מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך

עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
דירוג: 4.2 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
הזדקנות הפנים היא הליך המורכב מהיבטים שונים, חלקם קשורים לעור עצמו ואחרים קשורים לרקמות העמוקות המצויות מתחת לעור, כמו השומן, השרירים והליגמנטים – הרצועות אשר מחזיקות את הרקמות במקומן ומחברות בין הרקמות השונות. כל שינוי בעור וברקמות יכול לגרום למראה מבוגר של הפנים.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום מתיחת פנים וצוואר, הרמת פנים
פורום שאיבת שומן, הזרקת שומן

מראה פנים מבוגר

המאפיינים הבולטים ביותר של מראה מבוגר של הפנים הם עור יבש, עור רפוי ומקומט, בעיות פיגמנטציה כמו נגעים חומים ואדומים על העור, גבות צנוחות, קמטים בצדי העיניים, עודף עור וכפל עור בעפעפיים העליונים, רפיון של העפעפיים התחתונים עם בלטי שומן, קמטים בלחיים ובקדמת האוזניים, לחיים ריקות ונפולות, צניחה של השומן מהלחיים ושבירה של קו הלסת התחתונה, חריצים עמוקים בין הלחי לשפה העליונה, שפתיים דקות, שפה עליונה ארוכה ומחורצת, זווית קהה בן הצוואר לבין הלסת התחתונה ו-bands Platysmal – פסים בולטים שיוצאים מהסנטר לעצם הבריח.

כל המאפיינים הללו משתנים בין אדם לאדם ולכן רק רופא מיומן יכול לקבוע באיזה מהם יש לטפל בכדי לקבל מראה צעיר. בפגישה אצל הרופא בודקים את כל אחד מהמאפיינים הללו ודנים בטיפולים האפשריים אשר יכולים להקנות את המראה רצוי ובאיזה אמצעים יש לטפל כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר. ההחלטה הסופית היא של המטופל, לאחר שהוא מכיר בחסרונות וביתרונות של כל דרכי הטיפול וכן את הסיכונים הכרוכים בכל אחת מהן.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים?

מתיחה של הפנים ושל הצוואר נעשית תחת הרדמה כללית או תחת טשטוש והרדמה מקומית. בשלב הראשון מבצעים חתך באזור הרקה שממשיך לקדמת האוזן ומשם לאחורי האוזן ולקו השער שמאחוריו. החתכים מאפשרים להפריד את העור מהרקמות שמתחתיו. בשלב השני תופרים את שכבת שרירי הפנים ומהדקים אותה, כך מחזירים אותה למקומה הטבעי, שבו הייתה בעבר.

כדי להקנות לצוואר מראה צעיר מסירים עודפי שומן מהצוואר ומהדקים את שריר הצוואר, פעולה זו מדגישה את קו הלסת ומקנה זווית חדה בין קו הלסת לבין קו הצוואר. לאחר מכן מניחים בחזרה את העור ומסירים עודפי עור. אם רוצים לתת נפח לפנים ולפסל אותם אפשר להזריק אליהם שומן שנלקח מאזור הבטן, המותן או הירכיים. במקרים שבהם הגבות צנוחות, ניתן באותו ההליך לבצע גם הרמת גבות.

בתום הניתוח נשארים להתאוששות של שעתיים עד ארבע שעות שלאחריה משתחררים הביתה. הכאבים הנלווים לניתוח אינם חמורים ואפשר להקל עליהם בנטילה של משככי כאבים. תקופת ההחלמה משתנה מאדם לאדם, הזמן הממוצע הוא כשבועיים של מנוחה שלאחריהם אפשר לחזור לפעילות רגילה. למחרת הניתוח אפשר לחזור ולחפוף את השיער בשמפו עדין.

מיד בתום הניתוח רואים את השינוי, אך רק לאחר כשנה מתקבל שיא התוצאה. היות ותהליך ההזדקנות הטבעי ממשיך, בכדי לשמור על התוצאה לאורך זמן כדאי לתחזק אותה בעזרת הזרקות וטיפולי עור שונים.

למאמרים נוספים של ד''ר שיין:
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?

סיבוכים אפשריים של מתיחת פנים

כל הליך כירורגי כרוך בסיכונים ובתופעות לוואי, כך גם ניתוח למתיחת הפנים והצוואר. אמנם מקרים אלה נדירים, אך יש להכיר אותם ולהביא אותם בחשבון לפני שמחליטים על ביצוע הניתוח.

המטומה – הצטברות דם מתחת לעור הפנים. זהו הסיבוך הנפוץ ביותר של מתיחת פנים, אך הוא אינו שכיח. ההמטומה מופיעה לרוב כבר ביממה הראשונה לאחר הניתוח, אם ההמטומה גדולה יש לשוב לחדר הניתוח כדי לפרום את התפרים ולנקז אותה. המטומות קשורות לרוב לבעיות של לחץ דם גבוה ולכן יש לטפל בבעיות מסוג אלה לפני שקובעים את הניתוח. הסיכוי להיווצרות המטומה גדול יותר בהרדמה כללית מאשר בהרדמה מקומית משום שלרוב היא נוצרת בשלבים של ההתעוררות מההרדמה.

זיהום – זהו סיבוך נדיר אשר לרוב אפשר לטפל בו באנטיביוטיקה. במקרים חריגים יש צורך באשפוז כדי לקבל את האנטיביוטיקה דרך הווריד או כדי לנקז את המוגלה שהצטברה בעקבות הזיהום.

צלקות – אין דרך להימנע מצלקות בניתוח מתיחת פנים, אך לרוב הצלקות קטנות וכמעט שלא ניתן לראותן. עם זאת, במקרים מסוימים הצלקות עלולות לבלוט. היווצרות הצלקת תלויה בהחלמה של הפצע ולא ניתן לצפות מראש את התוצאה.

נשירת שיער – לעתים רחוקות עלולה להיות נשירת שיער סמוך לחתך שמעל הרקה, אך ישנם מקרים נדירים שבהם נשירת השיער נרחבת יותר.

פגיעה בעצב התחושתי – במהלך הניתוח עלול להיפגע העצב התחושתי שנותן את העצבוב ללחי ולאפרכסת האוזן. בפגיעה בעצב זה ישנו חוסר תחושה חלקי. בדרך כלל כעבור כמה חודשים התחושה חוזרת במלואה.

פגיעה בעצב התנועתי – במהלך הניתוח אחד מסעיפי עצב הפנים עלול להיפגע, פגיעה בעצב שמגיע לשרירים שבמצח תגרום לבעיה בהרמת הגבה ופגיעה בעצב שמגיע לאזור הלסת התחתונה תגרום לשיתוק של השרירים בזווית הפה. לרוב פגיעות אלה הן זמניות, אך ההחלמה יכולה להימשך גם כמה חודשים.

נמק בעור – ההפרדה של עור הפנים עלולה לגרום לנמק של קצוות העור. ברוב המקרים קצוות העור נסגרים מעצמם ואפשר לטפל בבעיה באופן שמרני ללא התערבות כירורגית, אך זמן הריפוי יכול להימשך כמה שבועות.

קרישי דם ותסחיף ריאתי – סיכונים אלה נדירים מאוד אך מצויים בכל פעולה כירורגית שנמשכת יותר משעה.

עישון מגביר באופן משמעותי את הסיכון לסיבוכים אלה, זאת משום שהעישון פוגע באספקת הדם והוא מעלה את לחץ הדם ולכן אין לעשן חודש לפני וחודש אחרי הניתוח.

ד"ר אופיר שיין – מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית אסתטית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר