מצמוץ כסימפטום ליובש בעיניים

להופעת יובש באזור העיניים קיימים גורמים רבים. פעמים רבות, המטופל אינו מקבל את הטיפול הטוב ביותר, וזאת מכיוון שלא תמיד מוצאים את הגרעין האמתי ליובש. הקשיבו לגוף שלכם, היו ערניים לעיניים שלכם וגשו לבדוק את זה בהקדם האפשרי. וגם: כיצד קשור המצמוץ לעיניים יבשות? מה זה לגופתלמוס? ומה הם התסמינים?
ד``ר אנדרו פינק
| 21/04/2019 |
צפיות: 2,280
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הסיבה השכיחה ביותר להיוועצות עם רופא העיניים היא אי נוחות עקב עיניים יבשות. קשה לאבחן יובש בעיניים מכיוון שתופעה זו יכולה להיות דומה למחלות עיניים אחרות.

סובלים מיובש בעיניים? היכנסו עכשיו לפורום:
פורום יובש בעיניים, יש לך עיניים יבשות?

קיימים גורמים שונים להיווצרות יובש בעיניים, ולכן, בזמן התייעצות מהירה בקופת החולים יהיה קשה לרופא להעניק אבחנה מדויקת ולהגיע לשורש הבעיה. למרבה המזל, יובש בעיניים יגרום לנזק משמעותי רק במקרים חריגים בלבד, אך הוא עלול לגרום לירידה משמעותית באיכות החיים.

הקשר בין מצמוץ לעיניים יבשות


דמעות באיכות ירודה הן הסיבה הנפוצה ביותר להיווצרות יובש בעיניים. האיכות יורדת בעקבות הופעת דלקת או בעקבות סתימות של בלוטות הדמע בשולי העפעף.

אדם ממצמץ בממוצע כל 5 שניות. מצמוץ מאפשר פיזור שווה של הדמעות על פני העין. בזמן קריאה או עבודת מחשב, קצב המצמוץ יפחת לכל 15 שניות. עקב ההפחתה, נוצרים אזורים של יובש בעיניים, והן מתחילות להציק. שילוב של דמעות באיכות ירודה, המתאדות במהירות, הסתכלות ישירה על צג המחשב ומזגן בעל לחץ אוויר חזק יאיצו את הופעת המחלה ויגרמו ליובש חמור.

אולי יעניין אתכם גם:
IPL: טיפול חדשני ליובש בעיניים
עיניים יבשות? IPL יכול לפתור את הבעיה
כיצד מסכים משפיעים על הראייה?

גורם נוסף ליובש בעיניים הוא מצמוץ חלקי. במצב זה, קיימת חשיפה חמורה של העין לאור. דרך האבחון הטובה ביותר לבעיה זו נעשית באמצעות צילום המטופל בזמן מצמוץ, וצפייה בחומר בהילוך איטי.

הטיפול בבעיית המצמוץ דורש מאמץ רב מהמטופל. עליו לזכור למצמץ לעיתים תכופות יותר ולשנות את דרך המצמוץ, וזה אינו דבר הנעשה באופן טבעי ואוטומטי. ניתן להוריד יישומים המזכירים למטופל למצמץ למחשב או לטלפון החכם. החלק השני של הטיפול כולל שמירה על היגיינת העין, , מריחה של משחות, ושימוש בטיפות. משקפים אטומים יכולים לעזור, ואף מכשירים המוציאים אדים. בנוסף, קיימים טיפולי IPL.

לגופתלמוס הוא מצב שבו חולים אינם מסוגלים לעצום את העיניים עקב שיתוק של השרירים השולטים בעפעפיים. סיבה נוספת לחוסר יכולת זו היא הצטלקות או עיוות צורת העפעף.

תופעה זו יכולה להתרחש בזמן השינה, וחלק מהחולים אינם מודעים לכך שעיניהם לא נעצמות לחלוטין. גם עבור בן/ בת הזוג קיים קושי לזהות בחשכה את הסדק הקטן של העין שנחשף בין הריסים. מבחינתם, עיניו של היקר להם מכל עצומות הרמטית.

דרכי הטיפול במחלה זו כוללים מריחת משחות ומסכות מיוחדות, היוצרות לחץ עדין על העפעפיים, ובכך מסייעות להם להיסגר באופן תקין. במקרים חמורים יותר, ייתכן צורך בהליך כירורגי.

בעיות בעפעפיים והפחתה בכמות המצמוץ הן רק חלק קטן משלל הסיבות העלולות לגרום להופעת היובש בעיניים. ולכן קשה למצוא את הגרעין האמתי – זה שגרם ליובש בעיניים מלכתחילה. עובדה זו מקשה על מציאת דרך הטיפול הספציפית והמדויקת, ולעתים זה מעכב את הליך ההחלמה.

חשוב שתהיו ערניים. שימו לב לעיניים שלכם. אם נתקלתם בקושי בעצימת עיניים, בגרד ואדמומיות באזור העפעפיים ובהופעת קשקשים לבנים בקרבת הריסים- פנו לרופא המומחה שלכם, בדקו ביסודיות את מצב העין, גלו את גרעין הבעיה והגיעו לדרך הטיפול הספציפית והמדויקת ביותר עבורכם.

ד"ר אנדרו פינק – רופא עיניים ומנתח, מנהל מרכז לעין יבשה

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר