הזרקה: ביו אלקאמיד או חומצה היאלורונית?

סנטר, פנים, מצח, פילינג, הצערה, רעלן הבוטולינום... הרשימה (כמעט) אינה נגמרת. ד"ר יהודה אולמן על הטיפולים הנפוצים והחומרים הפופולריים ששכיחים היום בעולם הרפואה האסתטית
מאת פרופ' יהודה אולמן
| 23/06/2005 |
צפיות: 10,805
בחלקו הראשון של המאמר נסקרו מספר סוגים של ניתוחים פלסטיים, אולם הרשימה לא הסתיימה בהם.

ניתוח סנטר (Mentoplasty) -הרפואה האסתטית מאפשרת כיום ניתוחים הן להבלטת הסנטר (נפוץ יותר) והן להקטנתו. השיטה הנפוצה כיום להבלטת סנטר הנה שימוש בשתל סיליקון.

השתל מוחדר דרך חתך ברירית הפה (אין צלקת חיצונית) או דרך חתך מתחת לסנטר (נשארת צלקת חיצונית). הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית. חומרים חדשים כמו ה"ביו-אלקאמיד" מאפשרים הזרקת החומר ועיצוב סנטר ללא צורך בניתוח. ההחלמה קצרה, מהירה והתוצאה נשמרת לאורך שנים.

מתיחת פנים (Face Lifting) - ניתוח זה מטרתו להסיר את עודפי העור שנוצרו עם השנים, עקב שילוב כוחות של גרביטציה ואובדן האלסטיות של העור. באותו ניתוח מבצעים גם חיזוק של שרירי הפנים הרפויים.

הניתוח מתבצע בהרגעה עמוקה או בהרדמה כללית. עיקר חסרונו של ניתוח זה נעוץ בצלקות הנותרות בקו השיער, בקדמת האוזניים ומאחוריהן. הניתוח מחייב בדרך כלל אישפוז ללילה. ההחלמה נמשכת כשבועיים והתוצאות נשמרות למספר שנים.

מתיחת מצח (Forehead lift) - הניתוח נועד להחזיר את הגבות אשר צנחו מטה עם השנים למקומן הטיבעי, לבטל חלק מהקמטים לרוחב המצח ואת "קמטי הדאגה" שבשורש האף. הוא יכול להתבצע באופן נפרד או כחלק ממתיחת הפנים.

הניתוח המתבצע בהרגעה עמוקה והוא מותיר אחריו צלקת בתוך או לפני קו השיער. עודפי העור מוסרים ופעילות השרירים מתבטלת באופן חלקי. במקרים מסויימים ניתן לבצע את ההרמה דרך חתכים מוגבלים יותר.

קילוף פנים (Peeling) - פעולה זו נועדה "להחליק" את הקמטים השטחיים והבינוניים על הפנים, סביב העיניים והפה, ולבטל את ניזקי השמש בעור.

הפעולה יכולה להתבצע על ידי שיוף העור באמצעים מיכניים, על ידי מריחת חומצות שונות (פילינג כימי) או באמצעות לייזר פחמן דו-חמצני.

הפעולה מתבצעת בהרגעה עמוקה. למעשה, מייצרים כוויה מבוקרת, שהחלמתה מביאה ליצירת רקמת עור חדשה, בריאה ומתוחה יותר. פעולה זו אינה מהווה תחליף לניתוח מתיחת פנים וצוואר, והיא מוגבלת לאזור הפנים בלבד.

תהליך ההחלמה נמשך כשבועיים והעור החדש הופךאדום, כך שהוא מחייב הסוואה באיפור כמספר חודשים.

הצערת עור הפנים (Photorejuvenation) - מטרה הטיפול הינה להבהיר כתמים חומים ואדומים בעור, כמו גם כלי דם עדינים בעור הפנים. הטיפול עושה שימוש באנרגיית אור מסונן, הפועל בהבזקים ומתבצע לאחר מריחת משחת אילחוש על האזורים המטופלם למשך שעה.

הטיפול הינו קל יחסית ורוב המטופלים יכולים לחזור לפעילות מלאה לאחר יומיים-שלושה, בתוספת של איפור קל.

בניגוד לפילינג, ניתן לבצע טיפול זה גם באזורי הצוואר, המחשוף והידיים. לעיתים נדרש טיפול משלים. יש הטוענים, שטיפול זה מתאים גם להעלמת קמטוטים. נסיון המחלקה מלמד שאין לכך ביסוס.

הטיפול בקמטי הפנים - טיפולים אלה הפכו להיות פופלריים יותר בשנים האחרונות, עקב צרופם של חומרים יעילים ובטוחים יותר לשימוש.

הטיפול בקמטים מהווה, על פי רוב, טיפול של עזרה ראשונה, והוא איננו מחליף אלא דוחה חלק מהטיפולים "הכבדים יותר". אין מדובר בתהליכים ניתוחיים, אלא בטיפולים שאינם מחייבים כמעט יציאה ממעגל העבודה - ההחלמה קצרה, אין צורך בחתכים ובחדר הניתוח.

רעלן הבוטולינום - טיפול זה נמצא בשימוש זה שנים רבות עבור תסמונות הקשורות בשרירם מכווצים. החומר המוזרק לשרירים גורם להרפייתם. השמוש האסתטי הינו ישום של הזמן האחרון, לאחר שגילו שהזרקת החומר, בעיקר לשרירים שבצידי העיניים ובמצח, מבטלת את הקמטים במקומות אלה.

הפעולה הינה קצרה ותחילת פעילות החומר הינה מספר ימים אחר ההזרקה. חסרונו העיקרי של הטיפול הוא המשך הקצר של השפעתו - כשלושה חודשים בלבד, כאשר אז יש צורך לחזור על הטיפול.

הזרקת שומן עצמי - השימוש בשומן של המטופל עצמו, מבוסס על הוצאת שומן ממקומות בהם יש די שומן, כמו באזורי הבטן והעכוז, והזרקתו לאזורים שרוצים להוסיף להם נפח, בעיקר בפנים, כגון: קמטים, לחיים, שפתיים.

החסרונות העיקריים של השמוש בשומן, הינו הצורך בפעולת השאיבה, הנעשית בהרדמה מקומית. בנוסף, הספיגה החלקית של השומן, המתרחשת בשבועיים הראשונים, מחייבת הזרקה עודפת של השומן כדי להשיג את התוצאה המקווה. תהליך ההחלמה ארוך יותר בטיפול זה מאשר בחומרים האחרים.

הזרקת חומצה היאלורונית - תכשירים המבוססים על חומר זה, שהינו מרכיב הנמצא באופן טבעי בעור וברקמות אחרות, מוזרקים לתוך הקמטים. התהליך קל ואיננו דורש הרדמה מקומית.

למעשה, לאחר הזרקת חומצה היאלורונית ניתן לחזור למעגל העבודה כמעט מיידית, שכן פרט לאדמומיות החולפת תוך זמן קצר ולעיתים רחוקות גם שטף דם מוגבל, לא נותרים סימנים על העור.

החיסרון העיקרי הוא שיש לחזור על הפעולה כל שמונה עד 12 חודשים, שכן החומר מתפרק בגוף. חומרים אלה אינם מעוררים תופעות אלגיות, בניגוד לתכשירים על בסיס קולגן, שהיו בשמוש בעבר.

הזרקת ביו-אלקאמיד - בניגוד לחומרים האחרים, חומר זה נותר לתמיד באזור המוזרק ואיננו מתפרק. החומר מוזרק בעזרת הרדמה מקומית והוא יכול לשטח קמטים עמוקים יחסית, למלא שקעים בעור, לחיים וסנטר.

הביו-אלקאמיד איננו מתאים למילוי השפתיים. עיקר חסרונו בניסיון הקצר יחסית של חומר זה בבני אנוש - כשש שנים בלבד.

הסרת שיער (Epilation) - טיפול זה מתאים לבעלי שיער כהה, שעורם בהיר יותר. הטיפול מבוסס על הרס זקיקי השיער על ידי חום המופק מלייזר או מהבזקי אור מסונן. הטיפול מבוצע אחר מריחת תכשיר הרדמה.

מדובר בסידרה ארוכה של טיפולים, המשתנה מאזור גוף אחד למשנהו. חשוב לציין כי ההסרה לצמיתות הינה רק לכ-70%מהשיער. בדרך כלל, יש צורך בטיפול אחזקה דו-שנתי כדי לשמר את התוצאה.

לחלקו הראשון של המאמר

לאתר המרכז הרפואי רמב"ם לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר