נפגעתם בתאונת דרכים? כך תקבלו את הפיצוי המקסימאלי

תאונת דרכים היא מאורע קשה בפני עצמו, אך על כך נוסף האתגר של קבלת הפיצויים. כדי להקל על התהליך חשוב שהנפגעים ידעו את הזכויות שלהם
עו``ד בועז אלקלעי
| 03/01/2019 |
צפיות: 888
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שנחקק ב-1975 קובע כי הנפגע בתאונת דרכים אינו צריך עוד להוכיח אשמה כדי לקבל את הפיצוי המגיע לו. זאת אומרת שעד שנקבע החוק, כדי שהנפגע יקבל פיצוי הוא היה צריך להוכיח שהנזק נגרם לו בשל רשלנות של הנתבע. על כן, לפי עיקרון 'היעדר האשמה', כל מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי, גם אם היה אשם בתאונה וגם אם לא.

אף על פי שישנה זכאות לפיצוי, ההליך לקבל אותו אינו פשוט והוא מתנהל בכמה שלבים ובכמה מישורים, לכן כדי לקבל את הפיצוי המרבי יש לדעת במה ההליך כרוך.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום רשלנות רפואית
פורום זכויות רפואיות

דיווח מפורט של הפגיעה

איתור המזיק – לרוב הנפגע מגיש את התביעה נגד חברת הביטוח המבטחת את הרכב שבו נסע, הן כנהג והן כנוסע. הבעיה העיקרית עולה במקרים שבהם הנפגע הוא הולך רגל, ואז יש לזהות את הפוגע. על כן, כאשר הנפגע בהכרה ומסוגל לבצע פעולות מוטוריות, הדבר הראשון שעליו לעשות הוא לאתר את נהג הרכב הפוגע ולכתוב את מספר הטלפון ואת הכתובת שלו, והחשוב ביותר הוא תיעוד פוליסת הביטוח שלו.

רישום בית החולים – במקרים שבהם הנפגע התפנה לבית החולים יש להקפיד על תיעוד של תלונות הנפגע. לא פעם, לאור הלחץ והעומס שיש בחדר המיון, אין תיעוד מפורט מספיק של כל תלונות הנפגע ובעיות רפואיות שמהם הוא סובל לא נרשמות בגיליון הרפואי. גם אם הנפגע מקבל את הטיפול הנדרש בשל מצבו הרפואי, בשלב מאוחר יותר, כאשר הנפגע מגיש את התביעה, ייתכן שבגלל חוסר הרישום הגיליון הרפואי בית המשפט לא ייראה לנכון למנות מומחה רפואי, בעיקר כאשר עבר זמן רב בין התאונה לבין המועד שבו תועדו התלונות של הנפגע. משכך, יש לשים לב לרישום בגיליון הרפואי ולוודא כי נעשה תיעוד מלא של הבדיקה הרפואית במהלכה או לאחריה. תיעוד נכון ימנע את הצורך להוכיח את הנזק שנגרם בעת התביעה בעתיד.

להקשיב לגוף – גם אם לא ניכר נזק ממשי או שהכאבים שמהם סובלים אינם חזקים במיוחד ונראה שהם יעברו מעצמם, בכל זאת יש לפנות לרופא או לקופת חולים ולדווח על הפגיעות הקיימות, אפילו הקלות ביותר. יש לפעול לפי הוראות הרופא, ללכת לבדיקות הנדרשות או לטיפול פיזיותרפי אם כך נקבע. לא מומלץ לדחות את הטיפולים הללו משום שלעתים הנזקים אינם מופיעים מיד עם הפגיעה אלא רק לאחר שחלף זמן מה. דיווח על הפגיעות ותיעוד שלהן ימנע מחברת הביטוח לטעון שאין קשר בין הבעיה הרפואית שממנה סובל הנפגע לבין תאונת הדרכים שהיה מעורב בה.

למאמרים נוספים של עו''ד אלקלעי:
תביעת נזיקין: תקפו אתכם? מגיע לכם כסף
ביטוח אובדן כושר עבודה – כיצד לקבל פיצויים מחברת הביטוח?
רשלנות רפואית: על מי מוטלת האחריות בהיעדר רישום נאות?
רשלנות רפואית בהריון ובלידה
תאונת עבודה: כיצד לקבל את מלוא הזכויות בגין פגיעה בעבודה?

רישום ותיעוד ההוצאות הכספיות

קבלות על הטיפול הרפואי – יש לשמור את כל הקבלות הקשורות לטיפול הרפואי שקיבל הנפגע, הצגת הקבלות בעת הדרישה מחברת הביטוח או התביעה בבית המשפט תבטיח שיפוי מלא על הנזק שנגרם. יש לשמור על הקבלות גם לאחר הגשת הדרישה או התביעה, הרי ההוצאות ממשיכות להצטבר עם הזמן וגם עליהן יש לקבל שיפוי מלא.

הקבלות הרלוונטיות מתייחסות לכל הוצאה רפואית הנובעת מהפגיעה, הן טיפולים קונבנציונאליים כמו בדיקות, צילומים ושיקום, והן טיפולים לא קונבנציונאלית כמו דיקור, טיפולים הומאופתיים וכדומה.

הוצאות נסיעה – יש לשמור כל קבלה או תיעוד אחר הקשור להוצאות הנסיעה הנובעות בעקבות הפגיעה. גם על הוצאות אלה אפשר לקבל שיפוי מלא מחברת הביטוח, הבהלה לבית החולים באמבולנס, נסיעות במונית או בתחבורה ציבורית לבדיקות רפואיות וכן הלאה. תיעוד זה יכול להיות בעייתי כאשר נוסעים ברכב פרטי. במקרים אלה יש לעשות הערכה של "שווי השימוש" ברכב בכל נסיעה הקשורה לפגיעה ולצרף קבלות על הוצאות הדלק.

במקרים שבהם התאונה גרמה לנזקים חמורים אשר פגעו ברמת הניידות של הנפגע, ישנה זכאות לפיצוי נוסף מטעם חברת הביטוח.

עזרה מבית ומחוץ – ישנה זכאות לשיפוי מחברת הביטוח גם במקרים שבהם בעקבות נזקי התאונה, נדרש הנפגע להעסיק עזרה חיצונית או שבני משפחתו נאלצים להתמסר לטיפול בו. משכך, יש להקפיד על תיעוד העזרה שמקבלים – היקף המשרה והשכר של העזרה החיצונית, הרחבה של היקף המשרה של עזרה חיצונית שקדמה לפגיעה וכן רישום של ימי החופש שלקחו בני המשפחה כדי לטפל בנפגע והערכת הזמן שהשקיעו בו.

דרישה לתשלום תכוף – אם בעקבות התאונה והנזקים שלהם גרמה, הנפגע איבד את כושר העבודה שלו והוא נדרש להוצאות רפואיות גבוהות, הוא זכאי למימון ביניים מחברת הביטוח. לשם קבלת מימון זה, על הנפגע לדרוש מחברת הביטוח תשלום תכוף אשר יתקזז עם הסכום שייקבע בהליך משפטי. במקרים שבהם חברת הביטוח מסרבת לשלם, אפשר להגיש את הבקשה לבית המשפט.

תאונת עבודה – במקרים שבהם תאונת הדרכים היא בגדר תאונת עבודה, זאת אומרת שהיא ארעה בדרך למקום העבודה, בחזרה ממנו או מטעמו, יש לפנות לביטוח הלאומי, להצהיר על הפגיעה ולבקש דמי פגיעה. לאחר שהביטוח הלאומי מכיר בפגיעה, אפשר להגיש בקשה לאחוזי נכות. את הבקשה הזו יש להגיש בצירוף כל החומר הרפואי שהצטבר ממועד התאונה ואפשר להוסיף חוות דעת של רופא מומחה מטעם הנפגע.

אחוזי הנכות שייקבע הביטוח הלאומי מוגדרים כנכות על פי דין, ועל כן הם מחייבים את חברת הביטוח ואת בית המשפט לפסוק פיצוי לנפגע. מסכום הפיצוי שייקבע ינוכה הסכום ששילם הביטוח הלאומי עד כה.

פנייה לעורך דין – מומלץ לפנות לעורך דין מיד לאחר התאונה או סמוך לה. הלשון המשפטית המגדירה מהי תאונת דרכים סבוכה ואינה תמיד מובנת לאדם מן השורה. זאת מכיוון שישנם אירועים רבים שנכנסים תחת ההגדרה של תאונת דרכים, כמו נפילה מאוטובוס, פגיעה בעת כניסה לרכב או יציאה ממנו, פגיעה בשל ניצוח הכוח המכני של הרכב ועוד. משכך, התייעצות עם עורך דין תמנע תסבוכות מיותרות ומכשולים שיצוצו בדרך ותסייע לנפגע לקבל את מלוא השיפוי שלו הוא זכאי.

עו"ד בועז אלקלעי – מייסד המשרד 'אלקלעי, בכר ושות'', מתמחה בביטוח, נזקין וליטיגציה אזרחית-מסחרית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  עו"ד אריק שלו
    עו"ד אריק שלו
    עו"ד לרשלנות רפואית עו"ד לתחום רשלנות רפואית, נזיקין, ביטוח לאומי, מיסוי, פגיעות בעבודה ודיני עבודה. ייצוג עובדים ומעסיקים בכל הערכאות המשפטיות. בעל משרד עו"ד בת"א ובירושלים. ... קרא עוד