מיפוי שומות דיגיטלי: זיהוי מוקדם של מלנומה

מלנומה הוא הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור. מיפוי שומות לזיהוי מוקדם של מלנומה הכרחי להחלמה מהמחלה
ד``ר ניר נתנזון
| 26/03/2018 |
צפיות: 3,070
דירוג: 4.4 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.4 מתוך 5
כמעט אין אדם ללא נקודות חן (שומות). למרות שמן, נקודות חן אינן חינניות בלבד והן יכולות להיות מקור לדאגה ואף לסכן חיים. על כן, כל אחד חייב לעקוב אחר השומות ונקודות החן של עורו, לבדוק אם גודלן השתנה, אם הצורה שלהן השתנתה ואם צצו נקודות חן חדשות. שינויים אלה יכולים להעיד על הופעת מלנומה.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורום:
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן

סוגים של סרטן עור

ישנם שלושה סוגים עיקריים של סרטן העור – סרטן תאי הבסיס, סרטן תאי הקשקש ומלנומה.
סרטן תאי הבסיס הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר. המאפיין השכיח ביותר של סוג סרטן זה הוא מעין בליטה בצבע וורד או לבן פנינה, לרוב על אזורים בעור שחשופים לשמש. הוא יכול לבוא לידי ביטוי גם ככתם ורוד שלעתים יש עליו כתמים כהים. הנגע יכול לדמם באופן ספונטני או לגרום לפצע שיחלים מעצמו אך ישוב מחדש לאחר זמן מה לאחר ההחלמה.

סרטן תאי הקשקש הוא גידול ממאיר, אשר גם הוא לרוב מתפתח באזורים החשופים לשמש. התסמין של סוג סרטן זה הוא עור מעובה בגוון ורוד, אפuר או לבן ועליו קשקשים. במקרים מסוימים יש כיב על נגע העור.

מלנומה הוא הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור. גילוי מוקדם של סרטן זה מבטיח החלמה מהירה, בעוד שיעור ההישרדות ממלנומה ששלחה גרורות עומד על כ-30% לכל היותר.

המאפיין השכיח של סוג סרטן זה הוא כתם או בליטה בגוונים של שחור, כחול אפור או חום שאינו סימטרי ועם שוליים שאינם סדירים. אולם לעתים הנגע מופיע ככתם אדום-ורוד או כבליטה בצבע ורוד.
לפני נתוני משרד הבריאות, בשנת 2014 התגלו בישראל כ-1,600 חולי מלנומה. הסיכוי של גבר יהודי לחלות במלנומה במהלך חייו הינו כ-3% ולנשים כ-2%. רק כ-1/3 מהחולים מגלים את הגידול בשלב המוקדם המבטיח 100% ריפוי.

למרות הסברה הרווחת, השמש היא לא גורם הסיכון העיקרי להתפתחות של מלנומה ולמעשה ריבוי של נקודות חן הוא גורם הסיכון המכריע להתפתחות המחלה. הסיכון גבוה פי עשר למי שיש יותר מעשרים נקודות חן והסיכון עולה ככל שיש יותר נקודות חן.

מה ההבדל בין שומה לנקודת חן?

אין הבדל! מדובר בביטויים נרדפים, זהים לחלוטין. שומה היא נקודת חן, ונקודת חן היא שומה.

שינוי בנקודות החן – הסימן החשוב ביותר המחשיד להופעת למלנומה.

מעקב עצמאי אחר השתנות של נקודות חן הוא הכרחי ושמירה על ערנות מגבירה את הסיכויים לאבחון מוקדם של המחלה, אך רק רופא עור יכול לאבחן את נקודת החן כראוי ולקבוע אם השינוי מעיד על התפתחות המחלה. בעבר אבחון הרופא נעשה על סמך ראייה בלבד, אך כיום, בזכות התפתחויות טכנולוגיות רפואיות, ישנם אמצעי בדיקה משוכללים יותר, מהירים יותר, והחשוב מכל – אמינים יותר.
אף על פי שהופעה של נקודת חן קטנה או שינוי מזערי בנקודת חן קיימת יכול להיראות כעניין פעוט, למעשה שינויים אלה הם סימן זיהוי מובהק למלנומה.

כיצד מבצעים מיפוי שומות?

מיפוי השומות הינה שיטת הבדיקה האמינה והיעילה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן העור הקטלני – מלנומה.

הליך מיפוי השומות (נקודות החן) אינו פולשני, אינו מסוכן, אין לו תופעות לוואי והוא אינו מהווה סכנה גם לנשים בהריון. ההליך מורכב מכמה בדיקות שונות אשר יחד מספקות מעקב מעמיק לאבחון נקודות חן קיימות וחדשות, כך שניתן לזהות אם ישנה מלנומה. בדיקות אלה כוללות בדיקה דרמוסקופית של כל נגע ושל כל נקודת חן על הגוף, צילומים דרמוסקופיים וצילומי תקריב של נקודות חן חשודות וצילום דיגיטלי של כל הגוף.

דרמוסקופ הוא מכשיר אופטי אשר מאפשר הדגמה של מבנים תוך עוריים וזיהוי של תהליכים סרטניים לפני שהם הופכים להיות גלויים לעין.

בדיקה של נקודות חן בעזרת דרמוסקופ מעלה את הדיוק באבחנת שומות ומלנומה לכ-90%, זאת לעומת בדיקת שומות ללא המכשיר, אשר הדיוק שלה עומד על 60%–70% בלבד. את צילומי התקריב ואת הצילום של כל הגוף עושים בתנאי סטודיו עם מצלמה איכותית.

יש לבצע את הבדיקה פעם בשנה, כך אפשר לעקוב אחרי שינויים לאורך זמן, כמו שינוי של נקודות חן והופעה של נקודות חן חדשות.

שיטת אבחון זו נחשבת לשיטה מועדפת בכל העולם למטרות מעקב אחר שינויים אצל אנשים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות במלנומה ממאירה של העור, במיוחד בקרב אנשים עם עבר של המחלה אצלם או אצל בן משפחתם, וכאלה עם ריבוי של נקודות חן (מעל 20 נקודות חן על פני הגוף).

על אף השימוש במחשב ובציוד מתוחכם, ישנה חשיבות רבה לרופא אשר מבצע את המיפוי ומפענח את התוצאות, ולשם כך מומלץ לפנות לרופא עור מנוסה ובקי בתחומו.

מדוע הבדיקה בקופת החולים אינה מספיקה?

קופות החולים אמנם מאפשרות בדיקות שנתיות לנקודות חן, אך לא תמיד השירות שהן מציעות הוא מספיק.

ראשית, לא כל רופאי העור בודקים את כל נקודות החן בעזרת דרמוסקופ, אלא מסתפקים בבדיקה מדגמית של כמה שומות בלבד.

החיסרון המהותי ביותר של שיטה זו הוא שמלנומה לא תמיד נראית כמו מלנומה, ובבדיקה סלקטיבית אפשר לפספס בקלות מלנומה בשלביה המוקדמים. לעומת זאת, בבדיקת דרמוסקופ של כל נקודות החן פוחתים הסיכויים לפספס מלנומות אשר נראות כמו נגעי עור אחרים.

נוסף על כך, השינוי במראה, בגודל ובצורה של נקודות החן הוא הסימן העיקרי לגילוי מוקדם של המחלה. מידע זה אינו זמין לרופאים של קופות החולים, הרי אין להם אפשרות לזכור את נקודות החן בין הביקורים וכל ביקור אצלם הוא בגדר ביקור ראשון.

להליך זה יש שתי תוצאות מכריעות – אבחון מאוחר של המלנומה וביצוע מספר רב של ביופסיות אשר נוסף להיותן לא נעימות במיוחד, הן מותירות צלקות מיותרות.

יתרון נוסף של בדיקה בעזרת דרמוסקופ הוא איתור מוקדם של נקודות חן חשודות אצל ילדים. עד תום גיל ההתבגרות שינויים בצורה ובגוון של נקודות חן הוא דבר תקין, לכן, למעט מקרים חריגים, אין צורך בבדיקה המלאה הכוללת את הצילומים. עם זאת, הבדיקה הבסיסית בעזרת הדרמוסקופ מאפשר זיהוי של נקודות חן חשודות ולכן גם ילדים צריכים להיבדק פעם או פעמיים בשנה.

בדיקה עצמית לגילוי שומות חשודות

מומלץ לבצע בדיקה מקיפה בעזרת דרמוסקופ אחת לשנה, אך כאמור, מעקב עצמי מגביר את הסיכוי לזהות מלנומה בשלבים מוקדים ולהציל חיים. משכך, על כל אחד לבצע בדיקה כזו אחת לחודש.
אף על פי שאפשר לבצע את הבדיקה הזו לבד, עדיף לעשותה עם בן או עם בת הזוג, דבר אשר מקל להגיע למקומות נסתרים ופחות נגישים. יש לעמוד עירומים מול מראת קיר אשר משקפת את כל הגוף ולהיעזר גם במראת יד מגדילה לבדיקה של האזורים הנסתרים.

כדי לבדוק את הגב יש לעמוד עם הגב למראה ולהיעזר בבן הזוג או במראת היד. חשוב לבדוק את כל אזורי העור, לרבות כפות הידיים וכפות הרגליים, בין האצבעות, המפשעה, השפתיים, הקרקפת וחלל הפה. מומלץ לתעד את השומות בתרשים של הגוף ולצלם אותן בשביל להשוות אותן לאורך זמן.
ישנם כמה סימנים שבעזרתם אפשר להבדיל בין נקודת חן שפירה לבין מלנומה – נקודת חן שאינה סימטרית, גבולות משוננים או מטושטשים ולא ברורים, ריבוי גוונים – שלושה צבעים ומעלה, אדמומיות סביב השומה, שומה שהקוטר שלה מעל ל-6 מ"מ ושינוי בנקודת חן קיימת או הופעה של נקודת חן חדשה, בעיקר בקרב אנשים שגילם 40 ומעלה. תסמינים נוספים שיכולים להעיד על מלנומה הם גרד ודימום ספונטני.

אולם כאמור הסימן החשוב ביותר הוא שינוי בנקודת חן קיימת או הופעת נגע עור חדש, שיכול להיראות כנקודת חן או כנגע אחר.

לכן למיפוי השומות הממוחשב חשיבות רבה, ביחוד אצל אנשים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח מלנומה, ובדגש על אנשים מרובי נקודות חן.

אבחון מוקדם של המלנומה הוא המפתח להחלמה ממנה. זיהוי מוקדם של המחלה מבטיח סיכויי החלמה בשיעור של 100%, לעומת זיהוי מאוחר שבמקרים אלה סיכויי ההחלמה עומדים על כ-30%. משכך, בדיקה קפדנית אחת לשנה היא הכרחית.

ד"ר ניר נתנזון – מומחה ברפואת עור ומין, חלוץ שיטת מיפוי השומות בישראל (החל משנת 2004) ומנהל המרכז למיפוי שומות בתל אביב

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור פרטי עם ד"ר ניר נתנזון
מיפויי שומות בלבד, לא מטפלים בהסרת שומות
מיפוי שומות ואבחון מלנומה.מומחה ברפואת עור ומין, חלוץ שיטת מיפוי השומות בישראל עם למעלה מ-13שנות ניסיון ומנהל כיום את המרכז למיפוי שומות בתל אביב. דוקטור לרפואה MD ותואר שני MHA במנהל מערכות בריאות. התמחה ברפואת עור במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר והשתלם בארהב, שוויץ, ספרד ואיטליה בדרמוסקופיה וגילוי מוקדם של מלנומה.