אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
ד``ר יורם פייטלסון
| 053-4877817 | 12/05/2019 |
צפיות: 926
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
כ- 60% מגוף האדם מורכב ממים. הנוזל החיוני הזה הוא חלק בלתי נפרד מחיינו.

בעולם קיימים מקרים נדירים בהם אנשים מפתחים אלרגיה למים. בספרות המחקרית קיימת סטטיסטיקה עולמית לפיה על כל 230 מיליון איש יהיה אדם אחד שיסבול מאלרגיה זו.

אלרגיה זו נחשבת לאחת האלרגיות המוזרות ביותר בעולם, והיא שכיחה יותר בקרב נשים, ולרוב תתפתח באזור גיל ההתבגרות, ותלווה את החולה לאורך כל חייו.

סובלים מאלרגיות? היכנסו עכשיו לפורום:
פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות

אלרגיה למים, או בשפה הרפואית אורטיקריה אקווגנית, היא מצב רפואי נדיר. באלרגיה זו, כל מגע עם מים, בכל מצב צבירה ובכל טמפרטורה, עלול לגרום להופעת פריחה בחלקי בגוף השונים, לגירוי כואב ולגרד. הפריחה השכיחה ביותר מתפתחת בזרועות ובצוואר, אך עלולה להתפשט לכל מקום בגוף.

במקרים רבים, רופאים עלולים לשגות באבחנה ולקבוע כי מדובר באלרגיה לכימיקל מסוים המצוי במים, כמו מלח או כלור. היבלות והאדמומיות יכולים להימשך כשעה אם כי לאחר מכן התגובה בד"כ פוחתת.

חשוב לציין שאלרגיה זו נמשכת לאורך כל חייו של הסובל ממנה, ולא קיים לה מרפא מלבד טיפול סימפטומטי הכולל הימנעות מחשיפה מיותרת למים וטיפול עם תרופות נגד אלרגיה לפני חשיפה הכרחית למים (למשל, לפני מקלחת).

הסיבות לאלרגיה

אלרגיה זו אינה בעלת מרכיב גנטי או תורשתי ידוע אם כי היו מספר מקרים בהם תוארו בני משפחה אחת עם אלרגיה למים. האבחנה נעשית ע"י הנחת מטלית רטובה ממים פושרים על חלק גוף עליון של החולה למשך כחצי שעה עם היווצרות של פריחה ונפיחות באזור המגע של המטלית עם העור.

מקרים של אורטיקריה אקווגנית

המקרה הראשון של אלרגיה למים תועד בשנת 1963. נערה בת 15 עסקה בגלישת סקי מים וגופה נתקף יבלות. לאחר בדיקה רפואית מקיפה נקבע כי תופעה זו נגרמה כתוצאה מרגישות למים, מכיוון שהופיעה מספר דקות לאחר חשיפת העור למים.

אולי יעניין אתכם גם:
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
חיי כלב: כל מה שצריך לדעת על אלרגיה לכלבים
עקיצת הדבורה: טיפול באלרגיה לדבורים
אלרגיה לביצים: תסמינים ודרכי טיפול
אלרגיה לאגוזים: תסמינים, דוגמאות ודרכי טיפול

בשנת 2013, בארצות הברית, אובחנה ילדה כסובלת מאלרגיה למים. הוראות הרופא במקרה זה היו חד- משמעיות: הגבלת הרחצה לפעמיים בשבוע, כשכל מקלחת לא עולה על 5 דקות ונעשית רק במים קרים.

דרכי הטיפול

מיעוט המחקרים העוסקים בתחום זה, ובדרכי האבחון והטיפול, מקשה על תהליך זיהוי האלרגיה. למרות זאת, נמצאו כמה דרכי טיפול יעילות המשפרות את תחושת הסובל:

• תרופות אנטי- היסטמיניות- תרופות אלו יעילות עבור חלק מהסובלים מהאלרגיה, וגורמות לשיפור
משמעותי במצב.

• שימוש בתרופה המיועדת במקור להאטת קצב הלב וטיפול ביתר לחץ דם בשם פרופרנולול הראתה
תוצאות טובות בחלק מהחולים עם אלרגיה אקווגנית.

• שימוש בתרופה הנקראית XOLAIR המיועדת לטיפול באסטמה אלרגית ואורטיקריה כרונית הראה
שיפור בסימפטומים בחולה עם אורטיקריה אקווגנית עקשנית.

ד"ר יורם פייטלסון – מומחה לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולרפואת ילדים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר יורם פייטלסון
מומחה לאלרגיה
אלרגולוג ילדים בכיר מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות

יועצים בתחום

  • ד"ר יורם פייטלסון
    ד"ר יורם פייטלסון
    אלרגולוג ילדים בכיר מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות... קרא עוד