טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית

אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
ד``ר דורון תודר
| 053-4877780 | 17/06/2019 |
צפיות: 1,255
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD – Obsessive Compulsive Disorder) היא מחלה שבאופן שכיח גורמת לחרדה עזה.

אנשים הסובלים מהפרעה זו טרודים במחשבות אובססיות. מחשבות אלו גורמות להם לבצע פעולות כפייתיות (פעולות שחוזרות על עצמן), כדי לנסות ולחסום את אותן מחשבות – ניקוי, סידור חפצים וספירה שחוזרים על עצמם.

ההתעסקות הבלתי פוסקת בטקסים חוזרים והופעת המחשבות הטורדניות תופסות חלק ניכר משגרת יומם של הסובלים מ- OCD ופוגעות משמעותית באיכות חייהם.

רוב חולי ההפרעה פיתחו חסינות לכל התערבות פסיכולוגית או תרופתית.

בשנים האחרונות, פותחו דרכי טיפול חדשות, אלטרנטיביות ויעילות ביותר לטיפול בתסמיני ה- OCD ובחרדות הקשות הנובעות ממנה.

גרייה ברזולוציה גבוהה כדרך טיפול

במחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון בשנת 2010, בדקתי את יעילות המכשיר לגרייה ברזולוציה גבוהה בטיפול בחולים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית. באותו זמן, אושר מכשיר זה רק לצורכי מחקר. נכון להיום, מאושר המכשיר לטיפולים שגרתיים, ולא רק למחקר, על ידי משרד הבריאות.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

במחקר השתתפו 15 נבדקים שמתמודדים עם OCD, ועברו סוגי טיפול שונים ומגוונים שלא תרמו להם בצורה משמעותית.

כל מטופל שהשתתף במחקר נחשף לגורם העיקרי שגורם להתעוררות ה- OCD אצלו. לאחר החשיפה, עבר תהליך של גרייה מוחית. בתום הגרייה, נחשף המטופל שוב לאותו גורם מעורר.

שאלת המחקר בחנה האם תצליח הגרייה לצמצם את עוצמת החרדה מפני אותו גורם מעורר.

השפעות הטיפול, עבור המטופלים, היו משמעותיות. לאחר מפגש בודד, חלקם הגדול חש הקלה ניכרת שנמשכה מספר ימים.

במחקר נוסף, בוצעה גרייה ממושכת יותר. גם במחקר זה, ההשפעה החיובית של הגרייה הייתה חד משמעית, וההקלה שחשו המטופלים התארכה למספר חודשים.

מחקרים נוספים בהשתתפות עשרות נבדקים שסובלים מ- OCD בוצעו ברחבי העולם, וגם הם הראו, מעל לכל ספק, כי לגרייה השפעה מעולה, מתמשכת ומהירה על תסמינים רבים של ההפרעה.

גרייה מגנטית כדרך טיפול

הפרעה טורדנית-כפייתית נובעת מתפקוד לקוי של אזורי מוח מוגדרים. מעגלי המוח הפגועים, עקב ההפרעה, נחקרו בצורה אינטנסיבית, וקיים מאגר ידע רחב עליהם.

אולי יעניין אתכם גם:
גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?
שיקום לאחר אירוע מוחי
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה
גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה

גרייה מגנטית עמוקה (DeepTMS) נחשבת לאחת הדרכים היעילות לשיפור תפקודם של אותם מעגלי מוח לקויים.

גרייה זו נעשית באמצעות קסדה מגנטית. קסדה זו מיוצרת על ידי חברה ישראלית העונה לשם BRAINSWAY, ומאושרת על ידי משרד הבריאות.

מטרת הקסדה לתפעל את אותם אזורי מוח לקויים בצורה הטובה ביותר.

טיפול זה גורם להפחתת החרדה, המחשבות הטורדניות וכמות הטקסים שחוזרים על עצמם, ובכך מעניק שקט נפשי ויכולת תפקוד תקינה למטופלים.

מחקרים בנושא נעשו בקרב חולים שלא הגיבו לאף טיפול קונבנציונלי, והראו שיפור משמעותי בתפקודם והרגשתם, ולכן, דרך טיפול זו נחשבת ליעילה ביותר. ויתרה מזו, לא נמצאו השפעות שליליות או תופעות לוואי בעקבות טיפול זה.

ד"ר דורון תודר – M.D Ph.D פסיכיאטר מומחה, מנהל המרכז הרפואי נוירוקליניק

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר דורון תודר
נוירופידבק-טיפול לא תרופתי
פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק בארגון הישראלי למשוב ביולוגי. נותן חוות דעת פסיכיאטריות לביטוח לאומי ולבתי המשפט.

יועצים בתחום

 • ד"ר סיימון ישראלי קורן
  ד"ר סיימון ישראלי קורן
  רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד
 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
 • ד"ר רוברטו שפיגלמן
  ד"ר רוברטו שפיגלמן
  נוירוכירורג מומחה בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד