התעוררות, אורגזמה והחלמה. ליקויים וטיפולים

בעיות בזיקפה, יובש נרתיקי (בשלב העוררות), שפיכה מוקדמת, השהייה בשפיכה או נרתיק רחב (באורגזמה) והתארכות משך ההחלמה (נו... בהחלמה). על הבעיות ביחסי המין בקרב אנשים באמצע החיים
ד``ר שרגא וקסלר
| 053-4877812 | 14/04/2007 |
צפיות: 6,621
התעוררות. ההתעוררות אצל הגבר מתבטאת בהשגה ובשימור של זיקפה ואצל האישה היא באה לידי ביטוי בהתרחבות ובלחות הנרתיק. בנוסף, השדיים מתמלאים בדם ויש עלייה בעוררות הגופנית והרגשית. אצל שניהם תלוי שלב זה בתקינותם של כלי הדם ונדרש מספר נאות של כלי דם עורקיים, בעלי קוטר תקין, שיאפשרו לכמות אופטימלית של דם להגיע לאברים הרלוונטים.

במקרים בהם יש ירידה במספר כלי הדם ו/או בקוטרם, מה שגורם לירידה באספקת דם נגרם ליקוי בתפקוד המיני. אצל גברים, 80 אחוזים מהגורמים לליקויים בזיקפה נובעים ממחלות, ניתוחים, הרגלי חיים ומנטילת תרופות. ליקויים בזיקפה עלולים לבוא לידי ביטוי כחוסר קושי באיבר ועד היעדר מוחלט של זיקפה. ראוי להכיר מספר תופעות אשר שכיחותן עולה עם ההתקדמות בגיל וגם הן קשורות לירידה באספקת דם לאבר המין: זיקפה פחות מוצקה וזווית קטנה יותר.

רשימת המחלות, המצבים, ההרגלים או התרופות הקשורות בליקויים בזיקפה כוללת: יתר לחץ דם; סוכרת; יתר פרולקטין; עישון; מחלות לב; ניתוחים; צריכת אלכוהול מוגברת; דיכאון; ניתוח פרוסטטה; פגיעה בעמוד השדרה; תרופות; מחלות האלצהיימר וטרשת נפוצה.

בקרב נשים היובש הנרתיקי נגרם ממגוון סיבות: ירידה בכמות ובקוטר כלי הדם כתוצאה מתהליכי אטרוסקלרוטיים התלויים בגיל ובהרגלי תזונה (עתירת שומן מהחי); עישון; שתייה מרובה של אלכוהול; ירידה באספקת הדם לנרתיק כתוצאה מירידה באסטרוגן. אבחון מוקדם, הפסקת ההרגל כמו עישון וטיפול מתאים יביאו להקטנת הליקוי ועד סילוקו המוחלט.

טיפולים וגישות טיפוליות לטיפול בליקויים בשלב ההתעוררות: גברים יכולים לנטול טבליות דוגמת ויאגרה. נשים יכולות להיעזר באסטרוגן בקרם תוך נרתיקי, אסטרוגן בפתילות תוך נרתיקיות, ג'ל תוך נרתיקי של חומר סיכוך נייטרלי ובפתילות תוך נרתיקיות של חומר סיכוך נייטרלי.

אורגזמה והחלמה

הביטוי אצל הגבר הוא שפיכה ואצל האישה התכווצויות ריתמיות באברי המין. ליקויים אצל הגבר בשלב זה כוללים: שפיכה מוקדמת או השהייה בשפיכה. הליקוי הנפוץ ביותר אצל נשים הוא נרתיק רחב.

טיפולים וגישות טיפוליות לטיפול בליקויים בשלב האורגזמה: אצל גברים יש מקום נכבד למצב הנפשי בו הם נתונים. דווקא הרצון להוכיח ולא להיכשל הוא זה שלעתים קרובות "מכשיל" את הגברים. המתח יכול לגרום הן לשפיכה מוקדמת והן להשהיה בה. בשפיכה מוקדמת ניתן לטפל באמצעות משחות השהייה, תרגילי השהייה, לחיצה על העטרה ועל צינור השופכה. בגברים עם השהייה בשפיכה ניתן לטפל על ידי משאבת ואקום, עיסויים וגירוי ישיר ומכוון.

אצל נשים ניתן לטפל בבעיות על ידי תרגילים לחיזוק שרירי הנרתיק, על ידי שימוש במכשירי סטימולציה לחיזוק שרירי הנרתיק, תרגילי ביופידבק לחיזוק שרירי הנרתיק ועל ידי ניתוח להיצרות קוטר הנרתיק. בשלב ההחלמה חוזרות המערכות למצבן הראשוני. הזיקפה של הגבר יורדת וכך גם הגודש בשדיים ובאיברי המין הנקביים. ראוי לדעת שעם העלייה בגיל נצפית ירידה במשך ובעצמת האורגזמה, הן אצל גברים והן אצל נשים וגם נצפית התארכות של שלב ההחלמה, אשר יכול להימשך עד מספר שבועות.

לעתים קורה שאישה או גבר המתלוננים על ירידה בתפקוד המיני מגלים שבעצם זהו רק קצה הקרחון. מתברר להם שהליקוי בתפקוד המיני הינו רק ביטוי למחלה כללית כמו יתר לחץ דם, סוכרת ועוד. לאור זאת, במקרים של קושי או אי תפקוד מיני, מומלץ ביותר לגשת קודם כל לרופא ולאפשר לו לשלול או לאשר קיומן של בעיות בריאותיות. כדאי לדעת שרוב הבעיות המביאות לליקוי בתפקוד מיני ניתנות לפיתרון, ויפה שעה אחת קודם.

לחלקו הראשון של המאמר המסביר על בעיות בתשוקה

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר שרגא וקסלר
רופא נשים בכיר
גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר