גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה

אנשים שעברו אירוע מוחי יכולים לסבול מבעיות תפקוד רבות, הן מהפן הגופני והן מהפן הקוגניטיבי. גרייה מוחית לא פולשנית מסייעת בשיקום האזור הפגוע של המוח לשיפור איכות החיים
ד``ר דורון תודר
| 053-4877780 | 09/01/2019 |
צפיות: 1,053
אירוע מוחי, המכונה גם שבץ, מתרחש כאשר משתבשת אספקת הדם למוח. שיבוש זה גורם לנזקים נוירולוגיים שונים, כמו קשיי הליכה, חולשה או שיתוק של הגפיים, הפרעות בדיבור, בעיות זיכרון וקשיי הבנה. מכיוון שלאירוע מוחי יש השלכות רבות על התפקוד, הן הגופני והן הנפשי, השיקום מהאירוע נעשה בעזרת צוות רב-תחומי הכולל טיפול תרופתי, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ופסיכותרפיה.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

שיקום פיזיולוגי וקוגניטיבי אחרי שבץ מוחי

נוסף לשיטות טיפול אלה, לאנשים שעברו שבץ יש אפשרות נוספת שיכולה לעזור להם בשיקום הקוגניטיבי כמו קשיי דיבור, בלבול, דיכאון והתנהגות אגרסיבית וגם לשיקום בעיות פיזיולוגיות כמו חולשה של הגפיים. לשיטת טיפול זו קוראים גרייה מוחית לא פולשנית ובה מגרים את האזורים הפגועים במוח, בכך משפרים את זרימת הדם לאותם האזורים ומשקמים את התפקוד שלהם.

גרייה מוחית לא פולשנית היא מושג כולל אשר מכיל כמה טכנולוגיות שונות – נוירופידבק, גרייה ברזולוציה גבוהה וגרייה מוחית עמוקה. בטיפול עצמו מתאימים את הטכנולוגיה לסוג הבעיה שממנה סובל המטופל ואף משלבים בין הטכנולוגיות כדי להגיע לתוצאה המקסימאלית. בספרות המחקרית אפשר למצוא תיאורי מקרה רבים אשר מוכיחים את הצלחת הטיפול בקרב אנשים שעברו אירוע מוחי, להלן שלוש דוגמות מייצגות:

נוירופידבק לשיפור קשיי דיבור

ל', אישה בשנות ה-50 לחייה, מאז ומעולם הייתה פעילה מאוד – רכבה על אופנים, התאמנה בחדר כושר, הקפידה על בריאות ומעולם לא חלתה במחלה משמעותית. יום אחד, בזמן שהייתה בעבודה, החלה לחוש כאב ראש חזק, ל' נפלה ואיבדה את ההכרה. כשהתעוררה בבית החולים הסבירו לה שהסיבה למצבה היא קרע בכלי דם במוח אשר גרם לדימום שפגע בהמיספרה השמאלית של המוח, ובמילים אחרות – היא עברה אירוע מוחי.

לאחר שנתיים של שיקום חל שיפור במצבה של ל', אך היא עוד סבלה מחולשה ביד ימין וברגל ימין וכן מקשיי דיבור. כש-ל' הגיעה לקליניקה שלי היא העריכה את הדרך שעברה מאז האירוע, אבל בכל זאת חשה ייאוש ודכדוך לאור מצבה משום שלא יכולה עוד ליהנות מכל הפעילויות שהיא אוהבת. בבדיקת QEEG נמצאו הפרעות באזורים המרכזיים של האונה השמאלית של המוח ולפי ממצאים אלה תוכנן פרוטוקול הטיפול. ל' גרה בצפון הארץ במושב קטן. היה ברור שלא תוכל להגיע לטיפולים בקליניקה. לאור מאפייני הפגיעה והמגבלה הטכנית החלטתי להציע לה טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק שאותו ניתן לעשות גם בבית. כשפגשתי אותה לראשונה, ל' דיברה רק במשפטים קצרים ובמילים בודדות וטענה שהיא צריכה להתאמץ כדי למצוא את המילים שהיא רוצה. כמה שבועות מתחילת הטיפול, ל' הראתה שיפור ביכולת הדיבור ואמרה שהמילים מגיעות מעצמן. המשוב החיובי הגיע גם מבעלה של ל', הוא אמר שהיא שבה לדבר על נושאים שעניינו אותה בעבר, לפני האירוע. כעבור חודש היא דיווחה גם שיד ימין פועלת באופן טוב יותר. בתום הטיפול הצהירה ל' שחייה שבו למסלולם, כמעט שלא נותרו לה קשיי דיבור והיא הרגישה אופטימית כפי שהיא הכירה את עצמה כל חייה.

גריה מגנטית עמוקה לשיקום פגיעה ברגליים

פגשתי את נ', גבר בן 58, כשנה וחצי אחרי שעבר שבץ שהותיר אותו בעיקר עם חולשה ברגל שמאל וחולשה ביד שמאל. כל חייו היה פעיל גופנית. החולשה ביד וברגל העסיקו אותו מאוד. הוא חש מוגבל ואף מושפל מכך שהכוח שאיפיין אותו כל חייו – חלף. באופן מעט חריג, התסכול הגדול ביותר היה בשל החולשה ברגל. הוא חש שיש לו דרכים לפצות על החולשה ביד אבל החולשה ברגל הצריכה אותו להיעזר במקל הליכה, והדבר פגע בתדמיתו באופן קשה. נ' היה אזרח ארצות הברית, הוא ניסה בארץ מגוריו טיפולים רבים שלא עזרו לו.

כיוון שאיזורי המוח הקשורים לרגליים ממוקמים במקום עמוק יחסית, החלטתי להשתמש בטכנולוגיה של גרייה מגנטית עמוקה שיכולה להגיע לאיזורים אלה בנקל. החלנו טיפולים בתדירות יום יומית כמקובל. לאחר כ-20 מפגשים השיפור שחל במצבו של נ' היה ברור מאוד. הוא יכול היה מרבית שעות היום ללכת ללא עזרת מקל ההליכה. בתום סדרת הטיפולים נ' חזר לביתו. לאחר 3 חודשים נ' חזר לסדרה חוזרת של טיפול. במהלך שלושת החודשים מצבו נותר יציב. הוא יכל היה להסתובב שעות רבות ביום ללא מקל הליכה, ונעזר בו רק בשעות שבהן הרגיש עייף. נ' ביקש לעשות סדרת טיפולים נוספת מתוך תקוה שהדבר ייקדם אותו עוד יותר. התחלנו טיפולים בתדירות של פעם או פעמיים ביום. כבר בשבוע הראשון חל שיפור ניכר במצבו. הוא הפסיק ללכת עם מקל הליכה לחלוטין. לאחר שלושה שבועות של טיפולים החלטנו לסיים את הטיפול. במהלך השבועיים האחרונים לשהותו בארץ נ' הסתובב כל שעות היום ללא מקל הליכה.

אולי תרצו לקרוא גם:
המוח החדש – ריאיון אישי עם הפסיכיאטר ד''ר דורון תודר
גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?
סובלים מהשמנת יתר ומבולמוסי אכילה? גרייה מוחית היא הפתרון
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה

גרייה ברזולוציה גבוהה כטיפול במטופל עם חולשה ביד וקשיי דיבור

ח' הגיע אלי כחצי שנה לאחר אירוע מוחי שבו נפגעה ההמיספרה השמאלית של מוחו. ח' היה ימני והפגיעה גרמה לחולשה קשה ביד ימין ולקשיי דיבור. ח' הביע רצון להגיע לשיפור במצבו מהר ככל האפשר לאור העובדה שביתו הייתה אמורה להתחתן כחודשיים מאוחר יותר. הוא קיווה שעד החתונה מצבו ישתפר. הוא הביע נכונות לעשות כל מאמץ על מנת להגיע למטרה. לאור תמונה קלינית זו ולאור הרצון לעשות טיפול שייתן תגובה מהירה מאוד, הוצע לו לקבל טיפול באמצעות גרייה ברזולוציה גבוהה. מאות מאמרים שפורסמו בעולם הוכיחו כי לעיתים התגובה לטיפול זה מאוד מהירה והיה סיכוי סביר שאם ח' יגיב לטיפול נוכל לראות תוצאות ברורות בטווח של חודש ימים.

הטיפול התבצע כמקובל. בתלונות מעין אלה שח' תיאר ניתן לגרות שני איזורי מוח עיקריים: את האיזור שנפגע או את האיזור המוחי המקביל לו. התחלנו בטיפול באיזור שנפגע באירוע המוחי. לאחר שבוע לא נצפה שיפור מהותי במצב ולכן בוצע שינוי בתוכנית ההתערבות. החלנו להשפיע על האיזור המוחי המקביל. כבר בשבוע הראשון לטיפול ח' חש שיפור ברור במצב היד. הוא דיווח שהוא מרגיש שהיד יותר חזקה והוא מרגיש אותה יותר חזק מבעבר. הוא דיווח גם שהיכולות שלו לדבר השתפרה. גם בני המשפחה דיווחו שקצב הדיבור עלה, אם כי הם לא התרשמו משינוי מהותו במצב היד.

הטיפול המשיך במתכונת זו עוד 3 שבועות. בתום ההתערבות ח' ובני משפחתו דיווחו על שיפור ניכר במצב היד. לכולם היה ברור שח' משתמש ביד הרבה יותר מבעבר. בניגוד לעבר שאז נמנע להשתמש ביד, כיום הוא ניסה להשתמש בעיקר ביד שנפגעה. גם קצב הדיבור השתפר ובני משפחה רחוקים שלא ראו אותו תקופה הביעו הפתעה מיכולת הדיבור שאליה נחשפו. במפגש מעקב שלושה חודשים מתום טיפול, ח' דיווח שמצבו יציב ובחוויה שלו מצב היד עוד הלך והשתפר. לאור זאת לא נקבעו בשלב זה טיפולים נוספים.

ד"ר דורון תודר – MD Ph.D פסיכיאטר מומחה, מנהל המרכז הרפואי נוירוקליניק

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר דורון תודר
נוירופידבק-טיפול לא תרופתי
פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק בארגון הישראלי למשוב ביולוגי. נותן חוות דעת פסיכיאטריות לביטוח לאומי ולבתי המשפט.

יועצים בתחום

 • ד"ר סיימון ישראלי קורן
  ד"ר סיימון ישראלי קורן
  רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד
 • ד"ר ראובן אייכנבאום
  ד"ר ראובן אייכנבאום
  נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד
 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
 • ד"ר רוברטו שפיגלמן
  ד"ר רוברטו שפיגלמן
  נוירוכירורג מומחה בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד