גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה

הפרעות קשב וריכוז אינן בעיה אחת והביטוי שלהן משתנה מאדם לאדם, בהתאם לכך הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן זהה על כל אחד. גרייה מוחית לא פולשנית מהווה חלופה לטיפול התרופתי והיא מותאמת לכל אחד לפי צרכיו
ד``ר דורון תודר
| 053-4877792 | 12/08/2018 |
צפיות: 392
גרייה מוחית לא פולשנית היא שם לאוסף טכנולוגיות שמבוססות על היכולת לגרות באופן ממוקד אזורי מוח שונים. פעילות לא תקינה של אזורי המוח השונים מביאה לבעיות שאיתן מתמודד האדם. שיטות טיפול אלה מבוססות על טכנולוגיות שונות וכל אחת מביאה לנרמול הפעילות המוחית הלא תקינה באמצעים אחרים. הגרייה המוחית יכולה לטפל בבעיות שונות שמקורן בפעילות לא תקינה של המוח כמו חרדה, דיכאון, אוטיזם, אפילפסיה, הפרעות שינה, ירידה קוגניטיבית, כאבים כרוניים וגם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות מגיעה לתודעה בעיקר בהקשר של ילדים ובני נוער, אך היא אינה חולפת מעצמה עם ההתבגרות של האדם. פעמים רבות האדם הבוגר מבטא פחות סימפטומים של היפראקטיביות ולכן יש תחושה שההפרעה חולפת עם ההתבגרות אך אין הדבר כך. בכל גיל האדם הסובל מההפרעה נפגע ממנה. בגיל הצעיר הפגיעה היא בעיקר בתחומי הלימוד והתחומים החברתיים. בגיל המבוגר יותר הפגיעה היא בעבודה, בזוגיות ובבעיות ההתמכרות שמלווה מטופלים רבים שסובלים מהפרעת הקשב והריכוז.

להפרעה אמנם יש כמה מאפיינים כללים, כמו אימפולסיביות, חוסר קשב ופעלתנות יתר, אך אין מקור אחד לבעיות קשב וריכוז ואצל כל אדם יש תבניות מוחיות שונות שגורמות לבעיה והיא אינה נובעת מתבנית מוח אחת ויחידה.

לעומת טיפול תרופתי, אשר פועל על כל המוח ואמור להשפיע על כל האנשים באותו האופן, הגרייה המוחית הלא פולשנית מותאמת לכל מטופל לפי המקור שממנו נובעת הבעיה, למעשה שיטה זו היא מהות ההגדרה של רפואה מותאמת אישית.

ישנן שלוש טכנולוגיות בגרייה המוחית הלא פולשנית שמאפשרות לטפל בבעיות קשב וריכוז. כל טכנולוגיה מותאמת למטופל לפי צרכיו ופרוטוקול הטיפול מאפשר לגוון בין הטכנולוגיות. במאמר זה אציג כמה תיאורי מקרה שבהם גרייה מוחית לא פולשנית סייעה למטופלים שונים, עם צרכים שונים, להפחית את תופעות ההפרעה ולשפר את יכולות הלימוד והריכוז שלהם.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

ד', אישה בסביבות גיל ה-30 לחייה, נשואה ואם לשניים, בעלת עסק עצמאי בתחום העיצוב. מילדותה התמודדה עם הפרעת קשב וריכוז ונטלה תרופות שלא שיפרו בהרבה את המצב. משום שלא סבלה מתופעות לוואי היא נטלה ריטלין במינון גבוה, שאמנם לא עזרו במיוחד אך ד' הרגישה שזה "עדיף מכלום". ההפרעה מנעה ממנה להשתלב כשכירה בשוק העבודה והדחיינות שלה והקשיים לסיים משימות בזמן הובילו שוב ושוב לפיטוריה. בסופו של דבר ד' הקימה עסק עצמאי ושכרה עובדים שדאגו לסיום פרויקטים בזמן ולניהול השוטף מול הלקוחות, היא עסקה בעיקר בצד היצירתי. ד' הרגישה תלות בעובדים שלה, דבר שגרם לתסכול רב. ההפרעה השליכה לא רק על העבודה אלא גם על התפקוד שלה בבית ורוב ניהול משק הבית היה באחריותו של בן זוגה.

ד' הגיעה אלי לטיפול אחרי שכבר קראה וחקרה את תחום הגרייה המוחית הלא פולשנית. היא ידעה בדיוק מה היא רוצה ומה היא צריכה – גרייה ברזולוציה גבוהה. ד' ציינה שהיא יודעת שהיא תתקשה להתמיד בטיפול ושייקח זמן עד שתראה תוצאות. ואכן, הספרות המדעית תומכת בהחלטה של ד' ועשרות מחקרים הוכיחו את היעילות של גרייה ברזולוציה גבוהה הטיפול בפרעות קשב וריכוז.

כבר אחרי הטיפול הראשון ד' דיווחה על חדות וצלילות שלא הרגישה קודם לכן, אף תרופה לא גרמה לה להרגיש כך. היא הסבירה שהראש שלה תמיד מלא במחשבות מעורבבות, רגע אחד היא חושבת על הפרויקט שהיא עובדת עליו ולתוך מחשבה זו קופצת מסיבת יום ההולדת של הילדה שאותה קוטעת מחשבה על שמלה שהיא רוצה ללבוש לאירוע בשבוע הבא ואז נזכרת שהיא צריכה לחזור לשיחת טלפון וכן הלאה. לעומת זאת, כבר אחרי הטיפול הראשון נראה היה שהמחשבות שלה מסודרות, הן באות אחת אחרי השנייה, אחת נגמרת והשנייה מתחילה. בסוף השבוע שלאחר הטיפול הראשון חזרה תחושת הערפול. בהמשך ככל שיתרבו הטיפולים תחושה זו לא חזרה אף בסופי שבוע. אחרי חודש שבו עברה 20 טיפולים הרגישה ד' שרמת התפקוד שלה גבוהה מאי פעם, גם בן זוגה והסביבה הקרובה לה החמיאו לה ואמרו, ללא ידיעת הסיבה, שקל ונוח יותר לעבוד איתה. כששאלה למה הם מתכוונים משפט אחד חזר על עצמו שוב ושוב – שניכר שיש בה שקט פנימי.

טיפול משולב להפרעות קשב וריכוז וללקויות למידה

כשהייתה בת 12 הגיעה אלי ר' כשהיא מאובחנת עם ADD – הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות. בכיתה נהגה לשבת מאחור ולחלום, ונוסף על כך התקשתה בהבנת הנקרא, אמנם קיבלה עזרה בלימודים והשתתפה בשיעורי למידה מתקנת אשר סייעו לה לא לפגר אחרי הנלמד בכיתה, אך חשה תסכול כללי והרגישה רע במיוחד כשקיבלה ציונים נמוכים במבחנים. ר' נטלה ריטלין אשר לא שיפר את יכולת המיקוד באופן ניכר וכמובן שלא השפיע על לקות הלמידה.

באבחון בבדיקת QEEG נראו בבירור שתי הבעיות, הן הפרעת הקשב והריכוז והן לקות הלמידה, ולאחר בדיקה התברר שאפשר לטפל בשתיהן בו-זמנית בהצבה של שני חיישנים על אזור אחד של פני הגולגולת. לאחר שלושה טיפולים בלבד סיפרה ר' שהקריאה קלה לה יותר מבעבר ולאחר הטיפול השמיני שבמהלכו נדרשה להיבחן על פרק בסיפור שקראה קודם לכן ניכר כי חל שיפור בהבנת הנקרא. גם יכולת הריכוז וההקשבה שלה השתפרה וכעת היא יכולה להמשיך להקשיב למורה גם אם יש רעש בחוץ, ראייה לכך היא הציונים הגבוהים שהחלה לקבל במבחנים. בתום הטיפול נותרו עוד מקצועות אחדים שבהם התקשתה, אך ר' הרגישה כיצד היכולות שלה השתפרו והצהירה שברוב המקצועות מסתדרת בכוחות עצמה וללא עזרה.

טיפול לא תרופתי בהפרעות קשב וריכוז

נ' הגיעה אלי בגיל 16 לאחר שנים רבות שמהן סבלה מהפרעות קשב וריכוז שבאו לידי ביטוי בחוסר יכולת התמדה בלימודים, תזזיתיות ופעלתנות יתר בשיעורים והתפרצויות זעם בתדירות גבוהה. המצב הגיע לכך שתהו על התאמתה למסגרות לימודית. נ' מגיעה מבית חרדי ולהפסקת הלימודים בגיל צעיר יש השפעה עצומה על הסיכויים למצוא שידוך הגון. לבסוף הוריה של נ' הסכימו לטיפול תרופתי והיא נטלה 54 מ"ג קונצרטה בכל יום. התרופה אכן סייעה ונ' השתלבה הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית. למרות זאת, כשבגרה דרשה מהוריה להפסיק ליטול את התרופה, היא טענה שהטיפול משפיע לה על מצב הרוח והיא מרגישה מדוכאת וכן היא חששה מהסטיגמה הכרוכה בטיפול תרופתי אשר עלולה לפגוע בשידוך העתידי שלה. הניסיונות להפסיק את הטיפול התרופתי הובילו להרעת מצבה של נ'. בשלב זה פגשתי אותה.

בבדיקת QEEG נראתה תבנית מוחית אשר נפוצה מאוד אצל אנשים עם בעיות קשב וריכוז, אך היחס בין גלי התטא לגלי הביתא היה גבוה יחסית לגילה הצעיר של נ'. בהתאם לכך ולפי מאפייני בדיקת האישיות של נ' תוכנן פרוטוקול הטיפול והיא החלה לבוא לטיפולים פעמיים בשבוע. בשלב זה נ' המשיכה ליטול תרופות במינון רגיל. מצבה של נ' השתפר באופן הדרגתי, היא שמה לב לכך במיוחד בשבתות, שבהן לא נטלה את התרופה. לאחר 20 טיפולים המינון ירד מ-54 מ"ג ל-36 מ"ג ביום והמצב לא פגע בהתנהלות של נ' בבית הספר. לאחר 40 טיפולים ירד המינון ל-27 מ"ג, בשלב זה הוריה של נ' תהו אם יש עוד טעם בטיפול, נ' הרגישה שהשיפור הגיע לשיאו וייתכן כי הטיפול הגיע למיצוי, אך מטרתה המקורית הייתה להפסיק לגמרי את הטיפול התרופתי ובחרה להמשיך. לאחר 60 טיפולים נ' הפסיקה ליטול את התרופות, וכיום היא מסתדרת היטב בבית הספר ומרגישה אופטימית ומלאת חיים.

את ת' פגשתי כשהיה בן 13, נוסף להפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות הוא אובחן עם תסמונת טורט שבאה לידי ביטוי בכחכוחים בגרון ובהטיית הראש לצד שמאל באופן לא רצוני. ת' נטל באופן קבוע קונצרטה במינון 36 מ"ג שמצד אחד שיפרה את הפרעת הקשב והריכוז אבל מצד שני החמירה את הטיקים. בהורדה של המינון, התרופה כבר לא עזרה להפרעות הקשב ולהיפראקטיביות. נוסף לקונצרטה ת' נטל תרופה נוספת שידועה בתופעות הלוואי הקשות שלה.

אולי יעניין אתכם גם:
נוירופידבק לטיפול בהפרעת קשב וריכוז
נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)

בביצוע בדיקת QEEG התברר שאפשר לטפל במקביל בהפרעת הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות ובטיקים. לאחר הטיפול החמישי חל שיפור משמעותי במצבו של ת' והטיקים פסקו לגמרי, את הקונצרטה המשיך ליטול כרגיל. לאחר הטיפול העשירי התלונן ת' על בחילות ועל כאבי ראש, שככל הנראה נבעו ממינון יתר של הקונצרטה. בעקבות זאת המינון ירד ל-18 מ"ג וההפרעה נשארה מאוזנת. לאחר הפגישה ה-20 הפסיק ת' את הטיפול התרופתי ולאחר הטיפול ה-40 ת' כבר לא סבל מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ולא מטיקים.

ד"ר דורון תודר – פסיכיאטר, מנהל 'נוירוקליניק' – מרכז רפואי המתמחה בגרייה מוחית לא פולשנית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר דורון תודר
נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק בארגון הישראלי למשוב ביולוגי. נותן חוות דעת פסיכיאטריות לביטוח לאומי ולבתי המשפט.

הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו ליקויי למידה, ADHD ,ADD, היפראקטיביות, קשיי למידה, דיסלקציה, דיסגרפיה, אבחון, נוירופידבק, גרייה מוחית לא פולשנית ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • בת 9 ADD ובהייה בחלל
  ליטל
  21/05/2019

  היי ד"ר תודר,
  הבת שלי בת 9 וסובלת מ-ADD.
  היא נוטלת ריטלין קרוב לשנה.
  התרופה מסייעת לה בבעיות הקשב והריכוז, אך היא גורמת לה לבהות במשך דקות ארוכות בחלל. היא ממשיכה בזה עד שאני קוראת לה.
  אני אישית חושבת שאם אני לא אקרא היא מסוגלת לשבת ולבהות שעות.
  האם זה נורמלי הבהייה הזאת?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: בת 9 ADD ובהייה בחלל

  ד"ר דורון תודר
  22/05/2019

  שלום רב
  התופעה מוכרת היטב בילדים עם הפרעת ריכוז וקשב.
  עם זאת ייתכנו גורמים נוספים לעניין.
  הייתי מציע להתייעץ עם רופא משפחה. יש דקויות שחשוב לדעת כגון אם היא באמת מגיבה אליך הוא שלאחר כמה פעמיים שאת קוראת לה היא "מתעוררת".
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פתרון להפחתה של ההיפראקטיביות
  בלה
  19/05/2019

  שלום רב,
  כל הזמן מדברים על פעילות גופנית ככלי שיכול להפחית היפראקטיביות.
  האם גם לנגן על כלי נגינה כלשהו יכול להיות פתרון להפחתה של ההיפראקטיביות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: פתרון להפחתה של ההיפראקטיביות

  ד"ר דורון תודר
  20/05/2019

  שלום רב
  שמעתי דיווחים מאנשים רבים שסיפרו לי על כך שהנגינה עזרה לילדם להתמודד עם הפרעת קשב.
  עם זאת יש הבדל בין מצב שבו הילד מוצא עניין במשהו ומשקיע עצמו בו, לבין יכולתו לשבת בכיתה ולא להפריע...
  אם הילד רוצה לנגן- הייתי נותן לו את האפשרות מבלי לתלות יותר מדי תקוות שזה יעזור לו בהיפראקטיביות.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שיפור ההתמודדות עם ADD באמצעות תמציות טבעיות
  אור
  15/05/2019

  היי ד"ר תודר,
  האם קיימת תמצית טבעית שניתן ליטול זמן קצר
  לפני שיעור חשוב לצורך שיפור הריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: שיפור ההתמודדות עם ADD באמצעות תמציות טבעיות

  ד"ר דורון תודר
  19/05/2019

  שלום רב
  איני מכיר תמצית שכזו
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אבחון ADD וגיל מינימלי
  יפעת
  12/05/2019

  היי ד"ר תודר,
  מהו הגיל המינימלי לאבחון הפרעות קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: אבחון ADD וגיל מינימלי

  ד"ר דורון תודר
  15/05/2019

  שלום רב
  באופן עקרוני אין גיל מינימלי לכך. עם זאת לטעמי אבחנה בגילאים צעירים צפויה להיות שגויה לעיתים בשל איחור התפתחותי ששכיח בגילאים צעירים.
  בשורה התחתונה מדובר בהחלטה קלינית שתלויה בתמונה שמציג כל מטופל
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול הומאפטי לבעיות קשב וריכוז
  ron
  06/05/2019

  שלום רב
  יש לנו ילד מקסים אבל לפעמים שובב חסר סבלנות ובעיקר סובל מקשב וריכוז נסינו לתצת לו תרופה הומאפטית אבל טען שהיא חמוצה ושפך אותה אחרי פעם אחת.אמרו לנו לקחת 3 פעמים מה מומלץ?כמו כן בבית מרקחת הומאפטי המליצו לנו על טיפות אומגה 3 האם יעילות למצב של היפאקטיביות או קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: טיפול הומאפטי לבעיות קשב וריכוז

  ד"ר דורון תודר
  15/05/2019

  שלום רב
  ישנם מחקרים שמוכיחים את היעילות של אומגא 3 כטיפול בהפרעות ריכוז וקשב. התרופה של חברת טבע ZOOM מבוססת על מנגנון זה. יש חברות אחרות שמשווקות אומגא 3 בפורמולציות אחרות.
  מדינות רבות בעולם(אוסטרליה, שוויץ אבגליה...) הוכיחו כי טיפול הומאופטי אינו יעיל. לא נראה לי שנכון להתעקש עם הילד במצב עניינים זה.
  טיפול אלטרנטיבי שהוכח מדעית יעיל במאות מחקרים ברחבי העולם יכול להיות טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. היעילות זהה ואף עולה על זו של הטיפול התרופתי, וההשפעה נמשכת לשנים רבות.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היפראקטיביות עולה בזמן ריגוש
  דניאל
  02/05/2019

  היי ד"ר תודר,

  בזמן שאני מתרגש ממשהו אני הופך להיפראקטיבי.
  אני פשוט לא מסוגל להתרכז במצב הזה.
  האם קיים משהו טבעי שאני יכול לקחת בשביל למקד את יכולת הריכוז במצבים כאלה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: היפראקטיביות עולה בזמן ריגוש

  ד"ר דורון תודר
  05/05/2019

  שלום רב
  נשמע שאתה מתאר מצב נורמלי: ריגוש פוגע בריכוז.
  אם מדובר בתופעה מוגזמת אזי הפיתרון אינו לשפר את הריכוז אלא לברר מדוע הריגוש הוא כל כך מוגזם.
  זו שאלה שכנראה ניתן לענות עליה במדוייק רק לאחר איבחון רפואי מסודר
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בן 4.5 עם הפרעות קשב וריכוז
  סיגל
  28/04/2019

  היי ד"ר תודר,
  לבני בן ה- 4.5 יש ADHD.
  הוא קטן ולא מצליח לבלוע כדורים.
  האם תרופות לADHD קיימות גם בסירופ/טיפות?
  אולי קיימת דרך אחרת לטפל בו ולא דרך תרופות ובליעת כדורים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: בן 4.5 עם הפרעות קשב וריכוז

  ד"ר דורון תודר
  05/05/2019

  שלום רב
  בד"כ בגיל זה אני לא מציע לטפל בבעיה כלל.
  אין הוכחות טובות ליעילות של כל טיפול בגיל זה.
  במקרים קיצוניים ניתן לשקול טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אני סובלת מ- ADHD- בירור
  סילבי
  21/04/2019

  אני סובלת מ- ADHD.
  לא מעוניינת ליטול כדורים כי בנוסף סובלת מחרדת בליעת כדורים.
  מה ניתן לעשות?
  האם יש טיפול לא תרופתי שיכול להחליף את התרופות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: אני סובלת מ- ADHD- בירור

  ד"ר דורון תודר
  05/05/2019

  שלום רב
  מחקרים רבים הוכיחו את היעילות של הטיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק לטיפול בהפרעת ריכוז וקשב.
  מקובל שכמעט בכל גיל השיטה יכולה להביא לשיפור במצב המטופלים.
  יש שיטות גרייה מוחיות נוספות שהוכחו בהקשר זה כגון גרייה ברזולוציה גבוהה ועוד
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הזעה בכפות הידיים- בירור
  שירי
  15/04/2019

  היי ד"ר תודר,
  אני סובלת מחרדות.
  בכל פעם שהן מופיעות, מופיעה איתן הזעה בכפות הידיים.
  זה גורם לי לאי נוחות, בעיקר בפומבי.
  האם יש דרך לפתור את זה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: הזעה בכפות הידיים- בירור

  ד"ר דורון תודר
  16/04/2019

  שלום רב
  זו תופעה נורמלית שקיית בכל עולם החי.
  המערכת אצלך עובדת נכון...
  הפיתרון הוא באמצעות איזון החרדה.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפרעות קשב וריכוז ודיקור
  אסף
  10/04/2019

  צהריים טובים ד"ר תודר!
  אני סובל מהפרעות קשב וריכוז לא קלות.
  לא ממש אוהב את העובדה שאני מכניס תרופות לגופי.
  רציתי לשאול אותך האם דיקור יכול להיות טיפול אלטרנטיבי לזה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: הפרעות קשב וריכוז ודיקור

  ד"ר דורון תודר
  14/04/2019

  שלום רב
  הסוגיה של טיפולים אלטרנטביים כפיתרון להפרעת ריכוז וקשב נבדקה במחקרים רבים.
  התוצאות הן שרובן הגדול לא ממש מצליחות להוכיח יעילות אמתית כאשר הן נחקרות באופן מסודר.
  הטיפול האלטרנטיבי היחיד שכן הוכח כיעיל הוא טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר אילן בוש
  ד"ר אילן בוש
  פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד
 • ד"ר עדי אדר
  ד"ר עדי אדר
  נוירולוגיה והתפתחות הילד. דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של כל... קרא עוד
 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק... קרא עוד
 • ד"ר סיימון ישראלי קורן
  ד"ר סיימון ישראלי קורן
  נוירולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ויצמן... קרא עוד
 • ד"ר רוברטו שפיגלמן
  ד"ר רוברטו שפיגלמן
  נוירוכירורג בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 34
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 815
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 347
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 470
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 756
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 404
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 480
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 392
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 444
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד
התמכרות לקנאביס: מהם התסמינים וכיצד נגמלים?
 אבי יקיר
| 20/02/2019 |
צפיות: 501
היום קנאביס נפוץ יותר מאי-פעם, אבל זה לא אומר שהוא פחות ממכר, להפך. התמכרות לקנאביס חמורה כמו כל התמכרות אחרת ויש לה השפעות גופניות, נפשיות ומנטאליות
קרא עוד