רפואה סינית. על דיקור, צמחים ומזון

בדומה לרפואה הקונבנציונלית מתבססת הרפואה הסינית על ידע אנטומי רחב, אולם עקרונות הפיזיולוגיה והפתולוגיה שלה ייחודיים ונשענים על פילוסופיה עתיקה המכירה בקיומה של אנרגית קיום
מאת מרגלית שילה
| 26/09/2006 |
צפיות: 10,500
רפואה סינית הינה רפואה עתיקה בת כ-5000 שנה. בדומה לרפואה הקונבנציונלית היא מתבססת על ידע אנטומי רחב, אולם עקרונות הפיזיולוגיה והפתולוגיה שלה ייחודיים ונשענים על פילוסופיה עתיקה, המכירה בקיומה של אנרגיות יקום בת שני הפכים משלימים יין ויאנג.

על פי תורת הרפואה הסינית יין ויאנג הן שתי צורות השואפות לשווי משקל, וכל המחזורים הטבעיים והביולוגיים עוברים בינהם ללא הפסק. שני מחזורים אלה מנוגדים ומשלימים זה את זה היאנג, היינו קוטב השלילי, האחראי על השקט, הקור והרוגע. מבחינים בעודף יאנג כשלאדם לחץ דם גבוה, חום ודלקות ואילו בעודף יין - כשאדם עייף מוטרד, קר וחיוור.

חולי מוגדר כאי איזון או חוסר שווי משקל במחזור האנרגתי, אנרגיה זו נקראת צ'י (כוח החיים או אנרגיה של חומר).
המתבטא בחיינו באופן יומיומי, בצורך הפיזי לחדש את המלאי , מהאוויר שאנו נושמים ומאוכל שאנו אוכלים. כל אלה יחד עם מה שאנו מקבלים בתורשה מהורינו יוצרים את הבסיס האנרגטי שלנו ומהווים כלי אבחון למטפל ברפואה סינית.הצ'י זורם במסלולים חיצוניים ופנימיים הנקראים - מרידאנים. כל מרידאן קשור לאיבר מסויים ומגיב למצבים רבים בגופינו ברוחנו ובתודעתנו.

ברפואה סינית משתמשים בראש ובראשונה כרפואה מונעת מאחר שביכולתה לחזק את התפקודים האנרגטיים בגוף, ועל ידי כך, את הבריאות. בסין היה נהוג לשלם לרופא כל עוד האדם נשאר בריא. הרפואה הסינית נעזרת בשיטות אבחון ייחודיות, כגון: בדיקת דופק מורכבת, אבחנה באמצעות הלשון והעיניים המשקפים את מצב האיברים בגוף, ובמישוש הגוף (בעיקר הבטן והגב).

שיטות וטיפולים

אקופונקטורה - הטיפול נעשה באמצעות דיקור נקודות מיוחדות על פי המרידיאנים במחטים חד פעמיות ייעודיות ודקות במיוחד. שימת לב רבה ניתנת לטכניקות דיקור, אשר לה נדרשת מיומנות רבה. בדומה ללוח חשמל ביתי, בו יש כפתורי בקרה גם גוף האדם מחולק לנקודות אקופנקטורה שונות. מספר המחטים המוחדר והמיקום המדוייק נקבע על פי אבחון המטפל ותלונותיו של המטופל.

צמחי מרפא סיניים - בפרמקופאה הסינית קיימים 3000 צמחי מרפא ומינרלים שונים המחולקים לתתי קבוצות לפי תפקודם בהתאם לפיזיולוגיה הסינית. הצמחים הוגדרו וסווגו לטיפול במחלות ובזיהומים שונים ומכאן פותחו במהלך השנים 25 אלף נוסחאות וצירופים שונים של צמחים. לאחר תהליך אבחנה מורכב, נבנת לכל מטופל פורמולה יסודית המותאמת לו אישית. הרכבת פורמולה כזו דורשת מהמטפל ידע רב ומקיף באבחון על פי התורה הסינית ובפרמקופאה עצמה.

תזונה סינית - שיטה המבוססת על חלוקת מזון לפי תפיסת יין יאנג. האוכל בנוי משילוב מושלם של שתי קבוצות והשגת האיזון בינהם. השיטה לא רק מבוססת על טעמים ומרקם אלא גם על הצבע. צירוף הניגודים נשמר לא רק בתוך המנות, אלא גם בינהם. המטפל מכין תפריט למטופל על פי האבחנה. לכל איבר ברפואה הסינית, יש את המזון המחזק אותו.

הרפואה הסינית מסייעת במגוון רחב של בעיות כמו פרקים, הפרעות במערכת העיכול, במערכת הנשימה, בעיות גניקוליות, אלרגיות, בעיות כאב, שלד שרירים ועוד מצבים רבים ומגוונים. הטיפול ברפואה סינית נעשה הן במצבי חולי והן במצב של בריאות, וכל זאת כדי לשמור על איזון ואיכות חיים טובה יותר.

לאתר קופת חולים לאומית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד
  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד