המרדף אחר דיאטה מושלמת

שוב הגיעה תקופת דיאטה. ממש לפני החגים, הבגדים קצת לוחצים ויש להקדים תרופה לארוחות החג? אז מה עושים? אוכלים פחות, עושים יותר כושר גופני ומנסים למצוא דיאטה שתעזור לנו להוריד כמה שיותר במשקל.
איה הוד
מאת איה הוד
| 16/08/2010 |
צפיות: 6,977
דיאטה, אתם שומעים את המילה הזאת וכבר חושבים על מה שיש במקרר. הרעב כבר מתחיל לבצבץ והבטן משמיעה קולות מצוקה. דבר ראשון, בואו ניפטר מהמילה הנוראית הזאת דיאטה ונתרגל להשתמש במקומה במונח "איזון משקל" מאחר וכך רואה נטורופתיה בגישתה המיוחדת תהליך של הרזיה.

לכל אדם יש משקל שבו גופו מרגיש הכי טוב. שימו לב: אין כאן כלל, עניין של טבלאות ואחוזים ואיפה "צריך" להיות. זה עניין של הגוף עם עצמו. כל גוף מאוזן יודע בדיוק באיזה משקל הוא רוצה ואמור להיות כדי להיות ויטאלי ובריא. אני מכירה גם אנשים שהרזו יותר מדי ולאחר תקופה משקלם התאזן (הפעם כלפי מעלה), אך לא בצורה חולה ולא מאוזנת עקב "דיאטה של קסם" או דיאטה מהירה ואינטנסיבית.

למידע נוסף בנושא דיאטה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום תזונה קלינית
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום תמיכה בדיאטה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה

במשך השנים, קרה לי לא מעט פעמים, שהגיעו אליי אנשים עם בעיית בריאות כלשהי שאינה קשורה במשקל ועם התקדמות הטיפול, הם חזרו ודיווחו על התרופפות הבגדים על גופם וירידה במשקל. בהתחלה, אני חייבת לציין, התעלמתי מכך שזה משהו שחוזר על עצמו, הייתי יותר מרוכזת בתחושת השמחה והסיפוק מכך שהצלחתי לסייע לאנשים להפוך בריאים ומאושרים יותר. בדיקות דם השתפרו פלאים, סימפטומים נעלמו או התמתנו, העייפות השתפרה וגם מצב הרוח, הביטחון והמוטיבציה שלהם גדלו מאוד. אך כשהבחנתי שהתופעה של ירידה במשקל חוזרת שוב ושוב בהתמדה, לא יכולתי להמשיך להתעלם ממנה והבנתי שיש לי ביד כלי מדהים. השאלה הבאה שעלתה בי היתה מה נטורופתיה עושה ששונה מדרכים אחרות לירידה במשקל? זה פשוט היה מוכח בשטח ומונח לי כל הזמן הזה מתחת לעיניים. כשהתשובה הגיעה, הכל היה ברור.

גוף מאוזן שווה משקל מאוזן! וכשאני כותבת "משקל מאוזן" אני לא מתכוונת לכך שאדם שמן נשאר שמן על אותו משקל קבוע, אלא על איזון שבו אם קיים עודף, הגוף מתחיל להוריד אותו כדי לחזור לאיזון, לחזור למקום שבו הוא מרגיש טוב, בריא ומאוזן. הקצב אומנם משתנה בין אדם לאדם, אך העובדה היא אחת: המשקל מתאזן! דבר נוסף שהבנתי הוא, שאדם המגיע אליי במצוקה עקב בעיית בריאות, רמת המוטיבציה שלו להקפיד על הדרך והטיפול הנטורופתי היא גדולה.

דיאטה נטורופתית
לא אלאה אתכם במאמר קצר זה בכל הפרטים, בכימיה ובהרכבי מזונות והשפעתם על משקל הגוף. באופן כללי חשוב לדעת, שעל פי עקרונות התזונה הנטורופתית ישנם דברים שצריך להימנע מהם, אך אין הגבלת קלוריות בשום צורה שהיא. ספירה, מדידה והשוואת קלוריות אינה עוזרת או ממתנת את רמת הרעב שלנו והצורך לאכול, היא גורמת להתעסקות אובססיבית בכמה קלוריות יש בכל דבר ומכניסה אנשים ל'סרטים' של חישובים והתחשבנויות, לכן לא רבים מצליחים להתמיד. בנוסף, שיטת קלוריות עלולה בקלות להביא אדם למצב הישרדותי של הורדת רמת המטבוליזם בשל רעב של הגוף והתאים.

דיאטה ללא שקילה
על פי אחד העקרונות שאני עובדת לפיהם, אני ממליצה בחום להימנע מלהישקל. אם הפיתוי הוא גדול מידי ולא עומדים בו, אני ממש מבקשת מאנשים להוציא את המשקל מהבית (בסוף התהליך, אם זה עושה טוב לאדם לבדוק כמה ירד זה בהחלט מובן).

אחת הסיבות היא, שהתעסקות עם משקלים ומספרים, כמה משקל ירד וכמה לא, דנה דיאטה להיכשל. על פי הנתונים מסקרים עדכניים שנעשו, אחוז מאוד קטן מהאוכלוסיה מצליח גם להרזות וגם בסופו של דבר, לשמור על המשקל החדש ואני חושבת שנתונים אלו מדברים בעד עצמם.

לכל מי שטוען, שאדם מקבל מוטיבציה להמשיך ולהתמיד כשהוא רואה כמה הוא ירד על המאזניים, עובדה שהשיטה הזו לא הוכיחה את עצמה, אולי היא היתה יעילה בשביל ההתחלה, אך לאורך זמן, גם אם דיאטה כלשהי צלחה, היה קשה לשמור על המשקל החדש והמספרים על המאזניים החלו לעלות שוב ואיתם ללא ספק גם התסכול. לפעמים, זה אפילו כמו לירות לעצמך כדור ברגל, כי עצם ההישקלות גורמת לאנשים לוותר מהר, להתייאש ולהרים ידיים מאחר והם מטילים את כל יהבם על המאזניים ומודדים את ההצלחה או הכישלון שלהם במספר הקילוגרמים שירדו או לא ירדו.

כשאדם עסוק במספרים ובמשקלי יעד, באותו הרגע הוא בעצם מפסיק ליהנות מהדרך והופך את הכל למרדף. וגם אם יספרו שהדרך קלה וזורמת ואפשר לאכול מה שרוצים ולרזות, בפועל זה לא בהכרח נכון. העובדה היא: כשלא נהנים מהדרך, יהיה קשה יותר להשיג ובייחוד לשמור על תוצאות. בנוסף, אם אנו זוכרים שהצלחנו להשיג משהו אך סבלנו בדרך, יהיה קשה לעשות זאת שוב, במידה והפעם הראשונה נכשלה (מה שקורה בדרך כלל במהלך דיאטה).
<@ --- IMG_2 --- @>
נטורופתיה מעוניינת להביא אדם ליהנות מהדרך, בלי לחץ, בלי זמנים, בלי להישקל, בלי לספור ולהשוות קלוריות, בלי כל ההתעסקות הזו סביב האוכל. נטורופתיה מעוניינת לעזור להביא אדם להפוך את זה באמת לאורח חיים ולא רק לשנן שאין דרך אחרת. חשוב ליהנות מהשינוי באורח החיים, מהשינוי בהרגשה בבגדים, מאיך קמים בבוקר, איך התחושה הכללית והבריאותית, איך מצב הרוח, הביטחון והדימוי העצמי. כשלא נשקלים, הופכים מדדים אחרים לחשובים יותר. אין היתפסות למשהו באופן אובססיבי ואפשר באופן הזה באמת להפוך את הדרך לאורח חיים נכון ולהביא את המשקל לאיזון.

למאמרים נוספים בנושא דיאטה:
גלידה: מותר כשעושים דיאטה?
התחלתם דיאטה? רישמו יומן אכילה!
דיאטה: הורדת משקל של חמישה ק"ג בקלות!
איך שומרים על דיאטה במהלך החג הקרב?
דיאטה: תשנו את צורת החשיבה

מאבקים במשקל וגם דיאטה לסוגיה השונים מותירים אנשים רבים במצוקה נפשית וגופנית, פתרונות מהירים אכן קורצים, אך הופכים דיאטה נוספת לקשה יותר, הגוף עלול לחוות חסרים תזונתיים, הורדת המטבוליזם והתגוננות על ידי צבירת שומן.

הגישה הנטורופתית לתהליך הרזיה אינה "דיאטת רצח" אלא תהליך המשלב גוף ונפש בו רוכשים כלים שיסייעו לכם לחזור למשקל שגופכם מרגיש בו נפלא, קליל, בריא, חזק, מאושר ומאוזן. ירידה במשקל על פי הגישה הנטורופתית אינה מושתתת על אכילה מופחתת, אלא על דגש של אכילה על פי עקרונות התזונה הנטורופתית. בדרך זו אין תחושת רעב, היא אינה כוללת ספירת קלוריות, מדידת כמויות או מתן ציונים לאוכל שאנו אוכלים. ישנה למידה והקשבה אמיתית לגוף וחיבור לצרכים האמיתיים.

*הכותבת הינה בעלת קליניקה פרטית, טלפון: 09-7677621

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.