בדיקה גניקולוגית ראשונה - חייבים רופא נשים?

בדיקה גניקולוגית ראשונה: אם בעבר היתה האישה פונה לראשונה אל רופא נשים בהריונה הראשון או לאחר הנישואין, הרי כיום, שכיח ביותר למצוא נערות צעירות המבקשות את עצתו רופא נשים
ד``ר שרגא וקסלר
| 053-4877812 | 04/09/2005 |
צפיות: 14,547
מה מביא נערות צעירות אל רופא הנשים? בחלק מן המקרים, האם היא זו שמאיצה בבתה לפנות לרופא, בהיותה מודאגת מבעיות כגון אי הופעת הווסת הראשון או שיעור יתר על הפנים.

במקרים רבים אחרים, הנערות פונות בעצמן אל רופא הנשים, לעיתים קרובות ללא ידיעת הוריהן, ולרוב על מנת לקבל ייעוץ באשר לאמצעי מניעה נגד הריון. לפעמים סיבת הפניה של הנערות היא הרצון לסיים הריון בלתי מתוכנן ("לעשות הפלה").

מהן הסיבות הנפוצות לביקור אצל רופא נשים? איחור בהופעת הווסת; התפתחות מינית מוקדמת או מאוחרת; אי סדירות במחזור; כאב וסת; אי הופעת וסת ראשון; כאבי בטן תחתונה; הריון; אמצעים למניעת הריון; שיעור יתר; הפרשה נרתיקית; התייעצות בנוגע ליחסי מין; חשד למחלת מין; תלונות וסימנים המחשידים לגידול גינקולוגי ממאיר (כאבי בטן תחתונה, דימום לא סדיר, שינויים בהרגלי היציאה - שלשול ועצירות); דלקות חוזרות בדרכי השתן; טמפון נעלם.

מה עובר על הנערה לפני בואה אל רופא נשים? תהיה הסיבה לפנייה לרופא אשר תהיה, ואפילו אם חברה טובה או האם מתלווה אל הנערה, לעיתים קרובות קיים אצל המטופלת חשש וחרדה מן המפגש הראשון עם רופא הנשים.

חששות אלו נובעים מהצורך להיבדק בעירום ומהעובדה שלראשונה אדם לא מוכר יגע בה ויבדוק את חלקי גופה האינטימיים ביותר. יש להזכיר כי בגיל זה ישנה משמעות מיוחדת לכל מה שקשור במין ומובן כי קיימות גם התלבטויות כגון "האם הבדיקה מכאיבה"? ו"אם הרופא יגלה בעיה כלשהי, האם יש לכך פיתרון"?

למידע נוסף בנושא ניתוחים גניקולוגיים היכנסו:
פורום ניתוחים גניקולוגים (גינקולוגיים), אנדומטריוזיס
פורום גינקולוגיה נערות
פורום גינקולוגיה - רפואת נשים
פורום ניתוחים קוסמטיים בנרתיק
פורום גינקולוגיה ורפואה סינית

כאשר הנערה מגיעה ללא ידיעת הוריה, היא עלולה להיות מוטרדת במחשבות אם הרופא ישמור בסוד את דבר ביקורה אצלו, או אם היא תוכל לממן לבדה את עלות הבדיקה וההתייעצות. שאלות אלו ואחרות מביאות נערות רבות לדחיית ביקורן אצל רופא הנשים, לעיתים עד כדי פגיעה בבריאותן. חלק מאותן נערות שבכל זאת פונות לרופא, מלוות בחששות שבוודאי אינן תורמות להצלחת המפגש.

חשש וחרדה

הצעד הראשון בדרך לבדיקה הראשונה אצל הרופא הינה בחירתו. בחירת מוצלחת תיעשה לאחר התייעצות עם בעלות ניסיון. מובן שכדאי לקבל את עצת ההורים, אך באם הדבר נמנע ניתן להתייעץ באחות בית הספר, באמא של חַבֵרה או בחברה שכבר התנסתה בכך ותדע להמליץ על רופא בעל גישה מתאימה לנערות.

לביקור הראשון אצל הרופא כדאי לבקש ליווי של אמא או של חברה. הדבר מקל ומועיל כשיש חברה בזמן ההמתנה לרופא ולעיתים אף בחדר עבודתו, בזמן הראיון ואפילו בזמן הבדיקה. אך לפעמים, אפילו כשהאם נלווית לביקור אצל הרופא, לא תמיד הנערה מעונינת בנוכחותה בחדר הבדיקה. מסיבה זו אנו נוהגים להציע לאם או לחברה להמתין מחוץ לחדר הבדיקה, אלא אם כן הנערה מתעקשת על נוכחותן.

חשוב לציין כי אין חובה לעבור בדיקה גינקולוגית לפני יחסי המין הראשונים, כאשר באים לקבל מרשם לגלולות נגד הריון. רוב הרופאים העובדים עם בני נוער והחוקרים מאשרים שאין כל תועלת בבדיקה גינקולוגית לפני תחילת יחסי מין על מנת לקבל מרשם לגלולה, כולל לא בדיקת שד. רבים מאיתנו רושמים גלולות לתקופה של שניים עד שלושה חודשים, ללא בדיקה גופנית, ומציעים לנערה להגיע לבדיקה בתום זמן זה.

המפגש עם הרופא כולל שיחה, בדיקה גופנית, סיכום הממצאים וקביעת תוכנית. השלב הראשון מיועד להיכרות. בסדרת שאלות, הרופא מקבל תשובות מהנערה לגבי מצב בריאותה הכללית, מחלותיה בעבר, תולדות משפחתה ועוד. מומלץ, אם כן, להצטייד לקראת הפגישה במסמכים רפואיים ובסיכומי מחלות וניתוחים (במידה ויש כאלה).

כל התשובות נרשמות על ידי הרופא בגיליון רפואי אשר שמור עמו היטב ומהווה סוד רפואי. נערה הפונה לשם התאמת גלולות- או בשל כל סיבה אחרת, רשאית לבקש מן הרופא שלא יספר זאת אף להוריה וחזקה עליו שיעשה כרצונה. רצוי שקודם פגישתה עם הרופא תכין הנערה את שאלותיה, ועדיף לעשות זאת בכתב, היות שחלק מן השיחה עם הרופא מוקדש למתן תשובות והסברים לנושאים המעסיקים אותה, כמו: התפתחותה הגופנית, המינית והנפשית. תחושותיה, וכן הסברי הרופא לגבי ממצאיו בבדיקה והוראותיו והמלצותיו לעתיד.

לחלקו השני של המאמר
לאתר "גניקולוג.net" של ד"ר שרגא וסקלר

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר שרגא וקסלר
רופא נשים בכיר
גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר