עזרים ואביזרי ראיה לכבדי ראיה

תוחלת החיים בעולם המערבי רק עולה עם השנים, ואיתה עולה אחוז האנשים הסובלים מכבדות ראיה. אומנם אין פתרון רפואי היכול לטפל בבעיה עד הסוף, אך יש מגוון רחב של פתרונות אופטיים ואלקטרוניים שיכולים לגרום לעלייה בתפקוד היום- יומי ולשפר את איכות חייו של המטופל. בואו להכיר אותם מקרוב, וגם מרחוק
נתנאל סילם
| 15/04/2019 |
צפיות: 1,960
דירוג: 4.6 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.6 מתוך 5
כבדי ראיה סובלים מליקוי ראיה הנחשב לחמור. בלתי אפשרי לתקן ליקוי זה בשימוש במשקפיים רגילים או דרך טיפול תרופתי ו/או ניתוח.

מהן הסיבות העיקריות לכבדות ראיה?


הסיבות לבעיה רפואית זו הן מגוונות. אנשים לוקים בה בעקבות מחלות עיניים–גלאוקמה, רטינופתיה סוכרתית וניוון מרכז הרשתית– להן לא קיים פתרון רפואי מספיק יעיל.

ניוון מרכז הרשתית נחשב לגורם העיקרי לכבדות ראיה. ניוון זה גורם לטשטוש הראיה, ופוגם ביכולת המטופלים לעיין בעיתונים וספרים, לקרוא כתוביות במסך הטלוויזיה, לנהוג ואף לזהות פרצופים.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורום:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע

ברוב המקרים, הניוון הוא תוצר ישיר של תהליכי ההזדקנות הטבעיים של גוף האדם, ולכן הוא יופיע, בדרך כלל, בגיל הזהב. וככל שתוחלת החיים של האדם ארוכה יותר– כך עולים הסיכויים שיסבול מניוון זה ומכבדות ראיה.

אחד הדברים העיקרים הנפגעים בעקבות תופעה זו היא העצמאות והתפקוד של האדם. זה מתחיל עם ויתור על הנהיגה, ועם הזמן, מוותר המטופל גם על פעולות אלמנטריות– קריאה, צפייה בטלוויזיה ואפילו יציאה מהבית הופכות למשימה בלתי אפשרית עבורו.

איך ניתן לעזור לסובלים מראיה ירודה?

ייעודו של תחום שיקום ראיה ירודה הוא להקל על המטופל בפעולות היום- יום, ולעלות את תפקודו ואת איכות חייו.

לאחר מיצוי כל הדרכים הכירורגיות, ולאחר ההבנה שלא ניתן להשתמש במשקפיים בעלי עדשה רגילה על מנת לשפר את חדות הראיה, יש לפנות לאופטומטריסט מוסמך ומומחה בטיפול בכבדי ראיה, לצורך התאמת אביזרים ועזרים אופטיים עבור המטופל.

מה ההבדל בין בדיקת עיניים רגילה לבדיקת עיניים לכבדי ראיה?

בדיקת הראיה לציבור כבדי הראיה הינה יסודית ומעמיקה הרבה יותר מבדיקת ראיה רגילה. בדיקה זו מבצעת מיפוי אחוזי ראיה נמוכים ביותר, ובכך נותנת מענה לכל כבדי הראיה באשר הם, גם לאלו בעלי תעודת עיוור.

בתחילת הבדיקה מבצעים תיאום ציפיות עם המטופל. בודקים במה הוא מעוניין, ובהתאם לרצונותיו, ייבחר האביזר המתאים ביותר.

הבדיקה מדמה סיטואציות מחיי היום- יום: קריאה בעיתון, הליכה לטיול, צפייה בטלוויזיה, משחק קלפים וכל זאת- באמצעות ציוד אלקטרוני ואביזרים אופטיים המסייעים להם לבצע פעולות אלו.

מכשירים אופטיים:


קיים מגוון רחב של אביזרים אופטיים היכולים לסייע למטופלים בתחנות שונות בחייהם:

עדשות מגדילות- עדשות מסוג זה מסוגלות להגדיל את האובייקטים השונים בעוצמות
משתנות ¬ פי 1.5 ועד פי 20.

משקפיים טלסקופיים- למשקפיים אלו עדשה ייחודית המגדילה את האובייקט. הם מסייעים
לשיפור הראיה למרחק. נחוצים בעיקר בזמן צפייה בטלוויזיה, קונצרט או הצגה. כמו כן,
משקפים אלו עוזרות לקריאת שלטים הניצבים ברחוב ולזיהוי פנים.

משקפיים מיקרוסקופיים- משקפיים אלו גורמים לשיפור הראיה מקרוב על ידי הגדלת
האובייקט הרצוי. בגלל מרחק הקריאה הקצר, על המטופל להחזיק בספר סמוך מאוד לפניו.

מכשירים אלו מסייעים רבות לחדות הראיה, אך גם גורמים לצמצום שדה הראיה. בשימוש במשקפיים טלסקופיים המטופל לא יראה את מסך הטלוויזיה בשלמותו, אלא רק את המרכז שלו. בשימוש במשקפיים מיקרוסקופיים, המטופל לא יראה את דף הספר בשלמותו, אלא רק מספר מצומצם של מילים. בשביל לראות את שאר הטקסט, יהיה עליו להזיז את ראשו לאורך הדף.

מכשירי הגדלה אלקטרוניים:

מכשירים אלו פועלים באמצעות טלוויזיה במעגל סגור. המכשיר מבוסס על מסך בעל מצלמה. המצלמה מתעדת את הטקסט, ובכך מאפשרת את שינוי הקונטרסט וגם את הגדלת הטקסט.
מכשיר הגדלה אלקטרוני מעניק הגדלת אובייקט עד פי 100 מגודלו המקורי. ההגדלה משתנה בהתאם לצרכיו של המטופל.

זכוכית מגדלת:

זכוכית מגדלת היא פתרון זול ופשוט. היא מכילה עדשה מגדילה ומגיעה בצורות שונות: לצד זכוכית המגדלת הידנית המוכרת והשכיחה, קיימות גם זכוכיות מגדלת שולחניות. ניתן להניח אותן על הטקסט ולא להחזיקן באוויר- דבר היוצר יציבות. בנוסף, זכוכיות המגדלת השולחניות מגיעות עם תאורה התורמת לחידוד הראיה.

הפתרונות האופטיים והאלקטרוניים הקיימים עבור כבדי הראיה נמצאים כדי לשפר את חדות הראיה שלהם. הם משפרים באופן משמעותי את איכות חייו של המטופל, ומעניקים לו את האפשרות להמשיך לבצע את כל הפעולות היום- יומיות , אליהן היה רגיל לפני שהגיעה הירידה בראיה.

בסופו של עניין, אחוזי ההצלחה תלויים בעיקר במטופל עצמו. ככל שהמטופל הוא בעל מוטיבציה גבוהה לחזור לתפקוד אופטימלי ככל הניתן, כך יעלו בהתאמה אחוזי ההצלחה. כישלון בהליך זה יתרחש רק אצל מטופל שלא השלים עם המצב ועם אובדן הראיה.

נתנאל סילם – אופטומטריסט מוסמך, הבעלים והמנהל של 'אופטיקה Seelam'

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר