מה זאת בעצם רפואה סינית?

רפואה סינית התפתחה מסין העתיקה והחלה לצבור תאוצה גם במערב בשנים האחרונות. רפואה סינית שואפת לחפש איזון, בוחנת את היין והיאנג של המטופל ומציעה דרכי טיפול כמו דיקור סיני לפיתרון בעיות.
מאת טלי בר
| 06/05/2010 |
צפיות: 13,760
שמעתם על דיקור סיני? הרעיון המוזר הזה של להכניס מיני מחטים למיני מקומות בגוף, נהפך לנפוץ בישראל. בקופות החולים עוסקים בזה, בערוץ שמונה מסקרים את זה ואפילו אמא שלי כבר יודעת שאקופונקטורה יכולה לעזור לכאבי גב.

אנחנו חושבים שאנחנו מבינים איך זה עובד, זה מתקשר לנו למערכת העצבים, אנו משערים שהדיקור גורם להפרשה של איזה הורמון במקום נסתר במוח. האמת היא, שזו לא הדרך. כשאנו מנסים להבין כיצד רפואה סינית פועלת, אנו בעצם לוקחים מערכת חשיבתית אחת ואונסים אותה להתאים לצורת החשיבה המערבית שלנו.

למידע נוסף בנושא רפואה סינית ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום רפואה סינית
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פוריות רפואה סינית
פורום דיקור סיני
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

מאיפה הגיעה רפואה סינית?רפואה סינית הגיעה מסין כמובן ויותר נכון מסין העתיקה. סין העתיקה היא לא רק אזור גיאוגרפי מרוחק, לא רק עיניים מלוכסנות ולא רק תרבות לגמרי שונה. דרך החשיבה הסינית שונה ביסודה מהחשיבה המערבית.

סין היא תרבות מפותחת ועתיקה. החוכמה הסינית מבוססת על משנתו הפילוסופית של קונפוציוס (המאה השישית לפנה"ס). סין הושפעה מעמים שהגיעו אליה מכל קצוות אסיה והיא משלבת מסורות רבות.

החשיבה המערבית היא חשיבה לוגית: א' וב' מוביל לג'. החשיבה המערבית מאמינה במדע, במחקרים ובניסויים מבוקרים. לעומת המערביים, הסינים בסין העתיקה חשבו אחרת. בסרט סיני ידוע מופיע חכם סיני כשהוא מבצע מדיטציה בטבע. החכם הסיני מחכים על ידי התבוננות בעולם, חידוד החושים וחידוד הרגישות. הוא מפתח מיומנויות שונות, יכולת השפעה על התודעה שלו ועל הגוף שלו. כמו החכם הסיני שלמד מחכם זקן (מעין מורה דרך), גם ההכשרה של רופא סיני לעיסוק בתחום רפואה סינית כללה תקופה ארוכה שבה הוא שימש כשוליה של רופא בכיר ממנו. עם השנים הוא ראה עוד ועוד מיקרים, חווה עוד ועוד חוויות, עד שהוא נהפך לרופא בעצמו.

רפואה סינית: דרכי חשיבה


חשיבה סינית היא חשיבה הוליסטית. כלומר, ההסתכלות של רפואה סינית היא על האדם כמכלול: כל החלקים בגוף עובדים ביחד, ויש ביניהם תלות הדדית. פעילות של "חלק מסוים" בנו בהכרח משפיע על כל שאר החלקים, על האופן בו אנו מרגישים מבפנים ועל מי שאנחנו. לפי רפואה סינית גופנו נמצא כל הזמן בתנועה, בשינוי - הלב שלא מפסיק לפעום, הריאות לא מפסיקות לנשום, הכליות כל הזמן מסננות את הדם, הכבד ממשיך לנטרל רעלים ועוד. האדם הוא חלק מהטבע, מהיקום. הכוחות הפועלים עליו הם אותם כוחות המשפיעים על שאר היקום. התנועה הפנימית באדם היא חלק מתנועה כללית הרבה יותר, שמתבטאת בשינויים כמו: יום ולילה, חורף וקיץ, חום וקור.

רפואה סינית: יין ויאנגהמושגים יין ויאנג מתארים את העולם. יין מבטא את האיכות החומרית (גוף), קור, שקט (האטה בתנועה) וחושך. בעוד יאנג מבטא איכות של מרחב (רוח-נשמה), חום, תנועה ואור. יין ויאנג הן שתי איכויות מנוגדות שמופיעות תמיד יחד ומאזנות אחד את השני.

על פי צורת ההסתכלות הסינית, האדם צריך לחיות בהרמוניה עם התנועה הכללית של העולם. כשהתנועה מפסיקה להיות הרמונית נוצר רעש. חוסר הרמוניה לפי רפואה סינית זהו מצב שבו היאנג תופס את מקומו של היין ולהיפך. לדוגמה בגוף האדם, כשמערכת העיכול חלשה, מזון, שאמור לתת לגוף אנרגיה (יאנג), הופך להיות ליחה (יין) שמצטברת בריאות. דוגמה אחרת: על פי רפואה סינית ללב תפקיד מרכזי בשינה. כשחסר יין בלב, כשחסרה האיכות של השקט והעיגון בלב, כמו בגיל המעבר, יהיה קושי להירדם או קושי לישון שינה איכותית.

חכמי רפואה סינית למדו בדקדקנות על החלקים השונים בעולם, על איכויות שונות של אנרגיה ועל ההקשרים בין כל אלה. רפואה סינית מבוססת מצד אחד על חוויה, ידע חי ומהצד השני, נסמכת על כתבים עתיקים. המפורסם שבהם נקרא "ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב", מסביבות שנת 2500 לפני הספירה. בכתבים העתיקים הללו מתוארים תפקודם של 12 האיברים (לב, מעי דק, ריאות, מעי גס, כליות, שלפוחית שתן, טחול, קיבה, כבד,כיס מרה, מגן הלב, מחמם משולש), תנועה של חמישה אלמנטים (אש, מתכת, מים, אדמה, ועץ) וההשפעה האנרגטית של קרוב ל- 360 נקודות דיקור הנמצאות על הגוף.
<@ --- IMG_2 --- @>

כיצד מאבחנים באמצעות רפואה סינית?האבחנה על פי רפואה סינית, בנוסף לבירור מעמיק של כל הסימפטומים, מתבססת גם על הדופק והלשון. הרופא הסיני בודק את הדופק בשתי הידיים (של המטופל), בכל יד יש שלוש עמדות, בשני עומקים. ההקשבה לדופק מלמדת על מצב האיברים הפנימיים, על מערכת היחסים ביניהם ועוד. התבוננות בלשון, גם היא מלמדת על מצב האיברים. העוסק בתחום רפואה סינית אוסף את כל הנתונים יחד לתמונה כללית אחת ולאבחנה אחת.

המטרה: איזוןהבנה טובה של העולם מאפשרת לנו לזהות נכון את התנועה הרמונית ואת התנועה השגויה, "החורקת", הדיס-הרמונית. ידע מכוון אותנו אל התנועה שתניב בריאות, חיות, חיוניות ואושר. כולנו רוצים להרגיש ויטאליים בתוך הגוף שלנו, אבל לפעמים אנחנו מתבלבלים. כלומר, אנחנו מזהים לא נכון מה גורם לנו אושר ובריאות ומה גורם מחלה. אז, בלי לדעת איך הגענו למצב הזה, אנחנו חווים כאבי ראש, כאבי גב, קשה לנו לישון, אנחנו עייפים, המזון לא מתעכל כל כך טוב ואנחנו משמינים. את כל אלו יכול לפתור הטיפול בדיקור סיני.

טיפול בדיקור סיני מתחיל בהקשבה איכותית. כשהמטפל והמטופל, מקשיבים ביחד לגוף וללב, התמונה הפנימית מתחילה להתבהר. הדיקור הוא כלי נהדר ליצירת תנועה פנימית בתוך הגוף. הדיקור מייצר תנאים חדשים ובכך מאפשר שינוי.

למאמרים נוספים בנושא רפואה סינית ועוד:
רפואה סינית ממליצה: בצעו ניקוי רעלים
רפואה סינית מציעה: לא עוד הפרעות שינה!
כך רפואה סינית מסבירה אף סתום ושיעול
בעיות במערכת הנשימה בראי רפואה סינית
עוברים את החורף בקלות בעזרת רפואה סינית

טיפול בדיקור סיני: דוגמאותמטופלת הגיעה אלי עם בעיה של עצירות מתמשכת. אחרי שהתחלנו ליצר תנועה באזור הבטן התחתונה, היא הבינה שכשהיא צריכה לעמוד על שלה מול לקוחות בעסק שלה היא מכווצת את האגן. הדיקור יצר את התנועה הראשונית, אבל המטופלת למדה במקביל גם איך לשים לב לגופה. מטופלת אחרת לא ידעה שהיא מרגישה כעס. ההקשבה לדופק העלתה את השאלה. ביחד, למדנו איך הכעס קשור לכאבי הראש שלה וכך יכולתי לטפל בבעיה.

הדיקור הסיני משפיע בו זמנית על כמה רמות: גוף, נפש (הכרה), ועל משהו שמכונה צ'י. בצורה כזאת מתאפשר שינוי גם ברמה הפיזית: הכאב נחלש, ישנים יותר טוב וכן הלאה. לפעמים השינוי יותר עמוק ומשמעותי ומוביל לשינוי בתחושה הפנימית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד