תאונת עבודה: כיצד לקבל את מלוא הזכויות בגין פגיעה בעבודה?

תאונת עבודה היא מצב שבו עובד נפגע במהלך עבודתו, אם במקום העבודה ואם בשל אופי העבודה. במקרים אלה העובד זכאי לפיצוי כספי, כדי לקבל את מלוא הסכום צריך לדעת למי לפנות ואיזה טפסים למלא
עו``ד בועז אלקלעי
| 15/11/2018 |
צפיות: 1,288
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
לא כולם ישמחו להודות בכך, אבל אצל רוב האנשים העבודה היא המקום שבו הם מבלים את מרבית שעות היום שלהם. אין זה משנה אם העבודה פיזית או עבודה משרדית, אם שכירים או עצמאיים, לעבודה יש השפעה רבה על התפקוד היומיומי, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. על כן, נפוצים המקרים שבהם אנשים נפגעים במהלך העבודה, במקום העבודה ובגלל העבודה עצמה. בלשון החוק, פגיעה כזו מכונה 'תאונת עבודה' או 'מחלת מקצוע'.

לפי חוק הביטוח הלאומי, תאונה עבודה היא כזו שאירעה במהלך עבודה או בשל עבודה אצל מעסיק או אצל אדם מטעמו, ובמקרים של עובדים שכירים תאונת עבודה היא כזו שאירעה במהלך עבודה או בשל העיסוק בעבודה. כמו כן, החוק מגדיר מחלת מקצוע ככזו שהתפתחה עקב אופייה של העבודה. החוק מרחיב ומפרט את ההגדרה –

1. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם אירעה כשהעובד היה בדרכו למקום העבודה או ממקום העבודה חזרה לביתו או למקום אחר.
2. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם התרחשה תוך כדי העבודה עצמה, אם התרחשה במקום העבודה או בסביבה הקרובה לה וכן אם אירעה כאשר העובד ניסה לעזור לאדם אחר או לרכוש שנפגע או כאשר הוא ניסה למנוע פגיעה של רכוש או של אדם אחר במקום העבודה.
3. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם אירעה במהלך העבודה ובמקום העבודה, גם אם הפגיעה אינה קשורה לאופי העבודה והיא נגרמה בשל אדם אחר או מחפץ שאינו קשור לסוג העבודה.
4. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם אירעה במהלך הפסקה מהעבודה, כל עוד המעביד קבע אותה והיא לא נמשכה למעלה משלוש שעות, וכן אם היא התרחשה בקשר לעבודה או בגלל סיכונים הקיימים במקום שבו שהה העובד בהפסקה, בדרך אליו או ממנו.
5. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם אירעה לעובד במקום שבו הוא מקבל את שכרו, בדרך אליו או ממנו.
6. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם אירעה בעת שהעובד מילא את תפקידו בתור חבר ועד העובדים של מקום עבודתו, אם היה בדרך למקום שבו הוא ממלא את תפקידו כחבר ועד או בדרך חזרה ממנו.
7. תאונת עבודה נחשבת לכזו אם אירעה לעובד בעת שהיה בדרך למקום שבו הוא נבחן לצורכי עבודה או בדרך חזרה ממנו.

על כן, אם הפגיעה התרחשה בכל אחת מהנסיבות הללו היא תוכר כתאונת עבודה. במקרים אלה העובד זכאי לקבל מהביטוח הלאומי דמי פגיעה, ואם נותרה לעובד נכות צמיתה, אזי בתנאים מסוימים הוא זכאי למענק חד פעמי או לקצבה חודשית וכן להטבות נוספות.

נפגעתם בעבודה? היכנסו לפורומים:
פורום רשלנות רפואית
פורום זכויות רפואיות

דמי פגיעה עקב תאונת עבודה

כאשר עובד נפגע בתאונת עבודה או לקה במחלת מקצוע שבגללן הוא אינו יכול לעבוד יותר בעבודתו או בעבודה מתאימה אחרת, הוא זכאי לתשלום דמי פגיעה מהביטוח הלאומי. כדי לקבל את דמי הפגיעה יש להגיש תביעה בביטוח הלאומי בתוך 12 חודשים מיום הפגיעה. נוסף לטופס התביעה, על העובד לצרף תעודה רפואית המעידה על הפגיעה.

דמי הפגיעה ניתנים בעבור 91 יום והם מחושבים לפי 75% מהשכר החייב בדמי ביטוח בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה ועד הסכום המקסימאלי לדמי הפגיעה – 835.68 ש"ח ליום.

זכאות לגמלת נכות מעבודה

נוסף לדמי הפגיעה, העובד יכול להגיש תביעה נוספת לקביעת דרגת נכות מעבודה ולקבלת תשלום גמלת נכות מעבודה. כל עובד שנפגע בעבודה או שסובל ממחלת מקצוע אשר גרמה לנכות, זכאי לקבל גמלת נכות מעבודה. יש לציין שאפשר להגיש תביעה לקבלת גמלת נכות מעבודה רק אם אושרה התביעה לדמי פגיעה בעבודה.

עובד שנקבעה לו נכות זמנית בשיער של 9% עד 100% יקבל קצבה חודשית.
עובד שנקבעה לו נכות זמנית בשיעור של 9% עד 19% יקבל מענק חד פעמי.
עובד שנקבעה לו נכות קבועה בשיער של 20% עד 100% יקבל קצבה חודשית.
עובד שנפגע בתאונת עבודה לפני חודש אפריל 2006 זכאי לגמלה רק אם נקבעה לו נכות בשיעור 5% ומעלה.

יש להגיש את התביעה בתוך 12 חודשים מיום התאונה או אבחון המחלה. חריגה בזמנים אלה עלולה לפגוע בזכות של העובד לקבל את הגמלה, כולה או חלקה. על כן, הדבר הראשון שאדם שנפגע בתאונת עבודה צריך לעשות הוא לוודא שהוא מקבל מהמעסיק שלו טופס 250 למתן טיפול רפואי לנפגע עבודה. טופס זה מאפשר לעובד לקבל טיפול רפואי וכן לקבל 'תעודה ראשונה לנפגע בעבודה'.

השלב הבא הוא לפנות לביטוח הלאומי, את זה עושים בטופס 'הודעה על פגיעה בעבודה'. אין להקל ראש בטופס זה ומומלץ לקבל הכוונה או ייעוץ מקצועי, טעויות בטופס או מילוי שגוי שלו עלולים למנוע מהעובד לקבל את הזכויות שלהן הוא זכאי.

למאמרים נוספים של עו''ד אלקלעי:
טיפים: כך תתנהגו אחרי תאונות דרכים
תביעת נזיקין: תקפו אתכם? מגיע לכם כסף
האם אופניים חשמליים מוגדרים כ''רכב מנועי''?
ביטוח אובדן כושר עבודה – כיצד לקבל פיצויים מחברת הביטוח?
רשלנות רפואית בהריון ובלידה

תביעה נזיקית עקב תאונת עבודה

בית המשפט קבע כי על המעסיק לשמור על הזהירות של עובדיו ולכן מוטלות עליו מטלות שהמטרה שלהן היא לספק לעובדים סביבת עבודה בטוחה. בין המטלות של המעסיק היא לספק לעובדים הגנה מפני סכנות, כלי עבודה בטוחים, פיקוח, הדרכה נאותה ועוד.

במקרים שעובד נפגע במהלך עבודתו, בית המשפט בודק אם המעסיק אכן עמד בחובות המוטלות עליו. אם נמצא שהמעסיק הפר את החובות הללו, ובמיוחד אם החובה שהפר קבועה בחוק, בית המשפט יקבע שהמעסיק התרשל כלפי עובדיו והוא יהיה חייב לפצות אותו.

כאמור, במקרים שהביטוח הלאומי הכיר בפגיעה כתאונת עבודה, העובד זכאי לפיצוי חלקי. כדי למנוע פיצויים כפולים, בית המשפט יקבע כי על המעסיק לשלם לעובד את יתרת הפיצוי וכן תשלום של 25% מאובדן השכר, פיצוי על כאב וסבל, הוצאות שהיו לעובד לצד שלילי ועוד.

במקרים שבהם המעסיק ביטח את עצמו ואת הפעילות שלו, העובד רשאי לתבוע את חברת הביטוח שמבטחת את המעסיק. משכך, לפני שמגישים תביעה נגד המעסיק מומלץ לברר אם הוא מבוטח. בדרך כלל קל יותר לקבל את הפיצוי מחברת הביטוח מאשר מהמעסיק, שלרוב החוסן הכלכלי שלו נמוך יותר משל חברת הביטוח.

ישנם מקרים שבהם הפגיעה של העובד אירעה במהלך עבודתו אצל צד שלישי ולא אצל המעסיק. דוגמה טובה לכך היא מקרים שבהם העוסק נשלח מטעם המעסיק לבצע עבודה אצל לקוח ושם העובד נפגע, אם מתאונה ואם ממחדל של הלקוח. במקרים אלה העובד יכול להגיש תביעה נוספת, הן נגד המעביד והן נגד צד שלישי. כך העובד יכול לקבל פיצויים גבוהים יותר, בשיעור של 125% במקום שיעור של 100http://%.

עו"ד בועז אלקלעי – מייסד המשרד אלקלעי, בכר ושות', מתמחה בביטוח, נזיקין וליטיגציה אזרחית-מסחרית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר טארק ושאחי
  ד"ר טארק ושאחי
  מומחה ברפואה תעסוקתית, מתן חוות דעת לאבדן כושר עבודה, חוות דעת רפואיות משפטיות וכן חוות דעת למוסד לביטוח לאומי.... קרא עוד
 • עו"ד אריק שלו
  עו"ד אריק שלו
  עו"ד לרשלנות רפואית עו"ד לתחום רשלנות רפואית, נזיקין, ביטוח לאומי, מיסוי, פגיעות בעבודה ודיני עבודה. ייצוג עובדים ומעסיקים בכל הערכאות המשפטיות. בעל משרד עו"ד בת"א ובירושלים. ... קרא עוד
 • עו"ד שירלי כהן אדיב
  עו"ד שירלי כהן אדיב
  משרדה של עו"ד שירלי כהן אדיב, הינו משרד בוטיק המסייע לנפגעים בתחום נזקי הגוף (נזיקין): תאונות דרכים, תאונות עבודה, פציעות בשטח מוניציפלי, מימוש זכויות מול חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי, קרנות הפנסי... קרא עוד