עור הפנים חשוב לכם? הפסיקו לעשן

נזקי עישון אינם מסתכמים רק בפגיעה בריאות ובשאר האיברים, אלא משפיעים רבות גם על עור הפנים. עור הפנים של מעשנים מזה 10 שנים ומעלה מתמלא קמטים וכתמים וגורם למעשנים להיראות מבוגרים יותר.
ד``ר רונן גלזינגר
| 02/06/2010 |
צפיות: 6,046
מאז שהחלו מדברים על הנזקים הבריאותיים של עישון, דובר לרוב על פגיעה בריאות, בכלי דם ובשאר האיברים, פגיעות מזיקות מאוד ואף קטלניות לעתים. הפגיעה במראה עור הפנים כתוצאה מעישון, הינה הרבה פחות מוכרת בהקשר זה. זאת מכיוון שלרוב פגיעה במראה עור הפנים לא מסכנת בצורה משמעותית את הבריאות. ואולם, פגיעה זו עלולה לפגוע במראה חיצוני ובדימוי העצמי.

העישון ידוע לכל כהרגל בעל השפעה הרסנית וארוכת טווח על הבריאות, אך מעבר לכך הוא מחולל שמות בעור הפנים שלנו. העישון גורם לשבירת סיבי הקולגן בעור הפנים והתוצאה היא הזדקנות מוקדמת של עור הפנים המתבטאת בהיווצרות קמטים ובאיבוד המוצקות שלו. בנוסף, העישון גורם להפחתה בזרימת הדם לתאי העור – ובכך גורם לו להיות קורן פחות ובעל גוון חיוור יותר.

למידע נוסף בנושא עור הפנים ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום יופי
פורום איפור וטיפוח
פורום קוסמטיקה טבעית
פורום קוסמטיקה פרא רפואית
פורום הפסקת עישון, גמילה מעישון

גם אם מנטרלים את נזקי העשן, העישון ממשיך להיות אויבו של עור פנים חלק: הכיווץ החוזר ונשנה של השפתיים בזמן יניקת הסיגריה מזרז הופעת קמטוטים, כאשר אנו מעשנים אנו מכווצים הן את שרירי השפתיים והן את שרירי העיניים, תנועות היניקה והשאיפה והעשן שנכנס לעיניים פוגעים בעור הפנים ויוצרים קמטים מתחת לעין בשפה העליונה והתחתונה, בכך המעשן תורם להופעה מוקדמת של קמטי הבעה וקמטוטים.

עישון סיגריות גורם להיצרות כלי דם בכל הגוף ובפרט בעור הפנים. הדם נושא איתו חמצן, מינרלים, ויטמינים ומלחים, בדרך חזרה הדם מפנה את פסולת התאים. אספקת הדם המועטת איננה מעניקה את כל אבני היסוד שעור הפנים צריך ולכן הזדקנות עור הפנים מהירה יותר ונזקים לעור קורים לעיתים קרובות.

בנוסף, חום הסיגריה והעשן הנפלטים ממנה במרחק כה קצר מאזור עור הפנים גורמים לפעילות מוגברת של הרדיקלים החופשיים (אותן מולקולות הרסניות ולא יציבות המצויות בגוף וגורמות לנזקים בעור), להיווצרות לפיגמנטציה בעור הפנים, לאובדן גמישות העור ולהצהבתו.

החומרים המזיקים בסיגריות גורמים לעור הפנים להתייבש ולהיסדק. עשן הסיגריות מכיל פחמן דו חמצני שתופס את מקומו של החמצן בגוף, כך שפחות חמצן מגיע לאזור עור הפנים. עשן הסיגריות מכיל גם חומרים רעילים ששוברים את הקולגן והאלסטין והעשן מפחית את זרימת הדם לעור ומצמצם את ייצור תאי העור החדשים ובכך מקטין את כושרו של עור הפנים להשתקם.

ההודעה הראשונה על השפעת העישון על עור הפנים התפרסמה כבר בשנת- 1856 על ידי סולי שתיאר בקרב מעשנים "גוון עור פנים חיוור וצהבהב עם ריבוי קמטים". המחבר תיאר במאמרו ארבעה מאפיינים הכוללים: קמטים, הבלטת עצמות הפנים, עור פנים מדולדל ואפור וגוון צהבהב-אדמדם של עור הפנים. במאמר מערכת אישר סופר ממצאים אלה ואף הוסיף עליהם את הצטרדות הקול והשיעול הפרודוקטיבי כמאפיינים נוספים של מעשנים כבדים.

הראשון שהגדיר את הנזק לעור הפנים הנגרם למעשנים היה ד"ר דאגלס מודל שקבע את המונח "פני מעשן" במילון המונחים הרפואי. במחקרו דרג מודל את מדדי בחינת עור הפנים שהתייחסו ל: דרגת ההתקמטות (wrinkles), כיחשון (gauntness), חזות אפרפרה עם נטייה לפיגמנטציה (sallowness) וסומק ארגמני כתוצאה מגודש-דם (plethoric). על פי מדדים אלה מצא מודל ב- 46% מבין המעשנים בהווה לפחות חלק מהמדדים המוזכרים בהקשר ל"פני המעשן", בעוד שרק 8% מבין המעשנים בעבר או הלא-מעשנים הופיעו ממצאים אלה. עיקרי ממצאיו של המחקר רב המשתתפים שערך (פורסם ב-British Medical Journal) קבעו כי ניתן לזהות אנשים מעשנים (שעישנו למשך עשר שנים או יותר) באמצעות מאפייני עור הפנים שלהם בלבד. המאפיינים המובהקים שנמצאו בפני המעשן הפכו את מראהו למבוגר יחסית לגילו האמיתי.
<@ --- IMG_2 --- @>
פני מעשן הוגדרו כבעלי אחד או יותר מהבאים:

קמטים או קמטוטים ("חריצים") בפנים, בד"כ בצידי העיניים, בלחיים, סביב לשפתיים ובלסת התחתונה.

פנים עם מראה כחוש ורזה, בהם מבנה העצמות בולט. שקיעה קלה של הלחיים ומראה מצומק שלהן.

שינויים במרקם עור הפנים. העור במראה גס, נוקשה ומחוספס, נראה אפרורי וחסר ברק וכן בעל נטייה לכתמי עור.

אזורים של גודש דם וגוון צהבהב במקום הגוון החיוני הטבעי.

בהבנת הנזקים לעור הפנים המיוחסים לעישון, אין ספק בחשיבות של חשיפת העור לרעלנים שונים כנגזרי החומצה הציאנית, חד תחמוצת הפחמן, הרדיקלים החופשיים וכמובן הקרצינוגניים שבטבק, כמו גם השפעת הניקוטין בכיווץ כלי דם נימיים בעור. תופעת "פני-המעשן" אינה סימפטום התקמטות של בני הגיל הבוגר, שכן יש לזכור שרבים מהנבדקים שהשתתפו במחקרים, היו צעירים יחסית. השינויים בצבע ובאיכות עור הפנים מצביעים באופן ברור על תהליך הקשור ברעילות העור.

והסגרת פני זקן


דו"ח של משרד הבריאות הבריטי קבע כי עור הפנים של אדם מעשן עלול להיות זקן יותר ב-עשר עד 20 שנה לעומת עור של אדם לא מעשן בגיל זהה ואכן במחקרים נמצא כי למעשנים בשנות ה-40 לחייהם היו לעתים קרובות קמטים האופייניים לבני 60 שאינם מעשנים.

מחקר בו השתתפו מעשנים, לא-מעשנים ומעשנים לשעבר בגיל 20 עד 69 מצא שמעשנים בהווה התאפיינו ביותר קמטים בעור פנים מאשר לא מעשנים ומעשנים-לשעבר. מעשנים לשעבר שעישנו כבד בגיל צעיר היו עם פחות קמטים מאשר מעשנים בהווה.

למאמרים נוספים בנושא עור הפנים:
תזונה נכונה: תורמת למראה עור הפנים
טיפוח עור הפנים: המדריך לנערות
MyCells - חידוש עור הפנים ע"י תאי הגוף
הצערת עור הפנים על ידי טיפול פוטודינמי
טיפוח עור הפנים לפני חתונה - המדריך

ועוד לקשר בין עישון ו"פני המעשן": אמירה קדומה גורסת - "הפנים הם השתקפות הנפש" והאם לא ייתכן שפנים מעט כחושות עם קמטי-יתר, מבטאות דאגה, מתיחות ומצוקה, אותם מצבים ממש שחלק מהמעשנים מנסים להפיג בעשן הסיגריה? מסקנה- חדלו לעשן, כך בוודאי תהיו בריאים ויפים יותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר