מלנומה שטחית: אבחון וטיפול במחלה

מלנומה שטחית היא סוג של סרטן עור. מעקב אחר נקודות חן חריגות וגילוי מוקדם של המחלה יכול למנוע טיפולים מיותרים ואף להציל חיים
ד``ר ניר נתנזון
| 20/09/2018 |
צפיות: 3,359
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
מלנומה שטחית היא סוג של סרטן העור. הגידולים יכולים להיראות כמו שומות ונקודות חן חדשות או ישנות ששינו את צורתן או את צבען. כאשר ישנו חשד למלנומה שטחית יש לפנות לרופא עור שייבצע ביופסיה של נקודות החן החשודות כדי לבדוק אם אכן ישנו גידול ואם הוא ממאיר או שפיר.

הטיפול במחלת הסרטן כולל לרוב הקרנות או טיפולים כימותרפיים. עם זאת, הטיפול במלנומה שטחית אינו דורש טיפולים מסוג זה והטיפול במחלה נעשה בהסרה של הנגע מהעור. הטיפול במלנומה אינו אחיד ויש להתאים את הטיפול לכל מטופל לפי השלב שבו גילו את הגידול ולפי המאפיינים הפיזיים שלו. כך, למשל, נוסף להסרה של הגידול עצמו הטיפול במלנומה שטחית יכול לכלול גם הסרה של חלקי עור סמוכים לאזור הגידול או מעקב בלבד אחת לכמה שבועות, או חודשים או אפילו שנים, לפי המצב הרפואי של המטופל.

למידע נוסף היכנסו לפורום:
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן

החשיבות בזיהוי מוקדם של מלנומה שטחית

גילוי מקדים של סרטן, לא משנה איזה סוג, הוא המפתח להצלחת הטיפול ולהצלת החיים. כך גם עם הסוגים השונים של סרטן העור, לרבות מלנומה שטחית. גילוי מקדים של מלנומה שטחית, כאשר המחלה נמצאת בשלביה הראשונים, יכול לחסוך מהמטופל הרבה מאוד סבל וכאב. ככל ששלבי המחלה מתקדמים, כך המחלה נעשית אלימה יותר, היא יכולה להתפשט לאזורים אחרים בגוף ואף לעבור מתחום העור לאיברים נוספים.

על כן, זיהוי מוקדם של מלנומה שטחית חוסך מהמטופל טיפולים חריפים כמו הקרנות וטיפולים כימותרפיים וכך הוא זוכה לאיכות חיים טובה יותר. גם בשלביה המוקדמים של המחלה ההתמודדות איתה אינה פשוטה ודורשת חוזק פיזי לצד חוזק נפשי. הטיפול בסרטן עור גרורתי מצריך צוות רפואי שלם הכולל הן אונקולוגיים והן רופאי עור. לעומת זאת, כאשר מדובר בגילוי מוקדם נדרש רק מעקב תקופתי על ידי רופא עור.

למאמרים נוספים של ד''ר נתנזון:
סרטן העור: כך נילחם בנקודות החן
מיפוי שומות דיגיטלי: זיהוי מוקדם של מלנומה
סוגים של סרטן העור
נקודת חן: אבחון מוקדם של מלנומה

אבחון מוקדם של סרטן העור

כאמור, ולא ניתן להדגיש זאת מספיק, אבחון מוקדם של סרטן העור הוא הגורם החשוב ביותר בסיכויי ההחלמה מהמחלה. בגילוי מוקדם אפשר למנוע את החמרת המחלה ואת התפשטותה לאיברים אחרים. כאשר ישנן שומות או נקודות חן חשודות יש לפנות לבדיקה מידית אצל רופא עור. זיהוי, בדיקה והסרה במקרה הצורך של אותן נקודות חשודות יימנעו בעיות עתידיות.

ישנם כמה סממנים שיכולים להעיד על שומה או על נקודת חן חשודה –

אסימטריה – נקודות חן תקינות הן ברורות וסימטריות, אם לנקודת החן אין צורה אחידה וברורה וכאשר אין סימטריה בין הצדדים של נקודת החן זהו סימן שיש לחשוד בו

שינוי צבעים – נקודת חן מרובת גוונים או כזו שצבעה השתנה לאורך זמן

גודל חריג – נקודת חן גדולה במיוחד או כזו ששינתה את גודלה במרוצת השנים

מאפייני השומה – שומה או נקודת חן בולטת במיוחד, כזו המלווה באדמומיות או כזו שמתקלפת

גרד ודימום – אף על פי שבמרבית המקרים דימום של נקודת חן יכול לנבוע מגירוי המקום, בכל זאת יש לבדוק את נקודת החן אצל רופא עור ולמנוע סיכונים מיותרים

והחשוב ביותר – שינוי. כל שינוי, מכל סוג שהוא, בשומה, מחייב בדיקה בהקדם על ידי רופא עור

ד"ר ניר נתנזון – חלוץ שיטת מיפוי השומות בישראל ומנהל המרכז הרפואי לשומות בישראל

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור פרטי עם ד"ר ניר נתנזון
מיפויי שומות בלבד, לא מטפלים בהסרת שומות
מיפוי שומות ואבחון מלנומה.מומחה ברפואת עור ומין, חלוץ שיטת מיפוי השומות בישראל עם למעלה מ-13שנות ניסיון ומנהל כיום את המרכז למיפוי שומות בתל אביב. דוקטור לרפואה MD ותואר שני MHA במנהל מערכות בריאות. התמחה ברפואת עור במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר והשתלם בארהב, שוויץ, ספרד ואיטליה בדרמוסקופיה וגילוי מוקדם של מלנומה.