נשירת שיער: מה ההבדל בין גברים לנשים?

גברים ונשים כאחד סובלים מאיבוד שיער ומהתקרחות, אך אצל כל אחד מהמינים התופעה באה לידי ביטוי באופן שונה
מאת רוני חתוכה
| 05/08/2018 |
צפיות: 3,812
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
נשירת שיער מסיבית שעלולה להוביל להקרחה היא חוויה לא נעימה, לא לגברים ולא לנשים. לפי הארגון האמריקני לנשירת שיער כ-85% מהגברים סובלים מהתדלדלות שיער עוד לפני גיל 50 וכ-25% מהם רואים את הסימנים הראשונים לאיבוד שיער עוד לפני גיל 21. אף על פי שהתקרחות נפוצה יותר אצל גברים, לא מעט נשים סובלות ממנה גם כן וכ-40% מכלל הנשים סובלות מנשירת שיער ומהתדלדלות שיער וכ-50% מהן רואות את הסימנים הראשונים להתקרחות עוד לפני גיל 50.

סובלים מנשירת שיער? היכנסו לפורומים:
פורום שיער, עיצוב שיער, שיער יבש
פורום השתלת שיער

סיבות לאיבוד שיער ולהתקרחות

איבוד שיער אצל גברים ואצל נשים נקרא "אלופציה" וישנם סוגים שונים של המצב:

התקרחות אנדוגנטית – סוג ההתקרחות הנפוץ ביותר אשר בא לידי ביטוי באיבוד שיער בתבניות. הגורמים לכך הם הורמונים ותורשה.

נשירת שיער עודפת – נשירה מוגברת בעקבות אירוע טראומתי כמו פגיעה נפשית, פגיעה פיזית, דיכאון קליני, ניתוח, לידה, דיאטה חריפה ולחץ נפשי. לרוב הנשירה זמנית ופוסקת לאחר כמה חודשים.

התקרחות מתרופות – טיפולים כמו כימותרפיה והקרנות תוקפים את התאים המתפצלים בגוף. הטיפולים הללו לא תוקפים רק את התאים הסרטניים אלא גם תאים אחרים ובהם זקיקי השיער בשלב האנגן – שלב הצמיחה. הטיפולים פוגעים בזקיקי השיער, דבר המוביל לנשירת שיער ולהתקרחות.

נשירה עקב מתיחה – תסרוקות וסגנונות שיער מסוימים, כמו קוקו מתוח וצמות צפופות, מותחים את השיער עד לשבירה ולנשירה, וכך נוצרים טלאים של קרחות.

התקרחות גברית לעומת התקרחות נשית

בדרך כלל כשמדברים על אובדן שיער מתכוונים להתקרחות אנדוגנטית, המצב נפוץ יותר אצל גברים אך הוא גם הסיבה השכיחה ביותר להתקרחות אצל נשים. למרות שגם גברים וגם נשים סובלים מאותו סוג התקרחות, בכל זאת יש הבדלים בין המינים.

במצב של התקרחות אנדוגנטית זקיקי השיער מתחילים להתכווץ עד שהם מגיעים לשלב רדום, שבו הם אינם פעילים ואינם מצמיחים שיער, זו הסיבה לכך שהשיער נהייה דליל. השיער שכן צומח הוא דק ונוטה לנשור ומספר הזקיקים הפעילים הולך ופוחת. ההליך דומה אצל גברים ואצל נשים – השיער מתחיל להתדלדל באזורים מסוימים עד להתקרחות.

בדרך כלל, נשירת השיער אצל גברים מתרחשת בתבניות מסודרות, לרוב ההתדלדלות מתחילה באזור שמעל הרקות ובנסיגה של קו השיער הקדמי, בו זמנית היא יכולה להתפתח גם במרכז הקרקפת. פעמים רבות נסיגת השיער אצל גברים גורמת למפרצים ולמעין צורת M. לעומת זאת, אצל נשים התדלדלות השיער היא אחידה ומתרחשת על כל הראש ולא רק באזורים מסוימים. על כן, לנשירת השיער אצל נשים אין צורה או תבנית אופיינית והשיער אינו נסוג. כמו כן, גברים עם התקרחות אנדוגנטית יכולים לאבד שיער באופן חלקי או מלא, עד להתקרחות. נשים בדרך כלל לא מגיעות למצב של התקרחות מלאה.

מחקרים מצאו שהתקרחות אנדוגנטית מלווה עם בעיות בריאותיות שונות, הן אצל גברים והן אצל נשים. גברים הסובלים מהתקרחות אנדוגנטית לרוב סובלים ממצבים כמו סוכרת, השמנת יתר, סרטן ערמונית ויתר לחץ דם. נשים עם סוג זה של התקרחות נמצאות בסיכון גבוה לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. נשים עם התסמונת נוטות לעלות במשקל ולמחזור לא סדיר, התפרצויות אקנה ושיעור יתר באזורי גוף שונים יכולים גם כן להעיד על תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

ישנה סברה רווחת שהתקרחות אנדוגנטית עוברת בירושה מהאם, אך הדבר אינו נכון. ההתקרחות אמנם גנטית אך היא יכולה לעבור הן מהאם והן מהאב, כך שאם ישנה נטייה להתקרחות במשפחה, לא משנה מאיזה צד, אפשר לסבול ממנה גם כן. הדבר נכון לגברים ולנשים כאחד.

נוסף לגנטיקה, הגורם השני החשוב ביותר בכל הקשור לאיבוד שיער ולהתקרחות הוא הורמונים. הגורם העיקרי להתקרחות אצל גברים הוא DHT, הגוף ממיר את הורמון הטסטוסטרון ל- DHT (דיהידרוטסטוסטרון), הדרך שבה הוא עושה זאת עלולה לפגוע בזקיקי השיער ולהוביל לצמיחה דלילה, לאובדן שיער ולהתקרחות. הורמון זה אינו משפיע על נשים ואינו גורם להתקרחות נשית.

למרות השוני הקיים בין התקרחות גברית להתקרחות נשית, יש גם הרבה מן המשותף ופעמים רבות גברים סובלים מהתקרחות האופיינית יותר לנשים ונשים סובלות מהתקרחות תבניתית האופיינית יותר לגברים.

פתרונות למניעת התקרחות

ישנו מגוון רחב של פתרונות שיכולים לתת מענה להתקרחות, הן אצל גברים והן אצל נשים. קיימים טיפולים טריקולוגיים שונים שיכולים לשפר את מצבו של השיער בכ-20%–30%, אם תופסים את ההתקרחות בזמן פתרונות אלה יכולים למנוע את ההתקדמות של ההתקרחות.

פתרון אחר לכיסוי הליך התקרחות הוא מילוי בעזרת תוספות שיער ייעודיות שמכסות את האזורים הדלילים. כיום הטכנולוגיה בתחום כל כך מתקדמת עד כי קשה להבחין אם זוהי תוספת או שיער טבעי.
קיימים פתרונות נוספים של תכשירים ואבקות לכיסוי, אך הפתרון היעיל ביותר, והוא מיועד לכל אלה שאינם רוצים להתעסק בטיפולים ולכאלה עם קרחות מלאות ודלילות מוגברת, הוא השתלת שיער. בהליך זה משתילים שיער טבעי באזור הרצוי, ולאחר מכן השיער מתנהג כרגיל והוא צומח כאילו היה שם מאז ומעולם. היתרון הגדול בהשתלת שיער הוא שהשיער המושתל תמיד צומח. אין צורך לטפל בו במשך השנים.

אולי יעניין אתכם גם:
השתלת שיער בטורקיה: המחיר לא קובע!
החלקות שיער – לא רק בשביל שיער חלק!
השתלת זקיקי שיער: מה בכלל זה אומר?

אם כן, גם אם נדמה שהגנטיקה היא זו שקובעת, שיער דליל וקרחות אינם גזרת גורל. אפשר לבלום את ההתקרחות בזמן וישנן אפשרויות רבות להילחם בהתקרחות ולנצח אותה.

רוני חתוכה – מעצב שיער מוביל, מומחה להחלקת שיער ולשיקום שיער

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר