סובלים מהשמנת יתר ומבולמוסי אכילה? גרייה מוחית היא הפתרון

אוכל הוא מקור לעונג, כך גם המוח חושב, וזו בעצם הסיבה העיקרית לבולמוסי אכילה ולעודף משקל. טיפול בגרייה מוחית מאפשר לדכא את הדחפים לאכול ובטווח הארוך גם להוריד במשקל
ד``ר דורון תודר
| 13/11/2018 |
צפיות: 1,206
דירוג: 4.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
בעולם המערבי, השמנת יתר הפכה למגיפה ויותר ויותר אנשים סובלים מעודף משקל. התמודדות עם הבעיה לאורך זמן אינה משימה פשוטה, כדי לרדת במשקל צריך להיות במאזן קלורי שלילי – הכנסה לגוף פחות קלוריות משמכניסים.

ממחקרים מתחום מדעי המוח עולה שישנן שלוש דרכים ליצירת מאזן קלורי שלילי – הגברת מטבוליזם, הפחתת הנאה מאוכל ושליטה בדחפים.

הגברת מטבוליזם – צריכה מועטה של קלוריות אשר מובילה לכך שהגוף שורף כמויות גבוהות יותר של אנרגיה וכן שריפת אנרגיה גם בזמן מנוחה. השיטה היעילה ביותר להגברת מטבוליזם היא דיאטה בשילוב פעילות גופנית.

הפחתת הנאה מאוכל או הפחתת כמיהה למזון מסוים – אכילה בכלל ואכילה של מזונות מסוימים בפרט גורמת לתחושת סיפוק. המוח רוצה לשחזר את ההנאה וכך נוצר מעגל שבו הגוף רוצה אוכל כדי להגיע לסיפוק וחוזר חלילה. בעזרת השפעה על תחושת הסיפוק במוח ושליטה על מעגל העונג אפשר להקטין את התחושה המתקבלת באכילה ולמנוע אכילה כפייתית ובולמוסי אכילה.

שליטה בדחפים – ממחקרים עולה שבקרב אנשים הסובלים ממשקל עודף, האזור במוח אשר אחראי על שליטה בדחפים ועל ביצוע החלטות פועל באופן לקוי, ככל הנראה שזו הסיבה העיקרית העומדת מאחורי השמנת יתר. בבדיקות הדמיה נמצא שבעת רעב האזור הזה של המוח מדוכא, ולכן רק ממראה של אוכל עולה הדחף לאכול. כאשר מכניסים מזון לגוף, האזור האחראי על ביצוע החלטות חוזר לפעולה ואיתו חוזרת יכולת השליטה העצמית. בעוד אצל אנשים במשקל תקין האזור במוח חוזר לפעול באופן מידי, אצל אנשים עם משקל עודף החזרה לפעולה איטית יותר. משכך, אותם האנשים חשים רעב לאורך זמן רב יותר וכך גם היכולת לשלוט בדחפים.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות קשב וריכוז - טיפול לא תרופתי
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי

להוריד את הדחף לאוכל

לעומת הדרכים האחרות להגעה למאזן קלורי שלילי, שליטה בדחפים היא תחום שקל יותר לבצע ולכן רוב המחקרים בתחום עוסקים בו. במוח ישנם שני אזורים אשר אחראים על שליטה בדחפים בכלל ועל דחף לאכול בפרט. בגרייה מוחית לא פולשנית אפשר לגרות את האזורים הללו וכך להביא לירידה בדחף לאוכל. רוב המחקרים נערכו בשיטה דומה – מראים למשתתפים תמונות של מאכלים מגרים ומבקשים מהם לדרג את מידת הדחף לאכול. לאחר מכן המשתתפים עוברים טיפול בגרייה מוחית, אמיתית או דמה, והם מתבקשים להסתכל שוב על התמונות ולדרג את מידת הדחף לאכול. פעמים רבות, בשלב זה של המחקר המשתתפים יכולים לרכוש שתייה, אוכל וממתקים ממכונות אוטומטיות והחוקרים רושמים מה כל אחד מהם בחר לאכול ולשתות.

במרבית המקרים ניכר היה שהטיפול בגרייה מוחית אכן מוריד את הדחף לאכול, המשתתפים שעברו גרייה מוחית אמיתית דרגו נמוך יותר את מידת הדחף מאשר אלה שעברו את גריית הדמה. כמו כן, המשתתפים שעברו את הטיפול האמיתי בחרו לעצמם אוכל מזין יותר המכיל פחות קלוריות מאשר אלה שעברו את טיפול הדמה.

מחקרים אלה בדקו את ההשפעה המידית של הטיפול בגרייה מוחית, אך מחקרים אחרים בדקו את ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול. לדוגמה, במחקר אחד המשתתפים נחלקו לשתי קבוצות, במשך שבועיים קבוצה אחת קיבלה טיפול בגרייה מוחית והשנייה קיבלה טיפול דמה. שבועיים לאחר תום סדרת הטיפולים בדקו את מצבם של המשתתפים והתוצאות היו חד-משמעיות – המשתתפים שקיבלו את הטיפול האמיתי ירדו במשקל באופן משמעותי לעומת המשתתפים שקיבלו את טיפול הדמה.

מחקר נוסף ערך השוואה בין שלוש קבוצות – קבוצת דמה, קבוצה שנתבקשה לבצע פעילות גופנית עם טיפול דמה וקבוצה שנתבקשה לבצע פעילות גופנית עם טיפול גרייה מוחית. חברי הקבוצה השלישית ירדו במשקל יותר מאשר החברים בשתי הקבוצות האחרות. המסקנות העולות ממחקר זה הן שנוסף לשליטה בדחף לאכול, הטיפול חיזק את המחויבות ואת כוח הרצון של המשתתפים לבצע פעילות גופנית.

למאמרים נוספים של ד''ר תודר:
נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)
גרייה מוחית לא פולשנית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז – תיאורי מקרה
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?

גרייה ברזולוציה גבוהה לשליטה בדחפים

הטיפול בגרייה מוחית לטיפול בהשמנת יתר ובשליטה בדחפים יכול להיעשות בשיטות שונות. אנו משתמשים בטכנולוגיה של גרייה ברזולוציה גבוהה. מניחים על ראש המטופל 2 עד 5 אלקטרודות אשר מעבירות זרם חשמלי עדין. זרם החשמל נמוך פי 200 מהזרם שהמוח מייצר באופן טבעי ולכן הוא בטוח לטיפול עם תופעות לוואי מזעריות, רק כ-10% מהמטופלים מדווחים על כאב ראש קל לאחר הטיפול.

רוב המטופלים ירגישו את ההבדל כבר לאחר הטיפול הראשון, אך כדי לקבל את התוצאה המרבית יש לבצע טיפול יומי במשך ארבעה שבועות רצופים. לאחר חודש הטיפולים הראשון אפשר לרדת בתדירות הטיפולים ועדיין לשמר את ההשפעה שלהם למשך חודשים ואף שנים.

יש לציין שהטיפול בגרייה מוחית לטיפול בהשמנת יתר הוא אינו דיאטה וכדי לרדת במשקל באופן הנכון ביותר יש לדבוק בדיאטה מאוזנת. עם זאת, מכיוון שנראה שמקור הבעיה של עודף משקל הוא חוסר היכולת לשלוט בדחפים, הטיפול מאפשר למעוניינים בכך לצמצם בולמוסי אכילה ואכילה לא מבוקרת ולעודד הרגלי תזונה בריאים.

ד"ר דורון תודר – MD Ph.D פסיכיאטר מומחה, מנהל המרכז הרפואי נוירוקליניק

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד