גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה

הפרעות קשב וריכוז אינן בעיה אחת והביטוי שלהן משתנה מאדם לאדם, בהתאם לכך הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן זהה על כל אחד. גרייה מוחית לא פולשנית מהווה חלופה לטיפול התרופתי והיא מותאמת לכל אחד לפי צרכיו
ד``ר דורון תודר
| 053-4877792 | 12/08/2018 |
צפיות: 561
גרייה מוחית לא פולשנית היא שם לאוסף טכנולוגיות שמבוססות על היכולת לגרות באופן ממוקד אזורי מוח שונים. פעילות לא תקינה של אזורי המוח השונים מביאה לבעיות שאיתן מתמודד האדם. שיטות טיפול אלה מבוססות על טכנולוגיות שונות וכל אחת מביאה לנרמול הפעילות המוחית הלא תקינה באמצעים אחרים. הגרייה המוחית יכולה לטפל בבעיות שונות שמקורן בפעילות לא תקינה של המוח כמו חרדה, דיכאון, אוטיזם, אפילפסיה, הפרעות שינה, ירידה קוגניטיבית, כאבים כרוניים וגם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות מגיעה לתודעה בעיקר בהקשר של ילדים ובני נוער, אך היא אינה חולפת מעצמה עם ההתבגרות של האדם. פעמים רבות האדם הבוגר מבטא פחות סימפטומים של היפראקטיביות ולכן יש תחושה שההפרעה חולפת עם ההתבגרות אך אין הדבר כך. בכל גיל האדם הסובל מההפרעה נפגע ממנה. בגיל הצעיר הפגיעה היא בעיקר בתחומי הלימוד והתחומים החברתיים. בגיל המבוגר יותר הפגיעה היא בעבודה, בזוגיות ובבעיות ההתמכרות שמלווה מטופלים רבים שסובלים מהפרעת הקשב והריכוז.

להפרעה אמנם יש כמה מאפיינים כללים, כמו אימפולסיביות, חוסר קשב ופעלתנות יתר, אך אין מקור אחד לבעיות קשב וריכוז ואצל כל אדם יש תבניות מוחיות שונות שגורמות לבעיה והיא אינה נובעת מתבנית מוח אחת ויחידה.

לעומת טיפול תרופתי, אשר פועל על כל המוח ואמור להשפיע על כל האנשים באותו האופן, הגרייה המוחית הלא פולשנית מותאמת לכל מטופל לפי המקור שממנו נובעת הבעיה, למעשה שיטה זו היא מהות ההגדרה של רפואה מותאמת אישית.

ישנן שלוש טכנולוגיות בגרייה המוחית הלא פולשנית שמאפשרות לטפל בבעיות קשב וריכוז. כל טכנולוגיה מותאמת למטופל לפי צרכיו ופרוטוקול הטיפול מאפשר לגוון בין הטכנולוגיות. במאמר זה אציג כמה תיאורי מקרה שבהם גרייה מוחית לא פולשנית סייעה למטופלים שונים, עם צרכים שונים, להפחית את תופעות ההפרעה ולשפר את יכולות הלימוד והריכוז שלהם.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

ד', אישה בסביבות גיל ה-30 לחייה, נשואה ואם לשניים, בעלת עסק עצמאי בתחום העיצוב. מילדותה התמודדה עם הפרעת קשב וריכוז ונטלה תרופות שלא שיפרו בהרבה את המצב. משום שלא סבלה מתופעות לוואי היא נטלה ריטלין במינון גבוה, שאמנם לא עזרו במיוחד אך ד' הרגישה שזה "עדיף מכלום". ההפרעה מנעה ממנה להשתלב כשכירה בשוק העבודה והדחיינות שלה והקשיים לסיים משימות בזמן הובילו שוב ושוב לפיטוריה. בסופו של דבר ד' הקימה עסק עצמאי ושכרה עובדים שדאגו לסיום פרויקטים בזמן ולניהול השוטף מול הלקוחות, היא עסקה בעיקר בצד היצירתי. ד' הרגישה תלות בעובדים שלה, דבר שגרם לתסכול רב. ההפרעה השליכה לא רק על העבודה אלא גם על התפקוד שלה בבית ורוב ניהול משק הבית היה באחריותו של בן זוגה.

ד' הגיעה אלי לטיפול אחרי שכבר קראה וחקרה את תחום הגרייה המוחית הלא פולשנית. היא ידעה בדיוק מה היא רוצה ומה היא צריכה – גרייה ברזולוציה גבוהה. ד' ציינה שהיא יודעת שהיא תתקשה להתמיד בטיפול ושייקח זמן עד שתראה תוצאות. ואכן, הספרות המדעית תומכת בהחלטה של ד' ועשרות מחקרים הוכיחו את היעילות של גרייה ברזולוציה גבוהה הטיפול בפרעות קשב וריכוז.

כבר אחרי הטיפול הראשון ד' דיווחה על חדות וצלילות שלא הרגישה קודם לכן, אף תרופה לא גרמה לה להרגיש כך. היא הסבירה שהראש שלה תמיד מלא במחשבות מעורבבות, רגע אחד היא חושבת על הפרויקט שהיא עובדת עליו ולתוך מחשבה זו קופצת מסיבת יום ההולדת של הילדה שאותה קוטעת מחשבה על שמלה שהיא רוצה ללבוש לאירוע בשבוע הבא ואז נזכרת שהיא צריכה לחזור לשיחת טלפון וכן הלאה. לעומת זאת, כבר אחרי הטיפול הראשון נראה היה שהמחשבות שלה מסודרות, הן באות אחת אחרי השנייה, אחת נגמרת והשנייה מתחילה. בסוף השבוע שלאחר הטיפול הראשון חזרה תחושת הערפול. בהמשך ככל שיתרבו הטיפולים תחושה זו לא חזרה אף בסופי שבוע. אחרי חודש שבו עברה 20 טיפולים הרגישה ד' שרמת התפקוד שלה גבוהה מאי פעם, גם בן זוגה והסביבה הקרובה לה החמיאו לה ואמרו, ללא ידיעת הסיבה, שקל ונוח יותר לעבוד איתה. כששאלה למה הם מתכוונים משפט אחד חזר על עצמו שוב ושוב – שניכר שיש בה שקט פנימי.

טיפול משולב להפרעות קשב וריכוז וללקויות למידה

כשהייתה בת 12 הגיעה אלי ר' כשהיא מאובחנת עם ADD – הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות. בכיתה נהגה לשבת מאחור ולחלום, ונוסף על כך התקשתה בהבנת הנקרא, אמנם קיבלה עזרה בלימודים והשתתפה בשיעורי למידה מתקנת אשר סייעו לה לא לפגר אחרי הנלמד בכיתה, אך חשה תסכול כללי והרגישה רע במיוחד כשקיבלה ציונים נמוכים במבחנים. ר' נטלה ריטלין אשר לא שיפר את יכולת המיקוד באופן ניכר וכמובן שלא השפיע על לקות הלמידה.

באבחון בבדיקת QEEG נראו בבירור שתי הבעיות, הן הפרעת הקשב והריכוז והן לקות הלמידה, ולאחר בדיקה התברר שאפשר לטפל בשתיהן בו-זמנית בהצבה של שני חיישנים על אזור אחד של פני הגולגולת. לאחר שלושה טיפולים בלבד סיפרה ר' שהקריאה קלה לה יותר מבעבר ולאחר הטיפול השמיני שבמהלכו נדרשה להיבחן על פרק בסיפור שקראה קודם לכן ניכר כי חל שיפור בהבנת הנקרא. גם יכולת הריכוז וההקשבה שלה השתפרה וכעת היא יכולה להמשיך להקשיב למורה גם אם יש רעש בחוץ, ראייה לכך היא הציונים הגבוהים שהחלה לקבל במבחנים. בתום הטיפול נותרו עוד מקצועות אחדים שבהם התקשתה, אך ר' הרגישה כיצד היכולות שלה השתפרו והצהירה שברוב המקצועות מסתדרת בכוחות עצמה וללא עזרה.

טיפול לא תרופתי בהפרעות קשב וריכוז

נ' הגיעה אלי בגיל 16 לאחר שנים רבות שמהן סבלה מהפרעות קשב וריכוז שבאו לידי ביטוי בחוסר יכולת התמדה בלימודים, תזזיתיות ופעלתנות יתר בשיעורים והתפרצויות זעם בתדירות גבוהה. המצב הגיע לכך שתהו על התאמתה למסגרות לימודית. נ' מגיעה מבית חרדי ולהפסקת הלימודים בגיל צעיר יש השפעה עצומה על הסיכויים למצוא שידוך הגון. לבסוף הוריה של נ' הסכימו לטיפול תרופתי והיא נטלה 54 מ"ג קונצרטה בכל יום. התרופה אכן סייעה ונ' השתלבה הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית. למרות זאת, כשבגרה דרשה מהוריה להפסיק ליטול את התרופה, היא טענה שהטיפול משפיע לה על מצב הרוח והיא מרגישה מדוכאת וכן היא חששה מהסטיגמה הכרוכה בטיפול תרופתי אשר עלולה לפגוע בשידוך העתידי שלה. הניסיונות להפסיק את הטיפול התרופתי הובילו להרעת מצבה של נ'. בשלב זה פגשתי אותה.

בבדיקת QEEG נראתה תבנית מוחית אשר נפוצה מאוד אצל אנשים עם בעיות קשב וריכוז, אך היחס בין גלי התטא לגלי הביתא היה גבוה יחסית לגילה הצעיר של נ'. בהתאם לכך ולפי מאפייני בדיקת האישיות של נ' תוכנן פרוטוקול הטיפול והיא החלה לבוא לטיפולים פעמיים בשבוע. בשלב זה נ' המשיכה ליטול תרופות במינון רגיל. מצבה של נ' השתפר באופן הדרגתי, היא שמה לב לכך במיוחד בשבתות, שבהן לא נטלה את התרופה. לאחר 20 טיפולים המינון ירד מ-54 מ"ג ל-36 מ"ג ביום והמצב לא פגע בהתנהלות של נ' בבית הספר. לאחר 40 טיפולים ירד המינון ל-27 מ"ג, בשלב זה הוריה של נ' תהו אם יש עוד טעם בטיפול, נ' הרגישה שהשיפור הגיע לשיאו וייתכן כי הטיפול הגיע למיצוי, אך מטרתה המקורית הייתה להפסיק לגמרי את הטיפול התרופתי ובחרה להמשיך. לאחר 60 טיפולים נ' הפסיקה ליטול את התרופות, וכיום היא מסתדרת היטב בבית הספר ומרגישה אופטימית ומלאת חיים.

את ת' פגשתי כשהיה בן 13, נוסף להפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות הוא אובחן עם תסמונת טורט שבאה לידי ביטוי בכחכוחים בגרון ובהטיית הראש לצד שמאל באופן לא רצוני. ת' נטל באופן קבוע קונצרטה במינון 36 מ"ג שמצד אחד שיפרה את הפרעת הקשב והריכוז אבל מצד שני החמירה את הטיקים. בהורדה של המינון, התרופה כבר לא עזרה להפרעות הקשב ולהיפראקטיביות. נוסף לקונצרטה ת' נטל תרופה נוספת שידועה בתופעות הלוואי הקשות שלה.

אולי יעניין אתכם גם:
נוירופידבק לטיפול בהפרעת קשב וריכוז
נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)

בביצוע בדיקת QEEG התברר שאפשר לטפל במקביל בהפרעת הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות ובטיקים. לאחר הטיפול החמישי חל שיפור משמעותי במצבו של ת' והטיקים פסקו לגמרי, את הקונצרטה המשיך ליטול כרגיל. לאחר הטיפול העשירי התלונן ת' על בחילות ועל כאבי ראש, שככל הנראה נבעו ממינון יתר של הקונצרטה. בעקבות זאת המינון ירד ל-18 מ"ג וההפרעה נשארה מאוזנת. לאחר הפגישה ה-20 הפסיק ת' את הטיפול התרופתי ולאחר הטיפול ה-40 ת' כבר לא סבל מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ולא מטיקים.

ד"ר דורון תודר – פסיכיאטר, מנהל 'נוירוקליניק' – מרכז רפואי המתמחה בגרייה מוחית לא פולשנית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר דורון תודר
נוירופידבק-טיפול לא תרופתי
פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק בארגון הישראלי למשוב ביולוגי. נותן חוות דעת פסיכיאטריות לביטוח לאומי ולבתי המשפט.

הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו ליקויי למידה, ADHD ,ADD, היפראקטיביות, קשיי למידה, דיסלקציה, דיסגרפיה, אבחון, נוירופידבק, גרייה מוחית לא פולשנית ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • הפרעת קשה וריכוז קשה
  נימרוד
  19/09/2019

  שלום לך ד"ר תודר, אני בן 24 לפני תחילת הלימודים האקדמאים. כבר בבית הספר היסודי אובחנתי כסובל מהפרעות קשב וריכוז קשות, לקחתי ריטלין במינונים שונים במהלך השנים אך התוצאות היו הרסניות והובילו לקשיים חברתיים כמו גם התנהגות בלתי רצונית ואף אלימה שלי כלפי הקרובים אליי.
  הייתי רוצה לדעת האם ישנו טיפול לא תרופתי שיכול לסייע לי להתמודד עם הקושי שלי בישיבה ממושכת וריכוז ממושך כאשר אני יושב בחדר עם המון גירויים.. אשמח לתשובתך בנושא, נימרוד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: הפרעת קשה וריכוז קשה

  ד"ר דורון תודר
  20/10/2019

  שלום רב
  שיטות גריה מוחיות שונות הוכחו כיעילות מאוד בטיפול בהפרעות ריכוז וקשב כפי שאתה מתאר.
  ניתן להשתמש בטכנולוגיית נוירופידבק או בטכנולוגיה של גריה מוחית ברזולוציה גבוהה.
  כל שיטה יתרונות משל עצמה.
  יש להתאים את השיטה לאדם ולבעיותיו.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אבחון OCD אצל הבן שלי
  אברהם
  15/08/2019

  מה הן הדרכים הכי מומלצות, לדעתך המלומדת, לאבחון OCD?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: אבחון OCD אצל הבן שלי

  ד"ר דורון תודר
  01/09/2019

  שלום רב
  איבחון של OCD יכול להיעשות בשני כלים:
  הכלי העיקרי הוא השיחה עם האדם. הבנת התנהגותו ומחשבותיו. בדרך כלל כלי זה מספק.
  כלי אחר הוא בדיקה אובייקטיבית שמודדת את אופן פעולת המוח. לאנשים הסובלים מ OCD תבנית פעולה מוחית אופיינית שניתנת למדידה באמצעות המערכת של חברת ELMINDA. המערכת מאושרת לשמוש במדינת ישראל על ידי משרד הבריאות. מאושרת לשימוש בבני נוער וצעירים על ידי ה FDA והיא בטוחה לחלוטין וללא קרינה או כל תופעת לוואי.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קשיים בלמידה ורמת אינטליגנציה
  ספיר
  07/08/2019

  קשיים בלמידה מעידים על אינטליגנציה נמוכה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: קשיים בלמידה ורמת אינטליגנציה

  ד"ר דורון תודר
  01/09/2019

  שלום רב
  התשובה שלילית.
  אדם יכול להיות מאוד חכם ועדיין לסבול מלקות למידה.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • זרעי צ'יה והפרעות קשב וריכוז
  סמדר
  04/08/2019

  האם צריכה של זרעי צ'יה יכולה לסייע בטיפול בהפרעות קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: זרעי צ'יה והפרעות קשב וריכוז

  ד"ר דורון תודר
  05/08/2019

  שלולם רב
  בעבר היו מחקרים שהצביעו על התועלת האפשרית של אומגא לטיפול בהפרעות קשב.
  לכאורה צ'יה יכול לתרום בכך.
  עם זאת לא התרשמתי שהאפקט היה משמעותי או כזה שהחסיק לזמן ארוך.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נער שסובל מדיסקלקוליה - בירור
  דודו
  30/07/2019

  האם ניתן להוציא פטור מבגרות במתמטיקה לנער שסובל מדיסקלקוליה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: נער שסובל מדיסקלקוליה - בירור

  ד"ר דורון תודר
  05/08/2019

  שלום רב
  מציע לפנות לפורום מתאים.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היפראקטיביות קשה ודרכי טיפול
  יסמין
  25/07/2019

  הבן שלי בן ה-9 סובל מהיפראקטיביות קשה. הוא בקושי יכול לשבת על הטוסיק שלו. כל היום צריך לזוז ואינו יכול להישאר במקום אחד הרבה זמן.
  התרופות לא ממש מסייעות לו. האם יש דרך אלטרנטיבית ואפקטיבית לטפל בו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: היפראקטיביות קשה ודרכי טיפול

  ד"ר דורון תודר
  05/08/2019

  שלום רב
  הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק יכול לתת מענה במקרים כגון אלה. מחקרים בהשתתפות אלפי ילדים בעולם הוכיחו את יעילות הטיפול.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אני סובל מ- ADD כבר מספר שנים
  איתי
  17/07/2019

  אני סובל מ- ADD כבר מספר שנים.
  נטלתי את כל סוגי התרופות האפשריות והן לא כל כך מסייעות לי ועושות אותי עייף ולא פרודוקטיבי.
  האם קיימת דרך חלופית, לא תרופתית, לטיפול בהפרעה זו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: אני סובל מ- ADD כבר מספר שנים

  ד"ר דורון תודר
  22/07/2019

  שלום רב
  ניתן להיעזר בטיפולים כגון נוירופידבק או גריה ברזולוציה גבוהה. שתי הטכנולוגיות הראו במחקרים ובחיים השפעות חיוביות טובות מאוד.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מחלת ציליאק והפרעות קשב וריכוז
  אביעד
  14/07/2019

  האם קיים קשר בין מחלת ציליאק לבין הפרעות קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: מחלת ציליאק והפרעות קשב וריכוז

  ד"ר דורון תודר
  17/07/2019

  שלום רב
  שאלה שאינה פשוטה. יכולים להיות קשרים מרובים בין 2 המחלות. הן יכולות להחמיר זו את זו, צליאק יכול לגרום לסימפטומים דמויי ADHD.
  ראיתי ילדים שברגע הצליאק אוזן, חל שיפור מהותי בהפרעת הקשב.
  והיו כאלה שלא...
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בירור לגבי TDCS, (גרייה ברזולוציה גבוה) לטיפול בADHD.
  יוסף
  06/07/2019


  שלום ד״ר תודר,

  לצערי זה כחודש ולא קיבלתי מענה... לכן פתחתי בהודעה חדשה.

  אפשר לדעת את החברה של מכשיר הגרייה ברזולוציה גבוה, שאושר ע״י משרד הבריאות בישראל ?
  הטיפול אכן מאושר לטיפול בADHD ?

  אני שוקל ברצינות רבה טיפול כזה.
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: בירור לגבי TDCS, (גרייה ברזולוציה גבוה) לטיפול בADHD.

  ד"ר דורון תודר
  07/07/2019

  שלום רב
  שם החברה SOTERIX. הוא מאושר למגוון הפרעות נוירופסיכיאטריות.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בן 8- סיטואציה חוזרת בכיתה של חולמנות יתר
  לנה
  02/07/2019

  היי ד"ר תודר,
  האם סיטואציה חוזרת בכיתה של חולמנות יתר עלולה להעיד על הפרעות קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: בן 8- סיטואציה חוזרת בכיתה של חולמנות יתר

  ד"ר דורון תודר
  07/07/2019

  שלום רב
  זו אכן תלונה נפוצה שיש לילדים עם קשיים בריכוז.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר ראובן אייכנבאום
  ד"ר ראובן אייכנבאום
  נוירולוג, רפואה פיזיקלית ושיקום ... קרא עוד
 • ד"ר עדי אדר
  ד"ר עדי אדר
  מומחה לנוירולוגיית ילדים דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של... קרא עוד
 • ד"ר סיימון ישראלי קורן
  ד"ר סיימון ישראלי קורן
  רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד
 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
 • ד"ר אילן בוש
  ד"ר אילן בוש
  פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

פיברומיאלגיה – זה לא "הכול בראש", אלא "הכול במוח"
ד"ר בן עמית
| 16/09/2019 |
צפיות: 1,999
בשנים האחרונות מתגברת והולכת המודעות לתסמונת הפיברומיאלגיה, המתבטאת בכאבים מפושטים ונודדים באזורים רבים בגוף. מאחר ואין בדיקת מעבדה אבחנתית לפיברומיאלגיה, כגון צילום או בדיקת דם, עד כה לרבים מהמטופלים היה נאמר כי "זה הכול בראש", הוצע להם לעבור בירור נפשי, לאזור כוחות ולהתגבר. לכן, מעבר לכך שרבים מהמטופלים לא קיבלו מזור למכאוביהם, הם מתארים תחושת בדידות קשה מול המערכת, ניכור והעדר אמפתיה. בשנים האחרונות מחקרים חדשים שופכים אור על המקור לפיברומיאלגיה, אשר מאשרים כי מדובר בתסמונת אמיתית לכל דבר ואף נפוצה, מסייעים למטופלים להבין שהם לא לבד, ונותנים תקווה למציאת טיפול יעיל. במאמר זה נסקור מעט מהחידושים בתחום.
קרא עוד
קנאביס רפואי וסגולותיו הרפואיות
ד"ר בן עמית
| 10/09/2019 |
צפיות: 2,008
באחרונה עולה רבות לתשומת הלב הציבורית נושא ה"קנאביס הרפואי", או שימוש בסם הקנאביס בכדי להקל על תסמינים ולטפל במצבים בריאותיים שונים. יחד עם זאת, השימוש בקנאביס למטרות רפואיות אינו חדש, וקיימות עדויות לכך שהצמח שימש לצרכים רפואיים זה אלפי שנים, החל בסין ובמצרים העתיקה.
קרא עוד
דיכאון בקרב ילדים ונוער
ד"ר אילן בוש
| 13/08/2019 |
צפיות: 2,778
קרא עוד
כיצד ילדים יכולים לרכוש חוסן נפשי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/07/2019 |
צפיות: 733
ילד עם חוסן נפשי מגיב טוב יותר ללחץ, לקשיים ולאירועים בלתי צפויים. כדי שילד יפתח חוסן נפשי רצוי שיהיה מודע לחוזקות שלו, שיהיה אופטימי, שיהיה בעל יכולות חברתיות ועוד
קרא עוד
התפתחות מינית: המשחקים שצריכים להדאיג
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/07/2019 |
צפיות: 571
התפתחות מינית היא תהליך שמתחיל בגיל ינקות, לכן אין זה נדיר לראות משחק בין ילדים הכולל נגיעות, התפשטות ועוד. עם זאת, חשוב לדעת לזהות את ההבדלים בין משחק תמים למשחק מדאיג
קרא עוד
קוהוט ופסיכולוגית העצמי: כל ילד זקוק להערכה מהוריו
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/07/2019 |
צפיות: 665
כל ילד רוצה הערכה והערצה, זהו צורך טבעי ונורמלי בהתפתחות תקינה. ילדים שלא חוו כלל הערכה והערצה עלולים להישאר עם תחושת "עצמי" פגועה, אותה הם ינסו למלא באמצעות האדרה עצמית לא מציאותית
קרא עוד
CBT: מהו טיפול התנהגותי קוגניטיבי
טובי פלד
| 18/07/2019 |
צפיות: 737
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא אסכולה פסיכולוגית שבה משלבים בין דפוסי חשיבה לבין דפוסי התנהגות למען שינוי הרגלים שליליים ולמניעת חרדה
קרא עוד
שיימינג: בריונות ברשת בקרב בני נוער
ד"ר אילן בוש
| 14/07/2019 |
צפיות: 1,068
בעידן הרשתות החברתיות, הבריונות הפכה לפומבית יותר ולחסרת רסן. בני נוער רבים חשים בושה, השפלה קשה וחווים טראומה שמותירה בהם צלקות נפשיות, ואלו מערערות את הערך העצמי. מהי תופעת השיימינג? מאלו נורות אדומות אסור להתעלם? ומהם נושאי התקיפות הנפוצים ביותר?
קרא עוד
הפרעות שינה: למה כדאי לישון עם הכלב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2019 |
צפיות: 534
אנשים רבים לא מרשים לכלב שלהם לישון איתם באותה המיטה, אך ההפסד כולו שלהם. שינה עם הכלב מספקת חום בחורף, תחושת רוגע ומקלה על הליך ההירדמות
קרא עוד
גמילה מסמים: שחרור מהתלות ופרידה מהכאב
 אבי יקיר
| 04/07/2019 |
צפיות: 1,093
התמכרות לסמים היא קשה מנשוא עבור המכור עצמו ועבור הסובבים אותו. המכור הופך להיות הצל של עצמו, וכל רצונו מתמקד אחר חיפוש המנה הבאה. הוא מתנתק, מתבודד ומאבד כל עניין בקרובים אליו. הליך הגמילה מסמים הינו מורכב, והוא כולל התנתקות פיזית אך גם התנתקות נפשית מהסם
קרא עוד