הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: גסות רוח או הפרעה נפשית?

הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא הפרעה נפשית המאופיינת בהתנהגות מניפולטיבית ובזלזול באחרים. ההפרעה נפוצה בקרב נוכלים וגנבים אשר פעולותיהם נובעות מההפרעה שממנה הם סובלים
ד``ר נועה ברק
| 17/02/2019 |
צפיות: 2,736
דירוג: 4.9 מתוך 21 הצבעות
התקבלו 21 דירוגים בציון ממוצע 4.9 מתוך 5
כל אחד הוא מיוחד ולכל אדם יש אישיות ייחודית משלו, אך ישנם מקרים שבהם דרכי החשיבה ודפוסי ההתנהגות של אדם מסוים יכולים להיות הרסניים – אם לעצמם ואם לאחרים. לעתים צורת התנהגות כזו אינה נובעת ממצב רוח רע או מגסות רוח, אלא מהפרעה נפשית המכונה הפרעת אישיות אנטיסוציאלית, הפרעה זו גורמת לאנשים הלוקים בה לנהוג בצורה מניפולטיבית ולפגוע באנשים הסובבים אותם. המאפיין המרכזי של ההפרעה הוא דפוס מתמשך של התעלמות והפרה של זכויותיהם של אנשים אחרים החל מגיל 15 לערך.

יש לכן שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום היפנוזה
פורום חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין

ללא רגשות אשם

ברוב המקרים, הפרעת אישיות אנטיסוציאלית מתפתחת כבר בילדות או בתחילת גיל ההתבגרות והיא ממשיכה גם בבגרות. המאפיינים הבולטים ביותר של ההפרעה הם התנהגות נצלנית ומניפולטיבית, זלזול בזכויות של אנשים אחרים והתעלמות מופגנת מהחוק, הם משקרים מבלי להניד עפעף ומציבים אנשים אחרים במצבי סיכון מבלי להרגיש על כך אשמה או נקיפות מצפון. התנהגותם אימפולסיבית ויש להם קושי לתכנן קדימה. הם תוקפניים ומשתתפים פעמים רבות בקטטות ובאירועים אלימים. אחריות היא מהם והלאה. הם מתקשים להתמיד במקומות עבודה ומתעלמים מהתחייבויות כספיות. ממחקרים עולה כי ההפרעה שכיחה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים.

חוקרים עוד לא מצאו את הסיבה שבעטיה מתפתחת הפרעות אישיות אנטיסוציאלית, אך הסברה הרווחת היא שההפרעה נובעת משילוב של גורמים גנטיים עם גורמים סביבתיים. הסיכוי לפתח את ההפרעה שכיח יותר אצל אנשים אשר חוו התעללות בילדות, אצל אנשים שגדלו עם הורה אלכוהוליסט ואצל כאלה שאחד מההורים שלהם לוקה גם כן בהפרעת אישיות אנטיסוציאלית.

כאמור, ההפרעה לרוב מתפתחת כבר בילדות, סימנים לכך אפשר לזהות בקרב ילדים המתעללים בבעלי חיים או שורפים דברים להנאתם. אצל מבוגרים ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי בדפוסי התנהגות כמו יהירות, התחכמויות, שקרים מרובים, גניבה, התנהגות מניפולטיבית, עצבנות לעתים קרובות, התנהגות אגרסיבית וחרחור מריבות, עבירה על החוק, חוסר אכפתיות כלפי ביטחון של אנשים אחרים ואי-הבעת חרטה על מעשים שפגעו באנשים אחרים. כמו כן, לאנשים הלוקים בהפרעה יש נטייה לצרוך סמים ואלכוהול ומחקרים מצאו כי אלכוהול מגביר את ההתנהגות האגרסיבית אצל אנשים עם הפרעת אישיות אנטיסוציאלית.

האבחנה של הפרעת אישיות אנטיסוציאלית נעשית רק לאחר גיל 18, עד אז האבחנה תהיה כללית יותר ותיכנס תחת הקטגוריה של הפרעת התנהגות. כדי לקבוע את האבחנה, פסיכיאטר או איש מתחום בריאות הנפש שואל את המטופל שאלות לגבי דפוסי ההתנהגות שלו בעבר ובהווה, כך אפשר לזהות סימנים המעידים קיומה של ההפרעה. כדי להכריע אם המטופל אכן לוקה בהפרעת אישיות אנטיסוציאלית ולא בהפרעה נפשית אחרת, על המטופל לעמוד בשלושה קריטריונים – אבחון של הפרעת התנהגות לפני גיל 15, תיעוד או צפייה בשלושה מאפיינים לפחות של הפרעת אישיות אנטיסוציאלית ותיעוד או צפייה במאפיינים של ההפרעה שלא בזמן התקף פסיכוטי.

אולי יעניין אתכם גם:
היפנוזה רפואית: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
PE: חשיפה ממושכת לטיפול בפוסט טראומה
משבר אמצע החיים: סימני אזהרה ודרכי התמודדות
ההיסטוריה של היסטריה: ראיון עם הפסיכולוגית ד''ר נועה ברק
אבוליציה: הפרעה נפשית במסווה של עצלנות

כיצד מטפלים בהפרעת אישיות אנטיסוציאלית?

הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא אחת מהפרעות הנפש הקשות ביותר לטיפול, במרבית המקרים הטיפול יעשה בשילוב של פסיכותרפיה עם נטילת תרופות. נכון להיום, אין תרופות המיועדות לטיפול בהפרעה זו ספציפית, אך שילוב של נוגדי דיכאון, נוגדי חרדה ומייצבי מצב רוח יכולים לסייע בוויסות שלה.

ישנם כמה סוגים של טיפולים פסיכותרפיים שנמצאו יעילים לטיפול בהפרעת אישיות אנטיסוציאלית. כך למשל, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מסייע בחשיפה של מחשבות שליליות ודפוסי התנהגות הרסניים וכך הוא מאפשר להמיר אותם במחשבות חיוביות ובדפוסי התנהגות מועילים וטיפול פסיכודינאמי מעלה את המודעות למחשבות שליליות המצויות בתת-מודע וכך הוא מאפשר למטופל לשנות אותן וכך לשנות גם את דרכיו.

בדרך כלל אנשים עם ההפרעה אינם מקבלים טיפול עד שהם מחויבים בכך על ידי צו בית משפט.

ד"ר נועה ברק – פסיכולוגית קלינית רפואית מומחית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר