גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?

הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
ד``ר אילן בוש
| 053-4877783 | 19/03/2019 |
צפיות: 1,704
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
לילדים, כמו להורים, תקופת הגירושים היא מאוד מלחיצה ומדאיגה. מבחינתם, מדובר בהתמוטטות הקן המשפחתי שהיה אחראי לספק להם חום והגנה. גירושים עלולים להעלות אצל הילדים פחדים לגבי ההשלכות שיהיו לגירושים על חייהם. הם כואבים את הפרידה ומודאגים לגבי מצב ההורים שבמשבר– איך יסתדר ההורה שנשאר לבד ומי יסייע לו. בדרך כלל הם גם כועסים על אחד מההורים, או על שניהם, על כך שהרסו את המשפחה. הם באמביוולנציה בבחירה לאיזה הורה להיות נאמנים, אפילו אם לא נתבקשו לכך.

היות ולעתים כולל התהליך גם מעבר בית ספר או הידרדרות כלכלית, הילדים חוששים שצרכיהם יוזנחו מכיוון שההורים טרודים בענייניהם. הם עלולים לסבול בנוסף מתחושת בידוד ותחושת אשמה על כך שכביכול הם הגורם לגירושים. וכמובן, קיימת העובדה שבכל גיל נשארת הפנטזיה, שההורים יתאחדו מחדש.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורום:
פורום ליקויי למידה, טיפול בקשיים רגשיים

באופן כללי, נמצא שבנים נפגעים יותר מבנות כתוצאה מגירושים. ההסתגלות הפסיכולוגית והרגשית של בנים לגירושים גרועה יותר. בנים נפגעים יותר בטווח המידי, בעוד שאצל בנות, הבעיות מופיעות בטווח הרחוק יותר. ניתן למצוא במחקרים, כי הגורם המקשה ביותר על ההתמודדות עם הליך הגירושים, עבור הילדים, הוא אם קיים סכסוך מתמשך בין ההורים¬ לרבות מעורבות של אלימות.

ילדים יכולים לבטא את תגובתם לגירושים בשינויים התנהגותיים, ובתגובה פתולוגית כגון- הפרעת דיכאון, התקפי חרדה הפרעת הסתגלות, תלונות גופניות (כאבי בטן או ראש) וירידה תפקודית במסגרת הלימודים.

גירושים- איך מגיבים ילדים בגילאים השונים:


המורכבות הנפשית שחווה הילד מעצם פרידתם של הוריו משתנה מגיל לגיל, והתגובות משתנות בהתאם:

1. גיל טרום בי"ס: לילדים בגיל הזה אין עדיין את הבשלות הקוגניטיבית להבין את הגירושים, ולכן, לרוב, הם יגיבו בנסיגה התנהגותית: חזרה להרטבה, הופעת חרדת פרידה - חשש להיפרד מההורה המחזיק, קשיים בשינה ובהירדמות ופחד נטישה. לחלופין, עלולות להופיע הפרעות התנהגות– דרשנות, עצבנות ואגרסיביות כלפי ההורים, האחים והחברים.

2. גילאי 6-12: בגיל זה, הילדים כבר מבינים מה זה גירושים ומה ההשלכות של המצב. הם חווים עצב עמוק, תחושת אבל ואף דיכאון, ונוטים להאשים את עצמם במצב. יחד עם תחושות אלו, קיים אצלם קושי להשלים עם המצב, והם ממשיכים לקוות לשינוי– "שיום אחד אבא שוב יחזור אלינו". מאפיין נוסף הוא הנטייה לחוש כעס כלפי אחד או שני ההורים– הם חשים אמפתיה כלפי ההורה אותו הם תופסים כ"טוב", ומקטלגים את ההורה השני כ"רע". זה הגיל בו בד"כ יש סיכון של עירוב הילד במאבק ההורים.

3. גיל התבגרות (13-18): מתבגרים, בגילאים האלה, עוברים תהליך טבעי של היפרדות ונפרדות. אם בשלב זה קיימת פרידה בפועל מאחד ההורים (בגלל גירושים), ההתרחקות מההורים עלולה להיות בעייתית ויכולה לעלות תחושה אמביוולנטית של התרגשות ואשמה.
המתבגר נוטה להדחיק ולהתבייש ברגשות כואבים, ועל כן נוטה להגיב לגירושים בהתרחקות רגשית ופיזית מההורים, ובהגברת הפעילויות מחוץ לבית. מתבגרים עסוקים במוסריות ובשפיטה של הוריהם, וכך נתפסים לחלקים הלא מוסריים בגירושי הוריהם. בד"כ מאשימים את אחד ההורים "שלא התנהג בסדר". כמו כן, נוטים להיות מודאגים שגם חיי הנישואין העתידים שלהם עלולים להיכשל.

גירושים- מה כדאי לעשות?

הדבר החשוב ביותר הוא שתהליך הגירושים יהיה קצר ככל האפשר, כיוון שאי וודאות וספק הם גורמים פתוגניים. חשוב לדבר אל הילדים בגובה העיניים, להגיד להם שלא מתגרשים מהם ולהסביר את הפרטים הקונקרטיים של השלכות הגירושים. ניתן להיעזר בהדרכת הורים בכל שלבי התהליך.

אולי יעניין אתכם גם:
כיצד לזהות סימני חרדה אצל ילדים?
כיצד המסכים פוגעים בילדים?
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?

גירושי הורים עלולים להחמיר פסיכופתולוגיה קיימת בילדים או בעיות כמו קשיים בלימודים, הפרעות התנהגות, דיכאון ועוד.
בכל מקרה של ספק או בעיה, כדאי להיעזר באיש מקצוע מתחום בריאות הנפש.

ד"ר אילן בוש – פסיכיאטר ילדים בכיר


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אילן בוש
פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך