תרופות חדשות להרזיה: אוזמפיק וסקסנדה לטיפול בסוכרת וירידה במשקל

התרופות החדשות מסייעות באיזון הסוכר בחולי סוכרת וכן בירידה במשקל על ידי העלאת תחושת השובע. מהם ההבדלים ביניהן, מהן תופעות הלוואי האפשריות ולמי הן מומלצות?
ד``ר אסנת רזיאל
| 053-4877813 | 09/11/2021 |
צפיות: 8,471
דירוג: 4.2 מתוך 45 הצבעות
התקבלו 45 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
בארה"ב אושרה לשימוש תרופה בשם ויגובי המכילה סמגלוטייד, המיועדת לירידה מהירה במשקל באמצעות גרימת תחושת שובע. את התרופה יש להזריק פעם בשבוע.

בארץ כבר ניתנת תרופה הכוללת סמגלוטייד ומיועדת לחולי סוכרת בשם אוזמפיק. תרופה זו יכולה להינתן באופן פרטי למי שסובל מהשמנת יתר לצורך הרזיה, אולם נדרש אישור באמצעות טופס 29 ג' אשר מצדיק את הטיפול בה. בישראל מאושרת ומשווקת תרופה דומה להרזיה בשם סקסנדה, אשר יש להזריק באופן יומי.

איך עובדות התרופות החדשות ומהי השפעתן? מהם ההבדלים ביניהן? האם ניתן ליטול אותן גם לאחר ניתוח בריאטרי, אם יש צורך במקצה שיפורים? על כך בכתבה הבאה של ד"ר אסנת רזיאל.

ד"ר אסנת רזיאל - רופאה כירורגית מומחית לניתוחים בריאטריים להרזיה ומנהלת אסיא בריאטריק - מרכז רב תחומי להשמנת יתר אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל, הברזל 20 תל אביב.

אוזמפיק OZEMPIC -


בישראל התרופה סמגלוטייד נמכרת בשם אוזמפיק. התרופה ניתנת במינון נמוך יותר מתרופה בשם ויגובי שקיבלה אישור בארה"ב. תחילה, תרופה זו ניתנה לחולי סוכרת, אך מיד כשהחל הטיפול אפשר היה להבחין בירידה במשקל בקרב המטופלים. את התרופה נוטלים פעם בשבוע והיא פועלת בכמה מנגנונים לגרימת תחושת שובע, לירידה ברמות הסוכר בדם ולהתרוקנות אטית יותר של הקיבה.

סקסנדה SAXENDA -


סקסנדה מאושרת לשימוש בישראל, אירופה וארה"ב כזריקה הניתנת אחת ליום לצורך הרזיה. סקסנדה בדומה לאוזמפיק גם היא מכילה חומר דמוי הורמון השובע שנותן תחושת שובע ומשפר ערכי סוכר.

אילו תרופות חדשות להרזיה קיימות בארץ?


סקסנדה מאושרת בארץ והיא משמשת לטיפול בסוכרת ובעודף משקל. התרופה אוזמפיק מאושרת בישראל לצורך טיפול בחולי סוכרת, אך טרם קיבלה אישור לטיפול בהשמנת יתר באופן שגרתי. כדי לקבל טיפול להשמנת יתר באוזמפיק, יש לקבל תחילה מרשם רופא וטופס 29 ג' - טופס המאשר שימוש בתרופה שאינה רשומה בישראל בהתוויה.

מהו ההבדל העיקרי בין שתי התרופות?


כפי שהוסבר, התרופה סקסנדה משמשת לטיפול בהשמנת יתר לפי האישור שקיבלה בישראל. התרופה אוזמפיק חדישה יותר והצליחה להראות ירידה במשקל בשיעור משמעותי יותר. מי שקיבל טיפול בתרופת סקסנדה הפחית 5% במשקל גופו במשך ארבעת החודשים הראשונים לטיפול, וכן ניתן לראות ירידה ממוצעת במשקל של 11% לאחר שנה שבה התרופה ניתנה.

מי שקיבל טיפול בסמגלוטייד, המצוי בתרופת אוזמפיק, הפחית ממשקל גופו עד 20% לאחר שנה של קבלת הטיפול. עם זאת, למטופלים שקיבלו אוזמפיק במסגרת המחקר ניתן מינון גבוה - 2.4 מיליגרם. מדובר במינון שטרם קיים בארץ.

איך פועלות התרופות לירידה במשקל?


מדובר בתרופות המחקות את פעילות הורמון השובע GLP1. זהו הורמון המיוצר בתאי המעי ומופרש אל הדם בתגובה למזון המגיע למערכת העיכול. התרופות פותחו לראשונה לטיפול בסוכרת אולם נמצא שהן גורמות לירידה נהדרת במשקל במספר מנגנונים:
1. העלאת הפרשת ההורמון אינסולין מהלבלב, בתלות ברמת הגלוקוז בדם.
2. הפחתת הפרשת הורמון הגלוקגון, המגביר את ייצור הגלוקוז ושחרורו לדם ממחסני הגלוקוז בכבד.
3. האטת התרוקנות הקיבה, מה שגורם לדיכוי התיאבון וירידה משמעותית במשקל.
4. עלייה בתחושת השובע באמצעות השפעה על מרכז הרעב במוח, המצוי בהיפותלמוס, שגורמת בין היתר לירידה בכמיהה למזונות עתירי שומן.

מתי אוזמפיק מתחילה להשפיע?


אוזמפיק מתחילה להשפיע תוך יום עד שלושה ימים מרגע ההזרקה ולמשך שבוע. אוזמפיק ניתנת בזריקה תת עורית פעם בשבוע. הטיפול מתחיל במינון נמוך שמועלה בהדרגה, וזאת כדי להימנע מתופעות לוואי בתחילת הטיפול הקשורות למערכת העיכול. תופעות הלוואי כוללות בעיקרן שלשולים, גזים, בחילות ואי נוחות בבטן. חלק מהמטופלים דיווחו על רתיעה ממזונות מסוימים כמו מזונות עתירי שומן ומלח, וככן על כמיהה למזון מתוק.

מדוע אוזמפיק גורמת לתופעות לוואי במערכת העיכול?


תופעות לוואי כגון שלשולים וגזים יכולות להיות קשורות להשפעת התרופה על התנועתיות במערכת העיכול, אם כי ברוב המקרים הן חולפות עם הזמן. בדרך כלל תופעות הלוואי יחלפו לאחר מספר חודשי טיפול.

כיצד ניתן להקל על תופעות הלוואי?


כדי להימנע או להקל על תופעות הלוואי, כדאי להקטין את גודל הארוחות ולאכול ארוחות קטנות יותר בתדירות גבוהה יותר. מומלץ לאכול באופן איטי ולהקפיד על שתיית מים רבים. כמו כן מומלץ להימנע ממזונות מתובלים, מטוגנים או מתוקים מדי, ולהימנע מאכילה ליד ריחות בישול חזקים. תמיד ניתן להסתפק במינון קטן יותר.

אילו בדיקות דם יש לבצע?


מומלץ לבצע אחת לחצי שנה בדיקות דם שגרתיות הכוללות:
• ספירת דם.
• גלוקוז, אוריאה, קראטינין, נתרן, אשלגן, סידן, מגנזיום, פוספור, חלבון, אלבומין, פרופיל שומנים, תפקודי כבד, המוגלובין מסוכרר וחומצה אורית.
• רמת ברזל, פריטין, ויטמין B12, רמת חומצה פולית ורמת ויטמין D.
• תפקודי בלוטת התריס: T3, T4, TSH - פרולקטין, טסטוסטרון.
• תפקודי קרישה.

איך מזריקים את התרופות?


הן סקסנדה והן אוזמפיק משווקות בצורת עט אשר עליו מרכיבים מחט חד פעמית, עדינה ודקה מאוד. ההזרקה מתבצעת באופן פשוט ביותר לבטן, לירך או לזרוע, היא כמעט אינה מורגשת ואינה גורמת לכאב.

במשך כמה זמן יש לקבל את הזריקות?


למעשה, אין הגבלה בזמן אלא ניתן ליטול את התרופות לאורך זמן עד שמגיעים למשקל היעד הרצוי. ניתן להפסיק את הטיפול בתרופה, תוך ייעוץ עם הרופא המטפל, ולפי הצורך לחזור לטיפול. אפשר גם להפחית את המינון לאחר הירידה הגדולה במשקל.

מהי התזונה המומלצת בזמן נטילת התרופות?


מומלץ לאמץ תזונה ים תיכונית הכוללת מגוון ירקות ופירות בכל הצבעים, קטניות, דגנים מלאים, אגוזים, גרעינים, עשבי תיבול, שמן זית, גבינות ויוגורט, מעט ביצים, דגים פעמיים בשבוע, עוף או הודו פעם בשבוע וכן צריכה מועטה מאוד של בשר אדום וחמאה.

איזה ליווי מומלץ?


חשוב לזכור שלא קיימת תרופת קסם לטיפול בהשמנה או בהשמנת יתר, ובכל מקרה מומלץ ללוות את הטיפול התרופתי בתפריט תזונתי מתאים ובליווי של דיאטנית. התרופות החדשות הופכות את תהליך ההרזיה לקל יותר, בזכות תחושת שובע משמעותית. ואולם, כדי לשנות את הרגלי החיים מומלץ להיעזר בטיפול משלים, טכניקות להפחתת מתחים ושינוי תודעתי.

מהי הפעילות הגופנית המומלצת?


מומלץ מאד לבצע הליכה יומית של חצי שעה מידי יום ובנוסף תרגילי כוח או פילאטיס פעמיים שלוש בשבוע. לאנשים עם מגבלות גופניות מומלץ לבצע התעמלות במים, שחייה וכן פלדנקרייז.

לאיזה גיל מיועדות התרופות?


התרופות מיועדות למבוגרים החל מגיל 18. אין מגבלת טיפול בקשישים, אך יש מידע מצומצם לגבי מטופלים בני 75 ומעלה.

לאיזה משקל מיועדות התרופות להרזיה?


הטיפול התרופתי מקובל מערך BMI 30 המעיד על השמנה, או ערך BMI 27 המעיד על עודף משקל, אם נלוות לו מחלות.

מי אינו מתאים לטיפול?


הטיפול בתרופות החדשות אפשרי רק עם מעקב של הרופא המטפל ובאמצעות מרשם. הטיפול אסור אם קיימת רגישות לאחד המרכיבים בתרופה, במהלך היריון והנקה, וכן במצבים רפואיים מסוימים כגון אי ספיקת כליות.


איך מקבלים מרשם לזריקות?


אפשר לקבל ייעוץ רפואי מקיף הניתן על ידי ד"ר אסנת רזיאל, אסיא מדיקל, וזאת לצורך בחינת ההתאמה לטיפול התרופתי, קבלת מרשם והסברים נדרשים, וכן קביעת ליווי רגשי ומעקב שוטף של דיאטנית.

מהי העלות של התרופות?


מחירה של סקסנדה באופן פרטי הוא 1,100 שקלים לחודש, וניתן לעתים לקבל השתתפות של קופות החולים. מחירה של אוזמפיק באופן פרטי הוא 450 שקלים לחודש, השתתפות קופות החולים ניתנת רק בהתוויה של סוכרת.

ד"ר אסנת רזיאל היא רופאה כירורגית מומחית לניתוחים בריאטריים להרזיה ומנהלת אסיא בריאטריק - מרכז רב תחומי להשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל, הברזל 20 תל אביב.דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסנת רזיאל
מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה
טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת, ניתוחים חוזרים להרזיה

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד