ים של דמעות בשתי עיני

תפקידן המרכזי של הדמעות הינו בשמירה על עין בריאה ומתפקדת. מחלות הקשורות בחוסר או בעודף דמעות עלולות לשבש הראיה, לגרום לסבל וירידה באיכות החיים ובמקרים קיצוניים אף להביא לעיוורון (חלק ראשון)
מאת ד"ר יפתח יסעור
| 21/07/2005 |
צפיות: 9,594
לדמעות תפקיד חשוב ביכולת הביטוי הרגשי של בני האדם. מגוון רב של רגשות קשור ישירות לדמעות ביניהם עצב, שמחה, התרגשות וכאב. מהם נגזרו מטבעות לשון כגון "הזורעים בדמעה ברינה יקצרו", "שחוק ודמע", " דמעות תנין", "ים של דמעות" ועוד. אולם לאמיתו של דבר, תפקידן המרכזי של הדמעות אינו בהבעת רגשות כלל. תפקידן המרכזי של הדמעות הינו בשמירה על עין בריאה ומתפקדת. מחלות הקשורות בחוסר דמעות או בעודף דמעות עלולות לשבש הראיה, לגרום לסבל וירידה באיכות החיים ובמקרים קיצוניים אף להביא לעיוורון.

תפקיד הדמעות בעין

הדמעות יוצרות שכבה שקופה, דקה ואחידה על פני הקרנית (הכיפה השקופה בקדמת העין). קרני האור פוגעות בשכבת הדמעות נשברות, ומתרכזות בצורה ממוקדת על פני הרשתית על מנת לאפשר ראיה חדה. תרומתה של שכבת הדמעות במיקוד האור על פני הרשתית משתווה ואף עולה על תרומתן של כיפת הקרנית ועדשת העין. כל הפרעה לאחידות שכבת הדמעות תגרום למיקוד פחות טוב של האור על פני הרשתית ולירידה בראיה.

ניתן לדמות את המצב לאגם מים צלולים וחלקים דרכם אפשר לראות בבירור את קרקעית האגם. אם פני המים אינם חלקים לחלוטין בעקבות הופעת גלים, לא ניתן להבחין בפרטי הקרקעית גם אם המים עצמם זכים לחלוטין. בכל מצמוץ מפזר העפעף את הדמעות בצורה אחידה על פני העין.

לדמעות תפקיד חשוב נוסף והוא פינוי חלקיקי אבק, לכלוך ורעלים שונים, המצטברים על ידי שטיפתם החוצה מהעין. פעולה זו מתרחשת כל הזמן באמצעות ייצור וניקוז מתמיד של דמעות מעין. הפעולה הנ"ל מתגברת כאשר נכנס גוף זר או אבק לעין, תופעה המוכרת לכולנו מחיי היום-יום. הדמעות משתתפות גם בהזנת השכבה החיצונית של הקרנית שהינה שקופה ואינה מכילה כלי דם כלל ועיקר.

עובי שכבת הדמעות הנו פחות מחוט השערה והיא מורכבת משלוש תת שכבות. השכבה החיצונית ביותר היא שכבת שומן המופרש מבלוטות שומן, הנפתחות על שפת העפעף. שכבת השומן מצויה במגע ישיר עם האוויר ומונעת אידוי מהיר של שכבת המים המצויה מתחתיה. שכבת המים מרכיבה את עיקר נפח הדמעות והיא מופרשת מבלוטת הדמעות. מתחתיה מצויה שכבת ריר דקה שתפקידה להדביק את שכבת הדמעות לקרנית. כל אחד מהמרכיבים הללו, שומן מים וריר, חיוני לתפקוד תקין של הדמעות.

זרימת הדמעות התקינה

עיקר נפח הדמעות, כאמור, מיוצר בבלוטת הדמעות ונשפך אל העין החיצונית. על מנת שלא תהיה זליגה קבועה של דמעות מהעין על פני הלחי, קיימת מערכת צינורות דקה שתפקידה לנקז את הדמעות מהעין. מערכת זו מתנקזת אל תוך האף ומשם לגרון.

בכל עפעף, בחלקו הקרוב לאף, קיים נקב זעיר בקוטר ראש סיכה, המשמש כפתח לתעלות הדמעות. הדמעות נכנסות דרך הנקבים הללו וזורמות דרך צינוריות אל תוך התרחבות במערכת הניקוז הקרויה שק הדמעות. משם הן זורמות לאף דרך תעלה הקרויה תעלת הדמעות. באופן רגיל כמות הדמעות הנוזלת לאף הינה קטנה ובלתי מורגשת, אך בזמן בכי למשל הכמות גדלה ולעיתים מרגישים טעם מלוח בגרון. אותו הדבר מתרחש בזמן מתן טיפות עיניים, אז ניתן לחוש בטעם מר בגרון המעיד על מעבר תקין.

עין יבשה - סל המחלות

העין יבשה הנה למעשה סל של הרבה מחלות שהמשותף לכולם הינו פגיעה באחת או יותר משלושת המרכיבים העיקריים של הדמעות: שכבת השומן, המים או הריר. בשנים האחרונות חלה התפתחות ניכרת בהבנת המנגנון של התפתחות עין יבשה ובמחקרים רבים הושם הדגש על מרכיב הדלקת כנגד בלוטות הדמעות, או לבלוטות השומן והתאים המייצרים את הריר והגורמים לפגיעה ביצור הדמעות.

המחלה שכיחה ביותר, בייחוד בקרב אנשים מבוגרים ובקרב נשים לאחר גיל הבלות, אולם היא יכולה להופיע גם בקרב צעירים ובייחוד בקרב מרכיבי עדשות מגע. המחלה מופיעה באופן תדיר גם בקרב חולים עם דלקת של שפת העפעף (בלפריטיס שהינה מחלה שכיחה מאד), באנשים הנוטלים תרופות מסוגים שונים, בחולים עם מחלות פרקים, ובחולים עם הפרעה במנגנון המצמוץ כגון שתוק עצב הפנים ומחלת פרקינסון, ומגוון רב נוסף של הפרעות. טיפולי לייזר להסרת משקפיים, שהפכו פופולריים מאד בשנים האחרונות, הינם גורם נוסף להתפתחות או החמרת עין יבשה.

הסימנים של העין יבשה הינם מגוונים ויכולים לבוא לידי ביטוי בשטטוש בראיה, אודם בעין, צריבה, תחושת שריפה בעין, כאב בעין או תחושת יובש. אחד הסימנים השכיחים ביותר של עין יבשה הינו דווקא הצפת העין בדמעות (דמעת), וזאת על רקע פגמים שנוצרים על פני שטח העין בגלל היובש, גורמים לגירוי העין ולרפלקס של הפרשת יתר של דמעות בניסיון לתקן את המעוות. התלונות הללו יכולות להתגבר ברוח בחדר עם מיזוג אוויר, בנוכחות אוויר יבש או בקור, בקריאה רצופה או בעבודה ממושכת מול מחשב.

במקרים קיצוניים בהם קיים הרס נרחב של בלוטת הדמעות, על רקע מחלות פרקים כגון סינדרום שיוגרן או כוויות כימיות, היובש הוא כה חמור שנוצרים פצעים על פני הקרנית הגורמים להצטלקותה, אובדן השקיפות שלה עד כדי עיוורון. במצבים אלה לא ניתן לבצע השתלת קרנית בשל הישנות אותה ההפרעה גם בשתל הקרנית החדש.

לחלקו השני של המאמר לחצו כאן

לאתר המרכז הרפואי רבין לחצו כאן לאתר של ד"ר יסעור - לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

הקשר בין בלפריטיס לעין יבשה
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 17/07/2019 |
צפיות: 1,117
בלפריטיס, או בשמה השני דלקת שפת העפעפיים, היא תופעה שכיחה ביותר, וכ- 50% מהאוכלוסייה ילקו בה בשלב זה או אחר של חייהם. אחד הסימפטומים הנלווים לדלקת זו היא תסמונת העין היבשה והופעת יובש באזור העיניים. אז האם מדובר בתופעה מאוחדת? ומהו הטיפול המשולב המטפל בשתי הבעיות גם יחד?
קרא עוד
משקפי מולטיפוקל משרדיים: הסוף לעייפות בעיניים
שחר רז
| 16/07/2019 |
צפיות: 1,133
בעולם המודרני, אנו מעבירים שעות מול מסך המחשב ושאר מכשירים טכנולוגיים הגורמים למאמץ יתר ולתחושת עייפות בעיניים. הכירו את המשקפיים החדשים שמותאמים לשגרה היום יומית של האדם, וישפרו פלאים את איכות החיים שלכם
קרא עוד
סרטן העפעפיים: דרכי טיפול ודרכי מניעה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/05/2019 |
צפיות: 625
עור העפעפיים דק וחשוף לשמש, ולכן דווקא באזור זה עלול להתפתח גידול סרטני. בשלבים מוקדמים אפשר לטפל בגידול בקלות, אך אם לא מאבחנים את המחלה בזמן היא עלולה להתפשט לחלל העין ולאיברי גוף נוספים
קרא עוד
מצמוץ כסימפטום ליובש בעיניים
ד"ר אנדרו פינק
| 21/04/2019 |
צפיות: 1,054
להופעת יובש באזור העיניים קיימים גורמים רבים. פעמים רבות, המטופל אינו מקבל את הטיפול הטוב ביותר, וזאת מכיוון שלא תמיד מוצאים את הגרעין האמתי ליובש. הקשיבו לגוף שלכם, היו ערניים לעיניים שלכם וגשו לבדוק את זה בהקדם האפשרי. וגם: כיצד קשור המצמוץ לעיניים יבשות? מה זה לגופתלמוס? ומה הם התסמינים?
קרא עוד
עזרים ואביזרי ראיה לכבדי ראיה
נתנאל סילם
| 15/04/2019 |
צפיות: 1,044
תוחלת החיים בעולם המערבי רק עולה עם השנים, ואיתה עולה אחוז האנשים הסובלים מכבדות ראיה. אומנם אין פתרון רפואי היכול לטפל בבעיה עד הסוף, אך יש מגוון רחב של פתרונות אופטיים ואלקטרוניים שיכולים לגרום לעלייה בתפקוד היום- יומי ולשפר את איכות חייו של המטופל. בואו להכיר אותם מקרוב, וגם מרחוק
קרא עוד
דמעת: גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/03/2019 |
צפיות: 555
דמעת היא תופעה נפוצה הבאה לידי ביטוי בייצור יתר של דמעות. אם המצב אינו חולף מעצמו בתוך זמן קצר ייתכן שהסיבה לכך היא בעיה רפואית הדורשת טיפול
קרא עוד
כיצד מבדילים בין אלרגיה לעין יבשה?
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 27/02/2019 |
צפיות: 531
גרד, צריבה ואדמומיות בעיניים, אלה הם חלק מהתסמינים הן של אלרגיה והן של עיניים יבשות, אך מכיוון שהבעיה שונה, כך גם הטיפול בה. אז איך מבדילים בין המצבים ואיך מקבלים את הטיפול הנכון?
קרא עוד
בלוטות המיבומיאן (חלב): שורש הבעיה ומקור הפתרון בעיניים יבשות
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 17/01/2019 |
צפיות: 1,267
יובש בעיניים יכול להיות מציק ומעיק, אחד הגורמים הנפוצים לבעיה הוא חוסר תפקוד של בלוטות החלב של העין. הטיפול היעיל ביותר כיום הוא בטכנולוגיית IPL אשר מסייעת להקלה על המצב לטווח ארוך
קרא עוד
כיצד מסכים משפיעים על הראייה?
ד"ר אנדרו פינק
| 27/12/2018 |
צפיות: 747
המסכים הם חלק בלתי נפרד מהחיים, אם במחשב בעבודה ואם בטלוויזיה בבית. שהייה ממושכת מול מסכים עלולה להוביל לבעיות ראייה רבות ובעיקר ליובש בעיניים
קרא עוד
תסמונת דוויין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר אורי מלר
| 09/12/2018 |
צפיות: 1,203
תסמונת דווין היא בעיה גנטית הגורמת להגבלת תנועת העין לצדדים. התסמונת יכולה להיות קשורה למצבים בריאותיים אחרים ולגרום למנח ראש לקוי
קרא עוד