השמנת יתר אצל מתבגרים: מה הפתרון?

בעיית השמנת יתר צוברת תאוצה בעולם המערבי והפעם מצטרפים לסטטיסטיקה גם מתבגרים. עד כה, הטיפול במתבגרים עם השמנת יתר כלל בעיקר שינוי באורח חיים, אבל לנוכח התגברות הבעיה החלו מדברים על ביצוע ניתוח טבעת.
פרופ` דוד גויטיין
| 31/05/2010 |
צפיות: 7,017
בעיית מתבגרים עם השמנת יתר חולנית הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות, זאת בד בבד עם עליית שכיחות התופעה אצל מבוגרים. מתבגרים אלה סובלים ממחלות שקשורות להשמנה ונחשבו עד לא מזמן למחלות של גיל מתקדם בהרבה – סוכרת מסוג 2, עודף של שומנים בדם, מחלות כלי דם, שחיקת סחוסים המתרחשת הרבה לפני הזקנה ועוד.

לתופעה מדאיגה זו חייבים לצרף גם את ההשפעה הפסיכולוגית-חברתית העצומה שיש לבעיית השמנת יתר על המתבגרים. מתבגרים אלה סובלים מבעיות קשות בדימוי גוף ומתקשים מאוד במצבים חברתיים. לא בכדי שכיחות מצבי התעללות פיזית ו/או מינית בקרבם, גבוהה בהרבה מזו של חבריהם בעלי המשקל התקין.

למידע נוסף בנושא השמנת יתר וניתוח טבעת, היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

הטיפול הראשוני שניתן לבעיית השמנת יתר הינו ניסיון לשינוי בהרגלי חיים: דיאטה, הגברת פעילות גופנית על חשבון פעילות "פסיבית", כגון צפייה בטלוויזיה או ישיבה מול מחשב, אימון גופני, ניסיון לשנות הרגלי אכילה וצריכת מאכלים "נכונים" – כל אלה במקום צריכת מוצרי מזון עתירי קלוריות.

לאחרונה התעוררה התעניינות באפשרות להציע אופציה כירורגית בצורת ניתוח טבעת כטיפול לבעיית השמנת יתר קיצונית עבור מתבגרים מתחת לגיל 18. הרף התחתון של הגיל אינו מוסכם, אך בנייר העמדה של משרד הבריאות והאיגוד הבינלאומי של כירורגיית ילדים אנדוסקופית (IPEG), מדובר על גיל גבוה מ- 14 לבנות ו- 15 לבנים.

למגבלת גיל זו מצטרפת רשימה של דרישות המתייחסת לבגרות המינית והפיזית של המועמדים לעבור ניתוח טבעת והמתייחסות גם לאספקטים הסביבתיים, המשפחתיים והפסיכולוגיים של המתבגר.

מחקר: תוצאות חיוביות מובהקות לניתוח במתבגריםלאחרונה קבוצת חוקרים באוסטרליה הציגה מחקר בביטאון הרפואי JAMA, בו היא השוותה קבוצה של 50 מתבגרים בגילאי 18-14, אשר חולקו אקראית לקבוצת ניתוח טבעת מתכווננת וקבוצת התערבות ב"הרגלי החיים". ניתוח טבעת הינו ניתוח הפיך, במהלכו מולבשת על חלקה העליון של הקיבה טבעת, שמגבילה את נפח הקיבה ועל כן גם את כמויות האוכל אותן יכול האדם לצרוך.

ההתערבות בהרגלי החיים כללה תוכנית מבוקרת בליווי והדרכת דיאטנים, אנשי כושר גופני, מומחים ברפואת ספורט ושיתוף של הורים בכל הפעילויות החינוכיות. הקבוצה שחבריה עברו ניתוח טבעת קיבלה תמיכה דומה מבחינת ייעוץ דיאטני וליווי רפואי ופסיכולוגי במידת הצורך.

המטופלים היו במעקב במשך שנתיים והרי התוצאות: בקרב הקבוצה שעברה ניתוח טבעת – 84% הצליחו להוריד מעל 50% מעודף המשקל כעבור שנתיים, זאת לעומת 12% בלבד בקבוצת "הרגלי החיים".

המנותחים איבדו בממוצע כ-35 ק"ג לעומת שלושה ק"ג בלבד בקבוצה השנייה, אובדן עודף המשקל הגיע ל- 79% במנותחים לעומת 13% מאלה שלא נותחו.

מקרב חברי הקבוצה שעברו ניתוח טבעת, ל- 36% היה סינדרום מטבולי מוכח בכניסה למחקר, בסופו לא היה לאף מנותח סינדרום זה. בקבוצת שינוי "הרגלי החיים" היה סינדרום מטבולי ל- 40% בכניסה למחקר, כאשר בסופו נותרו 22% מהחולים עם הסינדרום.

יש לציין, כי שליש מהמנותחים נזקקו לניתוחים חוזרים לטיפול בבעיות, הקשורות לטבעת, כמו החלקה של הטבעת או בעיות בצנרת. לא היו במחקר זה כל מקרי תמותה או סיבוכים משמעותיים בקבוצת המנותחים.

כל חברי הקבוצה שעברו ניתוח טבעת דיווחו על שיפור באיכות חייהם, זאת לעומת פחות מחצי מהקבוצה שלא נותחה.

למאמרים נוספיפ בנושא השמנת יתר וניתוח טבעת:
סכנה: טרשת עורקים והשמנת יתר אצל ילדים
מחקר: פיברומיאלגיה והשמנת יתר
הנקה ממושכת מונעת השמנת יתר
ניתוח הרזיה משפרים את בריאות הלב
ניתוחים בריאטריים (ניתוחי הרזיה) - המדריך

מחקר זה מצטרף לידע המצטבר לגבי האפשרות לטיפול ניתוחי במקרים של השמנת יתר חולנית בקרב מתבגרים, בצורה שקולה ומבוקרת, תוך שימת דגש על ליווי צמוד והדרכה, אך עם תקווה גדולה לגבי תוצאות בריאותיות, מכל הבחינות - גופניות ונפשיות, לנוער זה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד