נוירופידבק – רפואה מותאמת אישית לדיכאון ולחרדה

נטילת תרופות אינה חייבת להיות הדרך היחידה לטיפול בדיכאון ובחרדה. נוירופידבק היא שיטת טיפול המבוססת על איתור תבניות המוח ושליטה בהן וכך אפשר להקל על תסמיני הבעיה ולשפר את מצבו הנפשי של המטופל
ד``ר דורון תודר
| 22/04/2018 |
צפיות: 3,826
דירוג: 3.6 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 3.6 מתוך 5
דיכאון וחרדה אלה שתי בעיות נפשיות אשר פעמים רבות כורכים אותן יחד, עד כי רבים חושבים שזו בעיה אחת. יש הטוענים כי אלה שתי פנים של אותה הבעיה בעוד אחרים סבורים כי אלו בעיות נפרדות שכל אחת עומדת בפני עצמה.

כאשר בוחנים את החרדה ואת הדיכאון כשתי תופעות נפרדות ניתן לראות כי יש הבדל בין התחושות שהמטופלים חשים, דיכאון מתואר לרוב כתחושת עצבות ושל חוסר אנרגיה, וחרדה מתוארת כשילוב של הגוף ושל הנפש ותחושה של דריכות ואי–שקט. ואכן בשל המופעים השונים של הבעיות ניתן למצוא בישראל ובעולם המערבי מרפאות נפרדות לדיכאון ולחדרה.

יש לכם שאלות על נוירופידבק? היכנסו לפורום:
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי

הבדלים בין דיכאון לחרדה

כאמור, אף על פי שישנם הבדלים במופע הקליני של דיכאון ושל חרדה, יש הטוענים כי אין להפריד בין הבעיות והם נסמכים על כמה טיעונים:

יציבות האבחנה – במקרים רבים המטופל מאובחן כסובל מחרדה בפגישה הראשונה ובפגישה הבאה הוא מאובחן כסובל מדיכאון. חוקרים מצאו כי תופעה זו אינה נדירה וכי ההיקף שלה נרחב עד כדי שיעור של עשרות אחוזים. מכאן עולה המסקנה כי הבעיה היא דינאמית אשר יכולה להופיע הן כדיכאון והן כחרדה.

גנטיקה – אם דיכאון וחרדה היו שתי בעיות נפרדות, אזי לא אמור להיות ביניהן קשר גנטי. אך למעשה, לאנשים רבים הסובלים מדיכאון יש קרובי משפחה הסובלים מחרדה ולאנשים חרדתיים יש קרובי משפחה הסובלים מדיכאון. על כן, ישנו קשר גנטי בין דיכאון לבין חרדה.

תגובה לתרופות – רוב התרופות נגד דיכאון משמשות גם כנוגדי חרדה. אם דרך הטיפול זהה, יש להניח כי זו אותה הבעיה, או בעיות קרובות מאוד לכל הפחות.

אבחון ביולוגי – ישנן כמה בדיקות שמסייעות לאבחן דיכאון וחרדה. בבדיקה אחת נוטלים תרופה אשר מגרה תגובה הורמונלית אצל המטופל. הן האדם הסובל מדיכאון והן האדם הסובל מחרדה ידווחו על תגובה לא תקנה. משכך, הרפואה המודרנית מתקשה להבדיל בין שני המצבים.

נכון להיום הפסיכיאטריה המודרנית אינה מגדירה מחלה אחת כ"דיכאון" ומחלה אחרת כ"חרדה", המושג "חרדה" כולל חמש מחלות שונות, ובהן חרדת במה, חרדה כללית או התקפי חרדה. באותו האופן דיכאון יכול לבוא לידי ביטוי בתופעות שונות, כמו דיכאון על רקע של מחלה קוטבית או דיכאון על רקע של מניה-דיפרסיה.

פן נוסף של בעיית האבחון הוא תהליך האבחון עצמו. האבחון הפסיכיאטרי נעשה בידי הפסיכיאטר על סמך מה שהטופל מספר על התחושות שהוא חווה. לעומת מחלת אחרות, אשר האבחנה הסופית נקבעת בעזרת בדיקות עזר שונות, במחלות הקשורות לבריאות הנפש אמנם יש בדיקות אך הן יקרות מאוד ולא נעזרים בהן באופן גורף.

מה זה רפואה מותאמת אישית?

הרפואה המודרנית עומלת היום על יישום מודל לאבחון ולטיפול לפי רפואה מותאמת אישית. בבסיס מודל זה עומד הרצון להתאים לכל אחד טיפול אשר מותאם לו אישית לפי המאפיינים שלו ולא לפי נתונים סטטיסטיים. בפסיכיאטריה מודל זה כבר מיושם בעזרת הדמיה בשיטת QEEG והאבחון והטיפול נקבעים לפי ממצאי ההדמיה.

הדמיה – QEEG – EEG כמותני ((Quantitative היא שיטת הדמיה שבה מודדים את האותות החשמליים שהמוח מייצר. בניתוח של האותות ניתן לזהות את תבניות הפעולה שלפיהן המוח פועל. בזיהוי התבניות הללו אפשר להשוות את תוצאות הבדיקה של מטופל מסוים לבסיס נתונים המכיל תוצאות של אנשים בריאים, וכך מתקבלת תמונה אובייקטיבית של האזורים במוח שפועלים באופן לקוי. השיטה בטוחה ואינה כרוכה בחשיפה לקרינה או בהחדרת חומרים לגוף.

אבחון – לזיהוי תבניות הפעולה של המוח בעזרת הדמיה ב- QEEG יש משמעות עצומה לאבחון של בעיות כמו חרדה ודיכאון. לדוגמה, מכיוון שיש תבניות שמופיעות לעתים קרובות אצל אנשים הסובלים מדיכאון, זיהוי של תבניות אלה מחזק את האבחון הקליני שהמטופל סובל מדיכאון. תבניות קבועות אחרות מעידות של הפרעות חרדה וזיהוי שלהן אצל המטופל מחזק את האבחון הראשוני שנעשה בשיחה עמו.

טיפול – איתור התבניות וחיזוק האבחנה של הבעיה שזוהתה בראיון הקליני מאפשרת לתת טיפול מדויק ויעיל יותר לכל מטופל. כיום הגישה הרווחת היא התאמה של סוג הטיפול לפי אבחנה שנעשתה על פי התסמינים של הבעיה, כך שטיפול באדם הסובל מדיכאון יעשה בעזרת נטילה של תרופות נוגדות דיכאון והטיפול באדם עם הפרעות קשב וריכוז יעשה בנטילת תרופה מקבוצת המעוררים כמו ריטלין.

לעומת זאת, לפי המודל של רפואה מותאמת אישית הבחירה של התרופה נקבעת לפי מנגנון הפעולה של התרופה וההשפעה שלה על פעילות המוח של המטופל ולא לפי אבחנה שרירותית. ממחקרים עולה כי התאמת הטיפול התרופתי על בסיס תבניות המוח מניבה תוצאות טובות יותר מאשר התאמה על בסיס ראיון קליני בלבד. נוסף על כך, בזיהוי תבניות אלה אפשר להציע טיפולים לא תרופתיים, אחד מהטיפולים המוצעים במקרים אלה הוא נוירופידבק.

טיפול מותאם אישית לחרדה ולדיכאון

בבסיס שיטת הנוירופידבק עומדות שתי הנחות פשוטות – אפשר להגדיר את תבניות הפעולה של המוח ואפשר לאמן את המוח לפעול באופנים שונים.

על כן, בשילוב שתי הנחות אלה מזהים את תבניות המוח שגורמות לבעיה של המטופל בעזרת הדמיית QEEG ולאחר מכן מלמדים את המטופל לשנות את התבניות הללו וכך לשפר את הבעיה ואף לרפא אותה.

הטיפול בשיטת נוירופידבק מותאם לכל מטופל לפי תבניות המוח שלו ורק לפיה קובעים את דרך הטיפול בבעיה. כך מתקבלות תוצאות הטיפול הטובות ביותר. זו למעשה הדוגמה הטובה ביותר שיש כיום לרפואה מותאמת אישית. היעילות של השיטה בטיפול במקרים של חרדה ושל דיכאון פורסמה רבות בעיתונים המדעיים המובילים בעולם.

ד"ר דורון תודר – פסיכיאטר, מנהל נוירוקליניק – מרכז רפואי המטפל בשיטת הנוירופידבק

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אילן בוש
    ד"ר אילן בוש
    פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד