הריבאונד (Rebound), או בשמה המקצועי: "תופעת הגמילה מתכשירים אטופיים סטרואידיים" (Topical Steroid Withdrawal - TSW). תופעה זו מכונה גם "תסמונת העור האדום הצורב" או "דרמטיטיס סטרואידי".

תופעה זו מתארת מצב שבו העור מפתח תלות בסטרואידים, וכאשר מפסיקים את הטיפול בהם הוא מגיב בעוצמה רבה. כלומר, מדובר בהתמכרות של העור לסטרואידים, ואשר כרוכה בגמילה לכל דבר ועניין במקרה של הפסקת הטיפול! בעקבות הפסקת השימוש עלולה להיווצר רשימה ארוכה של תסמינים חריפים כגון אדמומיות בעור, פצעונים, גרד, צריבה, בעירה, תחושת חום מקומי, פיגמנטציה, יובש בעור, קילוף העור, קשקשת, רגישות מוגברת בעת חשיפה לשמש ועוד.

חוסר מודעות לסכנות בשימוש בסטרואידים עלול לגרום לשימוש חורג או לא נכון בתכשירים


מטופלים רבים הסובלים מרוזציאה או סבוריאה אינם מודעים לתופעות הלוואי הללו, וחושבים לתומם כי ההחמרה במצבם קשורה לסימפטומים ההתחלתיים שמהם סבלו. הבעיה מתחילה בכך שתופעת הריבאונד אינה מקושרת לשימוש ארוך הטווח בסטרואידים, שימוש שיכול להימשך תקופות ארוכות ואף שנים. במקרים רבים, הרופא רושם תכשיר סטרואידי לטיפול בבעיות עוריות וממליץ שלא לחרוג מתקופת השימוש המוגבלת או באופן השימוש. ואולם, המטופלים שתסמיניהם הוטבו בעקבות השימוש, מתפתים להמשיך את צריכת הסטרואידים בתדירות גבוהה או מעבר לתקופה המומלצת.
חוסר המודעות אף גורם לתופעה שבה תכשירים סטרואידים עוברים מחבר לחבר, מבלי לקבל מרשם ספציפי על ידי רופא. מדובר בבעיה גדולה מאחר שהצלחת הטיפול תלויה באופן ישיר בהתאמה מקצועית של התכשיר לתסמיני המטופל.

כמו כן, אנשים נוהגים להשתמש במשחות רחבות טווח למטרות אחרות מאלו המוגדרות במרשם, למשל טיפול באדמומיות באמצעות משחה אנטי דלקתית.

כיצד מדורגים התכשירים הסטרואידים ואיך הם עובדים?


באופן עקרוני, תכשירים סטרואידיים מדורגים בהתאם לדרגת החוזק שלהם. דרגה 1 (Class 1) מכילה את התכשירים ה"חזקים" ביותר. דרגה זו היא הפוטנטית ביותר - כלומר, מעוררת תגובה חזקה בעור גם אם התכשיר ניתן במינונים נמוכים. דרגה 7 (Class 7) מכילה את התכשירים החלשים ביותר, כך שנדרש מינון גבוה שלהם כדי שישפיעו. ככל שהריכוז גבוה יותר, כך עולה הסיכון לפתח תלות בתכשיר. חשוב לזכור שגם אם קיבלתם תכשיר מהקבוצה החלשה ביותר, השימוש בו "נחשב" לגמרי מבחינת יצירת החשיפה, התלות בתכשיר הפעיל והתסמינים האפשריים.

דרגת הפוטנטיות מחושבת בהתאם למספר פרמטרים, כגון אופן העברת התרופה לעור, המידה שבה התכשיר מצליח להפעיל רצפטורים סטרואידיים בתאים, האופן שבו התרופה גורמת להיצרות של נימי הדם ולהחוורת העור (ההיפך מאדמומיות), אחוזי הריכוז של התכשירים הסטרואידיים ועוד.

נקודה מעניינת נוספת: ישנם תכשירים אטופיים "משולבים" המכילים יותר מאשר חומר פעיל אחד, למשל משחה שמוכרת בתור משחה אנטיביוטית, אך מכילה גם סטרואידים בתור מרכיב נוסף. על כן חשוב מאוד שלא להתעלם מרשימת המרכיבים ולקרוא אותה בעיון. בעיקר אם כבר נטלתם פרק זמן ארוך תכשיר סטרואידי מוביל.

אלוקום ומשחות סטרואידיות שכיחות אחרות לבעיות עור - מהי הבעייתיות בנטילתן?


אלוקום (Elocom) היא משחה סטרואידית מאוד נפוצה, המשמשת לטיפול במגוון בעיות עור: סבוריאה, אדמומיות בפנים, פצעונים, גירוי או גרד בעור, פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס, אלרגיה למגע, רוזציאה ועוד. השימוש במשחה זו נפוץ כל כך, כך שקיימת סבירות גבוהה שכל אדם הסובל מבעיות עוריות אלה התנסה במשחה לפחות פעם אחת בחייו.

המרכיב הפעיל העיקרי באלוקום הוא מומטאזון פורואט (Mometasone Furoate), קורטיקו-סטרואיד נוגד דלקת המזוהה עם דרגת חוזק בינונית (Class 3 או Class 4). המשמעות היא שהמשחה משיגה תוצאות טובות, מהירות ומרגיעות, כך שהיא לא מסוכנת במיוחד. ואולם, גם אם לא מדובר בתכשיר החזק ביותר, שימוש בתכשיר לתקופה ממושכת עלול להחמיר מאוד תסמינים קיימים ולגרום לצרות גדולות.

אלוקום אינה המשחה הסטרואידית היחידה שמשתמשים בה לצורך טיפול בבעיות עור. על קצה המזלג, תמצאו גם את הידרוקורטיזון, קורטיזון, פרדניזון דקסמתאזון, פרדניזולון, בתאמתאזון, וקורטיקוסטרואידים אחרים. כדי להוסיף לבלבול, הם משווקים תחת שמות תרופה שונים, כגון טבעדרם, נרידרם, טבעקוטן, פוליקוטן, אפלומיצין הידרואגיסטן, בטאקורטן, דרמובט, נאו מדרול ועוד. לכל תרופה יש את המאפיינים שלה, יתרונות וגם סיכונים שכדאי להכיר.

האם כדאי להשתמש בסטרואידים או שעדיף לוותר על השימוש?


כמו כל דבר בחיים, ישנם יתרונות וחסרונות בשימוש בתכשירים המכילים סטרואידים לצורך טיפול בבעיות ומחלות עור. האם השימוש מומלץ? התשובה תלויה באופן השימוש בהם, לאיזו בעיית עור הם מיועדים ומהי מטרת הטיפול.

ישנם מקרים שבהם מומלץ באופן גורף להימנע משימוש בסטרואידים, דוגמת רוזציאה, שגשוג של טפיל הדמודקס, אדמומיות עיקשת ונימי דם מפושטים. במקרים אלו, ישנם די והותר טיפולים יעילים ובטוחים שיכולים לסייע לשיפור המצב. במקרים אחרים אפשר להשתמש בסטרואידים אך באופן זהיר, רצוי לצד טיפולים אחרים.

קיבלתם סטרואידים? להלן מספר הנחיות הכרחיות:


• צייתו להוראות הרופא ואל תשתמשו בתכשיר מעבר לתקופה המומלצת או לתדירות המוגדרת.
• היו ערניים לסיכונים ולתגובות האפשריות של העור לתכשיר. ספרו לרופא את כל שהתסמינים שאתם חווים. אל תשמיטו מידע.
• אם החלפתם רופא, נהגו באחריות והקפידו לשתף את הרופא החדש בכל ההיסטוריה התרופתית שלכם.
• נותרה לכם משחה במגרה? לא רוצים לזרוק? אין להשתמש בה מבלי להתייעץ עם רופא.
• קראו את האותיות הקטנות בעלון התרופה. שימו לב לריכוז החומרים! ריכוז גבוה יותר לא תמיד מבטיח טיפול טוב יותר. ככל שהריכוז גבוה יותר, כך הסיכון של העור לפתח תלות בתכשיר עולה.

יפית כהן: מנהלת פורום אקנה - רוזציאה באתר Be Ok
מרצה תדיר בכנסים מובילים בתחום האסתטיקה, מומחית לטיפול ברוזציאה ואבחון קליני של העור. בעלים של "המרכז לטיפול ברוזציאה"- קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס. מנהלת את קבוצת התמיכה הגדולה בישראל בפייסבוק בנושא "רוזציאה, טפיל הדמודקס, ואדמומיות בפנים - Rosacea Israel".


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם יפית כהן
מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של 'המרכז לטיפול ברוזציאה' - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש.

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד