הברווז, הבדיקה הבימנואלית והגניקולוג

גניקולוגים טובים ידעו כיצד להפיג את חששה של נערה שמגיעה לבדיקתה הראשונה. הם ישוחחו בנועם, יסבירו לה את מהות הבדיקה וישאלו את פי הנערה לגבי השיטה המועדפת עליה. הכל על הביקור הראשון (חלק שני)
ד``ר שרגא וקסלר
| 053-4877812 | 04/09/2005 |
צפיות: 11,137
לפני ביצוע הבדיקה הגניקולוגית נהוג להסביר לנערה שמגיעה בפעם האשונה לבדיקה כיצד היא מתנהלת ואף להראות לה את המכשירים השונים ודרך השימוש בהם, אולם לעיתים לא נדירות אנחנו מרגישים שהחשש מהבדיקה לא חלף ועל כן, אם אין המצב הרפואי חמור, אנו נוטים לדחות את ביצועה למפגש השני.

הבדיקה מתבצעת לרוב באגף נפרד בחדר הרופא. הנערה מסירה מאחורי הפרגוד את חלקי הלבוש התחתונים ומתיישבת על כסא הבדיקה כשהיא לבושה בבגדיה העליונים. נוח יותר ללבוש חלוק במקום הבגדים העליונים, או להשתמש ביריעת בד גדולה (סדין) לכיסוי פלג הגוף התחתון.

כסא הבדיקה הוא לרוב דו שימושי: הוא יכול לשמש ממש כמיטה, ואז הרגליים מונחות בהמשך הגוף, או לשמש ככיסא, שאז הרגליים פשוקות לצדדים ומונחות על תומכים מיוחדים. הבדיקה הגופנית מתחילה באזור הבטן, החזה, הלב, הראש והרגלים וכוללת מישוש האיברים השונים באזורים אלו.

שלב זה של הבדיקה נעשה כאשר הנערה שוכבת על גבה ורגליה מושטות. רק בהמשך, לצורך הבדיקה הגינקולוגית, הרגליים נפרשות לצדדים ויריעות הבד או החלוק מכסים על פלג הגוף התחתון. חשוב לדעת כי לפני הבדיקה הגופנית, יש לרוקן את שלפוחית השתן על מנת שניתן יהיה לבצע את הבדיקה. ניתן לנצל זאת לשם ביצוע בדיקת שתן.

לאחר שהרופא הכיר את הנערה, הוא מחליט אם הבדיקה הגינקולוגית תיעשה דרך פתח הנרתיק או דרך פי הטבעת. יש לדעת כי הרופא יכול ללמוד על המבנה ועל תקינותם של אברי המין הפנימיים גם באמצעות בדיקה דרך פי הטבעת. שם שמוכנס לפתח זה מד-חום, ניתן להכניס לתוכו אצבע אשר יכולה למשש את אברי המין. הבדיקה דרך פי הטבעת מתבצעת בעיקר כאשר הנערה עדיין בבתוליה. אנו נוהגים לשאול את הנערה איזו בדיקה היא מעדיפה, לאחר שמסבירים את אופן ביצועה.

הבדיקה הגופנית

במידה והוסכם על בדיקה נרתיקית, הבדיקה נערכת בשני שלבים: חלקה הראשון של הבדיקה הוא הסתכלות על הנרתיק ועל צוואר הרחם באמצעות מרחב (ספקולום). מכשיר זה, הנראה כמו מקור של ברווז מוכנס לנרתיק לאחר שמושחים אותו בקרם להקלת החדרתו. בתוך הנרתיק, הרופא מרחיב את המכשיר, על ידי הרחקת שפתותיו, ועל ידי כך הוא יכול לראות היטב את קירות הנרתיק וצוואר הרחם.

קיימים מכשירים בגדלים שונים והרופא מתאים עבור נערות מכשיר קטן יחסית. בשלב זה ניתן לקחת דגימות ריר והפרשה לבדיקת פטריות וחיידקים, או לגילוי מצבים טרום סרטניים ( באמצעות משטח על שם פאפ). מכשיר זה עשוי לרוב מחומר פלסטיק והוא חד פעמי וסטרילי. לאחר השימוש המכשיר נזרק לפח.

חלקה השני של הבדיקה קרוי בדיקה בימנואלית (בי - שניים, מנואלית - ידנית). שתי אצבעות יד אחת מוכנסות לנרתיק וכף היד השניה מונחת על בטן הנערה. באמצעות בדיקה זו, הרופא ממשש את איברי המין הפנימיים של הנערה וקובע את גודלם, מיקומם ותקינותם. בדרך זו ניתן למשש את צוואר הרחם, הרחם, השחלות והחצוצרות. מובן שניתן למשש רחם המכיל הריון, גידול בשחלה (כמו ציסטה) , או דלקת החצוצרה. הבדיקה הגינקולוגית, הכוללת את ההסתכלות באמצעות הספקולום ואת הבדיקה הבימנואלית קצרה, יחסית, ואורכת דקות ספורות.

כאשר אנחנו נשאלים מהו "המתכון" המומלץ לבדיקה גניקולוגית קלה ולא מכאיבה, אנו עונים שמומלץ לבצעה כמעט בסוף המפגש, לאחר שיחה עם הנערה (אודותיה, אודות בני משפחתה ואודות החבר - אם קיים כזה) ולאחר הסבר מפורט לגבי הבדיקה עצמה. רק כאשר הנערה רגועה ובוטחת ברופא, הבדיקה הגינקולוגית ניתנת לביצוע בקלות יחסית.

כאשר קרום הבתולין סגור כמעט באופן מוחלט, ואין אפשרות להכניס את המרחב (ספקולום), ניתן להסתכל אל תוך הנרתיק באמצעות היסטרוסקופ, שהוא סיב אופטי בקוטר שלושה עד חמישה מ"מ. לאחר הבדיקה, השיחה ממשיכה והרופא מפרט בה את ממצאיו והמלצותיו ועונה לשאלות נוספות שהתעוררו אצל הנערה. בשלב זה ניתן לצרף את האם לשיחה ולענות גם על שאלותיה. כאשר הבדיקה היא שגרתית מומלץ לקבוע ביקור חוזר כעבור חצי שנה. כאשר העילה לביקור אצל הרופא היא בעיה, אזי התוכנית תקבע בהתאם למהות הבעיה ולדרגת חומרתה.

חלק מחברי ואנוכי מתנדבים באגודת דלת פתוחה - א.י.ת.כ.ם. - אגודה ישראלית לתכנון המשפחה. ניתן להגיע לאחת מתחנות הדלת הפתוחה, ללא תעודה מזהה וללא תשלום ולקבל יעוץ בכל נושא מיני כולל גלולות למניעת הריון, מחלות מין, איך לומר לא לבן/בת זוג, הריון לא רצוי וזהות מינית. ניתן בתחנה גם לעבור בדיקה גינקולוגית. התחנה בתל אביב נמצאת ברחוב רמב"ם 9 ומספר הטלפון הוא 035101511/2.

לחלקו הראשון של המאמר

לאתר "גניקולוג.net" של ד"ר שרגא וקסלר

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר שרגא וקסלר
רופא נשים בכיר
גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר