זיבה - סיבוכים, אבחנה ומניעה

חלקו הראשון של המאמר התייחס להעברת המחלה, להדבקות ולתסמינים. החלק השני שלפניכם ממשיך עם התפשטות המחלה. על הסיבוכים האפשריים, כיצד מאבחנים את התופעה ועל דרכי המניעה האפשריות
ד``ר שרגא וקסלר
| 053-4877812 | 23/09/2005 |
צפיות: 7,492
בקרב 10 עד 20 אחוזים (בערך) מן הנשים הסובלות מדלקת צוואר הרחם, מתפשט החיידק ועולה אל תוך הרחם ואל החצוצרות. דלקת החצוצרות מלווה בכאב עז בבטן התחתונה, לרוב דו צדדי ומלווה בחום, לרוב נמוך. מועד הופעת דלקת החצוצרות הוא לרוב בזמן הווסת או מיד לאחריה, בשל נטיית החיידק לשגשג בסביבה בסיסית.

סביבת הנרתיק היא לרוב חומצית ובזמן הווסת היא הופכת לבסיסית, תוך הענקת תנאים נוחים להתפתחות הזיבה. לעיתים, תסמונת דלקת החצוצרות היא סוערת, מלווה בחום גבוה ובדלקת קשה המערבת גם את השחלה וקרום הבטן ומתבטאת בבחילות ובהקאות חוזרות. ללא טיפול, תהליך הריפוי העצמי ארוך ויעיל להמשך מספר שבועות ולהותיר חצוצרות סתומות או הרוסות. ריפוי האנטיביוטי מתאים מקטין את משך המחלה ואת תוצאותיה.

סיבוכי המחלה והאבחנה

סיבוכי דלקת החצוצרות, כוללים סתימה חלקית או מוחלטת, בדרך כלל בקצות החצוצרה, שעלולה לגרום לעקרות עקב ליקוי במעבר הביצית מן השחלה אל החצוצרה או להריון מחוץ לרחם בחצוצרות; הידבקויות מחוץ לחצוצרות, שלעתים עוטפות גם את השחלות וכמו כן עלולות לגרום לליקוי בפיריון, היווצרות מורסה שניקוזה נעשה בדרך ניתוחית ודורש לעיתים הרחקה הן של החצוצרה והן של השחלה.

באחוז אחד עד שלושה אחוזים מבין המקרים אצל גברים והנשים, החיידקים מתפשטים דרך הדם לאיברים פנימיים נוספים ועלולים לגרום לדלקת פרקים (ארטאיטיס), דלקת פנים הלב, דלקת קרום המוח, דלקת ריאות, דלקת העצמות ולפריחה על פני הידיים והרגליים.

בקרב גברים הסיבוכים כוללים דלקת מתמשכת וכרונית של השופכה, המביאה לכאב, לצריבה ולתכיפות במתן שתן או זרע. דלקת אשכים ודלקת הערמונית (פרוסטטה), שהיו נפוצים בעבר, נדירות היום. יילודים הנולדים חיים לאם החולה בזיבה עלולים ללקות בדלקת הלחמית היכולה להביא אף לעיוורון. הגם שקיים כיום טיפול יעיל כנגד דלקת זו (טיפות עיניים של חנקת הכסף) הזיבה מהווה את הסיבה השניה בשכיחותה לעיוורון יילודים, לאחר הכלמידיה.

מבחינת האבחנה הרי שאצל גברים יש לקחת מעט מן ההפרשה מקצה איבר המין ולשלחה למעבדה לתרבית. ניתן לקחת תרביות נוספות מהלוע ומפי הטבעת וכמו כן לבצע צביעה מיוחדת של ההפרשה לזיהוי החיידקים באמצעות המיקרוסקופ.

אצל נשים פעולת הצביעה אינה מהימנה, ויש לסמוך רק על התרבית הצוואר הרחם, פי הטבעת, הלוע ופי השופכה. היות שגם התרבית לא מהימנה, אלא רק ב-80 עד 90 אחוזים, הרי שתשובה שלילית מחייבת ביצוע תרבית חוזרת לאחר שבוע, במידה והסימנים והתלונות מתאימים לזיבה. אם גם התרבית החוזרת שלילית, יש להניח שהאשם הוא לא בחיידק הזיבה.

פניצילין או מניעה

קיימות מספר שיטות לטיפול, כשהנפוצה מכולן היא מתן פניצילין ביום הראשון ותכשיר ממשפחת הטטרציקלינים בהמשך, למשך שבוע ימים. טיפול זה יעיל לרוב הן כנגד חיידקי הזיבה והן כנגד חיידקי הכלמידיה המתלווים.

יש לדעת שמאז אמצע שנות השמונים ידועים בעולם זנים של חיידק הזיבה אשר עמידים כנגד הפניצילין והציפרופלוקסצין ואינם מגיבים כאשר אלו ניתנים. בארה"ב, למשל, שכיחות זנים אלו בקרב חיידקי הזיבה היא חצי אחוז, אולם בדרום מזרח אסיה שכיחותם מגיעה עד כדי מחצית מהחיידקים. לאור נתונים אלו, יש חשיבות רבה לבצוע תרבית קודם מתן הטיפול, וכמו כן לקבוע רגישות החיידק לפניצילין. הטיפול היעיל נגד חיידק הזיבה העמיד לפניצילין או הציפרופלוקסצין הוא זריקה חד פעמית של ספקטינומיצין.

יש חשיבות להימצא בביקורת ולבצע תרביות חוזרות שבוע וארבעה שבועות לאחר גמר הטיפול. מעבר לטיפול בגבר או באשה הסובלים, יש לעשות הכל על מנת לאתר את בני הזוג אשר קיימו מגע מיני בארבעת השבועות האחרונים, לבדקם ולטפל בהם.

דרך הטיפול הטובה ביותר היא המניעה. שימוש באמצעי מניעה חציצתיים, בעיקר קונדום, מועיל להקטנת הסיכון להידבקות במחלה. עוד מומלץ שלא לקיים יחסי מין עם גברים הסובלים מהפרשות מקצה אבר המין. חשיבות רבה נודעת לאיתור אוכלוסייה ברת סיכון. לאוכלוסייה זו מומלץ לעבור בדיקות תרבית שגרתית לזיבה פעמיים בשנה וכן בתחילת ההריון ולקראת סופו. אני ממליץ לנשים ולגברים לעבור בדיקות למחלות מין (סקר מחלות מין) לפני קיום יחסי מין, כולל אורוגניטליים ולא רק בדיקה לאיידס. ניתן לעבור בדיקות אלו באופן אנונימי ולקבל טיפול בהתאם.

היות שהמחלה באשה לא מורגשת אלא בשלביה הסופיים, הטיפול בה נתון ל"חסדי" בן זוגה, שאצלו היא מורגשת במרבית המקרים. כל גבר המגלה כי הוא סובל מזיבה חייב לדווח לבת זוגו כדי שזו תפנה לקבלת טיפול מיידי. התלונה השכיחה באשה היא צריבה במתן שתן ולכן גם תלונה סתמית ו"פשוטה" זו מחייבת התייחסות נאותה. זכרו - כדאי להיוועץ ברופא נשים כל אימת שמופיעה צריבה כזו.

לחלקו הראשן של המאמר העוסק בהעברת הזיבה, ההדבקות והתסמינים

לאתר "גניקולוג.net" של ד"ר שרגא וקסלר

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר שרגא וקסלר
רופא נשים בכיר
גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר

יועצים בתחום

  • ד"ר שרגא וקסלר
    ד"ר שרגא וקסלר
    גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר ... קרא עוד