עד הפצעון האחרון. על התמודדות עם האקנה

המחלה השכיחה ביותר המטופלת במרפאות העור היא האקנה, הידועה בשמה השגור והשגוי – פצעי בגרות. איך היא מופיעה, מה המאפיינים ואיך קשורים לזה חוקי פיזיקה – מאמר ראשון מתוך שלושה
מאת חן לבני
| 21/04/2006 |
צפיות: 6,313
אקנה היא המחלה השכיחה ביותר המטופלת במרפאה הדרמטולוגית. כ-70 אחוזים מהאוכלוסיה סובלת מאקנה. זו מחלה שניתנת לטיפול כמעט בכל המקרים. ברוב המקרים שלבי התפתחות האקנה מופיעים באופן מגוון אצל אותו הלקוח. אקנה יכול להופיע אצל תינוק בן חודש ואצל אשה מעל לגיל ארבעים. השם פצעי בגרות הוא שגוי. אקנה היא דלקת של בלוטות החלב.

גורמי האקנה.

הגורם העיקרי הוא הורמונלי. ההורמונים האנדרוגניים גורמים למחלה בכך שנוצרת הפרשת חלב מוגברת והגדלת הבלוטה. בנוסף הם משפיעים גם על השיער: דלדול שיער (קרחת) ועודף שיער בגוף, קול עבה יותר והשמנה. ההורמון האנדרוגני הידוע ביותר הוא הטוסטסטרון. הוא פועל על הפרשת החלב ואצל חולי אקנה יש עליה מקומית של כמות ההורמון של עד פי 30 באזור בלוטות החלב ולוא דווקא בדם. לכן בדיקת דם הורמונלית לא תמיד תוכל להראות תוצאות של עודף הורמון. אצל תינוק שספג בהריון או בהנקה חומרים אנדרוגנים נצפה באקנה עד שהגוף יתנקה מהחומרים האנדרוגניים. בגיל ההתבגרות קיים אקנה בגלל האי סדירות ההורמונלית המביאה ליצירת חלב מוגברת.

גורם נוסף נעוץ בסתימת הנקבוביות - הקומדונים. פתח הניקוז של בלוטות החלב צר. לאחר שנוצר עודף חלב לא מתאפשר ניקוז טוב כי הפתח צר מדי והחלב לא יכול לצאת. במקביל ההורמונים גורמים ליצירת פקק תאי קרטין על ידי גרימת התקרנות התאים ופקק זה סותם את הנקבוביות. החלב המצטבר בנקבובית מהווה קרקע מזון לחיידקים המתפתחים וגורמים לדלקת. קומדון לבן הוא פקק לבן הנתן לטיפול אצל קוסמטיקאית על ידי ניקוז. קומדון שחור הוא קומדון בסיסי, פתוח ומחומצן. הגורמים העיקריים לקומדונים הם: פקק של קרטין על הבלוטה, קרמים קוסמטים - קרם לא מתאים הגורם לסתימת הנקבוביות (אקנה קוסמטי) והורמונים אנדרוגניים.

חיידקים. שינוי הרכב וריכוז שומנים בעור. בגלל הפרשת החלב המוגברת יש שינוי בחומצות השומניות על העור המשנה את הרכבו. אין קשר בין רמת השומן בדם לרמת השומן בבלוטת החלב. החיידקים פועלים בתוך בלוטת החלב, שם אין אוויר ולכן הם חיידקים מסוג אנאיירובים. ישנה גם תופעה של דלקת אימונולוגית - כשהציסטה נפתחת המערכת החיסונית פועלת.

חשיבות הטיפול המוקדם באקנה.
ישנם מספר אלמנטים עיקריים שמשיגים על ידי הטיפול המוקדם: מניעת צלקות וסימנים בעתיד, הקטנת הנגעים הכואבים, קיצור מהלך המחלה ומניעת מבוכה, מתח ודיכאון אצל המטופלים.

העצבים. נפוץ לשייך מחלות רבות לעצבים פנימיים. במקרה של אקנה זה נכון. כשבן אדם עצבני מתקיימת הפרשת קורטיזון בדם, הסוכר קופץ וביחד זה גורם לאקנה. לא פעם קורה שבתקופת מתח מתפתחים נגעי אקנה. לפעמים במקרים שכאלה אנטיביוטיקה לא תעזור. לנושא הנפשי יש השפעה אדירה על אקנה שגם פוגע בדימוי העצמי. במקרים אלה יש להיזהר במתן טיפול ברואקוטן כיוון שהכדור יכול להגביר את הדיכאון.

התפתחות הנגעים. נגעים לא דלקתיים: קומדון לבן וקומדון שחור, פפולות, פוסטולות, ציסטות וצלקות (שקועות או בולטות).

ולסיום, חוק פסקל - אם לוחצים על כדור, הלחץ בכדור שווה בכל צדדיו - כלומר, כל לחיצה על ציסטה מוגלתית גורמת ליציאת המוגלה החוצה ובמקביל גם פנימה לעומק הרקמה. לכן הניקוז צריך להעשות בעדינות ובמיומנות רבה.

לחלקו השני של המאמר לחצו כאן

לאתר המכללה לקוסמטיקה רפואית לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  יפית כהן
    יפית כהן
    מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של `המרכז לטיפול ברוזציאה` - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש. ... קרא עוד