שבר בצוואר הירך בגיל השלישי

אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
ד``ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 1,998
דירוג: 4.7 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
שבר בצוואר הירך נחשב לאחד מן הסכנות הגדולות ביותר בגיל השלישי, והוא עלול להיגרם בקרב אוכלוסייה זו גם במקרה של נפילה קלה.

הסכנה אינה טמונה רק בירידת איכות החיים של המטופל, אלא גם בירידת תוחלת החיים שלו – 33% מאוכלוסיית הגיל השלישי הסובלים משבר מסוג זה נפטרים בשנה הראשונה למקרה.

בישראל, מתרחשים כ- 6,000 מקרים מסוג זה מדי שנה, ונתון זה רק הולך וצומח לנוכח העלייה בתוחלת החיים.

שברים אלו נובעים לרוב מאוסטיאופורוזיס. מרבית המטופלים מעל גיל 50, והגיל הממוצע לשבר מסוג זה הוא 80.

15% מהסובלים משבר בצוואר הירך בצד אחד, יסבלו בהמשך הדרך משבר זה גם ברגל השנייה.

מדוע אוסטאופורוזיס מגבירה את הסיכוי לשברים?


אוסטאופורוזיס (Osteoporosis) היא מחלת שלד רב-מערכתית ומטבולית, המאופיינת בבריחת סידן הגורמת לירידה בחוזק העצם ובסיכון מוגבר לשברים.

שכיחות השברים האוסטיאופורוטיים נמצאת בעלייה מתמדת ברחבי העולם. בארצות הברית, למשל, קיימים כ- 2 מיליון איש בקרב אוכלוסיית הקשישים הסובלים משברים מסוג זה. מחקר אמריקאי בדק לעומק את תופעת "שבר הירך השני". החוקרים מצאו כי שבר שני באזור צוואר הירך מופיע אצל 15% מהמטופלים הסובלים משבר ראשון. לכן, השבר הראשון הוא מעין תמרור אזהרה לבאות. בנוסף, לשבר הראשון תפקיד של נביא: הוא מעיד על סיכוי לתחלואה נוספת, ובמקרים חמורים יותר יכול לאותת על מוות.

אולי יעניין אתכם גם:
רכיבת אופניים: כיצד מבדילים בין פציעה לחבלה?

בישראל, בוצעו מחקרים רבים בנושא זה, ורובם הגיעו לתוצאות דומות למחקר שבוצע בארצות הברית.

חשוב לציין כי כל שבר אוסטיאופורוטי באשר הוא מעלה משמעותית את הסיכון לבואם של שברים נוספים. שבר בצוואר הירך נחשב לשבר האוסטיאופורוטי החמור ביותר. אחוזי התחלואה והתמותה הנובעים ממנו גבוהים באופן משמעותי משאר סוגי השברים הנובעים מאוסטאופורוזיס.

דרכי הטיפול

במקרה של שבר אוסטיאופורוטי , יעילות הטיפול חשובה במיוחד, וזאת מכיוון שמדובר באוכלוסיה הנמצאת בסיכון מאוד גבוה לשבר נוסף בעתיד.

טיפול נכון יכול להפחית הופעת שבר בצוואר הירך בשיעור של 40%- 60%.

הטיפול יכלול נטילת תרופות לטיפול במחלת האוסטאופורוזיס, נטילת סידן, אמצעי שיקום שונים ונטילת ויטמין D.

הטיפול מתחיל במחלקה האורטופדית. האורטופד מתמקד בהליך הניתוח, בהסברת הסיכונים הכרוכים בו ובפירוט הליך השיקום שלאחריו. מכיוון שהטיפול בשבר העכשווי תופס את אור הזרקורים, מחלת האוסטאופורוזיס נשכחת, וכך גם הטיפול בה.

לאחרונה, פורסם מאמר הטוען כי האשפוז במחלקת האורטופדיה מהווה 'חלון הזדמנויות', בו צריך להתחיל את הטיפול באוסטיאופורוזיס. בפועל, רק מעטים מהמטופלים שאושפזו במחלקה האורטופדית יזכו לקבלת טיפול תרופתי למחלה.

אומנם ניתן להתמקד בשלב השיקום בטיפול התרופתי לאוסטאופורוזיס, אך דרך טיפול זו אינה היעילה ביותר. הטיפול המיטבי במחלה דורש שיתוף פעולה בין רופאים מומחים בתחום מטבוליזם העצם לבין האורטופדים המנתחים. ברוב המחלקות האורטופדיות בארץ לא מצוי שיתוף פעולה מסוג זה.

בבית החולים מאיר הוקמה מרפאה מיוחדת לטיפול בשברי צוואר הירך, בה שיתוף הפעולה בין רופאים מומחים בתחום מטבוליזם העצם לבין האורטופדים המנתחים מתבצע החל משנת 2012.

נכון להיום, במרפאה זו, ניתן לראות מגמת שיפור משמעותית: ירידה באחוז התמותה, ירידה בהופעת שבר עתידי נוסף ועלייה ניכרת במדדים החיוניים של המטופלים.

ד"ר איל יעקבי- מומחה בכירורגיה אורתופדית, רופא בכיר במערך האורתופדי בבית החולים מאיר

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד