מה זה אפטה ואיך מטפלים

בשפה רפואית, אפטה הינה נגע כיבי שטחי. בפועל אפטה הוא לרוב פצע המופיע בחלל הפה למשך שבוע עד עשרה ימים. ד"ר רונן רוזנוסר מסביר על התופעה השכיחה של כיבי הפה - אפטה
מאת ד"ר רונן רוזנוסר
| 15/09/2005 |
צפיות: 47,392
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
כיב (אפטה) הינו אותו פצע מציק, ולעיתים כואב, המופיע מעת לעת אצל חלק מאיתנו.

צורתו של פצע או נגע זה אליפטית, צבעו בהיר, מעט צהבהב ובהיקפו מעגל אדמומי. ממדיו מגיעים לכדי קוטר של כחצי סנטימטר, והוא יכול להימצא בכל מקום בפה מלבד גבול השפתיים, בחיך ובחניכיים הצמודים לשן (רק לעיתים רחוקות). בדרך כלל נעלמים נגעים אלה נעלמים לאחר כשבעה עד עשרה ימים ללא השארת צלקת.

בשפה רפואית, האפטה הינה נגע כיבי שטחי. לעיתים, לפני הופעתו הקלינית מופיעים סימנים מקדימים המבשרים על הופעתו בצורת 'דגדוג'.

לפני הופעת הנגע לא נראית שלפוחית. מיקומו השכיח הינו גבוה מעל החניכיים, על הלשון, בחיך הרך (בחלק הקדמי של הגרון) ואזור רצפת הפה.

מקור הכיבים

כיב משמעו הפסקה ברצף האפיתליאלי של הרקמה הרכה בפה (שכבת האפיתל היא הרקמה המצפה את גופנו). הכיב האפטוטי משתייך לקבוצת הנגעים שאינם על רקע טראומטי ושכיחותו באוכלוסייה מגיע לכדי 60%.

ניתן להבחין כי שכיחות התופעה גדולה יותר בקרב אוכלוסיות המשתייכות לשכבות הסוציו-אקונומיות הגבוהות יותר. עדיין אין הסבר חד משמעי לתופעה וקיימים מספר גורמים אפשריים.

הפקטור הנראה בעל המשקל הכבד ביותר הוא הפקטור האימוני, שמשייך את התופעה לליקוי במערכת החיסון, המפתחת נוגדנים כנגד שכבה מסוימת באפיתל, בריריות הפה וברקמות אחרות וגורמת להתקלפות של השכבה החיצונית. אולם אין יודעים עדיין מה בדיוק גורם להופעת הליקוי.

הפקטור המיקרוביולוגי הינו זה המעלה אפשרות לקיום זיהום נגיפי ממשפחת ההרפס היוצר נגעים דומים באזור. אולם עד כה לא הוכח קשר וגם גורמים חיידקיים אחרים לא הצליחו לקבל "תמיכה" בקהיליית המדע.

למידע נוסף אודות אפטה ובריאות הפה, היכנסו לפורומים:
פורום רפואת שיניים
פורום פירודונטיה (מחלות חניכיים)
פורום אורתודונטיה
פורום כירורגית פה ולסת

הפקטור התזונתי שמתבטא במחסור בויטמינים מסוג 12B, חומצה פולית וברזל נחשדו בעבר כגורמים מסייעים להתפתחות הכיבים.

אכן, בקרב חלק מהסובלים נמצא מחסור מיסודות מהסוג הזה, ואולם השלמתם כתוספי מזון שיפרה את המצב רק בקרבם של חלק מהמטופלים. יתרה מכך, רבים מהסובלים מהתופעה לא הפגינו כל בעיה ברמות הויטמינים או בתזונה.

אצל חולים הסובלים ממחלות שונות כגון Celiac Higassi (מחלת הצליאק הינה סוג של הפרעה מטבולית שמונעת מהסובלים ממנה לעכל גלוטן), ניתן להבחין בשכיחות עולה של התופעה.

עוד בנושא אפטה ובריאות השיניים:
עוד מידע על אפטה
הכל על חריקת שיניים
מסטיק, יתרונות מול חסרונות
10 עובדות על אפטה
יותר חולי סוכרת, פחות חיסוני שפעת

פקטורים אחרים נוספים המקבלים תשומת לב גדולה בשנים האחרונות הינם שינויים הורמונליים; מתח נפשי; טראומה ורגישויות (אלרגיות לסוגי מזון שונים כגון שוקולד או אגוזים). ככל הנראה אין הגורמים הללו ראשוניים, אלא מהווים גורם מחיש ליצירת אותה הפרעה במערכת החיסון, המתוארת במסגרת תיאור הפקטור החיסוני.

הטיפול

הטיפול באפטה מתבטא לרוב ב...לא כלום. ברוב המקרים עדיף לא להתערב מתוך ידיעה שהנגע יעלם לאחר מספר ימים.

במקרים בהם הופעת הנגע מלווה בכאב עז והפרעה תפקודית, ולפי ראות הרופא, ניתן להשתמש במשחות למריחה על פני הנגע המכילות חומר שמנוני דביק, חומר מרגיע (מאלחש) וקורטיקוסטרואיד.

תפקידו של הסטרואיד - מתוך ידיעה כי מקורה של האפטה בליקוי תפקודי מינורי של מערכת החיסון, אמור החומר למתן את פעולתה. אולם השימוש בחומרים אלה דורש מעקב של רופא.

לאתר של ד"ר רונן רוזנוסר

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר