האם כדאי לבצע ניתוח בריאטרי חוזר?

ממחקר שבוצע לאחרונה ביוון עולה כי ביצוע ניתוח בריאטרי חוזר מלווה לרוב בסיבוכים רבים יותר מאשר ניתוח בריאטרי התחלתי. ועם זאת, נראה כי עקב השיפור בתחום הבריאטרי, הדרישה לניתוח חוזר עומדת בעליה.
ד``ר אסנת רזיאל
| 053-4877813 | 02/08/2010 |
צפיות: 10,086
הגידול הניכר בעשור האחרון בכמות השנתית של מקרי ניתוח בריאטרי, יחד עם ההתפתחות הרפואית בתחום זה – יצרו ביקוש גובר עבור ניתוח בריאטרי חוזר. לרוב, מדובר בניתוח בריאטרי נוסף, מעבר לטכניקות הניתוחיות שהיו מקובלות בעבר, שלא תמיד הצליחו לגרום להרזיה ואף יצרו סיבוכים בטווח הארוך.

זה בדיוק מה שחוקרים בבית החולים האוניברסיטאי פטרס, בריון שביוון, ביקשו לחקור במחקר, שפורסם השנה בבטאון הרפואי Archives of Surgery. מטרת המחקר הייתה לעמוד על תוצאותיו של ניתוח בריאטרי חוזר לאור הסיבות השונות שהובילו לביצועו, וכן למדוד את כמותם וטיבם של הסיבוכים העיקריים, הקורים לאחריו ואת שיעורי התחלואה והתמותה בטווח הארוך.

למידע נוסף בנושא ניתוח בריאטרי ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום הפרעות אכילה
פורום פוד קואצ'ינג, אימון להרזיה

החוקרים עקבו אחרי 56 חולים, שעברו ניתוח בריאטרי חוזר בין השנים 1995 ל- 2008. כל הניתוחים התבצעו באותו בית החולים ועל ידי אותו מנתח. בבדיקת הסיבה שהובילו לביצועו של ניתוח בריאטרי חוזר, נמצא כי בקרב 39 מהמנותחים לא נמדדה ירידה משביעת רצון במשקל, אצל 15 מהם הופיעו סיבוכי תזונה שונים ושניים מתוכם סבלו מתופעות לוואי בלתי נסבלות.

במעקב כמותי שהתבצע לאורך 102 חודשים, נמצא כי בקרב 19 מהנחקרים התפתחו סיבוכים קשים במהלך 90-30 הימים שלאחר ניתוח בריאטרי, אשר גרמו לתחלואה מוקדמת בשיעור של 33.9%. בשני מקרים (3.6%) התגלה כשל כלייתי חריף, בקרב חמישה מקרים (13.1%) התגלו דליפות מהקיבה, שמונה מקרי דלקת ריאות (14.3%) ומקרה אחד (1.8%) לכל אחת מהתופעות הבאות: זיהומים מפצעי הניתוח, קרע פנימי, דליפת מרה וחסימת מעיים.

סיבוכים מאוחרים (יותר מ-90 יום לאחר ניתוח בריאטרי) התפתחו אצל 13 מהמנותחים: אצל שני חולים (3.6%) נצפתה היצרות של הקיבה, בקרב שניים אחרים הודגמה צניחה ברמת האלבומין בדם (היפואלבומינמיה) ותשעה (16.1%) סבלו מבקע בדופן הבטן. לא נרשמה כל תמותה.

חולים שעברו ניתוח בריאטרי חוזר בשל חוסר שביעות רצון מהירידה במשקל לאחר הניתוח הראשון, הדגימו ירידה ממוצעת משמעותית באינדקס מסת הגוף, וירידה ממוצעת של 68.9% במשקל העודף.

אצל כל החולים שפנו לפתרון של ניתוח בריאטרי חוזר בשל סיבוכי מטבוליזם, נצפה שיפור בכל התסמינים והמדדים הקליניים של ההיפואלבומינמיה, ולמרות שהוסיפו מעט למשקלם, כולם היו מרוצים מהתוצאה הסופית. גם שני המנותחים, שסבלו מתופעות לוואי קשות כתוצאה מביצוע ניתוח בריאטרי ראשון, חוו שיפור לאחר הניתוח המתקן.

ממחקר זה עולה כי הסיבוכים הצפויים לאחר ניתוח בריאטרי חוזר גבוהים מאלה הנמדדים לאחר ההליך ההתחלתי. עם זאת, לטענת החוקרים, בעתיד הקרוב אנו דווקא צפויים לגידול משמעותי בדרישה ובביצוע של ניתוחים אלה.

הגידול המואץ בעשור האחרון בשיעור הניתוחים הבריאטריים, הסבירו החוקרים, הוביל בכל רחבי העולם לגידול מקביל בביצוע תיקונים בריאטריים. הסיבות לכך נעוצות לטענתם בהתפתחות כללית של טכנולוגיות ומכשור רפואי בתחום הכירורגי, המשליכים גם על התחום הבריאטרי ומצטרפים לתפיסות בריאטריות חדשות, המסוגלות להתמודד עם הפרעות מטבוליות חמורות.

למאמרים נוספים בנושא ניתוח בריאטרי:
ניתוח בריאטרי: הפתרון לבעיית השמנת יתר
הקשר בין ניתוח בריאטרי להפריה חוץ גופית
לא מספיק ניתוח בריאטרי, צריך גם כושר
ניתוח בריאטרי - במקום תרופה להרזיה
ניתוחי הרזייה בגיל ההתבגרות

עם זאת, מזהירים החוקרים, לא כל מנתח מוסמך לבצע ניתוח בריאטרי חוזר, אלא מנתחים מנוסים בלבד, הפועלים במוסדות רפואיים בעלי מוניטין שהם מרכזי-מצוינות. אם לתנאים אלה תתלווה גם צרכנות זהירה ונבונה, ניתן יהיה להגיע לתוצאות הרצויות, שאף יתרמו להעלאת תוחלת החיים של המנותחים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסנת רזיאל
מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה
טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת, ניתוחים חוזרים להרזיה

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד