אבוליציה: הפרעה נפשית במסווה של עצלנות

אבוליציה היא בעיה נפשית אשר באה לידי ביטוי בחוסר מוטיבציה להשיג מטרות. התופעה יכולה להיראות כמו עצלנות, אך למעשה היא תסמין של סכיזופרניה
ד``ר נועה ברק
| 21/01/2019 |
צפיות: 2,210
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
אבוליציה היא מונח אשר מתאר חוסר יכולת או חוסר מוטיבציה לבצע מטלות או להשתתף בפעילויות לשם השגת מטרות, כמו הליכה לעבודה או תשלום חשבונות. השימוש במונח אבוליציה מוכר בעיקר בהקשר של הפרעות נפשיות כמו דיכאון, סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית.

בסכיזופרניה, למשל, מחלקים את התסמינים לשתי קטגוריות – חיובי ושלילי. בעוד רוב הלוקים במחלה מראים גם תסמינים חיוביים וגם תסמינים שליליים, אבוליציה נכנסת תחת הקטגוריה השלילית. תסמינים שליליים משקפים את חוסר היכולת וחוסר הרצון לעשות דברים או לחוות חוויות. דוגמה לאבוליציה בסכיזופרניה היא חוסר היכולת של האדם לדאוג להיגיינת הגוף שלו או להגיע לעבודה ולעבוד בה לאורך זמן. לעומת זאת, תסמינים חיוביים הם דפוסי התנהגות או דרכי פעולה שאינן מאפיינות אנשים אשר אינם חולים בסכיזופרניה. כך, למשל, הזיות, אשליות שווא ודיבור מבולבל אלה הם תסמינים חיוביים. התסמינים השליליים, ובהם אבוליציה, הם לרוב הראשונים שמופיעים.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום היפנוזה
פורום חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה

הימנעות מתקשורת וממגע אנושי

אדם עם אבוליציה ימנע ככל הניתן מתקשורת עם אנשים אחרים ומהשתתפות בפעילויות חברתיות. בדרך כלל הוא יהיה חסר התלהבות, רגשותיו קהים והשיחות איתו יהיו משעממות ויסתיימו במהרה. רבים נוטים לבלבל בין אבוליציה לבין דיכאון, ואכן קל יותר לאבחן את המצב אם נלווים אליו תסמינים נוספים של סכיזופרניה. ההבדל המהותי בין השניים הוא שאדם עם אבוליציה אינו מתחמק מלהשתתף בפעילויות או מביצוע משימות, הוא פשוט אינו מסוגל לעשות אותן.

אבוליציה משפיעה על כל תחומי החיים, אם בבית, בבית הספר ובמערכות יחסים. סממנים בולטים של אבוליציה הם הימנעות מיצירת קשר עין, דיבור מאופק והססני, הימנעות משיחות טלפון, הימנעות מאירועים חברתיים, קושי בסיום משימות, חוסר התלהבות כללית ואי הגעה לתורים, כמו בדיקות אצל רופא. קל להתבלבל ולחשוב שדפוסי התנהגות אלה מעידים על עצלנות ועל חוסר אחריות ולא בהכרח על בעיה נפשית, אך למעשה, לאנשים עם אבוליציה פשוט אין את היכולת לתפקד כאדם נורמטיבי בחברה. במובן מסוים, אבוליציה היא מעין אפתיה משתקת וחוסר יכולת לחוות וליהנות את התגמול המגיע לאחר ביצוע משימה. בניגוד לכך, עצלנות היא מעשה מכוון של אי ביצוע משימה שאינו תוצאה של הפרעה נפשית.

תסמין שלילי של סכיזופרניה

כאמור, אבוליציה היא תסמין שלילי של סכיזופרניה אשר יכול להופיע בד בבד עם תסמינים שליליים נוספים, כמו אנהדוניה – חוסר יכולת לחוות הנאה; השטחת ביטוי רגשי – חוסר יכולת להביע רגשות; דלות דיבור – אי-השתתפות בשיחה; קשיי ריכוז ואנוסוגנוזיה – חוסר קבלה או מודעות לבעיה הנפשית.

הטיפול באבוליציה אינו מתמקד בבעיה עצמה, אלא בכלל המאפיינים של סכיזופרניה. התסמינים השליליים של סכיזופרניה קשים יותר לטיפול מאשר התסמינים החיוביים של המחלה ואין דרך טיפול אחת מוכחת. הטיפול בסכיזופרניה נעשה בשילוב של תרופות אנטי-פסיכוטיות עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בעוד התרופות פועלות על האיזון הכימיקלי במוח שגורם למחלה ולתסמינים שלה, הטיפול הפסיכותרפי מסייע לחולה לרכוש מיומנויות שיעזרו לו בתפקוד היומיומי.

למאמרים נוספים של ד''ר ברק:
היפנוזה רפואית: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
EMDR: עיבוד מחדש והקהיה שיטתית בעזרת תנועות עיניים
PE: חשיפה ממושכת לטיפול בפוסט טראומה
משבר אמצע החיים: סימני אזהרה ודרכי התמודדות
ההיסטוריה של היסטריה: ראיון עם הפסיכולוגית ד''ר נועה ברק

כיצד לעזור לאדם עם אבוליציה?

לעזור לאדם אחר יכולה להיות משימה לא פשוטה, גם לאדם שמעניק את העזרה וגם לאדם המקבל אותה, בעיקר אם הוא מרגיש שהוא אינו זקוק לה. מתן עזרה לאדם עם אבוליציה יכול להיות אתגר קשה במיוחד מכיוון שקרוב לוודאי שהוא לא יביע הערכה. עם זאת, בשיתוף פעולה בין המעניק למקבל, אפשר לסייע לו להתמודד טוב יותר עם המצב.

לוח זמנים מסודר – יש לעזור לו לבנות לוח זמנים שעליו לעמוד בו, לוח זמנים זה צריך לכלול שעות קבועות למקלחת, לנטילת כדורים, לאכילה, לשינה וכדומה.

הקפדה על תרופות – יש לוודא כי נוטלים תרופות באופן מסודר לפי המינון שנקבע. מומלץ לרשום לרופא כל תופעת לוואי ששמים לב אליה.

תקשורת פשוטה – כל תקשורת עם אדם עם אבוליציה צריכה להיות פשוטה וישירה, בעיקר כשנותנים הוראות לביצוע משימה.

להישאר רגועים – חשוב להישאר רגועים ולדבר בעדינות, תגובות עצבניות, עוקצניות וחסרות סבלנות יפלו על אוזניים ערלות.

ד"ר נועה ברק – פסיכולוגית קלינית ורפואית מומחית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר