נשירת שיער: מה ההבדל בין גברים לנשים?

גברים ונשים כאחד סובלים מאיבוד שיער ומהתקרחות, אך אצל כל אחד מהמינים התופעה באה לידי ביטוי באופן שונה
רוני חתוכה
| 053-4877781 | 05/08/2018 |
צפיות: 833
נשירת שיער מסיבית שעלולה להוביל להקרחה היא חוויה לא נעימה, לא לגברים ולא לנשים. לפי הארגון האמריקני לנשירת שיער כ-85% מהגברים סובלים מהתדלדלות שיער עוד לפני גיל 50 וכ-25% מהם רואים את הסימנים הראשונים לאיבוד שיער עוד לפני גיל 21. אף על פי שהתקרחות נפוצה יותר אצל גברים, לא מעט נשים סובלות ממנה גם כן וכ-40% מכלל הנשים סובלות מנשירת שיער ומהתדלדלות שיער וכ-50% מהן רואות את הסימנים הראשונים להתקרחות עוד לפני גיל 50.

סובלים מנשירת שיער? היכנסו לפורומים:
פורום שיער, עיצוב שיער, שיער יבש
פורום השתלת שיער

סיבות לאיבוד שיער ולהתקרחות

איבוד שיער אצל גברים ואצל נשים נקרא "אלופציה" וישנם סוגים שונים של המצב:

התקרחות אנדוגנטית – סוג ההתקרחות הנפוץ ביותר אשר בא לידי ביטוי באיבוד שיער בתבניות. הגורמים לכך הם הורמונים ותורשה.

נשירת שיער עודפת – נשירה מוגברת בעקבות אירוע טראומתי כמו פגיעה נפשית, פגיעה פיזית, דיכאון קליני, ניתוח, לידה, דיאטה חריפה ולחץ נפשי. לרוב הנשירה זמנית ופוסקת לאחר כמה חודשים.

התקרחות מתרופות – טיפולים כמו כימותרפיה והקרנות תוקפים את התאים המתפצלים בגוף. הטיפולים הללו לא תוקפים רק את התאים הסרטניים אלא גם תאים אחרים ובהם זקיקי השיער בשלב האנגן – שלב הצמיחה. הטיפולים פוגעים בזקיקי השיער, דבר המוביל לנשירת שיער ולהתקרחות.

נשירה עקב מתיחה – תסרוקות וסגנונות שיער מסוימים, כמו קוקו מתוח וצמות צפופות, מותחים את השיער עד לשבירה ולנשירה, וכך נוצרים טלאים של קרחות.

התקרחות גברית לעומת התקרחות נשית

בדרך כלל כשמדברים על אובדן שיער מתכוונים להתקרחות אנדוגנטית, המצב נפוץ יותר אצל גברים אך הוא גם הסיבה השכיחה ביותר להתקרחות אצל נשים. למרות שגם גברים וגם נשים סובלים מאותו סוג התקרחות, בכל זאת יש הבדלים בין המינים.

במצב של התקרחות אנדוגנטית זקיקי השיער מתחילים להתכווץ עד שהם מגיעים לשלב רדום, שבו הם אינם פעילים ואינם מצמיחים שיער, זו הסיבה לכך שהשיער נהייה דליל. השיער שכן צומח הוא דק ונוטה לנשור ומספר הזקיקים הפעילים הולך ופוחת. ההליך דומה אצל גברים ואצל נשים – השיער מתחיל להתדלדל באזורים מסוימים עד להתקרחות.

בדרך כלל, נשירת השיער אצל גברים מתרחשת בתבניות מסודרות, לרוב ההתדלדלות מתחילה באזור שמעל הרקות ובנסיגה של קו השיער הקדמי, בו זמנית היא יכולה להתפתח גם במרכז הקרקפת. פעמים רבות נסיגת השיער אצל גברים גורמת למפרצים ולמעין צורת M. לעומת זאת, אצל נשים התדלדלות השיער היא אחידה ומתרחשת על כל הראש ולא רק באזורים מסוימים. על כן, לנשירת השיער אצל נשים אין צורה או תבנית אופיינית והשיער אינו נסוג. כמו כן, גברים עם התקרחות אנדוגנטית יכולים לאבד שיער באופן חלקי או מלא, עד להתקרחות. נשים בדרך כלל לא מגיעות למצב של התקרחות מלאה.

מחקרים מצאו שהתקרחות אנדוגנטית מלווה עם בעיות בריאותיות שונות, הן אצל גברים והן אצל נשים. גברים הסובלים מהתקרחות אנדוגנטית לרוב סובלים ממצבים כמו סוכרת, השמנת יתר, סרטן ערמונית ויתר לחץ דם. נשים עם סוג זה של התקרחות נמצאות בסיכון גבוה לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. נשים עם התסמונת נוטות לעלות במשקל ולמחזור לא סדיר, התפרצויות אקנה ושיעור יתר באזורי גוף שונים יכולים גם כן להעיד על תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

ישנה סברה רווחת שהתקרחות אנדוגנטית עוברת בירושה מהאם, אך הדבר אינו נכון. ההתקרחות אמנם גנטית אך היא יכולה לעבור הן מהאם והן מהאב, כך שאם ישנה נטייה להתקרחות במשפחה, לא משנה מאיזה צד, אפשר לסבול ממנה גם כן. הדבר נכון לגברים ולנשים כאחד.

נוסף לגנטיקה, הגורם השני החשוב ביותר בכל הקשור לאיבוד שיער ולהתקרחות הוא הורמונים. הגורם העיקרי להתקרחות אצל גברים הוא DHT, הגוף ממיר את הורמון הטסטוסטרון ל- DHT (דיהידרוטסטוסטרון), הדרך שבה הוא עושה זאת עלולה לפגוע בזקיקי השיער ולהוביל לצמיחה דלילה, לאובדן שיער ולהתקרחות. הורמון זה אינו משפיע על נשים ואינו גורם להתקרחות נשית.

למרות השוני הקיים בין התקרחות גברית להתקרחות נשית, יש גם הרבה מן המשותף ופעמים רבות גברים סובלים מהתקרחות האופיינית יותר לנשים ונשים סובלות מהתקרחות תבניתית האופיינית יותר לגברים.

פתרונות למניעת התקרחות

ישנו מגוון רחב של פתרונות שיכולים לתת מענה להתקרחות, הן אצל גברים והן אצל נשים. קיימים טיפולים טריקולוגיים שונים שיכולים לשפר את מצבו של השיער בכ-20%–30%, אם תופסים את ההתקרחות בזמן פתרונות אלה יכולים למנוע את ההתקדמות של ההתקרחות.

פתרון אחר לכיסוי הליך התקרחות הוא מילוי בעזרת תוספות שיער ייעודיות שמכסות את האזורים הדלילים. כיום הטכנולוגיה בתחום כל כך מתקדמת עד כי קשה להבחין אם זוהי תוספת או שיער טבעי.
קיימים פתרונות נוספים של תכשירים ואבקות לכיסוי, אך הפתרון היעיל ביותר, והוא מיועד לכל אלה שאינם רוצים להתעסק בטיפולים ולכאלה עם קרחות מלאות ודלילות מוגברת, הוא השתלת שיער. בהליך זה משתילים שיער טבעי באזור הרצוי, ולאחר מכן השיער מתנהג כרגיל והוא צומח כאילו היה שם מאז ומעולם. היתרון הגדול בהשתלת שיער הוא שהשיער המושתל תמיד צומח. אין צורך לטפל בו במשך השנים.

אולי יעניין אתכם גם:
השתלת שיער בטורקיה: המחיר לא קובע!
החלקות שיער – לא רק בשביל שיער חלק!
השתלת זקיקי שיער: מה בכלל זה אומר?

אם כן, גם אם נדמה שהגנטיקה היא זו שקובעת, שיער דליל וקרחות אינם גזרת גורל. אפשר לבלום את ההתקרחות בזמן וישנן אפשרויות רבות להילחם בהתקרחות ולנצח אותה.

רוני חתוכה – מעצב שיער מוביל, מומחה להחלקת שיער ולשיקום שיער

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם רוני חתוכה
השתלות שיער,כימיה של השיער, משיער אירופאי ועד שיער אפריקאי. הניסיון רב השנים של רוני חתוכה מצד אחד, וההקשבה לצורך האמיתי של הלקוח מצד שני, מאפשרים לו למצוא את הפתרון האולטימטיבי והמדויק לכל אחד ואחת. רוני עבר מספר השתלות שיער בעצמו ומתוך הצורך האישי שלו, הקים חברה המספקת פתרון בהשתלות שיער.

אולי יעניין אותך גם

שיטת PRP: הטיפול המהפכני לנשירת שיער
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2019 |
צפיות: 102
PRP היא שיטה המונעת נשירת שיער ומעודדת צמיחה של שיער חזק ובריא, וזאת בעזרת הזרקת דם לקרקפת
קרא עוד
מאבדים את זה: על נשירת שיער בגיל מוקדם
רוני חתוכה
| 02/01/2019 |
צפיות: 327
האם שמתם לב לכך שאנשים נוטים לאבד את השיער שלהם בגיל מוקדם? זה לא יכול להיות רק הדמיון שלכם. כל מה שאתם צריכים לדעת על נשירת שיער מוקדמת וכיצד ניתן למגר את התופעה
קרא עוד
למה השיער מפסיק לצמוח בשלב מסוים?
רוני חתוכה
| 18/12/2018 |
צפיות: 386
על המאפיינים התורשתיים שמשפיעים על צמיחת השיער, השינויים שניתן לעשות בנושא, וגם בונוס – ניפוץ המיתוס האלמותי שקיים בקרב מעצבי השיער
קרא עוד
ראוי להארכה: כך תטפחו שיער בריא וארוך יותר
רוני חתוכה
| 11/12/2018 |
צפיות: 391
העולם מתחלק לשניים: אלו שמקצצים את שיערם באופן קבוע ואלו אשר שמעדיפים שיער פרוע, ארוך וגולש. משתייכים לאסכולה השנייה? הנה כמה טיפים שאספנו עבורכם
קרא עוד
בלוז לשיער הדליל
רוני חתוכה
| 21/11/2018 |
צפיות: 497
אם השאלה "למה השיער שלי נופל?" יוצאת מפיכם לעיתים קרובות מדי ותהיתם איך להסתיר את השיער הדליל, יש לנו כמה תשובות בשבילכם
קרא עוד
השתלת זקיקי שיער: מה בכלל זה אומר?
רוני חתוכה
| 13/06/2018 |
צפיות: 1,324
תחום השתלות השיער הוא תחום פורץ דרך! המרחק בין תחושת הזדקנות, ביטחון עצמי נמוך ואפילו אי-רלוונטיות לבין הרגשת החיוניות בלהיות "צעיר לנצח" וקבלת מחמאות כל יום הוא בסך הכול פרוצדורה רפואית פשוטה בת יום אחד בלבד!
קרא עוד
החלקות שיער – לא רק בשביל שיער חלק!
רוני חתוכה
| 16/04/2018 |
צפיות: 3,277
אם לוקח לכן יותר מארבע דקות לסדר את השיער בבוקר, אם אתן מרגישות שהשיער שלכן פגום ולא יודעות איך לטפל בו או שפשוט אתן חולמות על שיער מסודר ומאורגן יותר מבלי להתעסק בו כל הזמן, כדאי שתקראו את המאמר הבא
קרא עוד
השתלת שיער בטורקיה: המחיר לא קובע!
רוני חתוכה
| 13/03/2018 |
צפיות: 2,651
בטיסה של שעה וחצי מכאן אנו יכולים ליהנות ממחירים אטרקטיביים במיוחד בכל תחום כמעט: נופש, תכשיטים, אופנה ועוד. כך גם בתחום האסתטיקה הפלסטיקה והשתלות השיער – יותר ויותר אנשים שמעוניינים בהשתלת שיער נוסעים דווקא לטורקיה. האם בסופו של דבר זה משתלם?
קרא עוד
מיץ בצל לטיפוח השיער ולמניעת נשירה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/11/2017 |
צפיות: 5,712
מיץ בצל הוא תרופת פלא לעידוד צמיחת שיער ולמניעת נשירה. המיץ גם מונע קשקשים, מחזק את זקיק השערה ומעכב צמיחה של שערות לבנות
קרא עוד
אבקת סודה לשתייה: שמפו טבעי המחזיר את חיות השיער ומעודד צמיחה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/11/2016 |
צפיות: 16,943
בין השימושים הרבים שלה, אבקת סודה לשתייה משמשת גם כשמפו אשר מסיר לכלוך מהשיער, מזרז את הצמיחה שלו ומחזיר לו את הנפח ואת החיות הטבעית
קרא עוד