כיצד נדע מה הסיבה לפצע או לאדמומיות בפנים?

תמיד מסמיקים בלי מבוכה? פצעים טורדניים מפציעים בעורכם, אך גיל ההתבגרות הרחק מאחור? איך תדעו אם מדובר באקנה בעור הבוגר או בכלל במשהו אחר?
 יפית כהן
| 053-4877791 | 07/02/2022 |
צפיות: 6,322
דירוג: 4.2 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
הסמקות ופצעונים הם יותר מאשר בעיה אסתטית בלבד ויכולים להעיד על בעיה רפואית שיש להתייחס אליה.

בהירי העור נוטים פעמים רבות לסבול מעור אדמומי והסיבה לכך קשורה בהרחבה של נימי הדם. הרחבת נימי הדם קורית בתגובה לגורמים שונים כגון חום, התרגשות או תגובה רגשית עזה ופעילות גופנית מאומצת. אך יש סיבות נוספות, ומיד נפרטן.

אקנה


אקנה היא תופעת עור נפוצה מאוד והמפורסמת ביותר והיא מאפיינת בעיקר את גילאי ההתבגרות אך היא גם פוקדת את העור הבוגר. הופעתם של פצעוני אקנה בעור הפנים עלול להוביל לעתים למראה אדמומי. התסמינים כוללים הופעתם של קומודונים שחורים ("שחורים") או פצעונים בעלי ראש מוגלתי לבן באזורים שונים בגוף, כגון הפנים, הגב והחזה. הטיפול באקנה יתבסס על טיפול מערכתי, לעתים רבות יכלול תכשירים אטופיים רטינואידיים, ולעתים גם מחזור קצר של אנטיביוטיקה או מתן של רואקוטן.

רוזציאה


מדובר בתסמונת כרונית בעור המתאפיינת באדמומיות מוגברת של עור הפנים, אשר לעתים מתבטאת גם בעפעפיים. התסמינים כוללים הסמקות חוזרות ונשנות ולעתים יופיעו גם פצעונים דמויי אקנה. רוזציאה שכיחה מאוד בקרב נשים מעל גיל 30 ובעיקר בבעלות גוון עור בהיר וכשהיא מתפרצת בקרב גברים, היא גם עלולה להוביל לאף בולמוסי, גבשושי ומחוספס.
הגורמים המעודדים את התפרצות הרוזציאה הם טמפרטורות גבוהות, חשיפה לשמש, צריכת אלכוהול, שינויים הורמונליים וגורמי מתח נפשי.

לפעמים, רוזציאה תאובחן לצד אקנה ואז תכונה "אקנה-רוזציאה", למרות שמדובר בתופעות עוריות שונות לגמרי. הטיפול הנפוץ הוא ראשית כל ולפני הכול, מניעה של הגורמים שמובילים להתפרצות התסמונת. למשל, חשיפה לשמש היא סיכון ודאי בהחמרת רוזציאה והיא סיכון שבהחלט ניתן למנעו. במקרים קלים, טיפול מקומי בחומרים אנטיספטיים יוכל לסייע. במקרים חמורים יותר, ייתכן ויהיה צורך אף במתן כמוסות אנטיביוטיקה בטיפול פומי ובמריחה של נוגדי דלקת.

בהיבט האסתטי, הפרוטוקול הטיפולי תמיד יהיה מערכתי בשל ריבוי הסימפטומים המאפיינים תסמונת עורית זו. למשל, אפשר לטפל בצבירי הנימים שמופיעים בעור בעזרת טיפול IPL, ובסימני נימים בולטים וניכרים יותר, בעזרת טיפול בלייזר.

דמודקס


אחד הגורמים הנפוצים ביותר לרוזציאה הוא טפיל הדמודקס. לא כולם מודעים לכך, אך בהחלט ייתכן כי האדמומיות או הפצעונים בעורכם הם תוצאה של נוכחות הטפיל המקנן בזקיקי פלומת השיער ובלוטות החלב. אמנם טפיל זה חי בעורנו כדרך שגרה, אך אם יחל לשגשג יתר על המידה, העור יגיב לנוכחותו והדבר יתבטא במראה העור. סטרס, שינויים הורמונליים, מריחה טופיקלית ממושכת של סטרואידים ונטילה של תרופות המדכאות את מערכת החיסון, כל אלו יכולים להשפיע על שגשוג הטפיל מעבר לרצוי. נוסף על כך, שימוש או שילוב של תכשירי קוסמטיקה שמגרים את העור יתר על המידה עשויים גם בתורם לפגוע במחסום ההגנה של העור, ולגרום לסימפטומים קליניים ברורים כדוגמת נקודות אדומות, תפרחת או פצעונים - אינדיקציות אפשריות לנוכחותו של הטפיל.

הטיפול הראשוני הוא תכשיר אנטי-טפילי במריחה אטופית, אך אם נוכחות הטפיל בעור נרחבת, ייתכן שימוש נוסף באנטיביוטיקה במתן פומי. מאחר שטפיל הדמודקס הוא טפיל מיקרוסקופי שעין אדם אינה יכולה לראותו, כדי לאבחן אם קיימת נוכחות של הטפיל בעור, מומלץ מאוד לבצע בדיקת משטח עורי או לעשות שימוש בטכנולוגיות לדימות העור כמו מכשיר הדרמוסקופ המצוי בידי הרופא, כדי להתאים את הטיפול הנכון.

סבוריאה


סבוריאה היא מצב שכיח למדי המתאפיין בעור אדמומי ובקשקשת תאי עור מתים. תסמונת עורית זו נפוצה בעור הפנים, בעיקר בצידי האף, הגבות, האוזניים, הזקן ועור הקרקפת. פעמים רבות היא מתעוררת רק בעשור השלישי או הרביעי של החיים. גברים סובלים מסבוריאה יותר מאשר נשים, והיא תחמיר בשל גורמים שונים כגון מזג האוויר, תזונה או לחץ נפשי. לפעמים היא תאובחן לצד הרוזציאה ולכן האבחון כה חיוני להתאמה טובה ונכונה יותר של הפרוטוקול הטיפולי. הטיפול יכלול טיפול תרופתי אטופי ויכיל חומרים אנטי פטרייתיים או אנטי דלקתיים.

דרמטיטיס של סביבות הפה (דמרטיטיס פריאוראלי)


מדובר בדרמטיטיס כרוני המתבטא כאדמומיות או כתפרחת פצעונים מסביב לפה או בצידי האף, ולעתים אף מסביב לעיניים. הסיבה לתופעה עורית זו אינה ידועה אך מה שכן ידוע הוא שילדים ונשים נוטים ללקות בה יותר. תכשירים קוסמטיים המכילים חומצות בריכוזים משתנים ומגרים ו/או שילוב של תכשירים מגרים שונים עלולים לגרום להתפרצות של דרמטיטיס פריאורלי או להחמרת מצב קיים. קיימת התוויית נגד לשימוש בסטרואידים, שעלולים רק להחריף את המצב ולא להקל עליו כלל. לעיתים יאובחן שגשוג של טפיל הדמודקס ולכן הטיפול המומלץ יכלול תכשירים נוגדי דלקת ולעיתים גם תכשירים אנטי-טפיליים.

שאלו את המומחים שלנו וקבלו מענה מקצועי:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנת יתר
פורום מחלות עור, מחלות עור ילדים
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד

רגישויות או אלרגיות


לפעמים חשיפה לתכשיר מסוים או לאלרגנים מסוימים עלולה להאיץ התפתחות דלקות עוריות. זיהומים אלו יתבטאו בפריחה ו/או באדמומיות בפנים.

אם לפתע מופיעה אדמומיות שלא סבלתם ממנה קודם לכן, מומלץ לבדוק אם במקרה בדיוק גם התחלתם להשתמש בשמפו חדש, או בקרם לחות שלא ניסיתם קודם. אם כן, יש להפסיק מייד ולבחון אם יש שיפור במצב. יש לגשת לרופא עור שיוכל בתורו להפנותכם לאלרגולוג כדי לבצע תבחין מטלית, ולזהות את האלרגן שאליו אתם מגיבים.

אסתמה של העור (אטופיק דרמטיטיס)


מדובר בתסמונת עורית שכיחה שמתעוררת בקרב כ-20% מהילדים וכ-5% מקרב המבוגרים. אטופיק דרמטיטיס בקרב ילדים מתאפיינת באדמומית בפנים ואילו מבוגרים בדרך כלל יסבלו מהתופעה בשקע של המרפק, מאחורי הברכיים, בידיים ובאזורים נוספים.

הטיפול המומלץ כולל ליחוח תכוף של העור ומריחת תכשירים קוסמטיים לשיקום מחסום ההגנה של העור שמכילים את שלושת סוגי השומנים הטבעיים של שכבת הקרנית, שהם כולסטרול, חומצות שומן וטריגליצרידים. במקרים שבהם הפריחה חריפה הרופא ירשום טיפול סטרואידי אטופי. טיפול זה מותווה בדרך כלל לפרק זמן קצר, ולא בסמיכות קרובה מדי לטיפולים סטרואידיים קודמים, מפני ששימוש קבוע בתכשירים סטרואידיים אינו מומלץ. ישנם גם תכשירים אנטי דלקתיים לא סטרואידיים שאמנם יעילים פחות, אך בטוחים לשימוש ממושך. בנוסף, יהיה צורך בשימוש בסבוני ניקוי טבעיים ייעודיים לאסתמה של העור, בשל שכיחות מוגברת של זיהום משני הנגרם ע"י חיידק "סטפילוקוקוס אאוראוס".

יש כמה וכמה סיבות אפשריות לאדמומיות ופצעונים בפנים. החדשות הטובות הן שמרביתן ניתנות לטיפול. בשל ריבוי התסמינים ועל מנת להימנע מאבחנות שגויות חשוב לגשת לאבחון אצל איש מקצוע מומחה אשר יעשה שימוש במערכות לדימות העור. מערכות שכאלו יאפשרו לאבחן את הנעשה בתוך העור ואת הגורמים לאודם או לפצעונים, ויאפשרו התאמה מדויקת של הטיפול הנכון.

יפית כהן מנהלת פורום אקנה - רוזציאה באתר BEOK, מרצה תדיר בכנסים מובילים בתחום האסתטיקה, מומחית לטיפול ברוזציאה ואבחון קליני של העור. בעלים של "המרכז לטיפול ברוזציאה"- קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס. מנהלת את קבוצת התמיכה הגדולה בישראל בפייסבוק בנושא "רוזציאה, טפיל הדמודקס, ואדמומיות בפנים- Rosacea Israel".


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם יפית כהן
מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של 'המרכז לטיפול ברוזציאה' - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש.

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד