סקס באמצע החיים? זה בעיה

כולם רוצים לעשות סקס, אבל ככל שהזמן חולף והגיל עולה היכולת ליהנות מסקס יורדת. התנאי הראשוני לקיום יחסי מין הינו תשוקה, וכאשר זו נעדרת, מסיבות שונות, חיי ויחסי המין נפגעים. מאמר בשני חלקים על הפגיעה במין
ד``ר שרגא וקסלר
| 053-4877812 | 14/04/2007 |
צפיות: 6,036
בסקר שנערך בעבר נשאלו 27 אלף גברים ונשים בין הגילאים 40 ל-80, מ-32 מדינות: "לכמה מכם הסקס הינו חשוב ביותר?" התשובות בקרב תושבי המדינות המפותחות הצביעו על כך שכ-80 אחוזים מהגברים וכ-60 אחוזים מהנשים מיצבו את הסקס כדבר החשוב ביותר בחייהם.

במחקר שנערך בעבר בישראל ציינו כ-90 אחוזים מהגברים הישראלים וכ-70 אחוזים מהנשים, בין הגילאים 40 עד 80 שהם קיימו יחסי מין בשנה האחרונה. לגבי תדירות יחסי המין סיפרו 70 אחוזים מהגברים בישראל מגיל 40 ועד גיל 60 ו-60 אחוזים מהנשים שהם מקיימים יחסי מין בין פעם אחת לשש פעמים בשבוע. תדירות דומה דווחה בקרב 50 אחוזים מהגברים בגיל 60-80 ובקרב כ-30 אחוזים מהנשים בגיל זה.

אולם נתונים אלו מטעים. הנתונים האמיתיים, מתברר, שונים במהותם וידוע (לפי ממצאים מסקרים אחרים) שכ-40 אחוזים מהגברים והנשים חווים קשיים בפעילות המינית שלהם - חלקם מגיעים ממש עד למצב של אי תפקוד מיני. כנראה שלספר כל אחד יכול, על פי הבדיחה הידועה, ועל כן אותנו מעניין לדעת מה באמת קורה בחדר המיטות, או איפה שזה לא נעשה.

ממחקרים שנעשו בנושא מתברר שהקשיים בתפקוד מיני, אצל גברים, מתרחשים בחמישה תחומים: חוסר תשוקה; קושי עד היעדר זיקפה; שפיכה מוקדמת; פליטה מאוחרת; ואי יכולת לגעת באופן אינטימי. אצל נשים, לעומת זאת, התחומים הלוקים הינם: חוסר תשוקה; כאבים בנרתיק (דיספראוניה); וגיניסמוס; ואי יכולת לגעת באופן אינטימי. ניתן לראות שקיימים שני תחומים המשותפים לגברים ולנשים: חוסר תשוקה ואי יכולת לגעת באופן אינטימי.

התשוקה

די מובן שללא תשוקה שום דבר לא יזוז ושום איבר לא יתפקד. עם העלייה בגיל נצפית ירידה בהתעוררות המינית וברמת החשק המיני. הסיבות לירידה בתשוקה כוללות: מיתוסים (כמו "סקס שייך לצעירים"); בריאות לקויה ה"מסלקת" את החשק; ירידה בהורמוני המין ה"זכריים" - האנדרוגנים (טסטוסטרון למשל), האחראים לחשק המיני; עצם אי ההתעסקות במין גורמת עוד יותר לירידה בחשק המיני; אצל נשים שלא מקיימות יחסי מין במשך מספר שנים נגרמת היצרות של הנרתיק ועד כדי היווצרות הדבקויות המקטינות באופן משמעותי את חלל הנרתיק.

סיבה נוספת נעוצה במצבים ומחלות בנרתיק, בפות ובצוואר הרחם, הגורמים לאי נוחות ועד כאב: דלקת אטרופית ברירית הנרתיק הנגרמת על רקע חסר באסטרוגן; דלקת חיידקית או פטרייתית בנרתיק או בפות, אשר גם עולה בשכיחותה או בשל הירידה באסטרוגן או בשל ירידה ביכולת החיסונית עקב העליה בגיל; דלקת מבוא העריה - וסטיבוליטיס; טראומות בנרתיק ובפות על רקע ירידה בעובי שכבות אלו בשל שינויי הגיל. הסיבה האחרונה נוגעת במצבי מתח, חרדה ואי וודאות, היעדר קשר זוגי, קשר זוגי פתולוגי (כגון אלימות פיזית או מילולית).

מובן, אם כן, שאם מעונינים ל"טפל" בעניין התשוקה יש לגשת למטפל/ת ולבחון יחדיו את הסיבות שברקע, אחר כך (כנראה) לגשת לרופא כדי לטפל בבעיות בריאותיות שונות ובהמשך לשקול קבלת מרשם לאנדרוגנים או לאסטרוגנים באופן מקומי או קבלת מרשם לטיפול בדלקת.

תופעת הווגיניסמוס, שמשמעותה התכווצות לא רצונית של שרירי הנרתיק, הינה, כאמור, גורם נוסף לירידה בתשוקה. לווגיניסמוס סיבות רבות הכוללות סיבות גופניות-אורגניות ונפשיות.

חשק מיני נמוך הינו גורם או תוצאה של קושי במגע גופני. הקושי לגעת חוצה את כל שכבות הגילאים, אך הוא הינו משמעותי מאד בגילאים המתקדמים, בהם יש ירידה בכל החושים. בדרך כלל נצפית ירידה בראיה, בשמיעה, בחוש הטעם והריח ואם בנוסף לכל אלו גם נמנעים ממגע, אזי מאבדים כלי תחושתי נוסף שיכול לתרום רבות לאינטימיות ולמיניות. אחת התוצאות של הירידה בחשק היא הצורך בגירוי ממושך וממוקד.

למאמר על ליקויים בהתעוררות, אורגזמה והחלמה

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר שרגא וקסלר
רופא נשים בכיר
גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר