כיצד מבדילים בין אלרגיה לעין יבשה?

גרד, צריבה ואדמומיות בעיניים, אלה הם חלק מהתסמינים הן של אלרגיה והן של עיניים יבשות, אך מכיוון שהבעיה שונה, כך גם הטיפול בה. אז איך מבדילים בין המצבים ואיך מקבלים את הטיפול הנכון?
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 27/02/2019 |
צפיות: 1,191
כל אדם הסובל מאלרגיה מכיר את התחושה שהעיניים צורבות ומגרדות, כאילו הן מדממות או עולות באש. לכל מי שיש אלרגיה לאבק, לקשקשים, לאבקנים או לחיות מחמד יודע להצטייד מראש בטיפות עיניים, על כל צרה או אלרגן שלא יבוא. בדיוק מסיבה זו אנשים רבים הסובלים מאלרגיות סבורים כי עיניים שורפות זה סימן לחשיפה לאלרגן מסוים, וכי טיפות העיניים הן הפתרון הנכון לבעיה. אך במציאות לא תמיד זה המצב, ופעמים רבות תחושות אלה כלל אינן קשורות לאלרגיה, אלא לבעיה אחרת לחלוטין – עין יבשה.

תסמינים של אלרגיה לעומת יובש בעיניים

אין פלא שרבים מתבלבלים בין אלרגיה לבין יובש בעיניים ובין דלקת הלחמית המתאפיינת בעין ורודה. הרי התסמינים הפיזיולוגיים של שלושת המצבים דומים מאוד אחד לשני, אך הגורם של כל אחד מהם שונה, וכך גם ודרכי הטיפול בהם, ולכן ההבדל ביניהם הוא קריטי. התסמינים של אלרגיה כוללים צריבה וגרד בעיניים, רגישות לאור, ריבוי דמעות בליווי אף נוזל ונפיחות של העפעפיים. אך אלרגיה אינה משפיעה על העיניים בלבד, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי גם בתסמינים כמו: פריחה, גרד של העור, גרד בגרון וקשיי נשימה. בדרך כלל, תסמיני האלרגיה מופיעים בפתאומיות לאחר חשיפה לאלרגן מסוים, כמו אבק, אבקני פרחים או פרווה של חיות מחמד.

לעומת זאת, התסמינים של עין יבשה יכולים לכלול גם דמעת, עייפות, תחושה של חול או גוף זר בתוך העין, ראייה מעורפלת ושינויי ראייה אחרים – רגישות לאור, הצטברות של הפרשות באזור העפעפיים וקשיים בהרכבת עדשות מגע. תסמינים אלה יכולים להופיע אחת לכמה זמן ולחלוף מעצמם. אך עם הזמן, תתגבר תדירות הופעת התסמינים והמצב ילך ויחמיר.

ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להתפתחות של עין יבשה, ובהם גורמים סביבתיים כמו: רוח, מזג אוויר יבש, שהייה ממושכת בחדר ממוזג ושימוש מרובה במסכים. כמו כן, עין יבשה יכולה להתפתח בעקבות גורמים פיזיולוגיים כמו בעיות בריאותיות שונות: גיל המעבר, חוסר מצמוץ ונטילת תרופות מסוימות וכן בשל אורחות חיים כמו עישון ותזונה לקויה.

טיפול מתקדם בעין יבשה

אבחון עצמי של מקור הבעיה אינו מספיק כדי לטפל בה. לכן, יש לפנות לרופא המתאים כדי שיזהה מה גורם להופעת התסמינים ולספק את סוג הטיפול הנכון. חוסר אבחון של עין יבשה או טיפול שגוי בבעיה יכולים להחריף את המצב. עין יבשה שאינה מטופלת יכולה להוביל לנזק חמור הן של השטח החיצוני של העין והן של בלוטות המיבומיאן – הבלוטות אשר אחראיות על שימון שטח הדמעות, וכך מגנות על העיניים ומונעות את התסמינים של יובש בעיניים.

על כן, כאשר ישנו חשד לעין יבשה, יש לפנות לרופא עיניים המומחה בתסמונת העין היבשה. תחילה, הרופא יאבחן את מקור הבעיה ואת הגורמים לה. לאור ממצאי הבדיקה, הרופא יקבע את תכנית הטיפול היעילה ביותר בעבור המטופל. אין טיפול אחד שמתאים לכולם, ולכן חשוב להתאים את הטיפול באופן אישי וממוקד לכל מטופל, לא רק לפי התסמינים שהוא סובל מהם, אלא גם לפי מה שגורם להם, אם בעזרת טיפות עיניים במרשם ואם בעזרת מכשור חדשני כמו טכנולוגיית IPL, לגירוי בלוטות המיבומיאן או BLEPHEX לטיפול בדלקת העפעפיים. רק כך אפשר לטפל בבעיה, להקל על התסמינים לטווח ארוך ולשפר את איכות החיים.

איי ויו – המרכז לעיניים יבשות


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר