בלוטות המיבומיאן (חלב): שורש הבעיה ומקור הפתרון בעיניים יבשות

יובש בעיניים יכול להיות מציק ומעיק, אחד הגורמים הנפוצים לבעיה הוא חוסר תפקוד של בלוטות החלב של העין. הטיפול היעיל ביותר כיום הוא בטכנולוגיית IPL אשר מסייעת להקלה על המצב לטווח ארוך
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 17/01/2019 |
צפיות: 2,793
דירוג: 4.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
להבנת סינדרום העין היבשה תחילה יש להבין את חשיבותן של בלוטות החלב (בלוטות המיבומיאן) שאי תפקודן גורם ל-% 86 אחוז מסינדרום העין היבשה. בלוטות החלב ממוקמות בעפעפיים. ישנם כ-40–50 יחידות בעפעף העליון ו-25–30 יחידות בעפעף התחתון. הן נמצאות מתחת לעור ומכוונות לכיוון הריסים בקצה העפעפיים. כל בלוטת מיביומיאן בנויה כאשכול המורכב ממערכת של צינוריות שמזרימות את החומר השומני לקצה העפעפיים.

ליקוי בתהליך הרטבת העין

הדמעות מורכבות משלוש שכבות:
1. השכבה הרירית, שמופרשת מהאפיתל של הלחמית.
2. השכבה השנייה, המימית, שמגיעה מבלוטת הדמעות אשר ממוקמות מתחת לגבה ותפקידה לשטוף את הלחמית ושמירה על חיטוי הלחמית.
3. השכבה השלישית היא השכבה השומנית שמגיעה מבלטות החלב (בלוטות המיבומיאן) ותפקידה לשמור את נוזל הדמעות זמן רב יותר על הלחמית והקרנית ולמנוע את אידוי נוזל הדמעות. נוזל הדמעות צריך להישאר בין 10–16 שניות על גבי הקרנית. כאשר שהיית הדמעות פחות מ-10 שניות על הקרנית, המצב גורם לעין יבשה.

תהליך הרטבת העין נעשה באופן טבעי על ידי מצמוץ העיניים. כאשר ממצמצים, מופעל לחץ על בלוטות החלב, פעולה שמשחררת את שכבת השומן מבלוטות המיבומיאן. במקביל, עצב הפנים מפעיל את בלוטת הדמע וגורם לה להפריש את מימי הדמעות. התחלת ההרטבה נעשית באמצע העין ומשם מתחילה מריחה לכיוון קצה העין, אז נסגרת העין והדמעות הישנות נשטפות החוצה אל פתחי הניקוז העליון והתחתון בצד הנזלי של העין אל תעלות האף וחוזר חלילה.

חוסר מצמוץ מונע ניקוי וחיטוי של הלחמית, דבר שגורם לדלקות ויובש בעיניים. בסינדרום העין היבשה יש חוסר תפקוד של בלוטות החלב. השומן נקרש בצינורות וסותם את הבלוטות, המצב שנוצר מזיק לבלוטות וגורם להתנוונותן. הרס בלוטות המיבומיאן עלול להיות בלתי הפיך.

אי תפקוד בלוטות המיבומיאן

יש מספר סיבות לאי תפקוד הבלוטות. הסיבות כוללות: בקטריות, וירוסים, דלקת העפעפיים (בלפריטיס), טפיל הדומדקס, שינויים הורמונליים עקב גיל המעבר, גיל, שימוש יתר במסכים, שימוש לא תקין בעדשות מגע, תרופות מסוימות כמו רואקטין, ניתוחי קטרקט, ניתוחים להורדת משקפיים וניתוחי פלסטיים בעפעפיים.

לאחר שהבנו את תפקידן של בלוטות החלב איך מטפלים בבעיה?

קודם כל, חשוב מאד לטפל. אי טיפול בסימפטומים של עין יבשה עקב חוסר תפקוד בבלוטות המיבומיאן עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לבלוטות ולסימפטומים קשים יותר של עין יבשה ופגיעה בקרנית.

הטיפול המסורתי היה קומפרסים חמים וטיפות, אך בשנים האחרונות נעשתה פריצת דרך והטיפול נעשה ב-IPL, הבזקי אור בתדר נמוך ומדיוק שלהם יש מספר פעולות שנחשבות כתורמות להצלחת הטיפול בבלוטות, והן:
• המסת השומן שהצטבר בצינוריות
• הפעלת הבלוטות המיבומיאן
• השמדת הבקטריה

לאחר השימוש ב-IPL יש לנקז את השומנים מהתעלות על ידי לחיצות על העפעפיים. פעולה זה מכונהMeibomian Gland Expression .

הטיפול ב-IPL הוא תהליך הצטברותי, לכן הטיפול השני נעשה שבועיים אחרי הטיפול הראשון ולאחר מכן טיפול נוסף חודש לאחר מכן, והיתר לפי הצורך.

מספר הטיפולים המומלצים בין 3–5 טיפולים, בהתאם לחומרת היובש.

לפי מחקרים רבים שפרסומו, טיפול IPL בשילוב פעולת לחיצות על העפעפיים לשחרור וניקוז הבלוטות משפרים את כמות וחומרת הסימפטומים של עיניים יבשות באופן משמעותי לאחר 15 שבועות של טיפולים. תוצאות אלו מחזקות את הצלחות של טיפול IPL ו-Meibomian Gland Expression בהקלה על הסימפטומים של מחלת העין היבשה עקב חוסר תפקוד של בלוטות המיבומיאן.

איי ויו – המרכז לעיניים יבשות

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר