ים של דמעות בשתי עיני

תפקידן המרכזי של הדמעות הינו בשמירה על עין בריאה ומתפקדת. מחלות הקשורות בחוסר או בעודף דמעות עלולות לשבש הראיה, לגרום לסבל וירידה באיכות החיים ובמקרים קיצוניים אף להביא לעיוורון (חלק ראשון)
מאת ד"ר יפתח יסעור
| 21/07/2005 |
צפיות: 9,720
לדמעות תפקיד חשוב ביכולת הביטוי הרגשי של בני האדם. מגוון רב של רגשות קשור ישירות לדמעות ביניהם עצב, שמחה, התרגשות וכאב. מהם נגזרו מטבעות לשון כגון "הזורעים בדמעה ברינה יקצרו", "שחוק ודמע", " דמעות תנין", "ים של דמעות" ועוד. אולם לאמיתו של דבר, תפקידן המרכזי של הדמעות אינו בהבעת רגשות כלל. תפקידן המרכזי של הדמעות הינו בשמירה על עין בריאה ומתפקדת. מחלות הקשורות בחוסר דמעות או בעודף דמעות עלולות לשבש הראיה, לגרום לסבל וירידה באיכות החיים ובמקרים קיצוניים אף להביא לעיוורון.

תפקיד הדמעות בעין

הדמעות יוצרות שכבה שקופה, דקה ואחידה על פני הקרנית (הכיפה השקופה בקדמת העין). קרני האור פוגעות בשכבת הדמעות נשברות, ומתרכזות בצורה ממוקדת על פני הרשתית על מנת לאפשר ראיה חדה. תרומתה של שכבת הדמעות במיקוד האור על פני הרשתית משתווה ואף עולה על תרומתן של כיפת הקרנית ועדשת העין. כל הפרעה לאחידות שכבת הדמעות תגרום למיקוד פחות טוב של האור על פני הרשתית ולירידה בראיה.

ניתן לדמות את המצב לאגם מים צלולים וחלקים דרכם אפשר לראות בבירור את קרקעית האגם. אם פני המים אינם חלקים לחלוטין בעקבות הופעת גלים, לא ניתן להבחין בפרטי הקרקעית גם אם המים עצמם זכים לחלוטין. בכל מצמוץ מפזר העפעף את הדמעות בצורה אחידה על פני העין.

לדמעות תפקיד חשוב נוסף והוא פינוי חלקיקי אבק, לכלוך ורעלים שונים, המצטברים על ידי שטיפתם החוצה מהעין. פעולה זו מתרחשת כל הזמן באמצעות ייצור וניקוז מתמיד של דמעות מעין. הפעולה הנ"ל מתגברת כאשר נכנס גוף זר או אבק לעין, תופעה המוכרת לכולנו מחיי היום-יום. הדמעות משתתפות גם בהזנת השכבה החיצונית של הקרנית שהינה שקופה ואינה מכילה כלי דם כלל ועיקר.

עובי שכבת הדמעות הנו פחות מחוט השערה והיא מורכבת משלוש תת שכבות. השכבה החיצונית ביותר היא שכבת שומן המופרש מבלוטות שומן, הנפתחות על שפת העפעף. שכבת השומן מצויה במגע ישיר עם האוויר ומונעת אידוי מהיר של שכבת המים המצויה מתחתיה. שכבת המים מרכיבה את עיקר נפח הדמעות והיא מופרשת מבלוטת הדמעות. מתחתיה מצויה שכבת ריר דקה שתפקידה להדביק את שכבת הדמעות לקרנית. כל אחד מהמרכיבים הללו, שומן מים וריר, חיוני לתפקוד תקין של הדמעות.

זרימת הדמעות התקינה

עיקר נפח הדמעות, כאמור, מיוצר בבלוטת הדמעות ונשפך אל העין החיצונית. על מנת שלא תהיה זליגה קבועה של דמעות מהעין על פני הלחי, קיימת מערכת צינורות דקה שתפקידה לנקז את הדמעות מהעין. מערכת זו מתנקזת אל תוך האף ומשם לגרון.

בכל עפעף, בחלקו הקרוב לאף, קיים נקב זעיר בקוטר ראש סיכה, המשמש כפתח לתעלות הדמעות. הדמעות נכנסות דרך הנקבים הללו וזורמות דרך צינוריות אל תוך התרחבות במערכת הניקוז הקרויה שק הדמעות. משם הן זורמות לאף דרך תעלה הקרויה תעלת הדמעות. באופן רגיל כמות הדמעות הנוזלת לאף הינה קטנה ובלתי מורגשת, אך בזמן בכי למשל הכמות גדלה ולעיתים מרגישים טעם מלוח בגרון. אותו הדבר מתרחש בזמן מתן טיפות עיניים, אז ניתן לחוש בטעם מר בגרון המעיד על מעבר תקין.

עין יבשה - סל המחלות

העין יבשה הנה למעשה סל של הרבה מחלות שהמשותף לכולם הינו פגיעה באחת או יותר משלושת המרכיבים העיקריים של הדמעות: שכבת השומן, המים או הריר. בשנים האחרונות חלה התפתחות ניכרת בהבנת המנגנון של התפתחות עין יבשה ובמחקרים רבים הושם הדגש על מרכיב הדלקת כנגד בלוטות הדמעות, או לבלוטות השומן והתאים המייצרים את הריר והגורמים לפגיעה ביצור הדמעות.

המחלה שכיחה ביותר, בייחוד בקרב אנשים מבוגרים ובקרב נשים לאחר גיל הבלות, אולם היא יכולה להופיע גם בקרב צעירים ובייחוד בקרב מרכיבי עדשות מגע. המחלה מופיעה באופן תדיר גם בקרב חולים עם דלקת של שפת העפעף (בלפריטיס שהינה מחלה שכיחה מאד), באנשים הנוטלים תרופות מסוגים שונים, בחולים עם מחלות פרקים, ובחולים עם הפרעה במנגנון המצמוץ כגון שתוק עצב הפנים ומחלת פרקינסון, ומגוון רב נוסף של הפרעות. טיפולי לייזר להסרת משקפיים, שהפכו פופולריים מאד בשנים האחרונות, הינם גורם נוסף להתפתחות או החמרת עין יבשה.

הסימנים של העין יבשה הינם מגוונים ויכולים לבוא לידי ביטוי בשטטוש בראיה, אודם בעין, צריבה, תחושת שריפה בעין, כאב בעין או תחושת יובש. אחד הסימנים השכיחים ביותר של עין יבשה הינו דווקא הצפת העין בדמעות (דמעת), וזאת על רקע פגמים שנוצרים על פני שטח העין בגלל היובש, גורמים לגירוי העין ולרפלקס של הפרשת יתר של דמעות בניסיון לתקן את המעוות. התלונות הללו יכולות להתגבר ברוח בחדר עם מיזוג אוויר, בנוכחות אוויר יבש או בקור, בקריאה רצופה או בעבודה ממושכת מול מחשב.

במקרים קיצוניים בהם קיים הרס נרחב של בלוטת הדמעות, על רקע מחלות פרקים כגון סינדרום שיוגרן או כוויות כימיות, היובש הוא כה חמור שנוצרים פצעים על פני הקרנית הגורמים להצטלקותה, אובדן השקיפות שלה עד כדי עיוורון. במצבים אלה לא ניתן לבצע השתלת קרנית בשל הישנות אותה ההפרעה גם בשתל הקרנית החדש.

לחלקו השני של המאמר לחצו כאן

לאתר המרכז הרפואי רבין לחצו כאן לאתר של ד"ר יסעור - לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר