השמנת יתר אצל מתבגרים: מה הפתרון?

בעיית השמנת יתר צוברת תאוצה בעולם המערבי והפעם מצטרפים לסטטיסטיקה גם מתבגרים. עד כה, הטיפול במתבגרים עם השמנת יתר כלל בעיקר שינוי באורח חיים, אבל לנוכח התגברות הבעיה החלו מדברים על ביצוע ניתוח טבעת.
פרופ` דוד גויטיין
| 31/05/2010 |
צפיות: 6,636
בעיית מתבגרים עם השמנת יתר חולנית הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות, זאת בד בבד עם עליית שכיחות התופעה אצל מבוגרים. מתבגרים אלה סובלים ממחלות שקשורות להשמנה ונחשבו עד לא מזמן למחלות של גיל מתקדם בהרבה – סוכרת מסוג 2, עודף של שומנים בדם, מחלות כלי דם, שחיקת סחוסים המתרחשת הרבה לפני הזקנה ועוד.

לתופעה מדאיגה זו חייבים לצרף גם את ההשפעה הפסיכולוגית-חברתית העצומה שיש לבעיית השמנת יתר על המתבגרים. מתבגרים אלה סובלים מבעיות קשות בדימוי גוף ומתקשים מאוד במצבים חברתיים. לא בכדי שכיחות מצבי התעללות פיזית ו/או מינית בקרבם, גבוהה בהרבה מזו של חבריהם בעלי המשקל התקין.

למידע נוסף בנושא השמנת יתר וניתוח טבעת, היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

הטיפול הראשוני שניתן לבעיית השמנת יתר הינו ניסיון לשינוי בהרגלי חיים: דיאטה, הגברת פעילות גופנית על חשבון פעילות "פסיבית", כגון צפייה בטלוויזיה או ישיבה מול מחשב, אימון גופני, ניסיון לשנות הרגלי אכילה וצריכת מאכלים "נכונים" – כל אלה במקום צריכת מוצרי מזון עתירי קלוריות.

לאחרונה התעוררה התעניינות באפשרות להציע אופציה כירורגית בצורת ניתוח טבעת כטיפול לבעיית השמנת יתר קיצונית עבור מתבגרים מתחת לגיל 18. הרף התחתון של הגיל אינו מוסכם, אך בנייר העמדה של משרד הבריאות והאיגוד הבינלאומי של כירורגיית ילדים אנדוסקופית (IPEG), מדובר על גיל גבוה מ- 14 לבנות ו- 15 לבנים.

למגבלת גיל זו מצטרפת רשימה של דרישות המתייחסת לבגרות המינית והפיזית של המועמדים לעבור ניתוח טבעת והמתייחסות גם לאספקטים הסביבתיים, המשפחתיים והפסיכולוגיים של המתבגר.

מחקר: תוצאות חיוביות מובהקות לניתוח במתבגרים



לאחרונה קבוצת חוקרים באוסטרליה הציגה מחקר בביטאון הרפואי JAMA, בו היא השוותה קבוצה של 50 מתבגרים בגילאי 18-14, אשר חולקו אקראית לקבוצת ניתוח טבעת מתכווננת וקבוצת התערבות ב"הרגלי החיים". ניתוח טבעת הינו ניתוח הפיך, במהלכו מולבשת על חלקה העליון של הקיבה טבעת, שמגבילה את נפח הקיבה ועל כן גם את כמויות האוכל אותן יכול האדם לצרוך.

ההתערבות בהרגלי החיים כללה תוכנית מבוקרת בליווי והדרכת דיאטנים, אנשי כושר גופני, מומחים ברפואת ספורט ושיתוף של הורים בכל הפעילויות החינוכיות. הקבוצה שחבריה עברו ניתוח טבעת קיבלה תמיכה דומה מבחינת ייעוץ דיאטני וליווי רפואי ופסיכולוגי במידת הצורך.

המטופלים היו במעקב במשך שנתיים והרי התוצאות: בקרב הקבוצה שעברה ניתוח טבעת – 84% הצליחו להוריד מעל 50% מעודף המשקל כעבור שנתיים, זאת לעומת 12% בלבד בקבוצת "הרגלי החיים".

המנותחים איבדו בממוצע כ-35 ק"ג לעומת שלושה ק"ג בלבד בקבוצה השנייה, אובדן עודף המשקל הגיע ל- 79% במנותחים לעומת 13% מאלה שלא נותחו.

מקרב חברי הקבוצה שעברו ניתוח טבעת, ל- 36% היה סינדרום מטבולי מוכח בכניסה למחקר, בסופו לא היה לאף מנותח סינדרום זה. בקבוצת שינוי "הרגלי החיים" היה סינדרום מטבולי ל- 40% בכניסה למחקר, כאשר בסופו נותרו 22% מהחולים עם הסינדרום.

יש לציין, כי שליש מהמנותחים נזקקו לניתוחים חוזרים לטיפול בבעיות, הקשורות לטבעת, כמו החלקה של הטבעת או בעיות בצנרת. לא היו במחקר זה כל מקרי תמותה או סיבוכים משמעותיים בקבוצת המנותחים.

כל חברי הקבוצה שעברו ניתוח טבעת דיווחו על שיפור באיכות חייהם, זאת לעומת פחות מחצי מהקבוצה שלא נותחה.

למאמרים נוספיפ בנושא השמנת יתר וניתוח טבעת:
סכנה: טרשת עורקים והשמנת יתר אצל ילדים
מחקר: פיברומיאלגיה והשמנת יתר
הנקה ממושכת מונעת השמנת יתר
ניתוח הרזיה משפרים את בריאות הלב
ניתוחים בריאטריים (ניתוחי הרזיה) - המדריך

מחקר זה מצטרף לידע המצטבר לגבי האפשרות לטיפול ניתוחי במקרים של השמנת יתר חולנית בקרב מתבגרים, בצורה שקולה ומבוקרת, תוך שימת דגש על ליווי צמוד והדרכה, אך עם תקווה גדולה לגבי תוצאות בריאותיות, מכל הבחינות - גופניות ונפשיות, לנוער זה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם פרופ' דוד גויטיין

יועצים בתחום

  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

ניתוחים בריאטריים: טיפול אפקטיבי בהשמנת יתר
ד"ר אסנת רזיאל
| 15/08/2019 |
צפיות: 305
במדינת ישראל חיים מעל 200,000 שסובלים מהשמנת יתר חולנית וחשופים לעלייה בשכיחות הופעת מחלות נילוות להשמנה שעלולות לסכן את בריאותם. כיצד מסייעים ניתוחים בריאטריים בהליך הורדת המשקל ושמירתו לאורך טווח? מהי השיטה הלפרוסקופית? ומהם שיעורי ההצלחה של ניתוחים אלו?
קרא עוד
יוגה: לגוף, לנשמה ולמניעת השמנה
ד"ר אסנת רזיאל
| 01/08/2019 |
צפיות: 820
יוגה היא שיטת אימון שפועלת על המישור הפיזי וכן המישור הנפשי של האדם. אדם שמחובר לכל מישוריו ומודע למצב גופו, ירצה להיטיב איתו וישתדל להימנע מהכנסת מזון שעלול לגרום נזק למערכותיו
קרא עוד
כיצד להתמודד עם השמנת יתר?
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/06/2019 |
צפיות: 1,028
מחקר חדש מראה כי קיים צורך להבנה מעמיקה של נושא ההשמנה על כל רבדיו, וכמו כן, יש לשפר את ההכשרה אודות הגרעין הפיזיולוגי של תופעה זו ולשנות את צורת ההתנהלות עם המטופלים הסובלים מהשמנה
קרא עוד
כיצד שיאצו מסייע לירידה במשקל?
ד"ר אסנת רזיאל
| 15/05/2019 |
צפיות: 779
שיאצו הוא שילוב בין יוגה לעיסוי. הטכניקה המצליחה מבוססת על הישענות הגורמת ללחץ טבעי, תמיכה ושחרור לחצים מחלקי הגוף השונים באמצעות האגודלים, הברכיים, האצבעות וכפות הידיים. אלו צרכים בסיסיים של האדם מסופקים באמצעות השיאצו? וכיצד מסייעים טיפולי השיאצו להליך ההרזיה?
קרא עוד
מדוע התנזרות לא טובה להרזייה שלכם?
טליה לביא
| 23/04/2019 |
צפיות: 1,814
רבים חושבים שהדרך לרזות מחייבת הימנעות ממאכלים מתוקים ומסוכר, מלחם או מפחמימות, או כל הימנעות שנתפסת ככזו שתביא לשינוי דרמטי בהרגלים, וכתוצאה מכך – בגוף. אולי זה אפקטיבי לטווח הקצר. אך לאורך זמן, כל הליך קיצוני לא יחזיק מעמד. הגוף שלנו, ויותר מכך הנפש שלנו, מחפשים איזון. אז מהי הדרך המדויקת והנכונה להרזייה? איזה מעגל פנימי חייב להישבר? ומדוע התת-מודע הוא המפתח לכל זה?
קרא עוד
קשיבות: הסוף לאכילה רגשית
ד"ר אסנת רזיאל
| 02/04/2019 |
צפיות: 1,232
האם קיימים מאכלים מהם אתם נמנעים? האם אתם מנשנשים ללא תחושת רעב? רבים עונים לשאלות אלו בחיוב כי איבדו את הדרך להקשיב לצרכי הגוף והנפש. שיטת הקשיבות מראה לנו את הדרך להקשיב לממד הפיזי והרגשי גם יחד, ומביאה לתחושת סיפוק ושובע, תוך התבססות על חמשת החושים, במטרה להגיע להנאה צרופה
קרא עוד
דיאטה נורדית: להורדה במשקל ולשמירה על הבריאות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/03/2019 |
צפיות: 626
דיאטה נורדית אינה מתאימה רק לוויקינגים, היא מסייעת להוריד במשקל בצורה מסודרת ומאוזנת וכן היא מחזקת את בריאות הלב וכלי הדם
קרא עוד
כיצד לטפל בהשמנת יתר באמצעות מדיטציה?
ד"ר אסנת רזיאל
| 17/03/2019 |
צפיות: 695
העולם המודרני והקצב המהיר הקיים בו לא עושים חסד עם אורח החיים שלנו, והופכים את הטיפול בגופנו ללקוי. ברחבי העולם, ההשמנה הפכה כבר מזמן למגיפה של ממש, ואף אחד לא עוצר לשנייה לסדר את התפריט היומי שלו, וכן, גם לנשום. אבל ממש לנשום. האם מדיטציה עשויה להיות הפתרון להשמנת יתר?
קרא עוד
הקשר בין השמנה להפרעות קשב וריכוז
ד"ר אסנת רזיאל
| 14/03/2019 |
צפיות: 583
לא מעט אנשים עם הפרעות קשב וריכוז סובלים גם מעודף משקל, אך בעזרת כמה כללים אפשר להפוך את החיסרון שבהפרעה ליתרון להצלחה בשמירה על משקל תקין
קרא עוד
פחמימות: לא מורכב כמו שחשבתם
ד"ר אסנת רזיאל
| 07/03/2019 |
צפיות: 853
בעולם שבו הרזון חשוב יותר מכל דבר, תפסה הפחמימה את תפקיד ה'ילד הרע', זה שאף אחד לא מעוניין להתעסק איתו. כולם רודפים אחר מודל הגוף החיצוני המושלם, אך לא באמת מבינים את מה שמתחולל בתוכו. תפקידה החשוב של הפחמימה בשרשרת המזון נשכח, ואנחנו כאן להזכיר לכם אותו. וכן, גם לנפץ לכם כמה מיתוסים בדרך
קרא עוד