EMDR: עיבוד מחדש והקהיה שיטתית בעזרת תנועות עיניים

EMDR היא שיטה לא פולשנית לטיפול בטראומות ובחרדות. הליך הטיפול אינו ארוך והוא מוביל להטבה משמעותית במצבו של המטופל
ד``ר נועה ברק
| 19/07/2018 |
צפיות: 1,965
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
עיבוד מחדש והקהיה שיטתית בעזרת תנועת עיניים (Eye Movement Desensitization Reprocessing) הינה שיטה לטיפול בבעיות טראומה וחרדה שפותחה בארצות הברית בשנות השמונים של המאה שעברה על ידי הפסיכולוגית ד"ר פרנסין שפירו, חוקרת בכירה במכון בקליפורניה ארצות הברית, שגילתה כי תנועות עיניים מהירות משפיעות לטובה על עיבוד זיכרונות טראומטיים ומחשבות חודרניות.

שיטה זאת זכתה לפופולריות רבה והוכרה כשיטה יעילה לטיפול על ידי ארגוני הבריאות החשובים בעולם. בישראל, המועצה הלאומית לבריאות הנפש המליצה על השיטה כיעילה ומומלצת לטיפול בטראומה.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים
פורום היפנוזה
פורום חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה

הרציונל העומד מאחורי EMDR

המוח האנושי מסוגל לעבד אינפורמציות הנקלטות לאורך החיים, לעבד אותן ולאחסן אותן בזיכרון לטווח ארוך. אנו נזכור את החוויה, אולם היא תהייה מעובדת ותוכל אף לשרת אותנו בהמשך חיינו. אולם, כאשר אנו חווים חוויה שעוצמתה הרגשית גבוהה מידי עבורנו, כמו טראומה, המוח אינו מסוגל לעבד את האינפורמציה והיא נשארת בצורתה הגולמית. כלומר, האירוע הטראומטי נשאר קפוא בזיכרון עם כל התחושות, הקולות, החוויות והרגשות שאפיינו את אותו אירוע מבלי שנצליח לעבדו.

כתוצאה מכך, ומכיוון שהמוח האנושי בנוי כרשת אסוציאטיבית, כל דבר המזכיר באופן אסוציאטיבי את אותה טראומה "יקפיץ " את הטראומה והאדם יחווה אותה שוב עם התחושות והרגשות שאפיינו את אותו אירוע. מצב זה מאוד מפריע לתפקוד היומיומי, ואכן אחד הקשיים המרכזיים של נפגעי טראומה היא החודרנות, כלומר פלשבקים, חרדות, סיוטים ותגובות מוגזמות לאירועים פעוטים יחסית. כתוצאה מכך נגרמת פגיעה משמעותית בתפקוד האישי, הבינאישי, התעסוקתי והחברתי.

מה גורם ליעילות של EMDR: שני הסברים מובילים

תנועות העיניים המהירות מחקות תהליך משמעותי מאוד המאפיין שנת חלום – עיבוד אינפורמציה. כאשר במעבדות שינה מונעים מאנשים שלב זה של השינה נמצא כי אחד הסימפטומים הראשונים שהם מגלים הוא חרדה. בשלב זה של השינה, שנת החלום, המוח עובד בערות מלאה והגוף בשיתוק מלא. אחד הסימנים לערות המוח הוא תנועות עיניים מהירות.

הסבר נוסף מתייחס לקשר שבין שני החלקים או האונות של המוח. זיכרונות טראומטיים "נתקעים" באונה הימנית ולא מצליחים לעבור לאונה השמאלית, שם נעשה העיבוד הלוגי רציונלי של אינפורמציות.

למה משמשת שיטת ה-EMDR

במקור כאמור פותחה השיטה לטיפול בטראומה. לימים, הורחב השימוש גם לבעיות חרדה. אחד ההסברים לכך הוא שאדם שהתנסה בהתקף חרדה, חווה את ההתקף הראשון כטראומטי ולכן מתקשה להתמודד. השיטה עובדת על חשיפה. האדם נחשף לאירוע או לאירועים הקשים אבל בסביבה תומכת ומאפשרת. כתוצאה מכך, חלה הטבה משמעותית, במקום לנסות לברוח מהזיכרונות האדם מתמודד איתם ומנטרל את השפעתם המזיקה.

כיצד מתבצע הטיפול?

הטיפול מתבצע בקליניקה, בישיבה ובערות מלאה. המטופל מתבקש לחשוב על דברים מסוימים הקשורים לבעיה. תוך כדי כך הוא מתבקש לעקוב אחר חפץ שנע מול עיניו ימינה ושמאלה. תנועות העיניים משמעותיות בעיבוד הטראומה או החרדה.

מדובר בתהליך לא פולשני, ידידותי ויעיל מאוד.

ככל שהפנייה לטיפול תעשה קרוב יותר למועד שבו התרחשה הטראומה, כך היא תהייה יעילה יותר, אם כי ניתן להקל גם על אנשים שחוו טראומות ישנות.

ככלל, מדובר בהליך לא מאוד ארוך (תלוי במקרה ובמטופל) שנותן תוצאות מצוינות.

מתאים לכל טווח הגילאים, לגברים ונשים, לא פולשני, לא תרופתי ונותן הקלה משמעותית.

חשוב לטפל אצל איש מקצוע מיומן ומוסמך שעבר הכשרה בשיטה.

ד"ר נועה ברק – פסיכולוגית קלינית ורפואית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר