גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה

הפרעות קשב וריכוז אינן בעיה אחת והביטוי שלהן משתנה מאדם לאדם, בהתאם לכך הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן זהה על כל אחד. גרייה מוחית לא פולשנית מהווה חלופה לטיפול התרופתי והיא מותאמת לכל אחד לפי צרכיו
ד``ר דורון תודר
| 053-4877792 | 12/08/2018 |
צפיות: 333
גרייה מוחית לא פולשנית היא שם לאוסף טכנולוגיות שמבוססות על היכולת לגרות באופן ממוקד אזורי מוח שונים. פעילות לא תקינה של אזורי המוח השונים מביאה לבעיות שאיתן מתמודד האדם. שיטות טיפול אלה מבוססות על טכנולוגיות שונות וכל אחת מביאה לנרמול הפעילות המוחית הלא תקינה באמצעים אחרים. הגרייה המוחית יכולה לטפל בבעיות שונות שמקורן בפעילות לא תקינה של המוח כמו חרדה, דיכאון, אוטיזם, אפילפסיה, הפרעות שינה, ירידה קוגניטיבית, כאבים כרוניים וגם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות מגיעה לתודעה בעיקר בהקשר של ילדים ובני נוער, אך היא אינה חולפת מעצמה עם ההתבגרות של האדם. פעמים רבות האדם הבוגר מבטא פחות סימפטומים של היפראקטיביות ולכן יש תחושה שההפרעה חולפת עם ההתבגרות אך אין הדבר כך. בכל גיל האדם הסובל מההפרעה נפגע ממנה. בגיל הצעיר הפגיעה היא בעיקר בתחומי הלימוד והתחומים החברתיים. בגיל המבוגר יותר הפגיעה היא בעבודה, בזוגיות ובבעיות ההתמכרות שמלווה מטופלים רבים שסובלים מהפרעת הקשב והריכוז.

להפרעה אמנם יש כמה מאפיינים כללים, כמו אימפולסיביות, חוסר קשב ופעלתנות יתר, אך אין מקור אחד לבעיות קשב וריכוז ואצל כל אדם יש תבניות מוחיות שונות שגורמות לבעיה והיא אינה נובעת מתבנית מוח אחת ויחידה.

לעומת טיפול תרופתי, אשר פועל על כל המוח ואמור להשפיע על כל האנשים באותו האופן, הגרייה המוחית הלא פולשנית מותאמת לכל מטופל לפי המקור שממנו נובעת הבעיה, למעשה שיטה זו היא מהות ההגדרה של רפואה מותאמת אישית.

ישנן שלוש טכנולוגיות בגרייה המוחית הלא פולשנית שמאפשרות לטפל בבעיות קשב וריכוז. כל טכנולוגיה מותאמת למטופל לפי צרכיו ופרוטוקול הטיפול מאפשר לגוון בין הטכנולוגיות. במאמר זה אציג כמה תיאורי מקרה שבהם גרייה מוחית לא פולשנית סייעה למטופלים שונים, עם צרכים שונים, להפחית את תופעות ההפרעה ולשפר את יכולות הלימוד והריכוז שלהם.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

ד', אישה בסביבות גיל ה-30 לחייה, נשואה ואם לשניים, בעלת עסק עצמאי בתחום העיצוב. מילדותה התמודדה עם הפרעת קשב וריכוז ונטלה תרופות שלא שיפרו בהרבה את המצב. משום שלא סבלה מתופעות לוואי היא נטלה ריטלין במינון גבוה, שאמנם לא עזרו במיוחד אך ד' הרגישה שזה "עדיף מכלום". ההפרעה מנעה ממנה להשתלב כשכירה בשוק העבודה והדחיינות שלה והקשיים לסיים משימות בזמן הובילו שוב ושוב לפיטוריה. בסופו של דבר ד' הקימה עסק עצמאי ושכרה עובדים שדאגו לסיום פרויקטים בזמן ולניהול השוטף מול הלקוחות, היא עסקה בעיקר בצד היצירתי. ד' הרגישה תלות בעובדים שלה, דבר שגרם לתסכול רב. ההפרעה השליכה לא רק על העבודה אלא גם על התפקוד שלה בבית ורוב ניהול משק הבית היה באחריותו של בן זוגה.

ד' הגיעה אלי לטיפול אחרי שכבר קראה וחקרה את תחום הגרייה המוחית הלא פולשנית. היא ידעה בדיוק מה היא רוצה ומה היא צריכה – גרייה ברזולוציה גבוהה. ד' ציינה שהיא יודעת שהיא תתקשה להתמיד בטיפול ושייקח זמן עד שתראה תוצאות. ואכן, הספרות המדעית תומכת בהחלטה של ד' ועשרות מחקרים הוכיחו את היעילות של גרייה ברזולוציה גבוהה הטיפול בפרעות קשב וריכוז.

כבר אחרי הטיפול הראשון ד' דיווחה על חדות וצלילות שלא הרגישה קודם לכן, אף תרופה לא גרמה לה להרגיש כך. היא הסבירה שהראש שלה תמיד מלא במחשבות מעורבבות, רגע אחד היא חושבת על הפרויקט שהיא עובדת עליו ולתוך מחשבה זו קופצת מסיבת יום ההולדת של הילדה שאותה קוטעת מחשבה על שמלה שהיא רוצה ללבוש לאירוע בשבוע הבא ואז נזכרת שהיא צריכה לחזור לשיחת טלפון וכן הלאה. לעומת זאת, כבר אחרי הטיפול הראשון נראה היה שהמחשבות שלה מסודרות, הן באות אחת אחרי השנייה, אחת נגמרת והשנייה מתחילה. בסוף השבוע שלאחר הטיפול הראשון חזרה תחושת הערפול. בהמשך ככל שיתרבו הטיפולים תחושה זו לא חזרה אף בסופי שבוע. אחרי חודש שבו עברה 20 טיפולים הרגישה ד' שרמת התפקוד שלה גבוהה מאי פעם, גם בן זוגה והסביבה הקרובה לה החמיאו לה ואמרו, ללא ידיעת הסיבה, שקל ונוח יותר לעבוד איתה. כששאלה למה הם מתכוונים משפט אחד חזר על עצמו שוב ושוב – שניכר שיש בה שקט פנימי.

טיפול משולב להפרעות קשב וריכוז וללקויות למידה

כשהייתה בת 12 הגיעה אלי ר' כשהיא מאובחנת עם ADD – הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות. בכיתה נהגה לשבת מאחור ולחלום, ונוסף על כך התקשתה בהבנת הנקרא, אמנם קיבלה עזרה בלימודים והשתתפה בשיעורי למידה מתקנת אשר סייעו לה לא לפגר אחרי הנלמד בכיתה, אך חשה תסכול כללי והרגישה רע במיוחד כשקיבלה ציונים נמוכים במבחנים. ר' נטלה ריטלין אשר לא שיפר את יכולת המיקוד באופן ניכר וכמובן שלא השפיע על לקות הלמידה.

באבחון בבדיקת QEEG נראו בבירור שתי הבעיות, הן הפרעת הקשב והריכוז והן לקות הלמידה, ולאחר בדיקה התברר שאפשר לטפל בשתיהן בו-זמנית בהצבה של שני חיישנים על אזור אחד של פני הגולגולת. לאחר שלושה טיפולים בלבד סיפרה ר' שהקריאה קלה לה יותר מבעבר ולאחר הטיפול השמיני שבמהלכו נדרשה להיבחן על פרק בסיפור שקראה קודם לכן ניכר כי חל שיפור בהבנת הנקרא. גם יכולת הריכוז וההקשבה שלה השתפרה וכעת היא יכולה להמשיך להקשיב למורה גם אם יש רעש בחוץ, ראייה לכך היא הציונים הגבוהים שהחלה לקבל במבחנים. בתום הטיפול נותרו עוד מקצועות אחדים שבהם התקשתה, אך ר' הרגישה כיצד היכולות שלה השתפרו והצהירה שברוב המקצועות מסתדרת בכוחות עצמה וללא עזרה.

טיפול לא תרופתי בהפרעות קשב וריכוז

נ' הגיעה אלי בגיל 16 לאחר שנים רבות שמהן סבלה מהפרעות קשב וריכוז שבאו לידי ביטוי בחוסר יכולת התמדה בלימודים, תזזיתיות ופעלתנות יתר בשיעורים והתפרצויות זעם בתדירות גבוהה. המצב הגיע לכך שתהו על התאמתה למסגרות לימודית. נ' מגיעה מבית חרדי ולהפסקת הלימודים בגיל צעיר יש השפעה עצומה על הסיכויים למצוא שידוך הגון. לבסוף הוריה של נ' הסכימו לטיפול תרופתי והיא נטלה 54 מ"ג קונצרטה בכל יום. התרופה אכן סייעה ונ' השתלבה הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית. למרות זאת, כשבגרה דרשה מהוריה להפסיק ליטול את התרופה, היא טענה שהטיפול משפיע לה על מצב הרוח והיא מרגישה מדוכאת וכן היא חששה מהסטיגמה הכרוכה בטיפול תרופתי אשר עלולה לפגוע בשידוך העתידי שלה. הניסיונות להפסיק את הטיפול התרופתי הובילו להרעת מצבה של נ'. בשלב זה פגשתי אותה.

בבדיקת QEEG נראתה תבנית מוחית אשר נפוצה מאוד אצל אנשים עם בעיות קשב וריכוז, אך היחס בין גלי התטא לגלי הביתא היה גבוה יחסית לגילה הצעיר של נ'. בהתאם לכך ולפי מאפייני בדיקת האישיות של נ' תוכנן פרוטוקול הטיפול והיא החלה לבוא לטיפולים פעמיים בשבוע. בשלב זה נ' המשיכה ליטול תרופות במינון רגיל. מצבה של נ' השתפר באופן הדרגתי, היא שמה לב לכך במיוחד בשבתות, שבהן לא נטלה את התרופה. לאחר 20 טיפולים המינון ירד מ-54 מ"ג ל-36 מ"ג ביום והמצב לא פגע בהתנהלות של נ' בבית הספר. לאחר 40 טיפולים ירד המינון ל-27 מ"ג, בשלב זה הוריה של נ' תהו אם יש עוד טעם בטיפול, נ' הרגישה שהשיפור הגיע לשיאו וייתכן כי הטיפול הגיע למיצוי, אך מטרתה המקורית הייתה להפסיק לגמרי את הטיפול התרופתי ובחרה להמשיך. לאחר 60 טיפולים נ' הפסיקה ליטול את התרופות, וכיום היא מסתדרת היטב בבית הספר ומרגישה אופטימית ומלאת חיים.

את ת' פגשתי כשהיה בן 13, נוסף להפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות הוא אובחן עם תסמונת טורט שבאה לידי ביטוי בכחכוחים בגרון ובהטיית הראש לצד שמאל באופן לא רצוני. ת' נטל באופן קבוע קונצרטה במינון 36 מ"ג שמצד אחד שיפרה את הפרעת הקשב והריכוז אבל מצד שני החמירה את הטיקים. בהורדה של המינון, התרופה כבר לא עזרה להפרעות הקשב ולהיפראקטיביות. נוסף לקונצרטה ת' נטל תרופה נוספת שידועה בתופעות הלוואי הקשות שלה.

אולי יעניין אתכם גם:
נוירופידבק לטיפול בהפרעת קשב וריכוז
נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)

בביצוע בדיקת QEEG התברר שאפשר לטפל במקביל בהפרעת הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות ובטיקים. לאחר הטיפול החמישי חל שיפור משמעותי במצבו של ת' והטיקים פסקו לגמרי, את הקונצרטה המשיך ליטול כרגיל. לאחר הטיפול העשירי התלונן ת' על בחילות ועל כאבי ראש, שככל הנראה נבעו ממינון יתר של הקונצרטה. בעקבות זאת המינון ירד ל-18 מ"ג וההפרעה נשארה מאוזנת. לאחר הפגישה ה-20 הפסיק ת' את הטיפול התרופתי ולאחר הטיפול ה-40 ת' כבר לא סבל מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ולא מטיקים.

ד"ר דורון תודר – פסיכיאטר, מנהל 'נוירוקליניק' – מרכז רפואי המתמחה בגרייה מוחית לא פולשנית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר דורון תודר
נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק בארגון הישראלי למשוב ביולוגי. נותן חוות דעת פסיכיאטריות לביטוח לאומי ולבתי המשפט.

הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו ליקויי למידה, ADHD ,ADD, היפראקטיביות, קשיי למידה, דיסלקציה, דיסגרפיה, אבחון, נוירופידבק, גרייה מוחית לא פולשנית ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • אומגה 3 והפרעות קשב וריכוז
  אבנר
  19/03/2019

  האם אומגה 3 מסייעת בטיפול בהפרעות קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: אומגה 3 והפרעות קשב וריכוז

  ד"ר דורון תודר
  19/03/2019

  שלום רב
  מדובר בטענה שעלתה לפני כמה שנים.
  יש אנשים הטוענים שאכן היא עזרה להם או לילדיהם.
  יש מיעוט מחקר בתחום.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שיטת אלבאום- התייעצות חשובה
  אלעד
  17/03/2019

  מהי שיטת אלבאום ואיך היא מסייעת להפרעות קשב וריכוז?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: שיטת אלבאום- התייעצות חשובה

  ד"ר דורון תודר
  19/03/2019

  שלום רב
  ההנחה בשאלה היא שאכן השיטה עוזרת...
  איני מכיר מחקרים ראויים שמוכיחים זאת.
  השיטה מבוססת על תאוריות שאינן רפואיות כגון זרימת אנרגיה.
  מציע לחפש באינטרנט חומר...
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היפראקטיביות ופחמימות מורכבות- בירור
  סיגל
  14/03/2019

  האם פחמימות מורכבות יכולות לסייע בהפחתת היפר אקטיביות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: היפראקטיביות ופחמימות מורכבות- בירור

  ד"ר דורון תודר
  19/03/2019

  שלום רב
  עיקר המחקר בתחום הדיאטה והפרעת קשב בחן את האפשרות של דיאטה קטוגנית (מיעוט פחממות).
  באופן עקרוני לכל אדם פחממות מורכבות יותר בריאות...
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חלופה אפשרית לטיפול תרופתי
  מנחם
  12/03/2019

  מה החלופה האפשרית לטיפול תרופתי שבאמת עבודת? טיפולים טבעיים שונים עד כה לא עשו שום שינוי ואני מאוד רוצה להימנע מנטילת תרופות מיותרות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: חלופה אפשרית לטיפול תרופתי

  ד"ר דורון תודר
  13/03/2019

  שלום רב
  כמה מחקרי סקירה נעשו בעולם ובדקו שיטות לא תרופתיות היעילות כטיפול בהפרעת ריכוז וקשב.
  השיטה שבד"כ מקבלת את הציונים הגבוהים ביותר היא טיפול באמצעות טכנולוגיית נויורפידבק.
  השיטה נחקרה במאות מחקרים ברחבי העולם בהשתתפות אלפי ילדים. מרבית המחקרים מוצאים שיעילותה שווה לזו של תרופות.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בעיות קשב וריכוז- תורשה
  אולגה
  10/03/2019

  האם בעיות קשב וריכוז הן תורשתיות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: בעיות קשב וריכוז- תורשה

  ד"ר דורון תודר
  12/03/2019

  שלום רב
  כל הפרעה ברפואה היא בעלת תורשתיות במידה כזו או אחרת.
  התורשה בהפרעת ריכוז וקשב נחשבת מאוד חזקה.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סימבלטה- שאלה חשובה בהקשר לתרופה
  מרי
  07/03/2019

  אפשר בבקשה לדעת במה מטפלת תרופה זו מלבד דיכאון, והאם ניתן לקחת אותה לטיפול ב-ADD?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: סימבלטה- שאלה חשובה בהקשר לתרופה

  ד"ר דורון תודר
  09/03/2019

  שלום רב
  מדבור בתרופה נוגדת דיכאון וחרדה שיכולה לתת במגוון גדול של מצבים כגון דיכאון, חרדה, כפייתיות ועוד. היא גם יעילה כטיפול נוגד כאב.
  בשל המבנה הכימי שלה, היא משפיעה על המערכת האדרנרגית בגוף ובכך צפויה להביא לשיפור מסוים בסימפטומים של ADD.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • היפראקטיביות וסוגיה- בירור חשוב
  גדי
  05/03/2019

  אני בן 24. יש לי חשד להיפראקטיביות שמתבטא בהקפצות הרגליים כמעט בכל פעם שאני יושב, ובהתעסקות תמידית בחפצים עם הידיים שלי. האם מדובר בהיפראקטיביות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: היפראקטיביות וסוגיה- בירור חשוב

  ד"ר דורון תודר
  09/03/2019

  שלום רב
  הסימן אותו אתה מדבר מוכר היטב כאחד הסימנים המופיעים בקרב אנשים עם הפרעת ריכוז וקשב.
  אבל נדרשים עוד סימנים בשביל לתת אבחנה ברורה.
  בריאות שלמה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפרעות קשב וריכוז ותזונה
  אדלינה
  03/03/2019

  בתי סובלת מ- ADD.
  האם תוכל להמליץ לי על תזונה מיוחדת שתוכל לסייע לה ולשפר לה את יכולת הריכוז והקשב?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: הפרעות קשב וריכוז ותזונה

  ד"ר דורון תודר
  04/03/2019

  שלום רב
  בעבר היו דיווחים על שימוש בדיאטה קטוגנית לטיפול בהפרעת קשב. מדובר בדיאטה שגורמת לתסכול רב (ללא פחממות וממתקים...). מבחינתי יש טעם להיעזר בה במקרים שבהם הסבל לילד רב מהתועלת.
  איני משוכנע שבמקרה של הפרעת קשב כדאי לעשות זאת.
  עוד תוסף מזון אפשרי הוא אומגה שגם הוא הוכח בכמה מחקרים כמשפר הפרעות ריכוז וקשב.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התקפי זעם לנער עם הפרעות קשב
  שלומית
  19/02/2019

  הבן שלי, בן 15, מאובחן עם הפרעת קשב מגיל 9. אני לא יודעת אם הבעיה מחמירה בגיל ההתבגרות או שזה פשוט השילוב של שני הגורמים, אבל יש לו התפרצויות זעם שמאוד לא אופייניות לא, לא אלימות אבל אגרסיביות וקוצר רוח. נשמח לקבל עצה להתמודדות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: התקפי זעם לנער עם הפרעות קשב

  ד"ר דורון תודר
  02/03/2019

  שלום רב
  יש צורך בהערכה רפואית.
  את צודקת שיכול להיות שמדובר בתגובה שמקורה בגיל או בהפרעת הקשב.
  אבל ייתכנו עוד סיבות בגיל זה ולכן חשוב להיבדק על ידי פסיכיאטר ילדים ונוער.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נתנו לבן שלי אטנט
  טלי
  21/02/2019

  נתנו לבן שלי אטנט והתרופה הזו ממש מלחיצה אותי, יש אלטרנטיבה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה: נתנו לבן של אטנט

  ד"ר דורון תודר
  02/03/2019

  שלום רב
  טיפול אלטרנטיבי לתרופות, שהוכח במאוח מחקרים יכול להיות טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק.
  יעילות הטיפול דומה לזו של התרופות.
  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר אילן בוש
  ד"ר אילן בוש
  פסיכיאטר ילדים בכיר, אחראי על תחום נפש ילדים ונוער בבית החולים קפלן. תחומי התמחות: חרדה, קשיי לימוד, קשיים רגשיים, קשיי הסתגלות, קשיים התנהגותיים, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות מצבי רוח, בעיות בספקטרום הא... קרא עוד
 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק... קרא עוד
 • ד"ר עדי אדר
  ד"ר עדי אדר
  נוירולוגיה והתפתחות הילד. דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של כל... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 39
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 163
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 106
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 164
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד
התמכרות לקנאביס: מהם התסמינים וכיצד נגמלים?
 אבי יקיר
| 20/02/2019 |
צפיות: 352
היום קנאביס נפוץ יותר מאי-פעם, אבל זה לא אומר שהוא פחות ממכר, להפך. התמכרות לקנאביס חמורה כמו כל התמכרות אחרת ויש לה השפעות גופניות, נפשיות ומנטאליות
קרא עוד
נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 189
האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
קרא עוד
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: גסות רוח או הפרעה נפשית?
ד"ר נועה ברק
| 17/02/2019 |
צפיות: 527
הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא הפרעה נפשית המאופיינת בהתנהגות מניפולטיבית ובזלזול באחרים. ההפרעה נפוצה בקרב נוכלים וגנבים אשר פעולותיהם נובעות מההפרעה שממנה הם סובלים
קרא עוד
גמילה מג'אנק פוד: כמו להיגמל מסמים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/02/2019 |
צפיות: 211
גמילה היא תהליך ארוך וקשה, בעיקר לאור התסמינים המלווים את ההליך. לא שונה הדבר בגמילה מג'אנק פוד, אשר מחקר חדש מראה שהיא דומה לגמילה מסמים
קרא עוד
12 כללי זהב לחיזוק הביטחון העצמי
ד"ר אסנת רזיאל
| 23/01/2019 |
צפיות: 591
בטחון עצמי נובע פעמים רבות מחיזוקים חיצוניים של הסביבה, אך כדי להעריך את עצמך באמת הביטחון צריך לבוא מבפנים. המשימה אינה בהכרח פשוטה, אך עבודה עצמית יכולה לחזק את הביטחון ולעשות פלאים
קרא עוד
איך ממשיכים לקנות מבלי להיות מכורים לקניות?
שחף אשכנזי
| 22/01/2019 |
צפיות: 278
התמכרות לקניות דומה במהותה להתמכרות לסמים, אך היא מתעתעת יותר משום שאפשר לתת להתמכרות הצדקות שונות, כמו יכולת פיננסית או צורך חיוני. זו למעשה המהות של תרבות הצריכה בימינו
קרא עוד